Arçelik 5500E Kart Tamiri

Başlatan rockerbilo, 12 Mayıs 2009, 23:04:20

rockerbilo

Arkadaşlar arçelik 5500 e açıldığında F4 kod veriyor. NTC Açık Devre anlamına geliyormuş. Bu parçayı değiştirmek mi gerekiyor? Parçanın şekli nasıl bir şey ve devrede bir adet mi bulunuyor? Değiştirince sorun ortadan kalkar mı acaba? ??? Yardım için tşk.

bahtiyar

NTC sıcaklık göstergesi için olabilir su sıcaklık görnyormu ?  ama her şekilde kontrol kartına ulaşıp parça değişsecek

internette bulduğum ntc resimleri

Alıntı Yaparçelik 5500 ve 5500e, beko 3100,aygaz 5006 çamaşır makinaları için geçerli test programıdır.
normalde ekranda ki p harfi makinayı test programında çalıştırdığımızı gösterir. test programını makinanın kompenetlerini (parçalarını) kontrol etmek için kullanırız. test programının çalışması: ön yıkama ve kısa program butonlarına basılı iken power (ı) tuşuna basarak makine çalıştırılır dispayde p harfi görülür ve bundan sonra aşşağıda vereceğim butonlara ve takiben başla/dur butonuna basarak o butona karşılık gelen parça çalıştırılarak arızalı parça bulunur ve yenisi ile değiştirilir.
*ön yıkama-kapı kilidi kontrolü kapıyı kilitler başla tuşuna basınca kilitler dur tuşuna basınca kidi açar
*bastırma-ön yıkama vanası kontrolü başla tuşuna basınca su alır dur tuşuna basınca su alma işlemini bitir
*kısa program-ana yıkama vanası soğuk su
*1/2-yumuşatıcı vanası
*durulama sonu stop-sıcak su vanası
*narin -ısıtıcı( başla tuşuna basıp birkaç dakika beklersek displayde makina içindeki suyun sıcaklığının artığını görebiliriz ısıtıcı sağlamsa tabii)
*pompa-pompa kontrolü
*renli beyaz seçim tuşu-motor kontrolü (tanbur sola 52 dev/dak hızla döner)
*çamaşır cinsi seçim tuşu- motor kontrolü (tambur sağa 52 dev/dak hızla döner)
*(-) tuşu-motor kontrolü(tanbur 700 dev/dak hızla döner sıkma)
*(+) tuşu-motor kontrolu(tanbur1100 dev/dak hızla döner)

normalde makineyi çalıştırdığınızda ekranda görünen arıza kotları :
f1:pompa çalışmıyor
f2:ventil veya ssa (su seviye anahtarı) arızalı [not:muslukları ve filitreleri kontrol edin su gelmiyor olabilir]
f3:ısıtıcı arızalı
f4: ntc açık devre
f5:ntc kısa devre
f6:motor arızalı
f7:triak kısa devre
veni...vidi...vici..bici...

rockerbilo

Cvp. için tşk. sıcaklık göstermiyor çünkü daha powerdan açar açmaz F4 kod veriyor. Sanırım termostatın üstünde bir parça başka bir sitede gördüm. Makine ile daha uğraşamadım buradan tekrar yazarım buradan. Parça resimdekilere benziyor buraya da eklemeye çalışayım.

bahtiyar

ölcü aleti varsa parçayı ölçebilirsin direnç kademesinde omaj degeri gösterir ısındıkca degeri degisir hiç göstermiyor veya sabit kalıyorsa bozuktur
veni...vidi...vici..bici...

rockerbilo

Evet öyle yapacağım fakat baştan ben bu parça PCB üzerinde sanıyordum değilmiş. Daha bakamadım yerine fakat rezistansla bir bağlantısı olmalı. Bakınca tam yerini yazarım.

rockerbilo

Makineye baktım bilgi olsun diye yazıyorum. Rezistans ve NTC komapnent için arka kapağı açmanız lazım. NTC parçayı aynı yöntemle ölçtüm sağlamdı. Rezistansı çıkarmadım. Oranın suyunda kireç problemi yok. Kartı da başka makinede denedim, sağlamdı. Sorun dürtüklemek gerekiyormuş.  ;D Kabloları biraz oynattım temassızlık gitti. Sizlerede ilk tavsiyem bağlantıları kontrol edin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın