74HC597 Çalışma Prensibi

Başlatan omereliusuk, 13 Ekim 2010, 17:47:04

omereliusuk

74 hc 595\'in çalışma prensibini anladım ve uygulayabiliyorum.
74hc597\'nin çalışma prensibini anlayamadım. işin garip tarafı proteus 74hc597\'yi kullanamıyor proteusta çalışsa bir şekilde anlarım ama çalışmıyor. bana bu konuda yardım edebilecek bir arkadaş varsa minnettar kalırım. sadece çalışma prensibini anlayabileceğim  PBP veya PROTON kod ayrıca PROTEUSta çalışanın library ve model dosyası lazım.
şimdiden teşekkür ederim.

yazici67

valla seninkini bilmiyorum ama benim proteusta çalışıyo.benimki 7.6 SP0 istersen programı atayım.

omereliusuk

sadece bir dosyada 597\'yi gönderirsen sevinirim.
74xx597.mdf
dosyası bulunamadı diyor proteus

yazici67

74xx597 diye bi dosya bulamadım kardeş ama ayarları böyle yapınca bende çalışıyo.resimde ayarları gösterdim

omereliusuk

Proteusu yeniden kurdum
artık çalışıyor da... işte
bir de nasıl çalıştığını anlayabilsem.
d7 pini hıgh olunca aldığım (en azından aldığım sandığım) bilginin hepsi hıgh oluyor.%11111111
diger hallerde hepsi low
ne yapacağımı şaşırdım. xxx kitapevinin 16f877a kitabı var onda biraz açıklamış ama ne yaptıysam nafile. tam anlamıyla çalıştıramadım. 2 gündür uğraşıyorum.
ya yardımla ya da kendim inadım inat çalıştıracağım bu entegreyi

yazici67

çalışması böyle oluyor(eğer shift register olarak kullanacaksan):
d0-d7 pinlerine veriyi yükle...
en alttaki pl ve mr pinlerini 1 yap...
sonra pl yi 0 yap ve üstteki shcp pinine clock uygula..
böyle çalışıyor yanlış bilmiyorsam.

omereliusuk

Basit bir kod yazsan ne güzel olacak
olmadı. yada ben çalıştıramadım
HOCAM gerek kalmadı. çalıştırdım.
dosyaları gönderiyorum.
yardımların için teşekkürler.

MR PİNİ hep hıgh ta duracak

BASLA:
High PORTA.3                                          \'PL=1
PulsOut PORTA.2,1                                   \'STCP 1 DARBE
SHIn PORTA.0,PORTA.1,1,[BILGI]                \'SHCP VE Q DAN VERİYİ AL (BILGI)
PORTB=BILGI                                           \'ALDIĞIN VERİYİ PORTB\'YE YÖNLENDİR
Low PORTA.3                                           \'PL=0
GOTO BASLA
END

bir de kaskat yapabilseydim çok süper olacaktı ama onu beceremedim. ne kadar beceriksizim değil mi?
595 gibi yapayım dedim olmadı.
farklı yöntemler denedim ve hala denemeye devam ediyorum.
bilgisi olan varsa en azından kaskat olmuyorsa veya başka bir kriteri varda ben bilmiyorsam yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürü bir borç bilirim.

omereliusuk

kaskat hakkında bilgisi olan varsa sevinirim. en iyi bilgi eksiksiz bilgidir düşüncesindeyim.

Flatron

Merhaba
Sizin sorduğunuz sorunun aynısını bu forumda Jonathan isimli kişi sormuş http://forums.parallax.com/showthread.php?t=105562
Kaskadı da sormuş ancak cevap alamamış sanırım,ama verilen cevaplar işinize yarar zannediyorum

Kolay Gelsin

omereliusuk

onları hatmettim ama bir sonuca ulaşamadım. Q çıkışını diğer 597 nin ds girişine verdiğim zaman kabul etmiyor.
ben de farklı bir yol denedim. bu yol teorik olarak her 597 için ayrı bir bilgi alımı şeklinde oldu. yani ilk 597 4 pinle bağlanıyor. daha sonra her 597 için extra bir pin eklemesi yapılıyor. böylece 12 pinle 72 pin giriş yapılıyor. tabi bu durumda 595 bağlantısı da 2 pine düşüyor.
clock hep aynı
diğer bağlantılar aynı sadece bilgi almak için extra bağlantı ucu her 597 için.

inadım inat bu port çoklamayı tam anlamıyla öğreneceğim!....

Flatron

Arkadaşım
İstediğiniz her bir 597 ile inputları 8 er 8 er artırmak ise zaten bunlar 1999 yılında yayınlanmış bir pdf de anlatılıyor
http://homepages.which.net/~paul.hills/Software/ShiftRegister/ShiftRegisterBody.html

Bu sayfayı okuyun ayrıca bu sayfanın en altındaki \"The above as a single PDF file\"  yazısına  tıklayın pdf yi indirin orada ayrıntılı olarak anlatılmış (2 yada daha fazla 597 nin bağlanması ise pdf nin 2. sayfasında bağlantısı da  gösterilmiş)
http://homepages.which.net/~paul.hills/Software/ShiftRegister/ShiftRegisterBody.html

omereliusuk

hocam Çalışan halini bir gönderebilirsen çok makbule geçecek. ingilizce malesef translate\'le anlamaya çalışıyorum.
iki tane 74 hc 597\'yi yanyana bağlayacağız ikisinden de aynı hattan bilgiyi alacağız KASKAT olarak. 595\' i öğrendim zaten ona gerek yok. yeter ki kaskat çalışan 74hc597\'li bir devre olsun elimde. tek tek bilgiyi alıyorum. ama kaskat olduğu zaman olmuyor, birinciyi alıyorum 2. 597\'den gelen bilgiyi alamıyorum.

bunu öğrenmeden diğer konulara geçmek istemiyorum. amacım sadece öğrenmek.

omereliusuk

Ciddi bir hata;
kodları yeniden düzenledim meğer bilgiyi okuyamıyormuşum. \"goto basla\" diyince hep tekrar tekrar aynı işlemleri yapıyor olmasından dolayı \"bilgiyi okuyabiliyorum\" diyordum. en sonuna stop veya sleep koyunca bilgiyi okuyamadığımı gördüm. kaskat yapamadım ama en azından merak eden  \"tabi varsa\" diğer arkadaşlar için dosyayı yeniden yolluyorum.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın