Ayak Aydınlatması Projesi Röle Kullanımı Hakkında. ?

Başlatan burhantuzun, 21 Ekim 2014, 22:49:17

burhantuzun

İyi akşamlar öncelikle arkadaşlar. Ben aracıma ayak aydınlatması yapmak istiyorum fakat istediğim özellik şudur. Tepe yani tavan lambasını yaktığımda ayak aydınlatmaları yanacak kapandığında ise parklar acık olunca normal olarak yanmaya devam edecek ve istediğim zaman kapatmak içinde araya bir on/off anahtar koyucağım. Yalnız sorunum şu nasıl bir yol izlemem gerekir. Az biraz araştırdımda röle ile yapılabilirmiş sanırım. Yardımlarınız çok rica ediyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Not: Kaba taslak bişeyler çizdim paintte doğrumudur bilemem.

asma

Merhaba
Acaba şöyle yapsan nasıl olur:
Tavan lambasından gelen artı ucu bir diyotla pedal lambasına bağlasan, konsol ışıklarından ( yani parklar yanınca yanan ışıklardan ) bir diyot ile yine pedal lambasına bağlantı yapsan nasıl olur?
Diyotların anotları enerji alacağın uçlara bağlanacak , katodları ise birleşip pedal lambası olarak kullanıcağın şerit led e bağlanacak.
Çalışması ise ; tavan lambası yanıyorsa VEYA park lambası yanıyorsa yanar.
Buna ilave özellik istiyorsan parklardan elerji sağlayan diyota bir direnç ilave edersin (az ışık vermesi için) gece sürüşünde göz yormaz, tavan lambasından gelen diyota direnç bağlamazsın ( ya da daha düşük direnç takarsın) daha parlak yanar. 

Mesela RGB şerit LED kullansan ne atraksyonlar olur sen düşün.  :)
Parklar yanarken yeşil , kapı açıkken mavi , frene basınca kırmızı ,
kapı açık , parklar açık daha parlak turkuaz ışık ,
Parklar yanarken frene basarsan daha parlak mor,
Hepsi açıkken ;D en parlak halde beyaz ışık yakmak mümkün.
Bu iş için ne diyot ne röle ne de başka elemana gerek yok. ;)

Kolay gelsin.

burhantuzun

Alıntı yapılan: asma - 22 Ekim 2014, 17:26:34Merhaba
Acaba şöyle yapsan nasıl olur:
Tavan lambasından gelen artı ucu bir diyotla pedal lambasına bağlasan, konsol ışıklarından ( yani parklar yanınca yanan ışıklardan ) bir diyot ile yine pedal lambasına bağlantı yapsan nasıl olur?
Diyotların anotları enerji alacağın uçlara bağlanacak , katodları ise birleşip pedal lambası olarak kullanıcağın şerit led e bağlanacak.
Çalışması ise ; tavan lambası yanıyorsa VEYA park lambası yanıyorsa yanar.
Buna ilave özellik istiyorsan parklardan elerji sağlayan diyota bir direnç ilave edersin (az ışık vermesi için) gece sürüşünde göz yormaz, tavan lambasından gelen diyota direnç bağlamazsın ( ya da daha düşük direnç takarsın) daha parlak yanar. 

Mesela RGB şerit LED kullansan ne atraksyonlar olur sen düşün.  :)
Parklar yanarken yeşil , kapı açıkken mavi , frene basınca kırmızı ,
kapı açık , parklar açık daha parlak turkuaz ışık ,
Parklar yanarken frene basarsan daha parlak mor,
Hepsi açıkken ;D en parlak halde beyaz ışık yakmak mümkün.
Bu iş için ne diyot ne röle ne de başka elemana gerek yok. ;)

Kolay gelsin.

Bu atraksiyon icin paintte yada proteus ta çiziminı yapabilirmisiz inanın hanı elektronik bilgim yok denecek kadar az. En azından görsel olarak bir yer kafamda etsin dediginiz hani mantıgıma yer etti gibi.

yolgezer

konuyu açan arkadaşım o verdiğin resimdek düzenekte hem tavan lambasına hem frena aynı anda basmazsan ışık yanmaz.
röle işi akıllıca. röle olmazsa sorun çıkarır. sen şöyle yap öncelikle röleyi devreye paralel bağla. çünkü seri bağlarsan, yani park lambasını da röle çıkışına bağlarsan parka bastığın anda tavan da yanar. tavan lambasını çalıştırdığın anda da parkla yanar :o
yapacağın iki lambanın da anahtarlarından birer kablo çekip rölelere vermek olacak.
bundan başka eğer sadece parklar yandığı anda yanmasını istiyorsan da seri bağlayabilirsin. tavana etki etmez.
ekstra anahtar da basit. ledin + girişinin önüne bir anahtar atarsdın olur biter.
yani yapacağın düzenek, parklara seri bağlı bir röle, yani park yani ayak freninin anahtarından çıkan kabloyu ilk rölenin girişine bağlamak, rölenin çıkışını ikiye bölüp birini lambalara, öbürünü de lede göndermek, onu da tavan lambasının girişini bağladığın röleye yönlendirmek.
göz yormaması açısından da uygun değerdeki potansiyometre daha iyi olur. ayarlama olasılığı daha iyidir. bizim arabada hazırdı bu meret:) şimdi söküp 12 volt için hangi değerde potans gerekir bakamam. çok cins bir yerde.

Adnancoskun

asma hoca anlaşılmadı sanırım, sadece  yeteri akıma dayanabilecek 3 tane diyot ve bir de on/off anahtar... hepsi bu....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

asma

Alıntı yapılan: burhantuzun - 22 Ekim 2014, 17:41:36Bu atraksiyon icin paintte yada proteus ta çiziminı yapabilirmisiz inanın hanı elektronik bilgim yok denecek kadar az. En azından görsel olarak bir yer kafamda etsin dediginiz hani mantıgıma yer etti gibi.
Renkli şerit led (RBG) önerim basit değil , işi yokuşa sürecek. :-[  Çünkü ortak katot bulunmuyor.

Diyot kullanılarak yapılacak önerim için Adnan Abi çizim yapmış. Sanırım o konuda sorun yok.

Eğer renkli olsun istiyorsan veya devre kurmadan en basit bağlantıyı istiyorsan:
Ayrı fonksyonlar için ayrı şerit ledler kullanabilirsin.
Şerit ledin + ve - ucu vardır, mesela iki adet 10cm led kullanabilirsiniz.
Tavan lambasınından gelen + ucu birinin + ucuna bağlayın,
park ışığından gelen + ucu diğer ledin + ucuna bağlayın,
iki şerit ledin - uçlarını birleştirin, bu ortak ucu bir açma kapama anahtarından geçirip şaseye bağlayın.
Bitti. ;)
İki ayrı şerit led olacağı için farklı renklerde kullanılabilir.
Üçüncü dördüncü seçenekler birbirinden bağımsız olarak eklenebilir:
Frene basınca yanan led, teybi açınca (ant. çıkışı) yanan led gibi...

Kolay gelsin.

burhantuzun

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Yalnız ufak tefek sorunlarım oldu. Röleli bir sistem kurdum. Fakat tavan lambasından alındığı için elektrik geçikmeli söndüğü için röleyi tam tetikleyemiyor ve röleden sörekli tıkırtı geliyor. Ne zaman tamamen yanarsa ozaman tam tetikliyor ve ışıkları yakıyor bende aradakı röleyi sökmek zorunda kaldım.... Şimdiki düşünce şu aracın çakmaklığından aldığım elektriği direk led e versem araya bir anahtar koyarak ama anahtar sürekli açık olcak ne zaman ben kapatmak istersem o zaman kapatıcam. ve led e tavan lambasıda bağlayağım. Böyle birşey yapsam araya hiç birşey koymadan sıkıntı olurmu acaba sormak istdim... Ya da sizin daha pratik bir çözümünüz varsa yardım edebilirmisiniz. Yukarıda diyotlardan bahsedilmiş ama ben ne kadarlık diyot kullanıcağımı bilmiyorum... Direk değerleri verip yardımcı olurmusunuz.

asma

Röleyi çıkatıp röle bobinini bağladığınız yere şerit led bağlayın, deneyin.
Tavan lambası ile birlikte ledler de yanıp söner. Azalan ve artan ışıma hissedilir ama tavan lambasıyla birebir olmayabilir.

Biz diyottan bahsettik , siz röleden bahsettiniz. Röleyi ne kadarlık seçmiştiniz? ;) 1N5400 serisi yeter de artar.

Araçta nereden elektrik alırsanız alın anahtarla led açıp kapatırsınız. Tek sorun oluşabilecek kısa devrede atacak sigortayı bilmekle çözülür.
Tavan lambasının sigortası küçüktür, ilave önlem almanıza gerek yok. Çakmaklık sigortası yüksektir, ilave olarak hattınıza sigorta eklemelisiniz. (1A veya 2A gibi küçük bir sigorta ilave etmelisiniz)

Resimdeki sigorta yuvaları sökülerek içine cam sigorta takılır ve kaynağa en yakın yere takılır. (pozitif hatta)
Her durumda sigorta kullanabilirsiniz.

burhantuzun

Tavan lambasina bagladim suan yaniyo fakat ben birde devamli yansin istiyorum ve cakmaktan elektrik cekicem yalniz tek cekincem var cakmaktan aldigim elektrik bu sefer tavan lambasinida yakicak. Tavan lambasinin yanmamasi icin ne yapabilirim

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

yolgezer

Alıntı yapılan: burhantuzun - 25 Ekim 2014, 16:13:18Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Yalnız ufak tefek sorunlarım oldu. Röleli bir sistem kurdum. Fakat tavan lambasından alındığı için elektrik geçikmeli söndüğü için röleyi tam tetikleyemiyor ve röleden sörekli tıkırtı geliyor. Ne zaman tamamen yanarsa ozaman tam tetikliyor ve ışıkları yakıyor bende aradakı röleyi sökmek zorunda kaldım.... Şimdiki düşünce şu aracın çakmaklığından aldığım elektriği direk led e versem araya bir anahtar koyarak ama anahtar sürekli açık olcak ne zaman ben kapatmak istersem o zaman kapatıcam. ve led e tavan lambasıda bağlayağım. Böyle birşey yapsam araya hiç birşey koymadan sıkıntı olurmu acaba sormak istdim... Ya da sizin daha pratik bir çözümünüz varsa yardım edebilirmisiniz. Yukarıda diyotlardan bahsedilmiş ama ben ne kadarlık diyot kullanıcağımı bilmiyorum... Direk değerleri verip yardımcı olurmusunuz.

geç yanıyorsa rölenin değerini düşürebilirsiniz.
5 volt röle kullanabilirsiniz. tabi tam yandığı anda röleye zarar vermemesi açısından 7805 regulator takabilirsiniz. ondan sonra röleye hep 5 volt geçer.
bazı röleler tetik kısmı da çıkış kısmı da aynı çalışır. bazıları da tetiğe 5 volt verseniz de 220 volt geçirgendir. özellikle su pompalarında bu tipler vardır.
o röle ve 7805 ile istediğniz gibi yapabilrsiniz.
adını bilmiyorum bu rölenin. ama çok değişik bir şey. anahtarları tmamen ayrı. ki zate 2 ayrı devre halinde çalışıyor. aslında resmin de atardım ama kimbilir nerde?
o zaman çakmaklıktan anahtara ihtiyacınız kalmaz. yine tavandan alabilirsiniz ışığı.

asma

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 26 Ekim 2014, 23:05:15Yukarıda da defalarca açıklandı. Diyot kullanacaksın kardeşim.

;D Adnan Abim ;D

Bu işin çizilecek bir yanı yoktu ama sinirler gerilmeden bir paint eseri oluşturup insanlık için küçük bir adım atalım:

Bu resimde anlaşılmayan bir yer , yanlış veya hatalı bir bağlantı yoksa konunun çözüme ulaştığı haberini görmek isterim.
Artık bitsin bu iş. :-X

burhantuzun

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 26 Ekim 2014, 23:05:15Yukarida da defalarca açıklandı. Diyot kullanacaksin kardeşim.

Yukarıda yazanları okumadınız heralde sıfır elektroink bilgisine sahibim diyorum bilmem farkındamısın ve diyot değerlerini sağolsun arkadaş yukarda yazmış ben geç fark ettim biraz. Çünkü diyot un ne olduğunu bilmiyorum o kadar sıfır elektronik bilgisine sahibim çünkü benim işim elektornik değil ben mikrobiyoloji ciğim o yüzden anlatırken adım adım açıklamak en iyisi yukarda yazdıklarımı görmeden yorum yapmamak dileğiyle..........
[mergedate]1414491189[/mergedate]
Alıntı yapılan: asma - 27 Ekim 2014, 20:23:03;D Adnan Abim ;D

Bu işin çizilecek bir yanı yoktu ama sinirler gerilmeden bir paint eseri oluşturup insanlık için küçük bir adım atalım:

Bu resimde anlaşılmayan bir yer , yanlış veya hatalı bir bağlantı yoksa konunun çözüme ulaştığı haberini görmek isterim.
Artık bitsin bu iş. :-X

Teşşekkür ederim yardımlarınız için dün akşam iş çıkışı aldım diyotları yalnız 1N5402 lik bir diyot verdi elektronikçi buda olur dedi onu aldım bağladım bakalım inş. sorun çıkarmaz

seron

elektronikçi doğru söylemiş. sağolsun asma da gayet anlaşılır çizmiş. kolay gelsin...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın