Güvenli Sime Yüzeysel Anlatım (pdf)

Başlatan seron, 17 Aralık 2014, 18:20:45

seron

umarım faydalı olur. yanlışlarım varsa bildirin, güncelliyeyim.
rar dosyasını indirip açın.
[mergedate]1418833188[/mergedate]
yav arkadaş bu sitenin dosya ekleme sıkıntısından artık gına geldi!!! bende mi bir sorun var yoksa sistem arızası mı, yapacak birşey yok mu şimdi buna!!!?
şurdan indirin:
http://s3.dosya.tc/server29/FHTCZq/g_venlisilme.rar.html

üstteki reklama tıklamayın indirme seçeneği sayfanın aşağısında...

gevv

sorun nedir bir hata mesajı yok mu ?

pdf  yükleme izni yok sıkıştırıp yükleyebilirsiniz

seron

yav gevv tam zamanında geldin. rar olarak yüklüyorum zaten.

bazen yüklüyorum gönder diyorum alta link gelmiyor. bazen dosyayı seçiyorum ilerleme çubuğu öylece bekliyor. int exp ve mozillada durum aynı. bazen de nasıl oluyorsa yükleniyor. en iyisi tc den yüklemek ama güvenmediğim sitelere yönlendirmek istemiyorum. üyeler yanlışlıkla reklamlara tıklamasın diye.

yolgezer

gevv

Alıntı yapılan: seron - 17 Aralık 2014, 18:24:36yav gevv tam zamanında geldin. rar olarak yüklüyorum zaten.

bazen yüklüyorum gönder diyorum alta link gelmiyor. bazen dosyayı seçiyorum ilerleme çubuğu öylece bekliyor. int exp ve mozillada durum aynı. bazen de nasıl oluyorsa yükleniyor. en iyisi tc den yüklemek ama güvenmediğim sitelere yönlendirmek istemiyorum. üyeler yanlışlıkla reklamlara tıklamasın diye.

Anladım hocam ben hiç karşılaşmadım ama siz uzun süredir bu sorundan bahsediyorsunuz :) büyük ihtimal bir sorun vardır.

Zaten bir sürü güncelleme çıktı az kaldı yakında çözeriz.. ama sizden ricam büyük sorun olmadığı sürece dosya, resim vb. yüklemelerini site üzerinden yapın sorun çıkarsada yandex disk veya google drive hesabınıza yükleyin

Diğer dosya yükleme siteleri sakat bir süre sonra dosyalar siliniyor

İyi çalışmalar

seron

Alıntı yapılan: yolgezer - 17 Aralık 2014, 20:53:01ccleaner ile ustune yazip silme modu varo ollmaz migurban:-)
olur. çeşitli programlar vardır diye belirtmiştim. eraser örnek. bir de bazı programlara güven olmaz. gerçekten üzerine yazıyor mu? c-cleaner ile yaptığım denemede silme işlemi 35 geçişte çok kısa sürmüştü şüphelendim...

yolgezer

hic olmadi yavas format atarken low level yapar, tuk traCkler yeniden yapilir.

seron

Konuyu güncelleyelim.
Zaten PDF silinmiş. Müsait olunca evden getirip eklerim.

Buyrun:
https://www.youtube.com/watch?v=0oZv8UZkaSo&feature=youtu.be

Alternatif link(aynı video. ufak bir sıkıntı çıktı birisi çalışmazsa diğeri):
https://www.youtube.com/watch?v=0oZv8UZkaSo

Mr_YAMYAM

HDD ten en iyi güvenli silme metodu 100W lık hoparlördür. ;D
İnanmayan test edebilir 8)

ozgurece

Onursal Hocam bu yöntemler daha sağlam hiç kimse kayıtlı bilgileri geri döndüremez.  :D

seron

Oğlum,
bir taneniz videoma bir artı basmamış bir beğenmemiş veya bir dislike atmamış bir yorum yazmamış,

hiltiyle parçalama fotosunaiki beğeni gelmiş :o  ::)  :P  :-X  :D

Bundan sonra motorlu testereyle televizyon nasıl ikiye ayrılır, stres çarkı nasıl döndürülür, GTA-5 oyunu nasıl küfürlü oynanır, arkadaşımıza nasıl eşşek şakası yaptık, anneme öldüm şakası nasıl yapılır böyle videolar yapıcam. Millet bu tür videolardan servet kazanıyor... Millet de izliyor.

Mr_YAMYAM

Bilimsel yanıtlar ilgi görmüyorsa haliyle diğerleri ilgi toplayacaktır.
Bir hoparlör örneği vermiştim. Doğal olarak bu önerideki mantık ne olabilir?
Bu mantık ta akla yatmıyorsa, en ideal yöntem o diski parçalamaktır.

seron

Yav arkadaş dersi kaynatıyorsunuz. >:(

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Temmuz 2017, 13:19:01Bir hoparlör örneği vermiştim. Doğal olarak bu önerideki mantık ne olabilir?
Diski sökmeye bilem gerek yok. O kapasitede "APÖRLEYİ" HDDye yaklaştırıp şöööyle bir etrafından gezdirirsin, olay biter. Tamam tamam söküp diske şöyle bir yaklaştırıp uzaklaştır. Zaten kapağı açılan-kapanan bir HDD bir iki kullanımdan sonra nalları dikecektir.

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Temmuz 2017, 13:19:01Bu mantık ta akla yatmıyorsa, en ideal yöntem o diski parçalamaktır.
HDDyi kullanmaya devam edecekler için SON DERECE MANTIKSIZ BİR YÖNTEM. Neden?
Bir veriyi yoketmek için güvenli silme metotları kullanmaya bile gerek yoktur.      Neden?

Birinci "neden?":
HDDler pahalıdır. Üstelik güvenli silmeye boşuna güvenli silme dememişler. Gocaaa şirketler HDDlerini boş boşuna parçalamaktadırlar. Yukarıdaki videoda anlattığım yöntemin elinden kurtulacak HDD yok denebilir. Eldeki nimeti çekiçle kırmaya ne hacet? Üstüne yazdır veriyi bitsin. Şahsen istanbuldaki bir veri kurtarma şirketiyle yaptığım görüşmede, herhangi bir yöntemle yaptığınız güvenli silme yeterlidir. Üstüne yazılmış verileri kurtarmak için tasarlanmış teknolojiler varsa da henüz bunlarla veri kurtarıldığı tarihe geçmemiştir şeklinde bir yanıt aldım. bu gibi şirketler genellikle açılmayan, kartı yanmış, bad sectorlu, kafa vuran HDDlerden veri kurtarıyor.

İkinci "neden?":
HDDnin çalışma mantığını bilen bir kişi, güvenli silme metodu denen şeyin zaten basit bir veri yazdırma olduğunu biliyordur.
Bu nedenle misal;

Benim 250Gb HDD'm var.
Satmaya karar verdim.
Bu diski harici olarak sistemime bağlar önce bir Hızlı format atarım.
MBR ve MFT yeniden yapılandırılır, windows gider; ama içindeki veriler öylece kalır.
Daha sonra bu HDDye ağzına gadar dolacak şekilde Filim, müzik, miki filmi(!  ;) ), belgesel, zart zurtla doldururum.
Herife veririm.
Hem adamcağız sevinmiş olur,
Hem HDD değerinde (!  ;) ) satılır,
hemi de gıçını yırtsa verilerime ulaşamaz.

Şimdi hal böyleyken....
HDDyi h o p a r l ö r l e m e k (bir daha kullanılamaz)
Çekiçlemek
Balyozlamak
Hiltilemek
MANTIKLI MI?
Değil.

Mr_YAMYAM

Demekki bu gibi işlemler biz fukaralar için geçerli imiş.
Koca PC yi hurdaya çıkartıp ta üç kuruşa satan, ardından yeni bir PC alan o şirketlerin iç bilgileri, milyar TL lik önem arzediyorsa, HDD i parçalar.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Temmuz 2017, 14:10:53Demekki bu gibi işlemler biz fukaralar için geçerli imiş.
Koca PC yi hurdaya çıkartıp ta üç kuruşa satan, ardından yeni bir PC alan o şirketlerin iç bilgileri, milyar TL lik önem arzediyorsa, HDD i parçalar.
Onursal bey,  8)
Risk büyük olunca adam rahat uyumak istiyor. Milyar dolarlık HDD benim elimde olsa, riske atmamak için bilimi dinlemez ben de parçalardım. Bu, bilimin haksız olduğunu göstermiyor. Ama o herif HDDsini parçalamazsa ömrü boyunca "acaba?"larla yaşar fıttırır kafayı yer.. yani amaç sadece psikolojik tatmindir. Rahat edecekse yapsın tabii. Ama ben bu videoda eğer "programla yapmayı anlamadıysanız çekiçle parçalayınız" deseydim, milyonlarca garibanın alın terini hiçe saymış olurdum.

Mr_YAMYAM

Hardiskler tam anlamıyla bilinmediği için elbette bu gibi tartışmalar olabilir.
Tabiiki bir HDD içeriğinin oluşturulması esasları, dosya sistemleri ve veri sıralaması gibi şeyler bizleri aşmaktadır.
Bunları işin gerçekten uzmanı olan kişiler tam anlamıyla açıklayabilir.
Aşağıdaki ekran alıntısı belki bir yol gösterebilir.
[attach]8354[/attach]
Burada dikkat edilmesi gereken bir unsur vardır.
Bir HDD içeriği incelendiğinde HDD nin kendi çöp dosyası bulunmaktadır. Bu dosya ile, windows explorer exe dosyası, (masaüstü) hemen hemen aynı teknikle incelenmektedir.
Peki bizler silme işleminde bu klasörleri silersek ne olur?
Ya da o klasör içeriğini silersek ne yapmış oluruz?
Keza sistem volume inf dosyasını da silmemiz bizlere ne kazandıracaktır?
Silinen bu klasörler yeniden yaratılırsa ortaya ne gibi şeyler çıkacaktır.
HDD içeriği tam olarak silinemiyorsa CACHE nasıl silinebilir?

seron

Eski günlere ve sorunlara geri dönüyoruz. ::)  :o  :(
Bunlar konumuzun dışında ve başka bir konu başlığında değerlendirilmesi gereken veriler. :(
System Volume İnformation - Sistem Hacim(alan) Bilgileri dosyasının başına birşey gelirse, hem işletim sistemi açılmaz olur, hem de içindekiler GÜVENSİZ silinir. (veri kurtarma yazılımları ile kurtarılma şansı yüksektir-tecrübe ile sabit).
Silinemeyen bir veri neden silinemesin.
Windows, bir sistem dosyasını sildirmez. sildirirse de kendi ipini çekmiş olur.
Ben harddisk mühendisi değilim ama şunu net biliyorum:
Bir veriyi hızlı silersen orada kalır; üzerine veri yazdırırsan önceki verinin manyetik izlerini bozmuş olursun bu kadar basit.
Eğer MFTnin başına birşey gelirse, silinirse, kullanıcı kafasına göre içini değiştirirse, sistem sapıtacak, veri kaybı olacak, veya en iyi ihtimalle olmayan dosya orada var gibi/ olan dosya yok gibi olacaktır.
Eğer MFT silinip aynısından daha sonradan yeniden oluşturulmaya çalışılırsa, yine açılmaz ve verilere ulaşılamaz. çünkü sistem sapıtmış, ya var olan MFTyi düzenlemeye çalışıp güncellemiş ya da iyice içine etmiştir. Bu dosyanın elle düzenlenmesi bu nedenle verileri kurtarmayabilir.

O zaman veri kurtarma yazılımları nasıl veri kurtarıyoooo?
Veri kurtarma yazılımları verileri MFTden bağımsız olarak kurtarmaya çalışır. Çünkü bir zamanlar "şurada bir dosya vardı" bilgisi gitti, yerine "burası boş" bilgisi geldi. Bu durumda kurtarma programı, disk yüzeyini tarayarak ne varsa kullanıcının önüne koyar,
"al, aradığın bunlar mı?" der.
Kullanıcı bunları alır ayıklar, başka bir yere koyar. Aynı disk üzerine değil.
Bu kurtarılan dosyaların adları RS00001, RS00002........RS0000n gibi programın kendi adlandırmasıyla adlandırılır.

Niye?!

Çünkü amcam, dosya bilgileri MFTden uçmuş.
Kullanıcı dosyalarını çöpe atmış (Recycler sistem kasörü) buradan da boşalt diyerek boşaltmış,
Son anda "Anaaaaaa! ne yaptım la beeeeen?" diyerek programa başvurmuş.
Recycler'e verilen sil komutu MFTyi güncelleyerek verinin bulunduğu o diskbölümü bilgisini yoketmiş; ama bilgi o bölümde hala duruyor.

Bilginin (dosyanın) adını-soyadını, boyutunu, nerede olduğunu, doğum yeri ver tarihini, TC kimlik nosunu.... belirten bilgiler MFTde idi.
E program ne yapsın? Bulduğu bu dosyalara rasgele isimler atıyor.

İşte bu durumlar böyle...

Mr_YAMYAM

Bu durumda...
Low-level format atılmış bir HDD ten neredeyse hiç veri kurtarılamaz.

ozgurece

Onursal Hocam bakın elimde çok nadir bulunabilecek , müzelik, Antika  :D  IDE 2,5 luk bir HDD var, şaşılacak bir durum ama hala aktif durumda çalışıyor.Az önce denedim. Windows XP kurulu. Dikkatli bakın HDD nin Kapasitesine. İçinde önemli hiç bir dosyam yok belki birkaç resim ,şimdilik ellimde tuttuğum için bu HDD yi silme işlemi yani teknik terimle Low level Format yapmayacağım.

Mr_YAMYAM

seron

Alıntı yapılan: ozgurece - 13 Temmuz 2017, 22:14:49Onursal Hocam bakın elimde çok nadir bulunabilecek , müzelik, Antika  :D  IDE 2,5 luk bir HDD var, şaşılacak bir durum ama hala aktif durumda çalışıyor.Az önce denedim. Windows XP kurulu. Dikkatli bakın HDD nin Kapasitesine. İçinde önemli hiç bir dosyam yok belki birkaç resim ,şimdilik ellimde tuttuğum için bu HDD yi silme işlemi yani teknik terimle Low level Format yapmayacağım.

Bu tip diskler işe yaramaz gibi görünseler de aslında çok kymetli olabilirler. Mesela Format atılacağı zaman Flaş bellek kullanmak yerine bu diski kurulum medyası olarak kullanmak mantıklı olabilir. İçerisinden birden fazla windows sürümü içeren medya bu HDDye alınır. Daha sonra sistem bu HDDden başlatılarak Sistem diskine kurulum yapılır. Yav flaş bellek veya DVD yerine kullanılır işte anla.

Aha da programı:
https://www.fullprogramlarindir.com/winto-hdd-indir-1-0b-cd-dvd-usb-olmadan-windows-kurma.html
 Diğer kaynaklardan da araştırılabilir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın