İki Almacı Switch ile Seri-Paralel Bağlama

Başlatan seron, 02 Eylül 2014, 16:06:07

seron

Arkadaşlar iki lambayı altı ayaklı iki konumlu anahtar ile istediğim zaman devreye seri, istediğim zaman paralel bağlamak için aşağıdaki basit devreyi kurdum. Zannımca hata yok. Ancak bir de sizlere göstereyim dedim; gerek hatam varsa düzeltin diye, gerekse sizlere de kaynak olsun...

Adnancoskun

ellerine sağlık, gayet seri ve gayet paralel olmuş.... Gönül rahatlığı ile kullanabilirsin.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

stk4221

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

serkan_48

asma

Gayet güzel kullanışlı bir düzenek. Dpdt sw ile motor yönünü değiştirmemiz gibi bu da yeri geldiğinde işimize yarıyacak.

Bir örnek: oto amp. yaptınız, iki adet 12V fan eklediniz, otomatik devreye girip çıksın yada devir değiştirsin istiyorsunuz. Dpdt röle ile yukarıdaki bağlantıyı kurun. 12V ile fan tam hız çalışıp soğutma yapsın sonra 6V ile sesiz sedasız az da olsa soğutmaya devam etsin. ;)
Bir başkası: Ayarlı güç kaynağı yaptınız. Akım sınırlama direnciniz kademeli olsa çok işinize yardı değil mi?. İki adet 1 ohm seri bağlanırsa 2 ohm , paralel bağlanırsa 0,5 ohm olur.

Kolay gelsin.

seron

kullanım amacını merak etmişsiniz...

asmanın yöntemleri hiç aklıma gelmemişti doğrusu.

-ben yapacağım ışıldak türevi taşınabilir fenerlere yüksek ışık-düşük ışık(ekonomik) kademe eklemek için,

-bazı aplikler ve özel tasarım aydınlatma modüllerini parlak ve düşük(loş) ışık modlarında çalıştırabilmek (özellikle yatak odalarında abajurlarda) için,

-bir de elektrikli ısıtıcılarda yüksek mod-düşük mod seçeneği ayarlamak için tasarladım.

bunun yanında batarya ve pilleri gerektiğinde seri gerektiğinde paralel bağlayabilmek için de işe yaramaktadır. örneğin 2 adet 12V akünüz var ve birbirine seri bağlayarak 24V bir almacı çalıştırıyorsunuz ama şarj etmek için uygun adaptör yok ise, bataryaları yerinden sökmeden 12-15V adaptörle şarj edebiliyorsunuz...

size bir devre daha sunayım...
bu devre bataryaları şarj konumundayken paralel, deşarj konumundayken seri bağlıyor:

devrenin çalışması:
devreyi 12-13VDC ile beslediğinizde röle bobini enerjilenerek, kontakt uçlarını almacın elektriğini kesecek, bataryaları paralel bağlayacak şekilde bağlıyor. diyotların gerilim düşümlerini hesaba katmadım. bu devre örnektir ve kendi fikrimdir. internette benzerini bulamazsınız.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın