izolasyon transformatorü

Başlatan inecik, 11 Şubat 2011, 19:29:22

inecik

Değerli arkadaşlar, buraya ilk defa yazıyorum. bir süredir lambalı radyolarla hobi olarak uğraşıyorum.internetten azda olsa birşeyler öğrendim ve bazı basit arızaları yapabiliyorum. bu ara ilgilendiğim bir radyo var ve radyoda güç trafosu yok.yine yabancı sitelerden anladığım kadarıyla izolasyon trafosu kullanmanın emniyetli olduğu açıklanmış.öğrenmek istediğim; bu izolasyon trafosu nedir,diğerlerinden farkı ne,nereden ve kaç liraya bulabilirim birde bazı radyolarda hem güç trafosu var hemde çıkış trafosu var.bu radyoların trafosuda izolasyon trafosumudur.saygılar

Flatron

Sevgili Arkadaşım
Hoşgeldiniz.Çalışmalarınızda başarılar dilerim.Öncelikle izolasyon trafosunu bildiğim kadarıyla açıklayayım.İngilizce de isolation yalıtmak ,onun alakasını kesmek anlamına gelir.Gerçektende izolasyon trafosunun uçlarından birine (tabiki yanlışlıkla) dokunduğunuzda çarpılmazsınız.Elektrik çarpılmasını engellemek içindir.Fiyatı hakkında bir fikrim yok.

Aslında elektronikle uğraşırken ayağınızın altına iyi izolasyon olan malzemeler
kullanmanız, kalın lastik vb gibi sermeniz gerekir. Ayrıca çıplak ayakla,yada nemli ellerle  devrelere uğraşmamak gerekir Ayrıca 220 voltun olduğu bir devreye iki elinizle birden dalmak hiç akıl karı değildir zira bu şekilde çarpılmak daha tehlikelidir.İşte bir eliniz devamlı cebinizde olsunun esprisi budur.
Burada yapılmaya çalışılan toprak ile olan bağlantısınızın direncini yüksek tutmaktır.
Ayrıca uzun zamandır evler için kullanılan \"Kaçak akım koruma rölesi\" diye bir malzeme var bu roleyi evinize taktığınızda faz\'a yanlışıkla dokunulsa bile sizi çarpmaz  diye biliyorum .Detaylı bilgiyi interettede bulabilirsiniz.Üstelik fiyatıda makul  idi

Lambalı radyolarda kullanılan şebeke trafolar ise 220 voltla çalışan radyolarda kullanılır.Bu trafolar ile devrenin ihtiyacı olan gerilimlere düşürülür.Bildiğim kadarıyla lambalı radyolarda birbirinden farklı en az 2 farklı voltaj vardır.Çıkış trafoları ise hoparlör çıkışından hemen önce kullanılırdı.görevi empendans uyarlamasını sağlamaktı.
Yani bu 3 trafonunda görevleri birbirinden farklıdır.

Kolay gelsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın