image

Ana içeriğe git
Konu: TA7240AP Mini Amfi projesi 2x6 wat (1824 Kez okunmuş)

Ynt: TA7240AP Mini Amfi projesi 2x6 wat

Yanıt #105
16V kullanamazsın.
12V AC gerilimin peak değeri 16V tan fazladır.

Yanıt #106
anlaşıldı :) 4700 25 volt var hocam onu deniyorum şimdi
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #107
4700 uf 25 volt kondansatör denemesini yaptım. anfiyi kapatırken sesin bozularak kapanması büyük oranda düzeldi.  10000 uf 50 volt değere sahip kondansatör sipariş verdim. teşekkürler @Mr_YAMYAM  hocam.  :)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #108
@Mr_YAMYAM abi;
nasılsınız?
bizim devreyi pc ye bağladım. gayet güzel , sesi çok fazla . lakin  ses  pot yarıya  kadar normal , pot yarıdan sonraya geldikçe  bozulma oluyor seste. özellikle müzik dinlerken. şöyle ki hoparlörler patlak gibi. acaba loudnessler sürekli açık ondanmıdır?
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #109
@Mr_YAMYAM abi;
nasılsınız?
bizim devreyi pc ye bağladım. gayet güzel , sesi çok fazla . lakin  ses  pot yarıya  kadar normal , pot yarıdan sonraya geldikçe  bozulma oluyor seste. özellikle müzik dinlerken. şöyle ki hoparlörler patlak gibi. acaba loudnessler sürekli açık ondanmıdır?

Eğer Hoparlör yanlardan diyafram atmışsa marangozların kullandığı hızlı yapıştırıcıdan alıp diyaframın kenarına az birşey döküp yapıştırıp yanında ki fısfıstan biraz fıslat hemen tutar.

Entegre soğutucusu entegreyi soğutmaya yetiyormu ?  Entegre girişine aşırı yüklenirsen'de yüksek seste ses bozulmaya başlar ve entegre aşırı derecede ısınmaya başlar.
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #110
furkan hocam. son seste entegre ısınıyor ama ama aşırı sıcak değil.. hoparlörler yeni. diyaframlar sağlam. acaba girişteki 22 k ları 10 k yapsam sorunu çözer mi?  :D

birde bu resimde ki hoparlörden önce bağlanan direnç ve kondansatör ne işe yarıyor merak ettim :)
X
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #111
furkan hocam. son seste entegre ısınıyor ama ama aşırı sıcak değil.. hoparlörler yeni. diyaframlar sağlam. acaba girişteki 22 k ları 10 k yapsam sorunu çözer mi?  :D

birde bu resimde ki hoparlörden önce bağlanan direnç ve kondansatör ne işe yarıyor merak ettim :)
X

22k ları 10 k yaparsan ses yükseldikce daha fazla bozulur 33k dolaylarında bir şey at ya tamamen düzelir yada biraz daha iyileşir kulağına göre arttırsın.

resimdeki işaretlediğin kısma gelirsek cok emin olmamak la beraber bas sesleri bastırıp tiz sesleri ön plana cıkarmak için yapılmış bir filtre devresi.  fakat yinede bu konuda usta olan kişilerin yorumuna bak derim.

BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #112
@Mr_YAMYAM abi;
nasılsınız?

Ampli giriş seviyen 1Vpp den veya tasarım prosedürlerindeki max. input seviyenden daha yüksek.
X
Her PC de bulunan VOLUME CONTROL (Ses seviyesi) ayarlayarak optimal seviyeye getiriniz.
NASIL AYARLANIR?
PC içeriğindeki ses seviyeleri olağandan yüksek veya alçak kaydedilmiş olabilmektedir. Özellikle internet tabanlı müzikleri dinlerken, çok fazla seviye farkları görülebilmektedir.
X
HER KULLANICI ÖNCELİKLE SEVİYE AYARLARINI BİLMELİ VE ÖLÇEBİLMELİDİR.
Seviye ayarlarının ölçülebilmesi için her işletim sisteminde muhtelif uygulamalar bulunmaktadır.
Örnek resmimde görüleceği üzere Linux tabanlı sistemimde AUDACITY ile ölçüm yapmaktayım.
Kaydedilmiş eserleri dinlerken de aynı program kullanılabilmektedir.
Dünya standartlarında ideal seviye STEREO kayıt için -9db ila -3db arasındadır. 0db FS ye göre.
Eğer kaydedilmiş eserler 0db FS seviyesini geçiyorsa daha PC de bile bozulabilir anlamındadır.
Bu seviye ayarları ses freakans tekniğinin temellerindendir.
SEVGİLİ DİNLEYİCİMİZ AMPLİ AYARLARINIZLA OYNAMAYINIZ.
Teknik bir arıza sözkonusudur :D
UNUTTUM:
SİSTEM KALİBRASYONU:
Seviyesi bilinen (-9 ila -3db skala seviyesi) bir müzik eseri PC de çalınmaya başlanır.
Amplinin ses seviyesi potu, volüme ses ölçümü max 10 ise 8 e kadar açılır.
PC nin ses çıkış kontrolü artırılıp azaltılarak sesin bozuk olmadığı bir noktada PC ses kantrolü bırakılır.
Bu ayar bize -3 db HEADROOM seviyesi için amplimizi PC ile SET ettiğimizi ifade etmektedir.
Böylece ayarlarla oynamadan hangi müziği dinliyorsak yüksek mi düşük mü takribi olarak anlayabiliriz.
Aşırı yüksek kaydedilmiş eserlerde, ses seviyesi oynatıcı ayarlarından (Örnek you tube veya Win Media player) optimal seviyeye getirilir.

Yanıt #113
yamyam abi her zaman kurcaladığım ses oynatıcı ayarlarına hiç bu açıdan bakmamıştım. potu 8. sviye ayarına getirdim. müziği açtım oynatıcı ayarı 85 de iken son ses te bozulma olmadı. ideal ayar bu galiba.  sağolasın abi :)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #114
yamyam abi her zaman kurcaladığım ses oynatıcı ayarlarına hiç bu açıdan bakmamıştım. potu 8. sviye ayarına getirdim. müziği açtım oynatıcı ayarı 85 de iken son ses te bozulma olmadı. ideal ayar bu galiba.  sağolasın abi :)

Rica minnet.
Yapamasaydın geçirirdim CİNNET :D
Bu ayar işi ile biraz haşır neşir ol.
Teknik olarak kavrayabilirsen ilerde çok işine yarayacaktır.
Basit bir işlem olmasına karşın teknikte oldukça önem arzetmektedir.

Yanıt #115
X

DANGER. OSILLATION :D
Bir amplinin frekans karakteristiğinden bahsetmiştik.
Günümüz modern yarı iletkenler olsun, lamba teknolojisi olsun, bir amplinin band genişliği çok yüksek olabilmektedir.
Bizler ses frekans tekniği için 20Hz ten 20 KHz e kadardır desek te bir yarı iletken (Transistör ya da entegre) 100KHz lere kadar olan frekansları yükseltebilmektedir.
Her ne kadar ampli tasarımında gerek giriş devresinde, gerekse feedback devresinde yüksek frekans geçişlerinin limitlenmesi (azaltılması) sağlanmış olabilse de, belli bir seviyede yüksek frekansların yükseltilmesi olağandır. (İyi tasarım amplilerde band genişliği yüksektir)
Gelelim hoparlörümüze.
Hoparlörler genel bir standart dahilinde 4 ila 8 ohm arasında üretilmektedir. Az da olsa 16 ya da 32 ohm gibi empedanslarda da üretimler bulunmaktadır.
Ancak mevzuu olan bu 4 veya 8 ohm değeri acaba ne derece doğrudur.
Üreticinin kıstasları doğrultusunda bu empedans genellikle DC den 100Hz e kadar belirtilmektedir. Yani hoparlörümüzün empedansı 100Hz te 4 - 8 ohmdur diyebiliriz.
İyi de 20KHz gibi bir frekansta hoparlörümüzün empedansı kaç ohmdur?
THAT is THE QUESTION :D
20 KHz veya daha yüksek frekanslarda normalde 4-8 ohm olarak bilinen hoparlör empedansımız çok çok daha yüksek bir değer alacaktır.
Biliriz ki bir bobine uygulanan frekans artırıldıkça bobinin endüktans değeri de artmaktadır. Yani direnci.
Atmasyon bir değer belirtecek olursak, 20KHz te hoparlörümüzün empedansı 2 ya da 4Kohm diyebiliriz.
İyi de noolacak ki diyebilirsiniz.
Bir amplifikatör yüklendiği takdirde çıkış geriliminin uygun değerde olduğu varsayılmaktadır. Yani bir ampli çıkışında yük yoksa amplinin çıkış gerilimi olağandan çok daha yüksek olabilmektedir. (Teorik değer besleme gerilimi ile eşit)
Hele hele aşırı yükseltme sözkonusu olup ampli çıkışımız kare dalga oluyorsa (Bozuluyorsa) oluşan harmonikler neticesinde çıkış gerilimimiz  RMS olarak çok çok daha yüksek demektir.
İşte çıkıştaki o kondansatör, insan kulağının duyma limitlerinin üzerindeki frekansları hoparlörden önce şaseye aktararak ampli yük empedansının uygun değerde kalabilmesi için konulmaktadır. Yüksek frekanslarda tam bir kısa devre söz konusu olmaması için uygun değerde bir seri direnç te konulmaktadır. (Tasarımla ilgilidir)

Yanıt #116
Yamyam ustam, geçmişte kuvvetli yüksek frekanslı seslerde bu dirençlerin yandığına da şahit olmuştum.

Yanıt #117
yeni konu yeni heyecan  :))
hocam siz dün ses ayarından bahsedince ses ayarlarına girdim biraz.  daha önce oynamışım buralarla. şöyle bir göz attım

X
X

burada bazı tikler yapmışım. hatta frekans değerleri ve loudnes ayarları ile oynamışım. ayarlarım bu şekilde imiş. ben fabrika ayarlarına dönünce ise böyle oldu.  ama baslar azaldı biraz.  :o
X

dediğiniz gibi hocam ayarlar önemli  :))  şimdi benim eski ayarlarda 4 ohm olan hoparlörlere 50hz  ayar baya yük bindirmiş oluyor demek ki. pc orjinali 80hz . birde 18 db miş ses ayarı sıfırlayınca 6db e düştü. biraz kurcalayım akşam ideal ayar için.

NOT: resimler işyerinde ki  pc den örnek olarak alındı ( Canlandırma :))  :)) )
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #118
Yamyam ustam, geçmişte kuvvetli yüksek frekanslı seslerde bu dirençlerin yandığına da şahit olmuştum.

Elbette ki yanarlar :D
O direnç yaklaşık 4 ohm civarındadır. yüksek frekanslarda hoparlör direncinin 2-4Kohm olduğunu düşünürsek, yüksek frekanslar tümüyle direnç üzerinden akacaklardır. (Akım en kısa yoldan akar)

Yanıt #119
yeni konu yeni heyecan  :))
hocam siz dün ses ayarından bahsedince ses ayarlarına girdim biraz.  daha önce oynamışım buralarla. şöyle bir göz attım

X
X

burada bazı tikler yapmışım. hatta frekans değerleri ve loudnes ayarları ile oynamışım. ayarlarım bu şekilde imiş. ben fabrika ayarlarına dönünce ise böyle oldu.  ama baslar azaldı biraz.  :o
X

dediğiniz gibi hocam ayarlar önemli  :))  şimdi benim eski ayarlarda 4 ohm olan hoparlörlere 50hz  ayar baya yük bindirmiş oluyor demek ki. pc orjinali 80hz . birde 18 db miş ses ayarı sıfırlayınca 6db e düştü. biraz kurcalayım akşam ideal ayar için.

NOT: resimler işyerinde ki  pc den örnek olarak alındı ( Canlandırma :))  :)) )

Yukardaki mesajımda belirtmiş olduğum üzere ses frekans tekniğinde bir EŞİTLİK kuralı bulunmaktadır.
Sistem kalibrasyonu bu eşitlik kuralları doğrultusunca yapılmaktadır.
Ancak eşitlikten kasıt sadece giriş seviyesinin kalibrasyonu demek değildir. Gerçek bir eşitlik kuralı tüm frekanslarda geçerlidir.
Bu konu istenirse ayrı bir başlık altında incelenip, teknik olarak tartışma konusu olabilir.