Giriş voltaj aralığı yüksek olan back boost çevirici

Başlatan basriacar, 23 Aralık 2010, 01:21:17

basriacar

Arkadaşlar, hücre halinde satın alarak yapmış olduğum, 150 watt\'lık solar sistemini aylardır evimde kullanarak,evimin tüm aydınlatmalarını sağlamaktayım. Sizlerde takdir edersiniz ki; güneşsiz havalarda ya da bulutlu havalarda takviye maksadı ile elimdeki 2,5 Amper, 24 voltluk üretim yapan DC motorumu rüzgar türbini olarak kurmak istiyorum. Ancak yaz melteminde 12 volt veren DC motorumun, kış rüzgarlarındaki  testi sırasında 100 volta kadar çıkıp, bağlı olduğu LM338\'li regüle devresiini yaktığını görünce artık girişte gerilim düşük de, yüksek de olsa çıkışında ayarlayabileceğim devamlı sabit bir gerilim okuyabileceğim bir regüle devre düşünmekteyim.Hem bu şekilde şarjın daha verimli olacağı kanaatindeyim. Bu konuda yardımcı olabilecek Arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.
ACARKAPTAN

gevv

@basriacar  hocam araştırdım ama uygun çevirici bulamadım  zaten bu tip konularda kaynak sıkıntısı var  fakat araştırmalarım devam ediyor ;)

bu arada aklıma gelen röleli by pass devresi  ile yedek sistemleri devreye sokmak

https://320volt.com/ayarli-guc-kaynaklari-icin-roleli-bypass-devresi/   

birde  özel sardrılmış uygun güçte bir trafo  trafonun primer girişi 50....100 v  arası belli aralıklar şeklinde sardırılır  voltaj değişimine göre bypass devresi primer sargılarını röle değiştirir

ama 100v üzeri bir giriş olabilir mi ?  ya da bu 100v durumu ne kadar sürüyor  mesela trafo yerine ek bir akü ünitesi geçici olarkak devreye sokulabilir voltaj istenen seviyeye indiğinde  bypass devresi tekrar normal düzenege geçer

ya da  mosfetli bir ön regülatör devreye girer

bu by pass olayı  çok kullanışlı bir çok senaryo üretilebilir :) uygun bir back boost çevirici devresi bulduğum zaman konuya eklerim

iyi çalışmalar

pwm.c

şu devre ile lm338 i koruyabilirsin.
buradaki lm317 yerine lm338 kullanırsın transistörlerde mje3055 olabilir.
devrenin girişi 170v
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

basriacar

Sayın Gevv, Yakın ilgi ve alakanız için çok teşekkür ediyorum. Bu arada ben de  konu üzerine yapmış olduğum tasarımları geliştirerek bir kaç çizim yapmaya çalışıyorum ki; şemaları sizlerle de paylaşacağım. İyileştirme bazında elştirir, yardımcı olusanız  ayrıca çok sevineceğim. Dediğiniz gibi kaynaklar gerçekten çok kısıtlı. Sanıyorum bu da konunun profesyonel ve aynı zamanda ticari maksatlı üretilerek projelerin sır gibi saklanmasından ileri geliyor. Bu arada pic konusunda isterseniz nasıl başlarım, neler gereklidir vs  gibi detayları öğrenebilmem açısından ayrıca bir konu açmayı düşünüyorum. Yönlendirmeleri yaparsanız çok minnettar kalırım. Saygılar
ACARKAPTAN

gevv

picprogramlama konusunda  yeni başlayanlar için tek önerim https://320volt.com/pic-basic-dersleri/  olacaktır  ETE hocamın dersleri ile bir çok kişi kısa sürede kendini geliştirdi sağ olsun kendisi  bir çok soruyada  cevap veriyor

basriacar

Sayın pwm.c, verdiğiniz şema ve bilgiler için gerçekten çok teşekkür ederim. Benim için çok makbule geçti diyebilirim. Bu arada çizim üzerinde buna benzer bir çalışma yapmıştım ama bunu da deneyeceğim. Konuyu açtıktan sonra yaklaşık üç adet çalışma yaptım. Şemalarda görüldüğü gibi, ilk çalışmamda LM338 üzerinde bir koruma tasarlamaya çalıştım.

Benim burada yapmış olduğum tek ekleme ise BDX 53 transistörü ile bir koruma yapmak oldu. Şöyleki giriş voltajı 33 volta gelmediği sürece transistör 2 k direnç üzerinden full iletimde oluyor. 33 voltun üstüne çıkıldığında ise zener diod geçirgen olmak sureti ile BDX 53 transistörünü polarize ederek çıkışında 33 voltun sabit kalmasını sağlıyor ki; bu da LM 338 regüle entegresi için kritik olmayan bir değer. Ancak, BDX 53 transistörlerinin C serisi kollektör ve beyz arası 100 volta kadar dayanabiliyor. Bu da benim için oldukça riskli bir durum. Devreyi bu hali ile henüz denemedim.Daha yüksek bir transistör bulabilirsem çok daha iyi olacağını düşünüyorum.

bu arada devreye çizim olarak yeni eklemeler daha yaptım. Girişteki gerilim yükselten block osilatörü; BC547 transistörünün iletime geçerek, 1 nanofaradlık kondansatörü emetör ve kollektör bacakları arasından şaseye bağlaması ile çalışmaya başlıyor. Dolayısı ile anahtar görevi yapan 2N3771 güç transistörü basit bir PWM mantığı ile girişin yükseltilmesini sağlıyor. Ancak girişteki gerilim 15 voltun üstüne çıktığında ise zener diyod iletime geçerek BC547 transistörünü kesime uğratarak, osilatörün çalışmasını durduruyor ve dolayısı ile de girişteki gerilim hiç bir değişikliğe uğramadan bobin üzerinden geçerek diğer katlara ulaşıyor.Ayrıca, vurgulamak istediğim bir önemli konu daha varki; gerek solar gerek rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının üreteclerinde kullanılan şarj devrelerinde genellikle burada olduğu gibi seri regülatörler değil de şönt regülatörler kullanılmaya çalışılır. Nedenine gelince; aküler dolduktan sonra üreteclerin üzerinde hala bir üretim söz konusu olduğundan bunların harcanması da mutlak surette olmak zorundadır. Aksi halinde türbinlerde bobinlerin, solar hücrelerde ise panel bağlantılarını bulunduğu kısımların yanmasına, deforme olmasına neden olabilir.Bu yüzden bataryalar dolduktan sonra şarj çıkışı yönlendirilmek suretiyle ayrıca bir yük üzerinde harcanma yoluna gidilir.
Üçüncü olarak yapmış olduğum en so çizim çalışmam da yükseltme işinde LM2577 kullanmak oldu.En son ekleme olarak da akü dolduktan sonra şarj çıkışını yüke yönlendiren devreyi eklemeye çalışacağım.

Bu arada şemaları inceleyip, eksiklerim ya da iyileştirmele konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

ACARKAPTAN

erkutolga

basri bey en son verdiğiniz devreyi yapmaya çalışıyorum deneyimlerinizi paylaşır mısınız ?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın