mp3 player şarj olmuyor ?

Başlatan adelphie, 01 Ekim 2014, 23:50:35

adelphie

mp3 aldım fakat usb girişinden şarj olduğu için laptop\'a taktım görüyor ama şarj etmiyor ne yapmam lazım?
ayrıca bi çözüm buldum telefon şarj aletinin kablo kısmını çıkartıp direk usbyi adaptöre takıyorum zarar verirmi?

ApoAtes

Zarar vereceğini zannetmiyorum sonuçta USB çıkışından da 5V alacak. Fazladan gelen akımı da kendisinin engellediğini düşünüyorum. Bende de vardı bir tane bende tel şarj adaptörü ile şarj ediyordum sıfır problem. Tabii ki bu benim düşüncem. ^_^

adelphie

hmm teşekkür ederim varmı fikri olan_?

gevv

@apoates doğru söylemiş bende aynı durumla karşılaştım +   kaliteli bir kablo varsa deneyin (özellikle uca yakın kısmında nüve olan),  birde masa üstü pc de deneyin

telefon adaptörünün sorun olacağını sanmam bende sony telefonun şarjını 5 senelik mp3 de kullanıyorum sadece sarj oluyor ekranı gelmiyor ama şarj oluyor 

seron

i-phone müzik çalarların usb baplantıları ile diğer müzikçalarlarınkinde küçük bir bağlantı farkı bulunur. örneğin usbnin metal(şasi) ucunu içeriden (-) ye lehimli veya lehimsiz modellerle karşılaşmıştım.

öte yandan aslında mp3 çalarınız şarj oluyor ama "şarj oluyorum" diye belirtmiyor olabilir. bazı modeller için geçerlidir. laptopların usb akım desteği düşük olabilir. masaüstü bilgisayrda da olmuyorsa başka nedenler arayacağız.

usb çıkışlı ya da üzerinde 5V yazan adaptörleri uyarlayarak da kullanabilirsiniz. ancak kalın uçlu şarj adaptörü veya eskiden kalma şarj adaptörlerinin voltajı 8 - 9 hatta 12 volta kadar çıkabilmektedir. bu unsurlara da dikkat etmek şartıyla güvenle kullanılabilir, zararı yoktur. (ince uçlu nokia adaptörleri 5V dur)

yolgezer

Alıntı yapılan: seron - 02 Ekim 2014, 14:59:08i-phone müzik çalarların usb baplantıları ile diğer müzikçalarlarınkinde küçük bir bağlantı farkı bulunur. örneğin usbnin metal(şasi) ucunu içeriden (-) ye lehimli veya lehimsiz modellerle karşılaşmıştım.

öte yandan aslında mp3 çalarınız şarj oluyor ama "şarj oluyorum" diye belirtmiyor olabilir. bazı modeller için geçerlidir. laptopların usb akım desteği düşük olabilir. masaüstü bilgisayrda da olmuyorsa başka nedenler arayacağız.

usb çıkışlı ya da üzerinde 5V yazan adaptörleri uyarlayarak da kullanabilirsiniz. ancak kalın uçlu şarj adaptörü veya eskiden kalma şarj adaptörlerinin voltajı 8 - 9 hatta 12 volta kadar çıkabilmektedir. bu unsurlara da dikkat etmek şartıyla güvenle kullanılabilir, zararı yoktur. (ince uçlu nokia adaptörleri 5V dur)
adaptorun üzerinde zaten yazar genelde. ama ben o adaptörlerin kullanılmasını önermiyorum. çünkü sadedce köprü diyottan ki o da çoğunlukla tek diyotla yapılmış olanlardan oluşabiliyor.
bende var mesela cazırtıdan başka işe yaramıyor:)
mp3 çalarların hepsi 5 v ile çalışabilir. yalnız amper değerine çok dikkat etmek gerekir. mesela bende bir mp3 player vardı. normal atarya taktım. bildiğimiz 1000 mah:) tam doldurunca eridi:)
dizüstü usb çıkışları maksimum 0.3 mah verir. aslında mp3 bataryası için fazlası ile yeterli bir akım. çünkü genelde 250-500 mah bataryalıdırlar.
lion piller maksimum taşıdıkları akımın yarısından daha yüksek bir akımla şarj edilirlerse ömrü kısalır hatta şişip patlarlar. bunu önlemek için önlerine regulatör konulur. mp3 ünüzdeki regulatorun hassasiyeti düşük ya da bozuk olabilir.
taktığınız usb çıkışlı adaptör ne marka bilemem ama sony adaptörleri çok yüksek akım veriyor buna dikkat edin. eğer mp3 kaldırmazsa yakar. ben o adaptörle 7 inç tablet şarj ediyorum orjinalinden hızlı ediyor allahsız:)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın