STK 4241V Sorun.

Başlatan minimalite24, 01 Ocak 2015, 12:42:44

minimalite24

İyi Günler Ustalar.Ben yaklaşık 2 aydır STK4241V ile bir amfi yapmak için uğraşıyorum.Malzemeleri bir araya getirebilmek 1.5 ayımı aldı.ve malzemeleri biraraya getirince yapmaya başladım.Gaziantepte trafo saran sadece 1 yer bildiğim için 2x55v 400w trafoyu 115 tlye 2 haftada sardırdım.ama adam 2x55 v saracağına 2x62.5 volt sarmış.ben de stk 4241V nin datasheetinde belirttiği ps devresini yaptım.2 adet 10.000/63v kondansatör kullandım.ps datasheetinde iki adet 500 ohm direnç kullanmış ben de bulamadığım için 4 adet 1k lık direçlerle 500 ohmu sağladım.devrede belirtilen her elemanı (3mH bobinler hariç)lehimledim.her şey bitti tabii bobin hariç sıra fişe takmaya geldi ve fişe taktım.her zaman olduğu gibi devreyi çalıştıramadım(ne şans ama).fişe takılı halde iken hoparlörlerden vızzzz ve pat pat diye bir ses geldi ve aşağıdaki resimde belirtilen elemanlar ortadan ikiye ayrıldı.beslemedeki 1k lık dirençler ve + uçtaki 63 volt kondandansatör acayip sıcaktı parmaklarım su topladı :(
Bu arada besleme devresinde sigorta kullanmadım

Yardımlarınızı Bekliyorum...
Bilgili Bir Ahmak,Cahil Bir Ahmaktan Daha Ahmaktır!

Adnancoskun

hocam sen ne ettin öyle;

2x55 volt bu entegre için en yüksek DC değerdir....
sen trafoyu basit hesap ile
55/1.4=38 volt   yani 2x38 volt sardırmalıydın.

ancak o vakit 63 voltluk kondansatör kullanabilirsin..

bence sen o trafoyu bozmadan başka bir anfi için kullan,
ve bu anfi için yeniden 2x38 volt bir trafo sardır.

yada , trafoyu sardırdığın yere git, bu trafonun sekonderini söküp, yeniden 2x38 volt olarak sarmasını iste bence...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

minimalite24

Öncelikle Tavsiyen için teşekkür ederim ustam.Sanki STK4241V'nin datasheetinde Vccmax +-87 yazıyordu gibi ::).Yanlış okumuşumdur büyük ihtimal.Gidip hemen o trafoyu 2x35 v a düşürteceğim,tabi düşürürse :(

Adnancoskun

Evet şimdi baktım SEN HAKLISIN besleme gerilim +,- 78 volt maksimum yazıyor.... ama bence o değere çıkmak pek uygun değil...

bence sen o devreyi +- 70 volt ile besle, ve onun için trafoyu 2x50 volt yaptır... 50x1.4=70Volt eder...

yolgezer

O guc degerleri orjinal urunlsr icin ve tr de orjinal stk anca teyplerden cikma bulunur. Arica 150  tl verdigimde istedigim degerde trafo isterim ben git adama adam gibi sarmasini sahla az da fircala:)

minimalite24

@yolgezer.Ben bu entegreyi bizim elektronikciler caddesinde 10 tl ye çakmasını buldum ama en iyisi olsun deyip Bluemaviden 30TL ye aldım.İnşallah sorun çıkarmaz.Henüz trafoyu sardırdığım yere gidemedim 40 km yol ne de olsa...yarın gideceğim ama elim boş dönersem verdiğim paraya yazık olabilir...ne de olsa öğrenciyim.

seron

çok anladığımdan değil ama bir bobinajcıya "şu kadar volt şu kadar amper trafo istiyorum" dediğinde sana farklı bir trafo yapıyor, değerleri tutturamıyor ise o bobinajcı "bobinajcı" değildir. tabi ki trafo yapmak kolay olmayabilir ama bu, onun mesleği... yapmak zorunda. farkındaysan aldığı parayı hiç hesaba katmadım bile.

yolgezer

guzel kardesim sen ilk alirken neden yaninda olcum aleti ile gidip kontrol etmedin ki? bak, bluemavi de sonucta tr ye ye getirilen mali satiyor. yaw 2 wattlik ka2206 nin bile su anda cok az orjinali var ve  hem stk nin cogu serisi hem ka serisi hem de la serisinin eski modelleri uretilmiyor artik. onlar da hakli. bu mallari takip caliatirmadan insan anlayamiyor.
30 lira bana cok yuksek bir fiyat gelmedi. orjinal sanyo uretimli stk4142 25 liraya ankarada. o da iki sene onveki dolarindelirmesinden onceki fiyati:-)  adama gelisi 20 lira:-)
sana bir tavsiye illa stk istiyorsan o modelin daha yeni bir versiyonunu bul. belki vardir.
peki sahte entegrelerin sorunu nedir? birincisi kazanc konusu. orjinal entegrede kokune kadar zorlayabilirsin, ama sahtesinde kendini belli eder. ikinci husus ise orjinalin datasinda 70 volt mu diyor 70 olmasa bile 66 civarina cikarsan da umursamaz.
ama baktim da sen kondansatorlerin asiri isindigindan bahsetmissin. acaba resim verebilir misin? ve 66 voltu dogrultup kondansatorle filtreledikten sonra mi gordun? oyle ise normal bir olcum. kondansatorle filtreleyince gerilim yukseliyor.

minimalite24

iyi günler.trafoyu alıyorken çok güvendiğim bir elektronikçi usta trafoyu kontrol ettim hiçbir sorun yok dedi ben de fazla umursamadım çünkü max.besleme gerilimini +-87 sanıyordum. trafoyu doğrulttuktan sonra ölçüm yapmadım direk ac de ölçüm yaptım 62.5 volt çıkıyor.zaten doğrulttuktan sonra 88 volt görünmesi gerekiyor.stk4241V nin datasheetinde +-78volt limit demisler.ben devreyi bu trafoyla çalıştırdığım halde entegre ampli işlemini görüyor;yani trafoyu fişe taktığımda çok yüksek bir ses(hoparlörlerden)çıktı ve dirençler yandı.
Bu arada trafoyu sardırdığım yere gittim ve 2x40 volta düşürmek istediğimi söyledim ve tekrar trafo parası yani 115TL istediler...

seron

"trafoyu sardırdığım yere gittim ve 2x40 volta düşürmek istediğimi söyledim ve tekrar trafo parası yani 115TL istediler..."

ne senin ne de o trafocunun suçu var. memlekette imlkanlar zayıf. biraz daha bilgin olsaydı keşke söküp kendin de ayarlardın trafoyu...

yolgezer

dostum trafoya usta ne yapacak ki? bakacak voltaj veriyor mu. devreye baglayinca sorun cikariyor mu. yok. ama sen dedin mi adama abi bu 55 volt mu diye? yok diyecektir. trafodan ne sorun olacak ki?
bir de aldigin parcalara bak bakalim. yarilan parcalar uygun degerlerde mi?
bir de nasil ahlaksiz biri imis de istedigin degerde yapamadigi trafo icin yeni para istiyor? keske hazir alaydin, sahibindende falan stk icin dizayn edilmis trafolar vardi,

minimalite24

Alıntı yapılan: yolgezer - 07 Ocak 2015, 23:55:27dostum trafoya usta ne yapacak ki? bakacak voltaj veriyor mu. devreye baglayinca sorun cikariyor mu. yok. ama sen dedin mi adama abi bu 55 volt mu diye? yok diyecektir. trafodan ne sorun olacak ki?
bir de aldigin parcalara bak bakalim. yarilan parcalar uygun degerlerde mi?
bir de nasil ahlaksiz biri imis de istedigin degerde yapamadigi trafo icin yeni para istiyor? keske hazir alaydin, sahibindende falan stk icin dizayn edilmis trafolar vardi,

ben adama söyledim 62.5 volt çıkıyor diye adam nuh diyor peygamber demiyor
aldığım komponentleri tek tek kontrol ettim hepsi doğru.ne yapacağımı ben de bilmiyorum.tabii adam da haklı benim aptallığım.

Adnancoskun

Nuh diyecek birsey yok ki, bagla trafoyu 220 ye ölç cikisini yaninda.... Bunda itiraz edecek ne var? Anlamadım

minimalite24

Alıntı yapılan: seron - 04 Ocak 2015, 17:06:26çok anladığımdan değil ama bir bobinajcıya "şu kadar volt şu kadar amper trafo istiyorum" dediğinde sana farklı bir trafo yapıyor, değerleri tutturamıyor ise o bobinajcı "bobinajcı" değildir. tabi ki trafo yapmak kolay olmayabilir ama bu, onun mesleği... yapmak zorunda. farkındaysan aldığı parayı hiç hesaba katmadım bile.
ustam bobinajcı değil elektronik komponentler satan bir yer "akın elektronik ve trafo"
@Adnancoskun ustam yol 40 km,elimizin yakınlarından otobüs 2-3 saatte bir geçiyor.kafam estiği zaman dışarı çıkamıyorum+trafo çok ağır taşıması sıkıntı...

Adnancoskun

Ama adamın kabul etmesi lazım, kardeşim sen yalan söylemiyorsun ya,,, adamın şöyle demesi  gerek,
getir kardeşim, takalım fişe bakalım kaç volt çıkıyor, eğer sen haklı isen ben söküp yeniden sararım, ki zaten söküp sarmakta bir zorluk ta yok, sen bile yapabilirsin....  Bobinajcı için iş bile değil.....
sen daha yüksek istesen , şunu diye bilir, ya hocam bu bobin ne olacak, sen daha düşük istiyorsun, birkaç tur sökecek, hepsi bu...

seron

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 09 Ocak 2015, 14:39:00Ama adamın kabul etmesi lazım, kardeşim sen yalan söylemiyorsun ya,,, adamın şöyle demesi  gerek,
getir kardeşim, takalım fişe bakalım kaç volt çıkıyor, eğer sen haklı isen ben söküp yeniden sararım, ki zaten söküp sarmakta bir zorluk ta yok, sen bile yapabilirsin....  Bobinajcı için iş bile değil.....
sen daha yüksek istesen , şunu diye bilir, ya hocam bu bobin ne olacak, sen daha düşük istiyorsun, birkaç tur sökecek, hepsi bu...

adnan abi bak kimsenin gücüne gitmesin; adam "klasik Türk esnafı" sattım mı sattım bitti. ispat etse de arkadaşın sorununu çözmez. işine sahip çıkmaz. böyle adamları SOPAYLA kan işetene kadar dövmek istiyorum!!! arkadaşın günahı yok. belli ki adam "para" için yaşıyor. haaaa anladığım kadarıyla bobinajcı falan da değil! ne? sermaye sahibi...

yolgezer

@seron sapitma:-) :-) :-) 
kardes sen de neden adama olcturup almadin? o trafoyu sokturup duzelttirmelisin, yoksa isine yaramaz

minimalite24

@yolgezer o dükkanda çalışan her elemana bir bir lanet ediyorum.trafoyu götüremedim fotograflarını çektim voltajın doğru olmadığına dair.hala kabul etmiyorlar.@seron un taktigini uygulamayı düşünüyorum.Son çare kardeşim bu elimden başka birşey gelmiyor...

seron

eğer elinden geliyorsa trafoyu dikkatlice söküp sarımlarını kendin değiştir bence. ama sacları yamultmamalısın.

yolgezer

abicim sen foto çekip götürsen ne olacak?
adam kabul etse bu sefer de trafoyu getir diyecek. alınma ama böyle iş olmaz. birincisi yanında ölçü aleti ile gitmeli idin ilk anda. ya da adama ispat etmezsen almam diyeydin.
ben olsam ben de kabul etmem. kabul etsem de sıfır trafo mu vercem gene sna? yok. alacam onu içindeki sargıları küçültecem. aslında sen de yapabilirsin bu işi.

minimalite24

Ben kendi başıma trafonun sekonder sargılarını azaltmaya kalktım vidalarını sökemedim.trafonun üstüne garip bir yapıştırıcı dökmüşler o da açılmıyor.Ustalarım bi yardım edin de şu amfiyi bi bitireyim (bu stk4241v işine giriştiğim için pişmanım neyi vardı o tda 1554lü cırtlak sesli amfinin :)

seron

eğer rahat ulaşabiliyorsan (sargılar görünüyorsa) sacları sökme. lehimlendiği yerden telin ucunu çıkararak elinle telleri sök. zamanını alır ve uğraştırır ama olur kanaatindeyim.

minimalite24

Peki şu şekil yapsam:trafo fişe takılıyken saclar sökülü değilken sekonder sargılarının ucuna ölçü aleti bağlayarak söksem acaba aksilik yaşarmıyım

abraham

Herkese İyi Günler İyi Çalışmar.
Öcelikle
Alıntı yapılan: minimalite24 - 28 Ocak 2015, 15:28:24Peki şu şekil yapsam:trafo fişe takılıyken saclar sökülü değilken sekonder sargılarının ucuna ölçü aleti bağlayarak söksem acaba aksilik yaşarmıyım
Kesinlikle trafo fişe takılı iken kurcalaMAMAnızı öneririm.Çünkü kısa devre olma durumu olabilir çıkış her nekadar düşük olsada ac de çalışıyorsunuz ve 400watlık güçlü bir trafo ile uğraşıyorsunuz.

Gelelim sıkıntılarınıza :

1: Kullandığınız kondansatörlerin trafonuza uygun olmadığını düşünüyorum.
Çünkü AC den DC ye dönüşüm yaptığınızda birmiktar gerilim yükselmesi ile karşılaşılıyor. Tam olarak hesabını bilmiyorum ama 220volt AC yi DC ye çevirdiğiniz zaman 315 - 320 Volt DC gibi bir değer olduğunu internette okumuştum Ancak Tecrübe ile edindiğim bilggilere göre 9volt AC trafodan doğrultulmuş olarak 15Volt DC ölçtüğüm ve hatta 16volt 470microfaratlık filtre kondansatörünü patlatmışlığım vardır.

Ayrıca Adnancoşun hocamızın dediği üzere sizin trafonun 62,5 voltluk çıkışı 62,5AC*1,4=87,5DC Volt yapar buda kondansatörleri ısıtıp patlatmaya yeterde bence artabilir.
Alıntı yapılan: Adnancoskun - 02 Ocak 2015, 14:51:00bence sen o devreyi +- 70 volt ile besle, ve onun için trafoyu 2x50 volt yaptır... 50x1.4=70Volt eder...

2.olarak dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğüm şey ise Bobin bağlaMAMIŞsınız.Benim kanaatime göre devreyi besleyen akım bobinlerin üzerinden geçmelidir.Dirençlerin üzerinden değil.Çünkü kullandığımız dirençler maksimum 10watt hadi 25 wattlık olsun. Ama trafonuz 400wattmış.

Trafo gerilimi ile ilgili problemi çözdükten sonra İsterseniz Deneme Amacılı Olarak Bilgisayar güçkaynaklarından sökülen bobinleri deneyebilirsiniz.

Bu konuda acizane bildiklerim bunlardır Sürcü lisan eylediysem affola.

seron

Alıntı yapılan: minimalite24 - 28 Ocak 2015, 15:28:24Peki şu şekil yapsam:trafo fişe takılıyken saclar sökülü değilken sekonder sargılarının ucuna ölçü aleti bağlayarak söksem acaba aksilik yaşarmıyım
hayır öyle olmaz. zaten anlamı da yok. bu sefer trafonun tellerini sökerken zorlanırsın yanlışlıkla 220ye elin değer çarpar.
yukarıda adnancoskun belirtmişti sanırım; örnek olarak sekonderden 10 tur söküp fişe tak dene. kaç volt eksilmişse orantı kurarak istediğin voltaja gelebilmek için o kadar 10tur ya da küsurlu tur azaltırsın.  mesela 10 turda 2 volt azalıyor ise kaç tur eksiltmem gerekir ki istediğim volta düşeyim dersin, olur. birbirimize yakın olsak yardım ederiz ama şu anda iş sana düşüyor.

1- sacı sökmeden sacın aralığından geçire geçire 10 tur eksiltip fişe takıp ölç. bir kenara yaz.
2-gerekli hesabı yapıp ona göre saya saya sökmeye devam etmelisin.

cesmeali

stk 4241 entegre anfilerle uzun zamandır haşır neşir olan biri olarak,size şu önerilerde bulunabilirim.stk entegreler nazik kolay yanabilen entegrelerdir.devreyi montajlayıp bitirdikten sonra 2x12 ac 30 w trafoyla denemenizi tavsiye ederim.devreyi düşük voltajla denemek meydana gelebilecek hataları en aza indirmenize yardımcı olur.
data sheete tavsiye edilen voltajlarla devreyi calıstırmayı tercih edin.bu gibi hassas entegrelerde hoporlör koruması kullanmasını öneririm.
son olarakta anfinin çıkış empedansına göre hoporlör seçimi önemlidir
saygılar

erg123

Konu cozuldu ama yeni gordum o trafo olculerini bilinmemekte ama 1 tur asagi yukari 2v 50v icin asagi yukari 6 tur sokmen lazim ins yapmissindir 55v icin 4 tur

Furkan KELEŞOĞLU

kardeşim sen volt düşürücü bir devre yap her ikisinin ucuna voltlarını düşür
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın