Dokunmaya duyarli anahtar

Başlatan koliva, 12 Aralık 2010, 00:16:34

koliva

Merhaba arkadaslar,

Soyle bisey yapmak istiyorum ama pek bir fikrim de yok. Bana bir yardim edebilirseniz cok sevinecegim.

Yapmak istedigim sey aslinda dimmer devresine ufak bir ek. Bildiginiz gibi dimmer ile bir lambanin gucunu artirip azaltabiliyoruz. Bu artirip azaltmayi dimmer\'daki potansiyometreyi cevirmek suretiyle yapiyoruz. Yapmak istedigim seyde iste pot. istemiyorum. Metal bir plaka olacak. Elimi metal plakaya degdirdigimde lamba yanacak. Ancak (isin zor kismi burasi), parmagimin metale dokunma siddetine gore lamba parlak yanacak. Yani diyelim ufak bi sekilde surttum, o zaman sonuk yanacak. Sert bi sekilde vurdum, parlak yanacak. Tabi bunun ara dereceleri de olmali. Var mi bana onerebileceginiz bir yol?

Cok tesekkurler simdiden.

yazici67

vallaha bunu bırak picle yapmayı bilgisayarla yapmaya kalksan yapamazsın. :D

gevv

bu işi yapacak tek bir malzeme olduğunu sanmıyorum

aklıma gelen elin direncine göre iki ayrı plakanın iletimimin artmasının  mikrodenetleyici ile hesaplanıp işlem yapılması

ya da  basınç sensörü kullanılır  fakat bildiğim kadarı ile fiyatları pahalı her halukarda mikrodenetleyici gerekli bence

koliva

Ama bir tane abajur lambasi var. Ayagi metal. Elinle bi dokunuyorsun bi kademe yaniyor, bi daha vuruyorsun 2. kati aydinlatiyor. 3. de tam aydinlatiyor. 4. de kapaniyor. Boyle bisey nasil yapiliyor peki?
Zaten bir malzeme aramiyorum. Devre ariyorum.

Flatron

Merhaba
\"Thuch Dimmer for Lambs\" yada benzer kelimelerle arattırıldığında  gelen devrelerden biride şu link:
http://www.circuitstoday.com/touch-dimmer-for-lamps
Burada IC TT6061 entegresinin bu tür uygulamalar için kullanıldığını, lambanın 3 adımda parlaklığının değiştirildiğini,sonraki dokunuşların kapatma /açma olduğu dokunulacak metalin yaklaşık 1 cm karelik metal levha kullnıldığını .Bu levhadan başka bir yere dokunulmaması gerektiği gibi birkaç notda var
*Şemada kondansatörlerin sembolleri tam gözükmediğinden bazılarında paralel 2 çizgi yerine bir çizgi gözüküyor.
Kolay Gelsin

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın