Ses sistemim tüm gün açık acaba kaç watt harcıyor ?

Başlatan codepenman, 29 Ocak 2011, 18:00:11

codepenman

Arkadaşlar Benim 2x200Watt çıkışlı ses yükseltici sensonic marka bir amfim var.
Bunun iki jack çıkışından bir tanesi boş durumda, öteki çıkışa 190Watt lık bir kabin hoparlör bağladım. Onunla tüm gün netten TV falan izliyorum, bazen winamp türevi programlarla müzik dinliyorum, çoğunlukla kullanmasamda çalışır durumda öylece bırakıyorum.

Fakat son günlerde çok işkillendim, millet lambalarını tasarruflu yapıyor 10 watt daha az harcamak için,  benim ses sistemi tüm gün açık acaba kaç watt harcıyor?

W=E.R formülünden hesap etmeye çalıştım ama karıştı biraz.

Bu cihaz çalışırken kaç watt çalışmazken kaç watt harcıyor??

Boştayken, herhangi birşey dinlemezken gürültü, parazit gibi etmenlerle watt harcarmı??

Bu arada müzik vs. dinlerken pc den son ses açıyorum ama amfi çıkış volume çubuğunu ortada tutuyorum yani yarı seste dinliyorum.

spykuzgun

ilk önce hi-fi ampli lerin boş talışmada tam yükte ve orta yükte çalıştırmada çektikleri akım farklıdır bunlar labaratuvar ortamlarında sabit frekanslar uygulanarak amplinin de sabit bir akım çekmesi saglanır ve güç degerleride bu şekilde test edilir . çıkıştan aldıgın sese göre akım çekersin. yani nekadar ses okadar para :D eger elektrik hakkında biraz bilgin varsa nekadar güç tükettigini şebeke ile amfinin arasına seri bi ampermetre baglar ne kadar akım çektigini ölçersin . daha sonra en kaba güç formülü ile (P=I.U) tükettigin gerçek gücü hesaplayabilirsin. şuan söylenecek her deger tahmini olur şuda bi gerçek o ampli boşta çalışsa bile ortalama 50w güç tüketir:D:D umarı açıklayıcı olmuştur ;)

codepenman

Çok teşekkür ederim spykuzgun , çok net teknik ve açıklayıcı bir bilgi verdiniz :)
Bende öyle düşünüyorum, boşta bile en az 50w harcar gibi hissediyorum. O yüzden artık basit ses sistemi  (sterio hoperlor) bağladım onu kullanıyorum içim rahat :)

Fakat genede çok merak ettim bu yüzden, ilk fırsatta dediğiniz üzere amfi ile şebeke arasına ampermetre bağlayıp kaç A akım çektiğini ölçeceğim (bu arada daha önce hiç aklıma gelmemişti).

Cevabınız ve yol gösterdiğiniz için tekrardan teşekkür ederim, iyi çalışmalar dilerim..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın