16f877 ile ohmmetre yapımı (yardım)

Başlatan dardanos, 03 Mayıs 2009, 17:23:30

dardanos

Ben 16f877\'nin adc sini kullanarak okuyacağım gerilimler yardımıyla direnç ölçmek istiyorum. Teorik olarak devre çalışıyor. Proteusta çizdiğim devrede ve c dilinde yazdığım programda bir sorun olmadığını düşünüyorum. ölçme devresinin kaynağı zayıf iken ölçüm yapabiliyordum fakat değerler yanlış çıkıyordu bunun üzerine bende kuru tip akü alarak ölçme devresinin kaynağını akü olarak belirledim tabiki akü diğer kaynağa göre daha fazla akım sağlayabiliyor ve daha doğru değerler ölçeceğim derken ölçüm alamamaya başladım. Akü ile ölçüm yaptığımda pic kendini kapatıp lcd\'ye veri göndermiyor. Kullandığım devrede ölçme devresinden geçen akım değeri küçük olursa ölçüm hatalıda olsa gerçekleşiyor fakat geçen akım büyüyünce devre çalışmıyor.  Eksik yaptığım birşey mi var yada neyi yanlış yapıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Devre aşağıda

ölçeceğim direncin üzerinde birde değeri bilinen yardımcı direnç yardımıyla akım değeri (I=V/R) belirlenecek ve ölçülecek direnç üzerinden alınan gerilim değeride belirlenen akım değerine bölünerek direnç değeri elde edilecek.

yardımlarınızı bekliyorum

(Düzeltme sebebi: Resim boyutu)

ruhani87

ustam bizde bu proje olarak verildi acaba hez dosyasını yada komutlarıda atabilirmisin ve bide devre tam olarak calışıyormu yardım ederseniz çok büyük öğrenci duası alacaksın :))

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın