Ana içeriğe git
Konu: voltmetre yardım (885 Kez okunmuş)

voltmetre yardım

arkadaslar bir voltmetrenin okudugu deyerleri ekranda deyıştirmek istiyorum mesela 5v okurken 0 yazmasını 50 volt okurken 100 yazmasını nasıl saglaya bılırm lutfen acıl yardımm

Ynt: voltmetre yardım

Yanıt #1
Eğer normal voltmetre gibi dijital veya mekanik araçları ( adını bilmiyom ) inde mümkün değil...

Ynt: voltmetre yardım

Yanıt #2
Merhaba
5volt ile 50volt arası değişen DC gerilimi 0 ile100 değerleri arasında görümesini istiyorsun. Doğru anlamışmıyım?
Bu ayarlı gerilim veren düzeneğin üzerinde sabit bir ölçüm aracımı olacak yoksa herhangi bir voltmetreyi ölçüm için gerekli noktaya bağladığında ölçtüğün değerin % olarak algılanmasını mı istiyorsun?
Ben cihazın üzerinde yalnızca bu iş için dizayn edilmiş bir voltmere nasıl yaparsın onu anlatayım.
Ne tip ölçü aleti kullanmak istediğini bilmiyorum dijital ve skalalı (analog) voltmetre için kısaca örnekle çözüm verebilirim.
Dijital için 7107 li voltmetre kullanırsan 200volt kademesini kullanıcaksın.
Bu devrenin referans gerilimi 100mV tur, pin36 da pin35 e göre +100mV olduğu sürece giriş gerilim bölücü dirençlerinin oranına göre 50volt uyguladığında 50,0 rakamını görürsün. Bu referans gerilimi trimpotla ayarlanarak 50 voltta 100,0 görene kadar ayar yapabilirsin.
Yada daha sade olarak temel devreyi yaparak 199,9mV ölçebilen devreyi yaparsın. Voltaj kademesi için gerekli gerilim bölücü direçleri (ayarlı) uygun seçerek aynı işi görürsün. Standart değer 999K ve 1K kullanılırken sen 998K ve 2K kullanırsan değeri iki katı gösterir. (senin için  tam iki katı değil biraz fazlası gerekiyor)
Analog için döner çerçeveli ölçü aleti kullanıcaksan değerlerini bilmen gerekir; 1mA tam skala değerine sahip bir ölçü aletiyle 50Voltta tam sapma istiyorsan toplam direncin 50K olmalı. ölçü aletinin direnci 500 ohm ise 49,5K direnç ekleyerek tamamlanır. Bu direncin yarısını kullanırsan senin istediğin değerde tam sapma sağlarsın. skalayıda 0-100 arası ölçeklenmiş bir kağıtla kapladınmı tamamdır.
Her iki yöntemlede kullanman için 5voltta 0 göstermesini sağlıyacak yöntem ise basit. Ölçü aletinin (GND) eksi probunu ölçüm yaptığın gerilimin şasesine değil, sabit 5V gerilim kaynağına bağlarsan her değeri 5volt eksik ölçer. Yani 0~45voltluk bir aralık elde edilir. Bu 5voltun şasesi cihazın (5~50V kaynağın) şasesiyle bir olmalı. 7805 bu iş için uygun, akım çekilmeyeceği için elindeki mevcut kaynaklardan farklı yollarlada elde edebilirsin.

Hangi yolu veya yöntemi seçersen ona göre yardımcı olmaya çalışırım.
Kolay gelsin.