image

Ana içeriğe git
Konu: Eski eşyalardan basit ses sistemi  (279 Kez okunmuş)

Ynt: Eski eşyalardan basit ses sistemi

Yanıt #30
Evinde bundan olan varsa, hoparlörü altı içine bakacak şekilde koyup deneyebilirler. Süper bas veriyor :D

Ben de tavsiye ederim. Yıllarca testilerden TEST yapmıştım.
Bilimsel açıklaması ise kabin olarak kullanılan testi'nin kenarlarının titreşim yapmamasıdır.
Bu da iyi kabinlerde MERMER kullanımının bilimsel açıklamasıdır.

Yanıt #31
Evinde bundan olan varsa, hoparlörü altı içine bakacak şekilde koyup deneyebilirler. Süper bas veriyor :D
köyde bol var . hatta devasa olanları bile. bence de çok iyi fikir :)

yamyam abi ahşapta titreşim olmasın diye sünger bant kullandım. ama mermer olayını ilk defa duyuyorum. hatta furkan yazınca mermer mi? diye gülmüştüm. şimdi şu mermer kabine bir bakalım nasılmış nette.

EDİT: pek bir şey bulamadım. bulduğum tek video bu. ayrıca bu adam çok güzel kabinler yapıyor. ahşapta  pek çok ilhamı buradan alıyorum diyebilirim  :D
https://www.youtube.com/watch?v=lIrP0DijfaI
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #32
köyde bol var . hatta devasa olanları bile. bence de çok iyi fikir :)

yamyam abi ahşapta titreşim olmasın diye sünger bant kullandım. ama mermer olayını ilk defa duyuyorum. hatta furkan yazınca mermer mi? diye gülmüştüm. şimdi şu mermer kabine bir bakalım nasılmış nette.

Adamım.

Ahşapta titreşim olmasın diye sünger kullandın ama, kabin çalışırken kabinin yanlarındaki arkasındaki ve ön tarafındaki titreşimlerini ölçtün mü, ölçebildin mi.
Titreşim unsuru iki temelde incelenir.
1) Kabin içerisindeki titreştirilen havanın kabin cidarlarına çarparak yansıyıp, birçok bölgede rezonans oluşturması.
Bu olay hamamdaki ses yansıması olayı ile aynıdır.
2) İçerde oluşan muhtelif frekanslardaki titreşimlerin, kabin kenarlarını da titreştirerek, hoparlörün ön tarafının titreştirdiği hava titreşimleri ile karışarak, birbirlerini yok etmesi.
Bu iki unsur kabin yapım tekniğinin esaslarıdır.
İçerdeki rezonans titreşimlerini basitçe bir sünger ,izocam, bez veya benzeri bir akustik malzemeyle halledebiliriz.
Ancak kabinin yan kenarları da titreşiyorsa, (Kaçınılmazdır) işte bu titreşimleri engelleyebilmek son derece zordur.
İşte bu yan kenarların titreşimlerinin az olabilmesi doğrudan kabin yapım malzemesi ile ilgilidir.
Yani en az titreşebilen, ya da duyulabilir ses bölgesinin dışında bir frekansta titreşebilen malzeme kullanabilirsek, kabindeki kayıplarımızı en az seviyeye indirebiliriz. Teorik olarak yan kenarların titreşimi engellenemez. Ancak en az seviyeye indirelebilir.
İşte bu olay için kabin malzemesi olarak en iyi malzeme mermer olarak gösterilmektedir. Ancak yapımı son derece pahalı ve zor olduğundan dolayı, bu tür kabinler özel olarak imal edilebilirler. 1980 li yıllarda bir firma mermerden kabin yapmakta idi. Ama kabini mekanda monte ediyordu çünkü kabin ağırlığı çok fazla idi.

Yanıt #33
Ben de yine seksenli yıllarda tuğladan da imal edenler vardı diye hatırlıyorum.

Yanıt #34
Bir hoparlör veya ses sistemini bilimsel olarak ele almak için bazı şartlar gereklidir.
İlk şartın iyi bir ölçüm tekniği olduğunu, dolayısı ile ölçümler sonucu sistemi bütünüyle kalibre edebilmenin gerekli olduğunu belirtmiştim.
Sistemin kalibrasyonu için oldukça pahalı cihaz ve ekipmanlar gerekmektedir.
Ancak günümüz teknolojisinde bazı uygulamalar ve nispeten ucuz ölçü aletleri ile çok hassas olmasa da bazı test ve kalibrasyonlarımızı yapabiliriz.
İlk gerekli cihazımız bir sinyal jeneratörüdür.
https://turkish.alibaba.com/product-detail/th1312-100-audio-frequency-sweep-signal-generator-60674218753.html?spm=a2700.8699010.normalList.38.615b5c11PgUyzE
Küçük çaptaki işletmeler için tasarlanmış bu aygıt bir ev kullanıcısı için gerekli olmayabilir. Ancak tekniğin kullanılabilmesi açısından minumum düzeyde bir aygıttır.
Üst seviye aygıtlar ise son derece pahalıdır. Bu sebeple bunlara değinmiyorum.

Bir PC tabanlı yazılım ile bazı işlerimiz halledebiliriz.
İşte ücretsiz bir program.
http://indirgezginlerden.com/tone-generator-software-174720
Bir amplifikatör olsun bir hoparlör sistemi olsun, bilimsel olarak test edilebilmesi sinyal jeneratörleri ve TRUE RMS voltmetrelerce mümkün olabilmektedir. Ayrıca iyi bir gözlem için spectrum analizer osilaskop gibi cihazlar da gerekli olsa da şimdilik bunlara değinmeyelim.