Spectra 51 ekran 90 lardan bir tv arızası için yardım

Başlatan rockerbilo, 22 Mayıs 2009, 23:54:53

rockerbilo

Merhaba arakdaşlar. Tv miladını doldurmak üzere fakat inatla direniyor. :\'( Sorunu; tv açıkken aniden kapanıyor. Yani standby konumuna geçiyor. Bazen tam kapnır gibi oluyor fakat toplanıp ekran yerine geliyor tekrardan. Standby a geçtikten sonra 2 sn içinde açılmazsa kumandadan bassamda açılmıyor. Gidip kapatıyorum, bir süre sonra açınca çalışıyor. Bu gün kapandı ve standby konumunun ışığı da yanmadı. Kapalı tuttum bir müddet ve düzeldi yani açıldı. Sizce sorun nerede? Ne işlem yapmam lazım bilen var mı? Cevaplar için şimdiden tşk.

gevv

Soğuk lehim vardır büyük ihtimal televizyon kapalıyken (220v fişi çekin) kaba ısının yüksek olduğu bölümlerin lehimlerini tazeleyin birde bazı kondansatörlerin değişmesi gerekebilir besleme ve çıkışlarındakiler genelde düşük kapasitede yüksek voltajlı olur ama bu ikinci plan önce lehim ;)

rockerbilo

Tmm lehimleri kontrol edeyim olmazsa buradan tekrar yazarım. Tekrar yardım ederseniz sevenirim. Tşk.

rockerbilo

Merhaba şu an itibariyle tv yi açtım. Dediğiniz gibi soğuk lehimler vardı. Onları düzelttim. TV yi açtım ses var görüntü ortada ince bir çizgi halinde. Ne yapmam gerekiyor? şu an TV açık vaziyette bekliyorum. Birisi acil yardım yazabilr mi acaba?

rockerbilo

şu an düzeldi, lehimler kontrol ettim. Fakat bir parça bozuk, aradan zaman geçinçe tekrar ortaya iniyor görüntü. Tek çizgi haline geliyor. Fazla bilmediğim için vertikal katında hangi kompanentleri değiştirmem lazım? Bir de arada fişi takınca açılmıyor. çıkarıp ters bağlayınca çalışmaya başlıyor ???

mhoca

Anladığım kadarıyla vertikal arızası var. Vertikal katını ve beslemeyi kontrol ediniz. çizgi yere paralel ise. Eğer dik horizantal arızasıdır. İyi çalışmalar.

gevv

Alıntı yapılan: rockerbilo - 02 Haziran 2009, 14:35:36şu an düzeldi, lehimler kontrol ettim. Fakat bir parça bozuk, aradan zaman geçinçe tekrar ortaya iniyor görüntü. Tek çizgi haline geliyor. Fazla bilmediğim için vertikal katında hangi kompanentleri değiştirmem lazım? Bir de arada fişi takınca açılmıyor. çıkarıp ters bağlayınca çalışmaya başlıyor ???

Model numarası yokmu önce şemasını bulalım yada şasenin üstten net bir resimini gönderin

rockerbilo

Cvp lar için teşekkürler arkadaşlar. TV yaklaşık 20 senelik olduğu için lehimler, kompanentler eskimiş. Lehimlerin bayağısının üstünden geçtim. şu an iki ufak sorun var. Renk tam hissedilmesede bazen donuklaşıyor, sonra düzeliyor kırmızılarda. On screen yaparken ayarlarda titreme yapıyor. Bunlar önemli değil şimdilik. Fakat tekrar vertikal arızaya (yere yatay çizgi) dönüşebilir. Ben dediğiniz gibi net bir resim göndereyim. Fakat bozulunca göndereyim çünkü 30 kg luk tv indir, kaldır, aç kapa filan baya kastım ;D

gevv

Hayırlı olsun :)  renk sorunu içinde büyük ihtimal tüp soketindi devre kartında soğuk lehim vardır kolay gelsin

[IMG]http://img30.imageshack.us/img30/9726/07chassistransferred.jpg[/img]

rockerbilo

Hocam o ne yaw  ??? açmışsın makineyi darmadağan  ;D Sağol dediğin gibi oraya bakmadım. Orayı da kurcalıyayım.

gevv

Yok ben dağıtmadım durumu daha iyi anlatabilmek için bir resim aradım karşıma http://www.coinop.org/repair/Monitor_TubeSwap.aspx  sitesi çıkıtı kartın yerini göstermek için iyi bir örnek oldu :)

rockerbilo

Arkadaşlar sorun ortadan kalkar gibi oldu fakat tekrar hortladı.  :-\\ Son 4 gündür tekrarlıyor. Bu sefer komple kapanıyor. Düğmesini kapatıyorum yaklaşık 5-10 dakika arasında toparlanıyor ve açılıyor. Devre şemasını bulamam heralde fakat fotoğraf makinesiyle çekmeye çalışacağım. çekene kadar bir fikri olan arkadaş varsa uygulayabilirim. Tşk.

rockerbilo

Arkadaşlar şu aşağıdaki resimler güç giriş board unun olduğu yer. Tek parça.

Bir de ben şu PTC parçasını değiştirmek istiyorum fakat hangisi olduğunu bulamadım. Tüpün üstünde demişler 2-3 ayaklı siyah veya beyaz bir dikdörtgen parça fakat yok. Güç kısmındaki aşağıdaki parçalar olabilir mi?

Aşağıdaki 4 ayaklı sanırım bağlantı yeri 4 ayak görünüyor.

arif051

rockerbilo

Arkadaşlar gene ben. :D Aynı TV bir süredir çalışıyordu, açıla kapana fakat şu an 2,2 ohm direnci yakıyor. Değiştirdim gene yandı. Direnci değiştirirken 400V 100uf ve 160V 220uf kondansatörleri de değiştirmiştim. İşe yaramadı direnç yanıyor. Sizce hangi parçadan kaynaklanıyor? İlk resimde siyah kondansatörün altındaki direnç. Bir de direnç yanmadan önce ilk resimdeki mavi trafonun ayaklarınının üsütnden geçmiştim lehim. Kapanma sorunu gitti fakat direnç uçtu :D

gevv

direncin yollarını takip etmeli nedir nereden geliyor nereye gidiyor büyük ihtimal yolu üzerindeki bir malzeme kısa devre aşırı akım çekip direnci yakıyor model no şase no ile şemasını bulmalı

birde trafoya soğuk lehim geçerken bir kısa devre yapmış olabilirsiniz lehim sıçramıştır vb.  kontrol edin sellozik tiner ve diş fırçası ile pcb yi temizleyin

celebrium

Alıntı yapılan: rockerbilo - 12 Şubat 2010, 18:30:17Arkadaşlar gene ben. :D Aynı TV bir süredir çalışıyordu, açıla kapana fakat şu an 2,2 ohm direnci yakıyor. Değiştirdim gene yandı. Direnci değiştirirken 400V 100uf ve 160V 220uf kondansatörleri de değiştirmiştim. İşe yaramadı direnç yanıyor. Sizce hangi parçadan kaynaklanıyor? İlk resimde siyah kondansatörün altındaki direnç. Bir de direnç yanmadan önce ilk resimdeki mavi trafonun ayaklarınının üsütnden geçmiştim lehim. Kapanma sorunu gitti fakat direnç uçtu :D
acaba degiştirdigi bir parçanın deger farkından dolayı olabilirmi?

rockerbilo

Direnç değiştirmeden önce parça değiştirmedim. İlkin trafonun lehimlerini kuvvetlendirdim. Televizyon 3 saat filan çalıştı sorunsuz. Sonra bir patlama sesi geldi. Baktım bulamadım. Sonra uğraşırken bu sefer direnç uçtu. Sonra dediğim parçaları bir ihtimal değiştirdim fakat direnç bu sefer alev alıp yandı. Ben 3,5 tabi, fişi zor çektim. ;D Aslında ben kadavra olarak kullanıyorum. Hobi olarak uğraşıyorum yani. Bir şeyler öğrenebilmek için. Yaparsam baya bi sevindirik olacağım. ;)

celebrium

:D biliyorum o duyguyu bende 37 ekran bi tv tamir ettigimde çok sevinmiştim.televizyon tamircisi bir arkadaşım var ona telefon açtım bakarım dedi :)

rockerbilo

Süpersin baba ya. Evet, bir şeyler başarınca anlatılmaz bir mutluluk oluyor. Yoksa git yenisini al. Zaten alınacak fakat amaç o değil yani.
Bu arada direnç yolu üstünde bir seramik kondansatör, bir mercimek şeklindeki kondansatör, pcb de R901 yazan beyaz parça (direnç galiba), 2 ad direnç ve parça üzerinde RB-156 06B yazan 4 ayaklı orta 2 ayak üstünde + - uç ayaklarda ~ işareti olan parçayı gidip değiştireceğim.
Bulabilirsem tabi, çıkan sonucu buraya yazarım tekrardan. Fakat arkadaşın yorumunu da dinlemeye hazırım. Değiştireceğim parçaların resimleri ilk resimde mevcut.
Bir de mercimek ve seramik kondansatörlerin sağlamlık kontrolünün nasıl yapıldığını bilen var mı acaba? Multimetre ile bakabilir miyiz?

celebrium

k.bakma arkadaş siteye bakamamış :( telefondan ne var ne yok anlattım.1. söyledigi yaptıgı lehimlerde yanlış lehimleme yani yolları birleşik sanıp birbirine kısa devre etmiş olabilir dedi. 2.direncin yada parçaları degiştirirken bi yerlere lehim sıçratmış olabilir dedi. kafayı resetleyip herbişeyi yeniden kontrol etsin dedi.  ???

rockerbilo

İlgilendiğin için sağol. Dediğim gibi lehimleme olayından sonra 3-4 saat sorunsuz çalıştı. Şimdi de kontrol ettim lehimleri filan bir sorun yok. Parçaları yeniledim üstte yazıklarımı fakat direnç yine yanıyor.

mcsukru

besleme devresi bu buldum 

ayrıca saç kurutma makinası trafo kurut  ve tiner ile temizle

kolay gelsin

rockerbilo

Kardaş çok sağol fakat biraz geç oldu.  ;D Yaklaşık 1 sene önce uğraşıyordum. En sonunda bozuldu bir daha olmadı. Toshiba lcd almıştım. Fakat bizden sonrakilere referans olsun.

mcsukru

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın