Flip-flop devresi yapımı ?

Başlatan bilgeorkan, 19 Aralık 2010, 21:55:03

bilgeorkan

böyle bir devreyi nasıl yapapilirim bilgi verebilirmisiniz flip flop ları bilmiyorum pek

0, 2, 5, 7, 8, 9 Şeklinde Sayan Sayıcı Devre
Flip-floplar ve mantık kapıları ile tasarlanacak sayıcı devre 0, 2, 5, 7, 8, 9 şeklinde sayacaktır ve aynı şekilde tekrar edecektir. Sayıcıyı gözlemlemek için 7 segment led display kullanılmas...ı gerekiyor. Sayıcı ile 7 segment display arasında kod dönüştürücü olarak 7447 entegresi kullanılabilir. Devrenin saat (clock) girişi 555 entegresiyle yapılmış bir kare dalga osilatöründen beslenecektir.

asma

Merhaba
Bu bir sorumu ödevmi tam anlamadım.   ;)
Eğer iyi bilmiyorsan öğrenmek için bir fırsatın var.
Çözüm j-k FF ile senkron sayıcı ile yapılır. Ben bunu okulda öğrendim ve uzun yıllar geçti.  :D Şimdi tablo oluşturup içinde kümelerle neyi nereye bağlıyacağımı bulabileceğimi sanmıyorum. Eski notlarımı veya internet denizini karıştırıp bulabilirim ve iki 7476 entegresini uygun şekilde mantık kapılarıyla şartlandırıp clock girişlerini birleştirdiğim 4 filip-flop ile istenilen sayacı yapabilirim. (sanırım)
http://www.deu.edu.tr/userweb/asli.ergun/dosyalar/flipflopdersnotu2.doc
Biraz daha araştırırsan kaynağada çözümede ulaşırsın , fırsatıda değerlendirmiş olursun.
Kolay gelsin.

kemal58

bu konuyu cok rahatlikla jk ff lari ile ortak clok ile rahatlikla yapabilirsin cikan sonucu haritayla sadelestir ve devreni yap 555 de basit bir osilator kulanarak yapabilirsin hesablamalari zaten basit calis sonuc alamasan sana ayrintili anlatabilirim.... isis de denemeleri yapabilirsin...

cemlyldrm

Arkadaşlar merhaba. Size çok acil ve benim için çok önemli olan bir soru sormam gerek. Flip-flop devrelerinde J-K ile sayaç devresi tasarladım. Sıfırlama ve kurma hattını birleştirince hata oluşuyor ve bazı sayılarda kitlenme meydana geliyor bunun sebebi nedir ?

mustafayilmaz

Alıntı yapılan: cemlyldrm - 04 Nisan 2016, 12:06:33Arkadaşlar merhaba. Size çok acil ve benim için çok önemli olan bir soru sormam gerek. Flip-flop devrelerinde J-K ile sayaç devresi tasarladım. Sıfırlama ve kurma hattını birleştirince hata oluşuyor ve bazı sayılarda kitlenme meydana geliyor bunun sebebi nedir ?

set ve reset pinleri ilgili birimi, aktif veya pasif yapar. bu  durumda sonucun kararsız olması kaçınılmazdır.

ndemir

Bende sorumu buraya iliştireyim. Arkadaşlar bahçede kullanmak için 555 li 1w ledli bir devre yaptım. 1 buçuk saniyede bir yanıp söned kırmızı bir watt lık ledi akşam aktif olsun diye birde ldr ekledim. Herşey güzel çalıştı. Hatta 18650 3.7 v bataryayla 24 saat çalıştı. Bu iş tamam cam kavanoza koyayım dedim ama sonrasında baktım ki tek 1w led yeterince aydınlatmadı. 3 tane koyayım dedim ama ikisi eşit parlaklıkta bi tanesi sönük yanıyo. Ledi değiştim olmadı. Çıkışa elimdeki transistörlerden bağladım gene yok olmadı. Bu saat oldu uğraştım sonunda bir bilene danışayım dedim. Ne yapmam lazım 3 tane 1w ledi yakmak için. Bu arada tek ledde devre her aktif olduğunda 110 mA çekiyo. Devreyi 3.7 v la besliycem çünkü 5v güneş paneli kullancam.

ndemir

Mosfetle hallettim arkadaşlar. Fazla akım çekiyo ama bununda bi yolunu bulucaz artık.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın