Power led sürücü

Başlatan umit56, 18 Kasım 2014, 22:47:52

umit56

3.2 V,350mA,1 watlık power ledleri pcb lere 6 adet seri olarak bağladım.5 adet 6 lı grup yaptım.Bu grupları birbiriyle paralel bağlayarak, 9-34 VDC,1750 mA,60 watlık sürücü devresi ile çalıştırabilirmiyim ?

abraham

Hocam elindeki ledler P=3,2V*0,35A=1,12W ve 30 adet led olduğudan sistem 33,6W güç çeker.
Elindeki sürücü 60W lık olduğuna göre kullanabilme ihtimalin var.
Her seri led grubu 6*3,2V=19,2V ve 5 adet seri grup paralel olduğundan 19,2V ile devreyi sürülmelisin.Ayrıca Akımı 5*0,35A=1,750A ilede akımı kısıtlamalısın. Eğer elinizdeki sürücü 9-34V arası ayarlanıyorsa 19,2V a ayarlayıp devrenin çektiği akımı kontrol etmelisiniz. 1750mA den fazla akım çekiyorsa akım sınırlama için direnç koymanız gerekebilir. Ancak akım sınırlama dirençleri ile ilgili yeterli bilgim yok :(

Yinede daha bilgili ve tecrübeli arkadaşlardan yardım almakta fayda var. :)

yolgezer

6*3.2= 19.2 eder.
paralel bağladığınızda da hepsi aynı voltajı paylaşacaktır.
ledin önüne bir şey bağlamadığınız sürece daha fazla akım geçmez önünden. 19.2 voltta da 0.35 den 10.5 amper çeker. bu gücün altında da çalışırlar ama düşük ışık verirler.
bu arada nasıl bir ledmiş bu? 0.3 amper bir led için fazla gibi geldi bana da? 0.035 olmasın o?

abraham

Alıntı yapılan: yolgezer - 19 Kasım 2014, 01:54:28ledin önüne bir şey bağlamadığınız sürece daha fazla akım geçmez önünden. 19.2 voltta da 0.35 den 10.5 amper çeker.
@yolgezer Hocam kusura bakmaz sanız küçük birşey sormak istiyorum. 6 şarlı seri bağlananlarda zaten voltaj artırımı oluyor. akımlarını tek tek değilde grup olarak hesaba katmak gerekmezmi? neden tek tek hesaba katıyoruz? 10,5 Amper olunca 19,2 voltta 201Watt oluyor ancak ledler tek başına 1,12 Watt ve 30 tanesi 33,6 Watt yapıyor ??? . 10,5Ampere göre elindeki güç kaynağından 4 tane kullanması gerekecek..

yolgezer

Alıntı yapılan: abraham - 19 Kasım 2014, 02:08:14@yolgezer Hocam kusura bakmaz sanız küçük birşey sormak istiyorum. 6 şarlı seri bağlananlarda zaten voltaj artırımı oluyor. akımlarını tek tek değilde grup olarak hesaba katmak gerekmezmi? neden tek tek hesaba katıyoruz? 10,5 Amper olunca 19,2 voltta 201Watt oluyor ancak ledler tek başına 1,12 Watt ve 30 tanesi 33,6 Watt yapıyor ??? . 10,5Ampere göre elindeki güç kaynağından 4 tane kullanması gerekecek..
est üstad gece gece kafam mı leyla oldu ne:) orası öyle. benim kafa gidiyor anlaşılan şu oda işi çok asabımı bozdu.
yalnız merak ettim nasıl ledler onlar ya?:)

RaMu

@abraham ın ilk mesajındaki güç hesabı
atılması gereken ilk adım,
doğru bir yaklaşım,
buradan görüldüğü gibi güç kaynağın bu led yükünün altından kalkabilir.
@umit56 senin hesaplarında ilk bakışta yapılması gereken hesap,
bakıyorsun 1750 mA güç kaynağın var
1 power led 350 mA çekiyor
o zaman kaç tane paralel kol olabilir 1750/350 = 5
o zaman 5 tane birbirine paralel kol olacak diyorsun,
sonra 30 led var bunları 30/5 = 6 6şarlı olarak seri bağlıyorsun
6*3.2= 19.2V verebilmem lazım
tamam güç kaynağım veriyor bu gerilimi
Şu ana kadar herşey tam yerinde çok güzel gözüküyor,
led nasıl çalışır dikkate almazsan bu haliyle çalışır gibi gözükür,
ÖNEMLİ olan bir durum var;
power led olsun başka led olsun
ledler birbirine paralel bağlanarak kullanılmaz
led gruparıda yapılsa gruplar birbirine paralel bağlanarak kullanılmaz,
sebebi açık aslında
herhangibir led üreticisi deseki benim ledim  3.2V da çalışıyor,
10 tane bu ledlerden alsan aralarında
3.2V dan biraz düşük biraz yüksek gerilimlerde çalışanlar olduğunu görürsün,
şimdi biri 3.1V biri 3.3V da çalışan bu ledleri
(veya
 biri 6*3.1=18.6V diğeri 3.3*6=19.8V olan 6lı seri grup ledleri )
birbirine paralel bağladığında gerilim 3.1V da kalır
(çünküsünü anlamışsınızdır zaten)
ve 3.3V olan led çalışmaz
( veya gerilimi daha düşük olan grup 18.6V da gerilimi tutar
ve gerilimi yüksek olan rup 19.8V u bulamadığı için çalışmaz)

Ayrıca eğer ledler akım sınırlamalı güç kaynağı ile beslenmezlerse bozulurlar,
bununda sebebi kısaca şöyle;
ledler çalıştıkça ısınırlar
özellikle power ledler çok fazla ısınabilirler,
1> led ısınırsa direnci azalır evet led ısınırsa direnci düser,
2>direnci azalırsa daha fazla akım çeker
3>daha fazla akım çekerse daha fazla ısınır o zaman 1. adıma döneriz
sonuçta dayanamayacağı kadar akım çekmeye başlar ve bozulur
eğerki sabit akım veren bir güç kaynağı kullanmıyor isek.

3.2V 350mA olandan,

Stad aydınlatması vs. için kullanılabilenlere kadar birçok led power led var;

http://www.ledsmaster.com/High-Power-LED-Flood-Light-For-Football-Stadium-226.html
Stad konusunda emin değilim ama kullanılmıştır.

umit56

Evet tüm yanıtlara teşekkürler.Söz konusu power ledlerim sizin tekli pcb de resim koyduğunuz edıson marka 1 watlık power ledler.

seron

Alıntı yapılan: umit56 - 18 Kasım 2014, 22:47:523.2 V,350mA,1 watlık power ledleri pcb lere 6 adet seri olarak bağladım.5 adet 6 lı grup yaptım.Bu grupları birbiriyle paralel bağlayarak, 9-34 VDC,1750 mA,60 watlık sürücü devresi ile çalıştırabilirmiyim ?
çalıştırırsınız. arkadaşların verdiği hesaplamalar doğrudur. ancak uygulamada biraz uğraşabilirsiniz. devreyi son hale getirmeden evvel deneme yapmalısınız. seri bağlı direnci 10 ila 47 ohm arasında deneyerek doğru akımı ve parlaklığı tutturun. formüller teoriktir; uygulamada akım değeriniz aşağı ya da yukarıda olabilir. direnci 1Watt ın altında seçmeyiniz. ledleri soğutucusuz kullanmayınız.

umit56

Teşekkürler ,gerçekten hemen hemen tereddütte kaldığım tüm sorulara cevap buldum sayılır.Ledleri 6 lı seri olarak aliminyum pcb lere termal macunlu olarak lehimledim.Acaba her 6 lı gruba tek tek direnç koysam daha doğrumu olur.

RaMu

seron

ana ola bağladığın direnci iptal edip aynı değerde dirençleri her kola bağla. ama deneme yanılma aşamasında yukarıdaki devreyi kullan. her kola direnç bağlamanın nedeni devredeki ledlerden birisi iletimi keserse diğer ledlere fazla yük binmesin diye...

RaMu

Yine tekrarlamak istiyorum,
genelde piyasada kullanılan bir yöntemdir ama anlattığım gibi hatalıdır,
mümkünse sabit akım kaynağı ile ve ledleri paralel bağlamadan kullanın.

Seron dirençlerin amacı -bir grup kendini kaybederse diğerlerine yük binmesin diye- değil,
ister 1 grup olsun ister 100 grup olsun
yani
tepesine 1 direnç bağlanmış bu grupların sayısı ne olursa olsun
aynı güç kaynağına
ister 100 grup ister 1 grup bağlayın
(güç kaynağı istenen akımı verebildiği müddetçe)
grup sayısının devreye girip çıkmasında ötürü hiçbirşey değişmez,
direncin amacı 5 nolu mesajda anlattığım
fabrikasyon olarak ledlerin çalışma gerilim farkını kompanze edebilmekdir,
başına direnç eklenmiş 6 şar led seri olan grupları hayal edin
bahsettiğimiz gibi gruplar bu dirençli halleriyle birbirlerine paralel bağlansınlar,
grupların ledlerinin fabrikasyon çalışma gerilimleri
17,18,19 V olsun (gerçekte fark bu kadar büyük olmaz)
güç kaynağı 20V (akım kontrollü olmayan) verebiliyor olsun,
bağladığımız dirençler 1 er ohm olsun,
gruplar sırayla 3A 2A 1A akım çekeceklerdir,
yani parlaklıkları farklı olacak ama hepsi çalışabilecektir,
gerçekte gruplar arası gerilim farkı bu kadar yüksek olmadığından
akımlarda birbirine çok yakın olur
yani hepsi hemen hemen aynı parlaklıkta gözükür.

yolgezer

@ramu tek bir şey soracağım.
geçen gün ben bir elektronik parça istdiği değerin üzerinde bir değerle karşılaşırsa amper volt farketmez zarar görür dediğimde sen istediğin amperi ver bir şey olmaz dedin.
peki ledlerde neden böyle diyorsun?
ikinci olarak da ledler akım yüksekliğinden çok etkilenmez. şöyle diyeyim. bir ledin çalışması için kullanacağı enerjiden fazlasının üzerinden geçmesi, onun değerlerinin üstünde değilse ona bir zarar vermez. hele 1750 mah yani bildiğmiz 1.7 amper 0.3 amperlik bir lede çok kolay bir şey yapamaz. ki biz burada 30 tane ledden bahsediyruz.
orada konulan direncin asıl vazifesi voltaj ayarı içindir.
ben misal 20 volt 2 mper bir adaptörün önüne 100 ohm bir direnç ve tek bir led koydum hiçbir şekilde zorlanma olmadı sadece direnç ısındı. ki bu normal. harcadığı gücü ısı olarak ortaya çıkardı.
ki aynı şekilde otomobile bağladım. ki 12 volt 55 wattlık bir lamba yuvasına dmdüz taktım hiçbir şey olmadı. eğer bir akım sınırlaması için kullanılsa idi o direncin değeri arttırılmalı idi yanlış mı? yok yanlış biliyorsam düzeltiver.

RaMu

Evet yanlış biliyorsun,
"düzeltiver" yukarıda anlattım doğrusunu
bunlar bilinmeyen şeyler değil,
şimdi gözümle gördüğümemi inanayım yoksa sana mı diyebilirsin,
eğer led teknolojisini araştırırsan senin böyle bir durumla karşılaşmanın normal
ve aynı zamanla benim anlattıklarımada ters düşmediğini görebilirsin.

Ben daha önceki konuda sana devre elemanına ne akım verirsen ver demedim,
kurulu bir devreye ne akım verirsen ver o gereken akımı çeker dedim,
empedans dan bahsettim, temel mantığınıda anlattım,
yazdıklarımı tekrar okuyabilirsin,
anlattıklarım şuan elektroniğin üzerine kurulu olduğu temellerdi,
daha çok deneyerek okuyarak araştırarak birebir anlattığım sonuçlara ulaşırsın.

İstersen 20 volt adaptöre 100 ohm direnç ve led taktığında ne olduğunuda açıklayayım,
ama öncelikle sen bu deneyi tekrar yap,
ledin üzerindeki gerilimi ölç,
led ve direncin üzerindeki gerilimi yani adaptörün bu yükteki çıkış gerilimini ölç,
ne kadar akım çekildiğini ölç
ki elimizde bilimsel veriler olsun ve afaki konuşmayalım.

Benim derdim şu onuda söyleyeyim,
forumlarda herkes aklına eseni söylüyor,
bilmeden istemeden yanlış bilgi verilmiş olunuyor,
kesin olarak bilmediğimiz konularda bu böyle ben yaptım oldu demeyelim.

Yalnız bir ricam olacak
beni boş yada boşuna konuşturmayın canım sıkılıyor,
gerçekten öğrenmek istediğiniz birşey varsa sorun
biliyorsam cevap bulmaya çalışırım.

yolgezer

neyse bencevabıımı aldım hiçbir şey de cevaplamadın.
madem o kdar gereken akımı çekiyor bu led için neden akım sınırlaması gerek?
boş boş konuşup sırf laf olsun diye insanları yanlış iş yaptırıyorsunuz. ki sizlerin verdiği şemaları deneye deneye harcadığım boşa paraları da ben biliyorum.
afaki imiş.peh.
madem gereken  akımı makine çekebiliyor sen neden akım sınırlaası kullanıyorsun?
ben söyliim sana.
birincisi aynı direnci farklı yük altında kullanırsan iki ihtimal oılur.
birincisi, ilk devrede yani 12 voltta direnç yüksektir ve led az ışık verir. ki bu durmda 20voltta diyota bir şey olmaz. neden? çünkü diyot üzerine düşen voltaj sınırları içinde kalır.
ikinci ihitmal ise 12 voltta led son parlaklıkla yanar. bu durumda 20 voltta direnç üzerinden geçen akım da voltaj da ledin istediğinden ve kötüsü geçirebileceğinden yüksek kalır. ki budurumda direnç mutlaka yanar.çünkü geçen akım, bir önceki voltajda gelenden yüksektir. bu direncin kaldıramaycağı ısıya çıkartır.
led ise, eğer dirençten sonraki gelen voltaj istediğinden fala gelirse yanar. am toleransı izin veriyorsa lede bir şey olmaz.
ledler kolay kolay akım nedeni ile yanmaz. ki bu sayede biz bir ledi 0.1 amperlik bir pille ya da 6 2 tanesini seri bağlayarak bir aküye dümdüz bağlayabiliyoruz. ki ben geçmişte bağladım ledler öyle yüksek güçlü de değil. bildiğimiz düz led. hiçbir sıkıntı olmadı.
akımla bir ledi yakabilmek için ledin devamına akım çektirecek bir şey bağlamanız lazımdır. ki bir direnci bu yüzden takarız.
burada arkadaşın bahsettiği makine 1750 mah değerde.
ki zaten dirençler 30 watt harcıyacak. 19 voltta 30 watt zaten 1.5 amper gibi bir değer demektir yuvarlak hesap. ya da 1.3
geri kalan akım, 0.4 amper ki bunlar power led. sıradan bir led bile 4 amper akım ile yanmıyorsa bu ledler hiç yanmaz.
benim amacım muhalefet değil sadece. gerekmeyen şeyleri insanlara eklettirip onları zora sokmaktaki amaçlarınız?
neyse bu konuyu bırakalım da
@umit56 hocam, sen 30 tane led ile napacan? iyi bir aydınlatma düşünüyorsun sanırım kolay gelsin. ev falan ise yaptıklarını bize de söyle ben de öyle bir şeyler düşünüyorum.

toyer

akım sınırlaması gerek cunku ledin sıcaklıgı değiştikçe gereken akım değişiyor. (ısındıkça akım çekiyor daha cok ısınıyor daha cok akım çekiyor)   led gene gereken akımı çekiyor. tek fark gereken akımın değişiyor olması.

ledlerde akım sınırlaması ledleri korumak için, sabit akım ise ledlerin hep aynı parlaklıkta yanması amacıyladır. 

yolgezer

power ledlerde akım sınırlaması hele zaten enerjinin çoğunu çekeceğin bir kaynakta lazım değil.
be düz ledi 4 amper aküye bağladım ya gene yanmadı ise power ledi asla yakmaz bu devre. çok zor.

Flatron

olc technics

Vay be! herife bak! Bu zamana kadar yapılan tüm keşifleri yok sayıyor. Yerçekimi, kütlesel çekim yasası. Nereden bulmuşlar bu adamı???

umit56

Dostum ben  avizelerde ki ampullerin sık sık patlamasından bıktığım için 2 yıl önce salonda,mutfak da ve kendi odamdaki avizelerin içine delikli pertinakslara dizerek ledler taktım.Öyle ki odamda ki avizede 80 led var.Salonda ise 800 led kullandım.fakat bunları dirençler kulanarak gruplar halinde monte ettim ve adaptörlerle yakıyorum.Şimdi kendime iş arıyorum anlayacağın pcb lere dizerek mevcut led durumunu power lede yükseltmek istiyorum.Pcb lere lehimleme işleri filan bitti.Montaj aşamasına geldim.Bu yüzden de forumda ki bilgilerin ışığında sağlıklı ve bir kere montaj yapayım ve en iyi sonucu alayım istiyorum.Sizlerden gelen fikirler ve bilgiler sonucu bir şekilde monte edeceğim onları.Son durumu da bildireceğim tabi.İyi çalışmalar.

seron

yolgezer gardaşım; darılma ama söyleneni hem eksik hem de yanlış anlayıp taarruza geçiyorsun. bu kadar gergin olmak gerekmez. birisi bir yanlış verdiğinde diğerinin düzeltmesi/düzeltmeye çalışması ya da yanlış teori üretmesi hem normal hem de gereklidir.

yukarıda vermiş olduğum devre ile ilgili olarak "her kola bağlanan direnç, ledin/led gurubunun biri devreden çıkarsa diğerlerini aşırı akımdan korusun diye eklenir" meselesini internetten okumuştum; emin olmadığım için RaMu doğru söylüyor olabilir.

bu site için söylüyorum, ne ben, ne de bir başkası birisinin yanlışını ya da eksiğini düzeltmeye çalışıyorsak, yada doğru bir teoriye yanlış cevap ya da düzeltme yapıyorsak bu ASLA "kötü niyetle" olmaz. yukarıda RaMu beni düzeltti. belki haklı belki de haksız. şimdi internetten bunu araştıracağım. ama gidip RaMu'ya ya da başkasına "hadi lem sen nerden bileceksin" demek doğru mu?

az sakin olun lütfen. :)

düzeltme:
@RaMu yukarıda ilk sayfada yazdıklarını tekrar gözden geçirerek birkaç sayfada gezindim. dediklerini doğru çıkaran yazılar var. ancak linklerin çoğunu kaydetmediğim için ekleyemiyorum. bu arada aşağıdaki linkte sayfanın sonunda ledlerin aslında ekonomik olmadığı gibi bir sonuca çıkılmış ama tartışma konusu tabi... bilgi sahibi olmak isteyen faydalanabilir:
http://www.signgraphic.com.tr/-3-15-nasil-bir-led-baglantisi-.html

şimdi benim kafama takılan şu: çoğumuzun bildiği gibi bir iletken ısındığında direnci artacak ve üzerinden geçen akım azalacaktır. peki power ledler neden ısındıkça fazla akım çekiyor? fazla akım mı çekiyor, yoksa akım gereksinimleri mi artıyor?
bilen varsa anlatabilirler mi? gerçekten anlamadığımdan soruyorum.

Sparky

@seron ledler de diyotlar gibi yarıiletken malzemeler olduklarından kablo gibi iletkenlerle aynı davranışları göstermezler. yarıiletken elemanlarda ısı artışı içerdeki katkılı malzemelerde elektron hareketini etkiler. direnç değişimi bundan kaynaklanır.

seron

tamam orası doğru. ama yarı iletken malzeme ısınınca neden daha fazla akım çekiyor? ısınınca verimi düştüğünden daha fazla mı akım vermek gerekiyor? mesele bu ise anlarım.

şimdi bu soruyu şundan soruyorum: bir elektrikli soba ilk çalıştığında teller soğuktur ve yüksek akım çeker. ancak teller kızardığında ısınarak direnci büyür ve ohm kanunu gereğince de çektiği akım ilk ana göre "biraz" daha düşer.

peki yarı iletkene daha fazla akım çektiren nedir? her halükarda ısınınca daha az çekmesi gerekmez mi? yoksa ısınınca direnci küçülüyor mu? jonksiyon bölgesinde özel bir durum mu oluyor, anlamadım.

yolgezer

Alıntı yapılan: seron - 20 Kasım 2014, 21:18:16tamam orası doğru. ama yarı iletken malzeme ısınınca neden daha fazla akım çekiyor? ısınınca verimi düştüğünden daha fazla mı akım vermek gerekiyor? mesele bu ise anlarım.

şimdi bu soruyu şundan soruyorum: bir elektrikli soba ilk çalıştığında teller soğuktur ve yüksek akım çeker. ancak teller kızardığında ısınarak direnci büyür ve ohm kanunu gereğince de çektiği akım ilk ana göre "biraz" daha düşer.

peki yarı iletkene daha fazla akım çektiren nedir? her halükarda ısınınca daha az çekmesi gerekmez mi? yoksa ısınınca direnci küçülüyor mu? jonksiyon bölgesinde özel bir durum mu oluyor, anlamadım.
abicim brnim derdim bir yerde söylediğin şeyin tutarlı olması.
ledler diyottur yani yarı iletken.   yarı iletkenler ısındıkça dengesizleşir.  bunun nedenleri vardır bir tanesi de ustunden aşırı akımgeçmesidir.  misal bir ledi devreye paralel baglarsanız sadece kendi kullandıgı kadar akım. çeker.  ki ledi seri bağlarsan bu sefer diğer parçaların da akımı üstünden akar.  bu da onu zorlamaya başlar. 
bunu engellemek için ledler bir direnç ile devreden ayrılır.  ama burada kullanılan dirençler zaten powerled bunların toleransları yuksektır.  ki kullanılacak guc kaynağı zor zor yeten bir tipte.  normal led bile 4 ampere dayanırken 1,7 amper için power xlede akım koruması koymak akıl karı olmaz.  yamyam abinin bir lafıvar data okumadan iş yapılmaz. 

seron

yolgezer, power ledden 4A geçiremezsin. geçirdin, geçmesi için voltajı astronomik boyutlara yükseltmelisin. yükselttin, led patlar.
yukarıdaki güç kaynağı yeterlidir.
power lede akım koruması koymak gereksizdir de ne demek? üreticileri ledlerinin anma voltajlarını verirlerken bu voltajın aşılması durumunda ledin ömrünün fazla volt başına düştüğünü belirtirler. ya da bazıları belirtmez, bilenler bilir. 60W bir elektrik ampulünü on volt fazla gerilimle beslemek, yarıömründen fazlasını götürmektedir diye yazıyordu yıllar önce okuduğum "AMPER ELEKTRİK yıldırım tertibatı sistemleri" broşüründe.
powerledler için yukarıda verdiğimiz öneri, sağlıksızdır; aslen sürücü devre bile gerekir. ancak bu, maliyeti arttırdığından çoğunlukla kullanılmamaktadır. düşün sürücü kullanmamız gerekirken direnç atıyoruz, ona da gereksiz diyorsun ??? :o :( :-[ :-X

yolgezer

Alıntı yapılan: seron - 20 Kasım 2014, 21:50:37yolgezer, power ledden 4A geçiremezsin. geçirdin, geçmesi için voltajı astronomik boyutlara yükseltmelisin. yükselttin, led patlar.
yukarıdaki güç kaynağı yeterlidir.
power lede akım koruması koymak gereksizdir de ne demek? üreticileri ledlerinin anma voltajlarını verirlerken bu voltajın aşılması durumunda ledin ömrünün fazla volt başına düştüğünü belirtirler. ya da bazıları belirtmez, bilenler bilir. 60W bir elektrik ampulünü on volt fazla gerilimle beslemek, yarıömründen fazlasını götürmektedir diye yazıyordu yıllar önce okuduğum "AMPER ELEKTRİK yıldırım tertibatı sistemleri" broşüründe.
powerledler için yukarıda verdiğimiz öneri, sağlıksızdır; aslen sürücü devre bile gerekir. ancak bu, maliyeti arttırdığından çoğunlukla kullanılmamaktadır. düşün sürücü kullanmamız gerekirken direnç atıyoruz, ona da gereksiz diyorsun ??? :o :( :-[ :-X
ben ona öyle demiyorum. ki sana ben 4 amper geçiririm demiyorum.
led üzerine amper uygulamak başka o amperi kullanmak başkadır.
ben 2-3 tane ledi seri bağlayıp kullandım uzun süre hiçbir şey olmadı ledlere.
ama voltajı yüksek verirsen o ledi patlatırsın.
peki ledden amper kullanmak ne demek?
basit abi.
sen o ledin devamına bir şey koyarsın o da akım ister.
misal ledi bir amfinin önüne koyarsın dirençsiz.
o zaman misal tda8571j 20 amper çeken bir entegre. hatta 30 a çıkabilr :)
sen istediğin direnci koy. bu kadar güçlü bir akım geldiğinde ledde direnç de yanıverir.
ama düz kaynağa bağlarsan eğer ledin nominal değeri içinde ise lede bir şey olmaz.
misal arka arkaya arkadaşın yaptığı gibi bir sürü led taktık. ki bunlar aynı akımı paylaşsa bile sonuçta ta baştan sona geçen bir güç olacak. normalde bir ledi dümdüz bağlasak led üzerinden toplamda 1.2 watt geçiyor de mi?
30 tane bağla? o 33.6 watt tüm ledleri dolaşacak. eğer ledler bu kadar akıma dayanıksızsa yanar. bu yüzden direnç gerekir. ama belirtilen değer dahilinde ise bir şey olmaz.
senin okuduğun mesele de şu. misal bir ısıtıcı 80 k dirençli bir resiztans kullanıyor. bu 220 voltta 5 amper çeksin.
senbuna 380 volt verirsen çok daha yüksek bir akım çeker. bu da onu daha fazla ısıtır. zamanla da yakar.
misal bende bir küçük lamba vardı 2.5 volt. bunu 3.7 voltta çalıştırdım. ancak maksimum 3.1 voltmuş. üstündeki yazıyı okumadı idim. bir saat sonunda güm:)
burada bahsedilen ledler ise resmini görünce tanıdım. oldukça güçlü merak etme. telresyonları yüksek uygun voltajda kullanıldıkları sürece o amperajda yanmaları mümkün değil.

toyer

ohm kanunu gözden geçirmenizi tavsiye ederim yolgezer bey

V=I x R biraz inceleyin.

RaMu

-----------------------------------------------------------------------------
Alıntı yapılan: seron - 20 Kasım 2014, 16:38:02"her kola bağlanan direnç, ledin/led gurubunun biri devreden çıkarsa diğerlerini aşırı akımdan korusun diye eklenir"
Bu ifadeyi şöyle değiştirirsek kısmen doğru olur;
"her kola bağlanan direnç, ledin/led gurubunun biri devreden çıkarsa diğerlerini aşırı akımdan korusun diye eklenir"
-------------------------------------------------------------------------------
Ama aslında asıl amaç lede led grubuna akım sınırlaması getirmek olsaydı
o zaman bahsettiğin ilk şekildeki gibi (aşağıya tekrar ekledim)
ledleri seri gruplar ve her grubu dirençsiz birbirine paralel bağlar
sadece bir tane direnç ile akım sınırlamış olurduk,
nede olsa her grubun akım ihtiyacı aynı derdik
ve zaten herbir seri grup gerektiği kadar akımı çeker derdik vs.
ama işler öyle değil

şimdi aslında tek dirençli bu bağlantıda evet 5 grup var
herbiri misal 2A çekiyor diyelim,
demek ben tek direnç ile 5 kol var 5*2=10 ampere akımı sınırlarsam
güzel güzel çalışırlar desek
sonra hımm eğer bir led grubu bozulursa ne olacak diye sorarız kendi kendimize
sonra senin ilk söylediğin söz gelir yukarıda üstünü çizdiğim bölğmler olanın orijinali
evet sanki söylediğin doğru oluyor demi
hayır çünkü amaç aslında bu değil
işin aslı daha önce açıkladığım gibi
ledler paralel bağlanmaz
çünkü herbir ledin çalışma gerilimi aynı değildir,
ve LED Light Emitting Diode bir diyot olduğundan
üzerinde belli bir gerilim değerinden sonra iletime geçer
ve bozulacağı gerilime kadarda çok yaklaşık olarak bu gerilim değerinde kalır,
yani paralel bağlı ledlerin biri 3.1V da iletime geçerken
diğeri 3.3V da iletime geçebiliyorsa
(bu fabrikasyon birşeydir fark bu kadar büyük olmayabilir)
sadece 3.1V olan led ışık verir çünkü
paralel kolda gerilimler eşit olmak zorundadır
ve 3.1V da iletime geçen led bu kolun 3.1V dan yukarı çıkmasını engeller;
şimdi biz yine daha önce anlattığım gibi
herbir seri gruba bir adet led bağlıyor ve bu dirençli seri grupları birbirine paralel bağlıyoruz
bu sayede led iletim gerilimleri farklıda olsa
paralel kollarda direnç üzerindeki gerilim ve seri led grubu üzerindeki gerilim toplamı olacağından
herbir seri grup ışık verebilecektir,
yine belirttiğim gibi seri dirençler aynı fakat üzerlerindeki gerilimler farklı olduğundan
herbir seri grup kol üzerinde farklı akım değerleri ölçülebilir
yani herbir grup farklı ışık seviyesinde yanarlar
ama bu fark küçük olduüundan ve
ledler belli bir seviyedeki akım değişiminde akım ile ışık seviyesi lineer
değiişmediğinden bu fark çıplak gözle anlaşılamayabilir.

Diğer taraftan aslında bu tip bir bağlantı yapılırken hesaba şöyle başlanır
(yukarıda anlattığım durum yokmuş gibi gözardı edilir)
benim 12V sabit gerilim kaynağım var
farazi 3V luk 3 tane seri bağlı beyaz ledi
          2Vluk 5 tane seri bağlı kırmızı ledi
çalıştırmak istiyorum,  ledlerim 10mA de çalışsın istiyorum,
(en fazla 20mA e dayanıyor bilgisini veriyorum)
hemen şu hesap yapılır,
3V * 3 = 9 V  ,  besleme-led gerilimi  12V-9V=3V bu 3V direnç üzerinde olmalı ve ledşer 10mA çekmeli
V=I*R > 3V=0.010*R >  R=300ohm beyaz led için seri bağlanacak,

2V*5=10V  ,    besleme-led gerilimi  12-10=2V direnç üzüerinde olmalı..........................................................
V=I*R  > 2V=0.010*R     R=200ohm kırmızı led grubuna seri bağlanmalı

e tamam o zaman bunu akım sınırlaması için yapıyoruz diyebilirsiniz,
evet bir amacımızda akım sınırlaması yapmak
ama asıl amaç led gruplarının farklı gerilimlere sahip olması halinde
herbir grubu birbirine paralel bağlayabilmek,
zaten akı sınırlaması işlemini yapınca
ilk anlattığım durum zaten otomatik olarak sağlanmış oluyor
ve hiçbirzaman düşünülmüyor.

Kısmen doğru olur dememin sebepleri bunlar diyebilirim.

Alıntı yapılan: seron - 20 Kasım 2014, 16:38:02@RaMu yukarıda ilk sayfada yazdıklarını tekrar gözden geçirerek birkaç sayfada gezindim. dediklerini doğru çıkaran yazılar var.
Doğru çıkaran yazılar yukarıdaki anlatım doğrultusunda ele alınabilir.
Yani birebir söylediğin cümleyi doğrulayamaz.
--------------------------------------------------------------------------------
Alıntı yapılan: seron - 20 Kasım 2014, 16:38:02şimdi benim kafama takılan şu: çoğumuzun bildiği gibi bir iletken ısındığında direnci artacak ve üzerinden geçen akım azalacaktır. peki power ledler neden ısındıkça fazla akım çekiyor? fazla akım mı çekiyor, yoksa akım gereksinimleri mi artıyor?
bilen varsa anlatabilirler mi? gerçekten anlamadığımdan soruyorum.

Bu aslında cevaplanmış,
LED iletken değildir, yarıiletkendir,
en yakını şunu düşünün
bir fototransistör neden ışık görünce daha fazla iletime geçer,
veya bir bjt transistör base akımı arttıkça neden daha fazla iletime geçer,
lambalı transistörler neden ısıtılıyordu,
işte transistör nasıl yapılır ve base akımı ile collector emitter akımı
arasındaki ilişki nedir sorusunun çok fazla verilmiş olan cevabı
ledin ısınınca neden daha fazla akım çektiğininde cevabıdır.
--------------------------------------------------------------------------------

Doğru akımda herşey görüldüğü gibi V=IxR o kadar.

seron

tamam anladım teşekkür ederim.

ama doğru anladım mı?

paralel bağlı ledler ki aslen paralel bağlanmamalıdır; gerilim düşümleri nedeniyle birbirlerine zener koruması gibi davrandıklarından, birinin bozularak devreden çıkması demek diğerine fazla akım bindirmiyor; led zaten bozulacağı gerilim seviyesine kadar kendi gerilim regülasyonunu sağlıyor.

diğer durum da yarıiletlkenlerin özel yapıları dolayısıyla iletkenler gibi davranmamasıdır. örnek olarak fototransistörlerin oşığı görünce iletime geçmeleri gibi; ledler de ısıyı görünce daha fazla yük geçirmeye eğilimli davranıyorlar bir nevi NTC gibi davranıyorlar yanıldım mı hocam?

serkan_48

Arkadaşlar,

Hiçbir power led devresinde seri direnç uygulaması görmedim.

Eğer power led kullanılacaksa yöntem akım kontrollü güç kaynağıdır.

seron

toyer

ben denemedim ama deneyecegim.  neden power led devresinde seri direncle kullanılamıyor. bence iş tamamen uygulamaya baglı.  ortam ısısı fazla değişmiyorsa, ledin hep aynı parlaklıkta yanması cok kritik değilse bence kullanılabilir.  sorularım var bu konuda cevaplayabilen olursa çok memnun olurum.
1. Sorum:   Akım kontrollu besleme akımı kontrol eder doğru değilmi. 0.35 e set ettik diyelim.  Ledimizi sürüyoruz. Ledimiz ısınıyor. ısınıyor ısınıyor(0.35A cektiği halde çünkü fazlasını istesede çekemez akım kontrollu ) Sonuc ?  Ledimiz gümler. Sebep ? ısınmasından dolayı. Cunku ısı değiştikçe ledin dayanabileceği maksimum akım azalıyor. 0.35 A e dayanabilen led sıcaklığı artıkça 0.3 e dahada ısınırsa 0.25 e dayanabiliyor. ne yapmamız lazım ?  Ledimizi daha iyi sogutmamız lazım. Veya ısıyıda ölçüp ledimizin ısısı artıkça maksimum akım olan 0.35A i sıcaklığa göre azaltmamız lazım. Burda sorum su: Akım kontrolu ne işe yaradı? 

örnek datasheet:1w power led... http://datasheet.octopart.com/LOPL-E011MA-Lite-On-datasheet-135235.pdf

daha sorularım var. bunu tartısmaya acayım şimdilik diğerleride gelecek.

sayangku

powerledler  dirençli kullanılmaz saçma olur  akım sınırlama güç kaynagından yaparlar örnek veriyorum 12v 350mA trafo ya seri 3 adet  led baglarsam direncin gücü 1wat olur sen illa direçle kullanıcam diyorsan 10 Ohm  direncin wat ise 1.75 kullanman lazim
ama tavsiye etmiyorum böyle çok prof  olmaz kartın.
Birde 
powerledin  özellilgi zaten fazla yanmasidir sen gidip 350ma ceken ledi 300ma calıştırırsan fazla bir işe yaramaz.
Bu ledler Zaten yüksek akıma dayanıklıdır  ama 350mA çekiyor diyede ful çektirmeye bilirsin  en iyi ihtimalle 340mA felan yaparabilirsin
illede direnç kullanıcam diyorsan sigorta gibi 0 ohm direç kullanabilirsin girişte  böylelikle güç kaynagı bozuldugu zaman  direnç yanar ledler bozulmaz 
nedeni ise hocam
 0 ohm dirençlerin datasheet'lerde gerçek ohm değerleri belirtiliyor. Gerçek ohm değeri kılıflara göre değişiklik gösteriyor ve doğal olarak akım kapasiteleri de değişiyor. 30-40-50 mohm
bizimkinin kılıfını seçican ona göre atıyorum 350mA geçerse yansın böylece akım karşı tarafa geçmicek sigorta teli gibi düşünün
Her sıfır ohm
degeri kılıfına göre farklılık gösterir bunuda 3lüpowerled tasarlayanların çogu bilmez trafo yanınca ledlerde çüf eder sen böyle yaparsan piyasaya bir hareketlilik kazandirirsin belki :)
bu arada powerled sürücülerle ilgili bu sitede iyi bilgiler var senin için buldum araştır istersen bir bak link :
http://www.powerled.com.tr/tr/samsung-power-led-ler-icin-led-suruculer

Birazda hesap yapalım konu tam anlaşılsın bilmeyenler için
Seri led direnç hesabı
R(Direnç)=(Besleme voltajı 12v - Led voltajı 3vx3=9v)/Led akımı 0.35A
Yaptığımız işlemin tek led hesabından farkı led voltajı, onunda sebebi bir led yerine 3 ledi seri bağlıyoruz.Bu yüzden led voltajı 3v+3v+3v=9v oluyor. Hesaba bunu koyuyoruz.
R=12v-9v= 3v/0.35 = yaklaşık 10 Ohm bu değer tamam. Şimdi watt hesabını yapalım..
W=(Direnç üzerindeki voltaj 12v-9v= 3v)xAkım 0.35= 1.05 Watt 1/4w yeterlidir, ama isterseniz 1/2w da kullanabilirsiniz.
Bulduguz değer tipinde direnç yoksa  biraz fazlasını seçebilirsiniz proplem olmaz
Yok ben uğraşmam diyorsanız hesapla benim gibi bu sitediki programı kullanabilirsiniz
Online led hesaplayıcı
https://320volt.com/led-calistirmak-icin-seri-direnc-hesaplari/

Buda Seri led hesabının Görsel resmi
http://www.zenitled.com/led-aydinlatma/8-led%E2%80%99lerin-direnc-hesabi.aspx
yalnız hesabı yanlış yapmıslar ama formül dogrudur bu arada ince bir ayrıntı var  Formulü kullanırken Ma degerini
ampere çeviriniz Sebebi ohm kanunu formülü böyle :)
birde çevirme işini ben biliyorum ama herzaman pratiklikten yanayım çevirme sitesinin linki de :)
http://www.hesaplacevir.com/elektrik-akimi-birimleri/miliamper-ile-amper-cevir.html

Birde Dipnot verim  en iyi powerled piyasada dünya markası cree dir  tavisye ederim canavar gibi yanar
bide kafanıza göre voltaj vermeyin herzaman aldıgınız  ürünün led in neyse datasheet bakın  ona göre hesap yapın
en iyi led çeşitleri sitesini verim
http://www.cree.com/LED-Components-and-Modules/Products/XLamp
buda fena değil
http://www.osram-os.com/osram_os/en/products/product-catalog/led-light-emitting-diodes/index.jsp
kafada işh daha soru işareti kalmamıştır

[mergedate]1416701611[/mergedate]
şu sorunu unutmuşum  kusura bakma sorun buydu herelde  Akım kontrolu ne işe yaradı?  led ısındıktan sonra dimi bunu ben biraz gerçek hayata
vurarak anlatmaya çalışıcam senin şimdi bir cigerin var dimi  normal yürürken sen normal nefes alırsın terlemessin ama bir anda deliler gibi son gücünle  koşmaya başlarsan yürüme hızın 5 km iken  koşma hızın 3 kart attı 15km hızla koştun sana soruyorum şimdi sen terlemez ısınmazmısın 
ortamdaki havadan nemden ve sarp ettigin enerji harcadigin güç yüzünden  hem terlersin hem ısınırsın  ama sen nekadar kosarsan koş 70 km
yapamassın yapmaya çalışırsan cigerin patlar ölürsün yani  bu senin kapasiteni aşar senin kapatisen maxsimüm 15km  en düşük 5 en yüksek 15 km ki sen şimdi hangi degerde daha çok su tüketirsin
5km hizlami 15km hizdamı bu olayda hemen hemen böyledir benim bir ledim var ve ben son performans kullanmak istiyorum yani hep 15 km yapsin istiyorum hiç 5'e düşmesin istiyorum birakta yorulsun artik  ısınsın ama ben onu sogutucu ile  yani su ile vücüdü hep diri tutim isterim bu yüzden
sogutu kullanılır normal ledleri görmüyormusun 20 ma 30 ma gecen yok sen 350ma yapıyosun bu lede göre normalde çok fazla akımdır
sogutu hesabini iyi arastir ona göre sogutu kullan hep koşşun bozulmasın zama zingo :)
''Paranın Başkaları İçin Taşıdığı anlam,
  benim için  birşey ifade etmiyor ''
                                                   Nikola Tesla

serkan_48

Alıntı yapılan: toyer - 23 Kasım 2014, 00:44:15ben denemedim ama deneyecegim.  neden power led devresinde seri direncle kullanılamıyor. bence iş tamamen uygulamaya baglı.  ortam ısısı fazla değişmiyorsa, ledin hep aynı parlaklıkta yanması cok kritik değilse bence kullanılabilir.  sorularım var bu konuda cevaplayabilen olursa çok memnun olurum.

1. Sorum:   Akım kontrollu besleme akımı kontrol eder doğru değilmi. 0.35 e set ettik diyelim.  Ledimizi sürüyoruz. Ledimiz ısınıyor. ısınıyor ısınıyor(0.35A cektiği halde çünkü fazlasını istesede çekemez akım kontrollu ) Sonuc ?  Ledimiz gümler. Sebep ? ısınmasından dolayı. Cunku ısı değiştikçe ledin dayanabileceği maksimum akım azalıyor. 0.35 A e dayanabilen led sıcaklığı artıkça 0.3 e dahada ısınırsa 0.25 e dayanabiliyor. ne yapmamız lazım ?  Ledimizi daha iyi sogutmamız lazım. Veya ısıyıda ölçüp ledimizin ısısı artıkça maksimum akım olan 0.35A i sıcaklığa göre azaltmamız lazım. Burda sorum su: Akım kontrolu ne işe yaradı? 

Toyer dostum.

Şöyle düşünelim. 12 volt sabit voltaj bir güç kaynağımız var. Buna 1 adet 3.2 volt power led ve seri direnç taktık. Soğuk iken çalıştırdık. Çalıştı sorun yok. ancak led saatler içinde ısındı. iç direnci düştü. Bu durumda güç kaynağına bağlı olan bir direnç ve ledin toplam direnci değişti. Bu nedenle 12 volt güç kaynağından toplam direnci değişmiş ( toplam direnci düşmüş ) devre daha fazla akım çekmeye başladı. Bu çekilen fazla akım ledin daha fazla ısınmasına ve iç direncinin dahada hızlı düşmesine neden olacaktır.

Eğer ledimiz iyi soğutuluyorsa bu direnç düşümü çok fazla olmayacaktır. Seri direnç yöntemini küçük ledlerde uyguluyoruz. Evet 20 ma çeken ledlerde. Bu kadar akımla zaten çok ısınmıyorlar. Ama power ledler küçük ledler gibi değiller. Çektikleri akımı %100 verimle ışığa çevirmiyorlar. Bu nedenle iyi soğutulmalılar. Soğutmada sorun olduğunda işte sorun o zaman başlıyor.

Gelelim 1. sorum konusuna. Konuya akım yönünden bakınca doğru mantıklı hareket ediyorsun. Birde benim düşünce yöntemimle bakalım.

Yine bir led 350 ma ve 3.5 volt ile sürülüyor. Sonuç güzel çalışıyor. Hemen bir güç hesabı yapalım. 
3.5 x 0.35 = 1.225 watt güç çekiyoruz.

Yine aynı led soğutucuyu iyi monte etmedik ve ısınmaya başladı. İç direnci düştü. Sabit akım güç kaynağımız bunu farketti ve lede dediki daha fazla akım çekme burda ben varım buna izin vermiyorum dedi. Haliyle akım sabit direnç değişirse ohm kanununa göre voltajı kısması gerekiyor. Haliylede sabit akım güç kaynağımız bunu yapıyor. İlk başta lede 3.5 volt verirken ısınan ledde akımı sabit tutmak için voltajı kısıyor. Voltajımız 3.1 volta düştü. Hemen hesaplayalım.

Yine aynı led 350 ma ve 3.1 volt ile sürülüyor. Sonuç led çalışıyor. Hemen bir güç hesabı yapalım. 
3.1 x 0.35 = 1.085 watt güç çekiyoruz.

Evet sonucumuzu ortaya koyalım. Led soğukken ki gücü ve ısındığı andaki gücü 1.225 watt ve 1.085 watt.

Sonuç çok açık. Led soğukken yada iyi soğutulduğunda 1.225 watt güç alınabiliyorken led ısındığında gücü 1.085 watt a DÜŞÜYOR. yani ledimiz artık eski parlaklığı ile yanmıyor. Aslında bu durumda led uyarı veriyor. Ben ısınıyorum diyor ama biz bunu belki gözle fark edemiyoruz. Elimizde kandelametre yada ışık gücü ölçecek bir ölçü aletimiz olsaydı bunu farkedecektik.

Temel prensip bu arkadaşlar. Elimden geldiğince anlaşılır bir dille ve affınıza sığınarak eğlenceli bir dille anlatmaya çalıştım. Kırdımsa affola.

kolay gelsin iyi çalışmalar.

sayangku

serkan_48  hocam çok iyi anlattınız  konuyu   eger parlaklıkta düşme olursa gözle algılayamazsaniz sorun fazla olmaz ama hassas yapıcam derseniz
lüxmetre kullanın parlaklıgı ölçer karanlık bir odada ışıgın üstüne tutun lümen felan ne deger varsa gösterir size aydınlıkta sakın kullanmayın çevreden
çok etkilenir ben daha önce kullandım tuttugunuz açadan bile degişiyor led parlaklıgı
                                                   Nikola Tesla

toyer

akım kontrolu lede giden voltajı kıstı. en basta 1.225 w tı sonra 1.085 watt oldu. ledimiz nasıl korundu burda?  aynı hesabı seri direncle yapalım.

2. sorumu soruyorum.   seri direnc var. ledimize baglı. 12 volt beslememiz var.  3.2 volt led voltajında 0.35A cekiyoruz.  12-3.2=8.8volt direncin voltajı. R=25.14 seri direncin değeri.  güç hesabı yapalım.  0.35x3.2=1.12watt

Akım arttı 0.4A oldu atıyorum. bu durumda o akım direnctende geçiyor.  25.14*0.4=10,056 direncin voltajı.   lede kalan voltaj  12-10.056= 1,944 .
güç hesabı yapalım 1,944 x 0,4=0.7776 watt.

diğer sorum datasheette ledin voltajı değiştikçe çektiği akım değişiyor.  yukardaki hesapta görebileceğin gibi led voltajı düşmüş oluyor. dolayısıyla cekeceği akımda dusmus olması gerekiyor.

temel prensip kesinlikle sogutma. sogutma iyiyse takarız direnci süreriz ledi.  aksi doğru ise , matematiksel hesabi için sordum bu soruyu ben.  akım sınırlamalıda akımı azaltmak için led voltajı düşürüluyor.  seri direcle baglandıgında da akım artmak istediğinde seri direncte daha fazla voltaj harcanıyor. lede daha az voltaj kalıyor. ledin voltajı yine düşmüş oluyor. dolayısıyla akımıda dusmus olmuyor mu? kısaca soru bu.

seron

bu konunu açıldığı gerçekten çok iyi olmuş. o kadar ledlerle uğraşmama rağmen -elektronik bilgim zayıf olduğundan- sürekli yeni şeyler öğreniyorum. gerçi ben power ledlerle uğraşmıyorum ama uğraşacağım zaman da kaynak olacak.

bu arada dikkatimi çekti: tartışma bize yakışır şekilde gayet medeni ve bilimsel. bu şekilde bilimsel nedenlere dayandırarak anlattık mı kavga çıkmaz kimse kırılmaz.

hatırlatma: konuyu açan arkadaş soğutucu kullanıyor zaten. ama ledleri ciddi bir işte kullanıp kullanmayacağını belirtmediğinden, direnç mi kullanmalıyız yoksa daha profesyonel akım sınırlayıcı mı bilmiyoruz. ama farzedelim ki profesyonel çalışacağız ve ledlerin ömürlerinden yememek istiyoruz. şu durumda yukarıda tartışma konusu olan unsurların dikkate alınması şarttır.

öte yandan power ledlerin sürücü devrelerle çalıştırılması gerektiğini okumuştum. bu konu da da bilgi verilirse daha iyi olur. jül hırsızına benzer bir devre ile ledleri yüksek gerilim, darbeli düşük akımla çalıştırdığımızda parlaklıktan ödün vermeden ısı sorunsuz yakabiliyormuşuz doğru mu?

serkan_48

Power ledlerde direnç yerine akım sınırlamanın nedeninin şu şekilde olduğunu biliyorum.

Bir power ledin iç direnci sıcaklıkla doğru orantılı olarak düşmüyor. Bir ledin iç direnci sıçaklıkla çok hızlı düşüyor. Bu düşüşü bildiğim kadarıyla seri direnç karşılamıyor. Ledin iç direncinin düşüşüne çığ etkisi deniliyor. ısınıyor ısınıyor sıcaklık bir değere kadar iç direnç çok değişmiyor kısmen paralel ilerliyor  ama kritik bir nokta var bu noktadan sonra nerdeyse iç direnç 90 derece gibi dik bir şekilde iç direnci düşerek çok fazla akım çekmek istiyor.

İnternette çok gezdim ama bu konuya ekleyebileceğim bir sıcaklık akım tablosu bulamadım.

toyer

bulabileceğini sanmıyorum cunku tek bir ledi sürmek için bile constant led driver satamazlar o zaman bence.    .:)

suana kadar sıcaklık değişimine baglı direnç değişimini konustuk ama ledin direnci ve cektiği akım baya bir ısınmadan değişmiyor bence.  yukardaki grafikten diğer okudugum ve gordugum ve anladıgım kaynaklara göre. 

constant current paralel kollar baglamak için çok mantıklı

0.35 A akımda optimal voltajlarının üreticiden üreticiye, hatta aynı üreticinin ürettiği ledlerin kendi aralarında bile değiştiği için.

sunu demek istiyorum yani 2 led birisi 0.35 amper akımla calısırken 3.5 volt istiyor , diğeri 3.1 volt istiyor gibi. bu durumda seri direncle bunu basarmaya calısırsak her iki kola ayrı ayrı deneme yapıp ona göre seri direc taklmalıyız gibi.   

olay tamamen uygulamayla alakalı.  seri direncle sürülmez, ömrü az olur ......vs..vs....  uygulamadan uygulamaya değişir. 

parlaklık ayarı, ortam ısısının ne kadar değişecegi, .... paralel kol olacak mı? seri mi uygulanacak? .....

arkadasın uygulamasında ben olsam kaç paralel kol yapacaksam hepsini ayrı ayrı atıyorum 20 voltla besleyeceksem 20 volta baglardım.  kolları ayrı ayrı. sonra her kol 0.35 A cekecek sekilde seri direnc koyardım.  her kolun seri direncini tek tek ayarlardım.  Sonra tum kolları paralel olarak 20 volta baglardım.  sogutmada iyi olursa kellemi ortaya koymasamda :) sorun cıkacagını sanmıyorum.

sayangku

aslında sorunun cevabı bu paragrafta ama yazıyı komple oku pdf indir siteyi incele
LED'LERİN İKİ DİRENÇ MODELİ İLE ISIL SİMÜLASYONU VE
ÖLÇÜM İLE DOĞRULANMASI
LED'lerin ışık çıktıları ve renk özellikleri jonksiyon (eklem) sıcaklıklarındaki artıştan etkilendiği için, bu durum
armatür üretiminde dikkatle incelenmesi gereken bir sorun olarak gösterilmektedir. LED ışık kaynağı kullanan
sistemlerin  performansı,  jonksiyon  (eklem)  sıcaklıklarının  artmasıyla  düşmektedir. Gerçeğe  uygun  armatür
tasarımları  için, kullanılacak  LED  çipinin  performansını doğrudan  etkileyen LED  jonksiyon (eklem) sıcaklığı
tahminin yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada JEDEC'in geliştirdiği iki-direnç kompakt ısıl modeli ve ticari
bir hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) programı kullanılarak seçilen örnek bir downlight LED armatürdeki
sıcaklık  dağılımı bulunmuş  ve kullanılan  LED'lerin jonksiyon (eklem) sıcaklıkları hesaplanmıştır. Hesaplanan
jonksiyon  sıcaklıklarına  karşılık düşen  LED  çip  ışık  akısı  katalog  değerleri  kullanılarak armatürün ışık  akısı
hesaplanmış,  daha  sonra  bu  değer  Ulbricht  küresi  ölçümleri  ile  doğrulanmıştır.  Bilgisayar  simülasyonu
kullanılarak  gerçekleştirilen  tasarımların, deneme-yanılma yöntemi ile yapılan tasarımlara göre  daha hızlı ve
pratik çözümler olduğu ve prototip aşamalarını kısaltabildiği gösterilmiştir.

hocam çok ince detaylara girmiyim girmeyim dedim ama zorla soktun valla san işin mühendislik kısmının bilgilerini veriyorum
ben daha önce  http://www.assanelektronik.com.tr/urunler.asp?menu=138&amenu=228 sitesi olan fabrikada özel üretim elemani olarak
çalıştım bu site gördügün bütün ürünlerin tamirini ve üretimi yaptim zamanında şimdi çalışmıyorum burda neyse   sitede olan  powerled degerlerini gördün
Düşük ısıl direnç (6-15ºC / W) bu özellige iyi dikkat et sana vericegim  bir link daha var o linkte senin aklına gelebilcek bütün soruların yanıtı
var  he bizizim arge onlar gibi  çok inde hesap yapmıyor ama sen madem biraz detaycısın sen yap. Bütün soruların cevabi 
http://www.emo.org.tr/ekler/cb281d2c559540e_ek.pdf
işin mantıgı sogutucudadır kafana göre sogutu tasarlayamassın  tasarlarsan ledden verim alamazsın çok kötü yaparsanda yakarsın
LED  jonksiyon  (eklem)  sıcaklıklarının
ölçümü zor  ve maliyetlidir. Verimli  LED
armatürlerin  tasarımı  için  de  jonksiyon
sıcaklıklarının  önceden  belirlenmesi
gerekmektedir.  Yüksek  jonksiyon
sıcaklıklarının  armatür  veriminin,  ışık
çıktısının  azalmasına, renk  özelliklerinin
bozulmasına  ve  LED  ömürlerinin
düşmesine neden olduğu bilinmektedir. Bu
nedenle,  LED  armatür  tasarlarken
LED'lerde üretilen ısıyı verimli bir şekilde
ortama atabilecek "ısıl yollar" tasarlanması
ve  LED'lerin  jonksiyon  (eklem)
sıcaklıklarının  doğru  tahmin  edilmesi
gerekmektedir.  Bu  çalışmanın  sonuçları
JEDEC'in 2D modeli  ve  uygun  bir  HAD
programı  kullanılarak  kabul  edilebilir
[mergedate]1416750003[/mergedate]
benim yazdıgım yazıları okusanız çok saglam bir powerled tasarlıcak hesaba ve bilgiye sayip olursunuz aslında yazı uzun diye okunmuyor sanırım :)
                                                   Nikola Tesla

toyer

seri direnç hesabında sorun yok.   ledin akımını seri direçle sınırlamakla , akım kontroluyle sınırlamak arasında ki farkı soruyorum. 

ledi seri direncle  0.35 amper akıtacak sekilde (yukarda ki örneğinizle 15km koşacak sekilde) sürdüm. yeterli sogutma var. bu led ısınmazsa seri direncle sürüldüğünde ledin akımı nasıl değişebilir ki? değişemez.   constant current a ne gerek var bu durumda? benim sorum bu.   

12 volt sabit voltaj kaynagıyla araya 25.14 ohmluk direnc koydum   3.2 volt led voltajı ve 0.35 A led akımı devre calısıyor. sogutmam yeterli.   bu durumda benim güç kaynagımın akım kontrollu olması ne işe yarar? ne fark eder?  soru bu.

Flatron

@toyer

Burada söz konusu olan 1-2 power LED in sürülmesi değil bunlarla yapılmış dev sistemler var.Bu sistemlerde bir hata olursa bu işi yapan firmaların zararına olur.Binlerce dolarlık sistem yanabilir.Power LEDlerinde sorun yoktur ama cihaz dışarıdan yağmur suyu (veya karsuyu vb )sızmıştır sistem kendin korumaya almazsa o sistemi kuran firmanın ocağına incir ağacı dikilir.İşi yapan firma "Tamam işi bitirdim verin benim paramı bundan sonrasına karışmam" da diyemez .Bu tür işler genellikle işi veren firmanın(Kurumun) lehine şartnamelerle anlaşmalarla yapılır ve bu tür sistemlerinde en az 2 yıl garantisi vardır.Zaten yapılacak işlerin tanımları ve standartları vardır.Kullanılacak malzemelerinde  sertifikaları standartları sağlaması gerekir.
Tüm bu konular tanımlanmış ,referansları belirlenmiştir.
Tıpkı kullandığınızda(yada satın almayı düşündüğünüz) güç kaynağında kısa devre korumasına "Ne gerek var " demediğiniz gibi .

toyer

benim yazılarımın hiç birisi koskocaman sistemler için değil. 3 bes tane power ledi evimizde aydınlatma amaclı kullanmaktan bahsediyorum.  yada bu örnekte oldugu gibi 30 power ledi sürmek için elimizdeki power supplyı kullanabilirmiyiz ondan bahsediyorum. 

sabit akım var yada yok, kısa devre koruması var yada yok, güç kaynagınız ne kadar iyi, ripple voltajı ne kadar, yuksek voltaj koruması var mı, düşük voltaj koruması var mı ....  vesaire vesaire bunlar ayrı konular.  ayrı ayrı değerlendirilmesi gereken konular ki benim sormak istediğim bunlar değil.

constant current sürülmeli gerekliliğini anlamaya ugrasıyorum. ve basit 1 soru soruyorum bunun cevabını almak istiyorum.

12 volt sabit voltaj kaynagıyla araya 25.14 ohmluk direnc koydum   3.2 volt led voltajı ve 0.35 A led akımı devre calısıyor. sogutmam yeterli.   bu durumda benim güç kaynagımın akım kontrollu olması ne işe yarar? ne fark eder?  neden constan current supply olmalı deniliyor.   soru bu.   
benim görüşüm led i iyi sogut , ister araya seri direnc koy, ister constan current kullan. led ısınmadıkça, oğlagan üstü sartlar olmadıkça su damladı çatladı gibi 2 sinin arasında led için fark yok.  ben durduk yere 75 km hızla koşmaya başlamam. led de baslamaz. neden başlasın ki ?

sistemin oğlağan üstü sartlara karşı ne kadar dayanıklı korunaklı oldugu değil sordugum.

serkan_48

Alıntı yapılan: toyer - 23 Kasım 2014, 18:48:2612 volt sabit voltaj kaynagıyla araya 25.14 ohmluk direnc koydum   3.2 volt led voltajı ve 0.35 A led akımı devre calısıyor. sogutmam yeterli.   bu durumda benim güç kaynagımın akım kontrollu olması ne işe yarar? ne fark eder?  neden constan current supply olmalı deniliyor.   soru bu.

Kardeşim,

Yukarıda bahsettiğin düzende 12 volt bir güç kaynağı ile 25 ohm seri direnç ve iyi bir soğutucuya bağlanmış 1 adet power led sorunsuz bir şekilde uzun süre çalışacaktır. Adet arttırılarak 3-5 10 ledde sorunsuz çalışacaktır.

Olağan üstü şartlar haricinde.

toyer

sorum tam olarak bu serkan kardeşim. bencede aynen çalışır hiç bir sıkıntıda olmaz.     ha çalışmaz isede nedenini sordum?

bu şuna benziyor. elektrik motorum var.  220 volt ac ile boşta çalışırken 1 amper çekiyor ve bu şekilde motora biçilen ömür atıyorum 10000 saat.

motor boşta takıyorum prize 10 000 saat çalışıyor.     ama ben motoru boşta çalıştıracagım halde illa gidiyorum onune 1 amper sigorta koyuyorum.  motoru gene boşta çalıştırıyorum. sigortayı neden taktım o zaman. ?   

serkan_48

Çalışır elbette daha neler çalışıyor ..

Birde şu durum var ledlerde. Firmalar ledleri üretiyorlar ve bu led 1 watt diyorlar. Daha büyüğü 10 watt v.s. ve ledleri bu bilgilerle satıyorlar. Sen ben bir başkası bunu alıyor. Çok basit bir düzenekle bunu çalıştırıyorum ama yaptığım düzenek bu 10 wattlık ledi örnek verirsem ancak 8 watt olarak sürüp kullanıyor. 100 m2 ev alıyorsunuz ama bu evin sadece 80 m2 sini kullanıyorsunuz. Neden kalan 20 m2 için para ödeyesiniz. Yada o kadar para verdiniz neden 20 m2 boşu boşuna duruyor.

Led sürücü devreleri aldığımız ledleri maksimum verimde ve ledi olduğunca uzun ömürlü kullanmamızı sağlıyor.

Saygılarımla

toyer

led sürücü devre bunu otomatik yapıyor. biz seri direnclerle deneme ve ölçümlerle yapıyoruz. her 2 durumdada bu verimi yakalarız.  led sürücü devrenin marifeti bunu otomatik yapıyor olması.   led sürücü devre ledi 3.1 volt ve 0.35 A de sürerken en iyi verim alıyorsan devreden sende direncini ona göre koyup aynı akım ve voltajı ayarlıyorsun.  farklı led taktın aynı verim o ledde atıyorum 3.3 volt 0.35 de alınıyor. bu durumda led sürücü kullansaydın hiç ugrasmadan otomatik olarak led sürücü edin voltajını 3.3 volta cıkaracaktı. seri direncle biz napıyoruz. 3.3 volt ve 0.35 A e gore yeniden hesaplama yapıp direnci değiştiriyoruz. 

serkan_48

seron

motora yük bindirmiyorum ama sigorta neden? demişsiniz. sigortanın amacı ve bu konu farklı. oradaki sigorta sadece motoru korumak için değil, gerek motor içersinde gerekse klemens vb bağlantılarındaki kısadevrelere karşı genel elektrik tesisatını korumak ve yangın gibi can ve mal kaybına neden olabilecek sorunların önüne geçme(yeçalışma)k içindir. motora yük bindiğinde atacak özel sigortayı kastettiyseniz ledlerde yine durum farklı olduğundan direnç ya da sürücü devre kullanılır.

ledlerde ise güç kaynağınız olaki bozulur ya da öyle ya da böyle bir sebepten ani yüksek güce maruz kalırsa ledleri az da olsa korumak, ayrıca yukarıda anlatılan nedenlerden ideal led besleme akım ve gerilimini tutturarak led ömrünü maksimize etmek içindir. dolayısıyla olmaz demeyin, genel kurallara göre hareket edin derim.

toyer

konu dagılmasın.  tavsiye ile calısması arasında gereklilikten bahsediyorum ben.  motoru illa sigorta baglayıp çalıştırın demekle motora sigorta takıp calıştırırsanız daha iyi olur demek arasında ki farkı yani .  örnek verdim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın