Lcd Değişimi hakkında yardım

Başlatan UnJust, 02 Eylül 2014, 13:30:55

UnJust

S.a arkadaşlar bi konu hakkında bilgi almak istiyorum elimde bir elektronik devrenin lcd kırıktı aynı devrenın hurdası ama lcd saglam buldum yanlız lcd pcb üzerine soketle filan baglı değil sadece pcb üzerindeki yollara denk gelecek şekilde yapıştırılmış. bende mecbur sökmek durumunda kaldım yeni lcd yollara denk gelecek şekilde sabitleyip üstten izole bant ile sabitledim yanlız yolların temas edip etmediğini nasıl anlarım yada özel bi yapışkan mı var sabitlemek için eğer yardımcı olursanız çok sevinirim resimlerini atıyorum.İlginize teşekkür ederim.

seron

aleyküm selam.

yolların temas edip etmediği devre çalışır haldeyken ekranan bakarak anlaşılır. eksik dijitler ya da pikseller varsa temas etmeyen yerler var demektir.

bu teknik çin malı ucuz hesap makineleri ve masa takvimlerinde çok kullanılıyor ve malesef bant kalktığında sorun oluyor. zira sıvı yapıştırıcı kullanılırsa yollar zaarar görebiliyor ve temas noktaları yapıştırıcı ile kaplanarak iletimi imkansız kılıyor.

bir kurşun kalemi uygun uzunlukta kesip, kartın altından ve üstünden, filmi sıkıca karta basacak şekilde tutturursanız olur. resimde gösterdim:

UnJust

hocam öncelikle ilginize teşekkür ederim lcd çalıştırdım yanlız sağlam bantlamam rağmen üssren bastırmam lazım yani yeterinde sıkıştırmıyor. başka önere bilceginiz bi çare varmı ?

seron

yeterince sıkıştırıyor...

ama kalemlere sarılan bantı gereğinden fazla sıkarsanız bu sefer kalemlerin bağlantıya baskı yaptığı yerde kalem zıt yönde eğilip bombeleşerek, baskı yapamaz. bantı söküp uygun gerginlikte tekrar sarın. çok sıkı değil. gevşek de değil; yeterli gerginlik olsun. olmadı, araya eğilmeyen başka bir materyal kağt vs sıkıştırın.

yine olmazsa ekrana iletim yapan filmi yağlı bir bezle silin. kirli olabilir, ya da başka sorunlar olabilir.

yine de olmazsa benim yardımım bu kadar... :)

Adnancoskun

sert lastik koyup sıkıştırsanız daha iyi olur , şu ayakkabı tamircilerinde taban olarak kullanılan lastik var, onlardan alırsanız daha iyi sonuç alırsınız gibi geliyor. genişlik kaç cm? uzun pelikan silgiler falan var, onlardan keserek de yapabilirsiniz.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

UnJust

Hocam ilginize çok teşekkür ederim zorda olsa başardım :) ufak PCB parçaları ile sabitledim bir nevi soket gibi oldu ama çok sağlıklı değil tekrardan hepinize teşekkür ediyorum kolay gelsin

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın