pic ile ısı kontrol ve lcd ile izlenimi

Başlatan EFE YILMAZ, 28 Şubat 2011, 19:52:23

EFE YILMAZ

arkadaşlar merhaba

pic ile istediğim sıcaklığı ( Rezistans ) ayarlayacağım ve iç ortam sıcaklığını lcd de gözlemleyecegim nasıl bir yol takip etmeliyim yardımlarnızı bekliyorum

EFE YILMAZ

hocam cok saol yanlız 23 derecede takılı kalıyor ds1621 benim sıcaklıgı yukseltmem gerek nasıl yapabılırız

subram

proteusta takılıyor olabilir. normal şartlarda takılma yok. gayet güzel çalışıyor.

EFE YILMAZ

hocam devrede kullanılan malzemelerin listesi sizde mevcutmu ayrıca biz röle ile fan değilde rezistans bağlayacağız bi sorun olurmu yardımcı olursanız sevinirim

subram

hocam proteus şemasında yer alan malzemeler bire bir aynıdır. çizimde  fan beslemesini devreden alıyor. sizin bağlayacağınız resistans 220V ise röle kontaklarına giden besleme yollarını ayırıp rezistan voltajını kontaklar üzerinden geçirmeniz gerekir.

EFE YILMAZ

hocam tekrar rahatsız ediyorum ama uygulamada ds 1621 in sabit değere ayarlanması nasıl yapılacak anlatabilirmisiniz ilginize şimdiden teşekkürler

subram

devre çalıştırınca. lcdnin alt satırında parantez içinde yazan değer ds1621nin sabit değeri. set bununa basınca alt satır değişecektir. o zaman + ve - buy,tonları ile istediğin değeri ayarlayıp tekrar set butonuna basınca değer kaydediliyor. devreyi açıp kapatsan bile kaydettiğin değer değişmiyor..

ergin_h@hotmail.com

arkadaşlar merhaba, bir projemde debi ve de sıcaklığı kontrol edip, bulanık mantıktan yararlanarak elektrikli şofben yapmaya çalışıyorum. Hem suyun o anki sıcaklğını ve de musluktan ne kadar su aktığına bakıp mikrodenetleyici yardımıyla kullanıcının girmiş olduğu sıcaklığa erişmek istiyorum. Yardımlnız için şimdiden çok teşekkürederim.

**** Mesela kullanıcı 30 derece su akmasını istedi. 30 derece tuşlayıp, suyu bir miktar açtı. Debi sensöründen ne kar su geçtiğine dair bilgi, sıcaklık sensöründen suyun o anki sıcaklığı alındı. Sıcaklık sensörü ile girilen değer arasındaki farla debi arasında bulanık mantık yardımıyla istenilen 30 dereceye ulaşıldı. Yani musluk ne kadar açık olursa olsun suyun sıcaklığı 30 derece olunması istenmekte. Bulanık mantık, mikro denetleyici çıkışı ile ani su ısıtıcısındaki rezistanslar arasında triyak kontrolü için kullanılacaktır. Teşşekkürler.
 ergin_h@hotmail.com

subram

öncelikle bu konuda yardımcı olmak isterdim fakat bulanık mantık ile  ilgili şu ana kadar bir çalışmam olmadı...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın