usb kontrollü cnc sürücü devresi

Başlatan emir28, 17 Nisan 2011, 10:35:34

emir28

arkadaşlar cnc tezgaz dediğimiz şey eğer 3 eksenli ise 3 adet step motorun sürülmesi ile yapılıyor bunu hepimiz biliyoruz. paralel ve seri port ile uygulamalar mevcut fakat usb ile olanlarını bulamadım yapmak isediğim devreyi tasarlamak zor değil ama devrenin kodları konusunda biraz sıkıntı yaşarım diye düşünüyorum. aslında easyhıd işimi bir anlamda hallediyor. fakat bilgim dahilinde bunun sadece bilgisayardan manuel olarak kontrolünü sağlayabilirim. ben istiyorum ki bilgisayarda çizmiş olduğum bir resmi yada baskı devreyi çizebilecek birşey olsun. bana bu konularda yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa bu işe başlamak istiyorum. cevaplarınızı bekliyorum çalışmalarıma başlamak için.

NOT: BU İŞİ YAPAMAZSIN BU İŞİ YAPMAK ÇOK ZOR GB YAZILARIN YAZILMASINI İSTEMİYORUM.SEBEP NEDİR DERSENİZ; LAF KALABALIĞI OLUR VE BİZLER TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANADAŞI İSEK ZOR İSE HEMEN , İMKÂNSIZ İSE ZAMAN ALIR AMA YAPARIZ. HER ŞEKİLDE YARDIMLAŞARAK YAPACAĞIMIZA İNANIYORUM.ŞİMDİDEN YARDIMLAŞMANIN GÜZEL OLDUĞUNU VE BİLGİLER PAYLAŞILDIKÇA GÜZELLEŞTİĞİNİ SÖYLEMEK İSTERİM.

makdeniz

Öncelikle iyi akşamlar

Bu tipte bir devre daha önce ne yazıkki görmedim en azından açık kaynaklı olanını.
Böyle bir devreyi yapsanız bile Bilgisayar tarafındaki Cad yazılımınında bununla uyumlu olması lazım Mach3\'te usb secenegi mevcut.

Diğer taraftan USB arabirim kartları satılmakta. Planet CNC bunlardan bir tanesi
üstelik kendi yazılımıda mevcut oldukcada hoş bir yazılım

Sitesinde Program 69 euro
Devre 69 euro olarak fiyatlandırılmıs.

ayrıca DIY bölümünde de kendiniz yapabileceğiniz bir usb arabirim kartının devrelerini ve hex kodlarınıda bulabilirsiniz...

iyi çalısmalar

gevv

@makdeniz   bilgiler için teşekkürler

@emir28

neden usb ?  lpt  ile  denenmiş  stabil  çalışan  bir çok örnek var  hemde usb  kontrole  lpt daha az maliyetli

https://320volt.com/gebze-m-y-o-mekatronik-programi-3-eksen-cnc-projesi/

emir28

benim usb ile kontrol istememdeki sebep şudur artık herkezin bildiği gb paralel ve seri portlar yavaş yavaş hayata veda etmeye başladı en basit örneği ise diz üstü bilgisayarlarda görülüyor 2000li yıllara bakıldığında paralel yada seri port bu cihazlarda bulunurken artık bulunmuyor. bende türk milletinin bir evladı olarak bu hıza ayak uydurmak ve istiyorum... konuyu azbe çok biliyorum ama kendime güvenemiyorum bu işi yapabileceğim konusunda gebze myo nun yaptığı devre harika fakat orada sadece paralel port yerine usb port kullanmak istiyorum bunun için de devreye paralel port hiç kullanılmadan usb ekleyebilirim yazılım kısmında yardım ederseniz bu işi yapalım ve güzel ve forum sitemizin adına yaraşır bir uygulama olsun ... varım diyorsanız yapalım bu işi...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın