DC50V ile led nasıl yakılır

Başlatan skr, 24 Ocak 2011, 22:49:09

skr

herkese merhaba. saygıdeğer site sakinleri benim size bir kaç sorum olacak. öncelikle yardımcı olanda olamayanda sağolsun.
ben elektrikli bisikletimin arka stopunun sürekli patlamasından sıkıldım ve çözüm olarak en iyi led olduğunu düşündüm. arka stopa led koymak istiyoum. şimdi yaklaşık DC 48-50v bir gerilim geliyor. bunlar fren ve park olarak ayrı. ben parka 15-20 frene de 20 civarı seri yada paralel led koymak istiyorum. ledler kırmızı olabilir. ortalama 2.0v 20mA ile çalışıyor. led ön direnç hesaplamalarla direnç wattı çok yüksek çıkıyor. acaba 50 voltu 24v gibi bir değere düşürsem nasıl olur? yada 50v olarak yapsam nasıl bir yol izlemem gerekiyor? teşekkürler.

ibrahim626

istersen lm7524 kullan istersen ledleri seri ve paralel bağla bunun için kirşof formulunu ( V=I*R     I=V/R      R=V/I )kullanabilirsin istersen örnek: 12tane ledi seri bağla bu 12led yaklasık 25-30 v gerilim ceker ama ön direnç kullan sonra diğer 12tane ledi seri bağlayıp ve bu 2grubu paralel bağlaya bilirsin.

Flatron

Sevgili Kardeşim
Sorunuzu güzel izah etmişsiniz ,son günlerde bu forumda sorulan ve ne sorduğunu bilen nadir sorulardan biri olduğu için sorunuza cevap vereyim
Ohm kanunu derki :Bir iletkenin iki ucu arasındaki potansiyel fark (yani V(volt) ) bu iletkenden geçen akım ile  direnin çarpımına eşittir.Yani V=IxRseri bağladığınız her LED in 20 mA çektiğini ve üzerinde 1 ila 2 volt arasında gerilim düşmesi olacağını varsayarak öyle hesap ediniz ve araya direnç koyunuz.Öyle yüksek watlı bir direnç koymanızada gerek yok.

Kolay Gelsin

skr

tekrar teşekkürler bilgi paylaşımlarınız için. ben öncelikle izlediğim yolu sizlere anlatayım. bisikletin ön farında 6 adet mantar led kullanılmış. orayı söküp baktım sırasıyla 820 ohm 6 adet beyaz mantar led ve sonuna da 100 ohm direnç eklemişler bende bu şekilde yaptım fakat 820 ohm aşırı ısınıyor. düşündüğüm kadarıyla dirençler bu yükü kaldıramıyor ve dirençlere en yakın led yanıp sönmeye başlıyor göz kırpıyor. sizin paylaştığınız şekilde deniyeyim birde.  saygılar

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın