MİNİ BUZDOLABI KALKINDIRMA AKIMI ?

Başlatan keskin_16, 20 Aralık 2010, 21:27:25

keskin_16

ARKADASLAR ELIMDE 50W  12 VOLT MINI ARAC ICI BUZDOLABI VAR BEN ONU EV ICIN KULLANMAK ISTIYORUM VE ONA GUC KAYANGI YAPACAGIM .PRATIK DEVRE YAPMAYI DUSUNUYORUM LM338 5A REGULATORU ILE BASIT EKONOMIK BIR DEVRE KURACAGIM AMA 12VOLT 5A ILK CALISTIRMAYA YETERMI ?   :-\\  VEYAHUT LM1084 12 VOLT-5A DE OALABILR

gevv

buz dolabı ne kadar güç çekiyor  ?   büyük ihtimal arkasında bir etikette yazıyordur buna göre devre yapılmalı

keskin_16

50 WATT 12VOLT
BİRDE HAZIR DEVRE YAPMAK ISTEMIYORUM.PRATIKDE OLSA KENDIMIN TASARLADIGI DEVRENIN VERDIGI HAZZI YASAMAK ISTIYORUM  :)

gevv

12v üzerinde 50w yaklaşık 4 amper regülatör işinizi  görür gibi  12v 1amper = 12w 

şimdi önemli olan  kullanacağınız trafo  en az 60...70w  olmalı 100w da olabilir  çıkış voltajı 14...15v  ise  sorun yok ama   fazla ise lm338 çok ısınır bozulabilir

keskin_16

Bİ DENEMEKTE YARAR VAR SOGUTUCUYA BAGLARIM REGULATORU O SANIRIM ISINMA SORUNU BİRAZ ÇÖZER BİRDE CIKISA  PARALEL  NTC TERMISTOR BAGLARSAM SORUN COZULUR AMA TERMISTORU IYI SECMEK LAZIM BENIM BUZDOLABINA LM338 IN FAZLA CALISMADAN KAYNAKLANAN ISIDAN DOLAYI ENTEGRENIN VERECEGI 5A DEN FAZLA DEGER BUZOLABIMIN FANINI YAKAR SON SORUM BUZDOLABIMIN NOMINAL AKIMI NE KADAR.YANI EN FAZLA KAC AMPERE KADAR BOZULMADAN CALISŞIR

gevv

isterseniz  100 amper gücünde 12v regülatör devresi kullanın sorun olmaz akımın yüksek olması çalışmaya engel değildir önemli olan voltajdır

buz dolabı 12v ile çalışıyorsa 12v  ile ya da,  11v,  ya da 13v  ile çalıştırılabilir  yani çok fazla voltaj çok düşük voltaj  zararlıdır

lm338 5 amper  50w için  kullanıldığında normal olarak çok iyi soğutulmalı geniş petekli bir soğutucu kullanın hatta imkan var  ise  soğutucuya fan bağlayın

lm338 2 çeşit to220 kılıf  normal transistör tip to-3 metal tip siz to-3 kullanacaksınız

devre çıkışınada 6ampar sigorta bağlayın  şaseye karşıda 15v 1...2w zener ekleyin

zener aşırı voltaj yükselmesine karşı koruma olacak  mesela olur ya :)  lm338 arızalandı ve kısa devre oldu (tüm regülatör entegreleri, transistörler  için geçerli bir durum)  bu durumda girişi direkt verecek yani giriş voltajı 16v dc  ise çıkışta 16v   dc direkt olacak işte böyle bir durum olursa zener anında  arızalanır ve kısa devre olur (yüksek ihtimal)  6 amper sigortayı attırır   

birde mümkünse mesajınızı büyük harf ile yazmayın   forumlarda  tamamen büyük harf bağırmak anlamındadır :)

keskin_16

hersey netlestı kafamda yardımlar ıcın cok tesekkuer  :D. yapalım su devreyıde bozulmasın yıyeceklerımız yahu :d

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın