AMPLİFİKATÖR'ler, tasarım ve teknik anlatımlar. (TARTIŞMA)

Başlatan Mr_YAMYAM, 02 Ağustos 2014, 19:39:09

Akin.8784

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Ağustos 2014, 15:16:32Bu soru'nun öncelikli ve mantıklı açıklaması şunlardır.
Öncelikle günümüzde Po (Power Output) değeri ile toplam güç kavramı kandırmacadır.
Bir amplifikatörün verimi vardır. STK465 serisi entegre 2X30W olarak çıkış gücü bildirilmiş olsa da gerçekte besleme üzerinden 120W civarı PEAK güç çekmektedir. Ben bu testi 40W çıkış gücü için 2X30V beslemede her bir besleme kaynağından yaklaşık 2A lik akım çektiğimi ölçtüğüm yıllarda edinmiştim. Yani benim testlerimde 2X40W için toplamda 160W civarı güç harcıyordum.
Çoğu günümüz amplifikatörlerinde bu değer abartılarak yayınlanmaktadır. Halbu ki bir amplinin Po değeri önemlidir.
Yıllar önceki amplilerde Po değeri efendice verilip gerçek değer sunulmaktaydı.
Ayrıca bir amplifikatörün çok güçlü olması kalite unsurunu göstermez.
Camii ezan sistemlerinde kullanılan 100-200Wattlık amplifikatörler ile iyi kalitede yapılmış 10W lık bir amplinin ses kalitesi kıyaslanırsa ne denmek istediği anlaşılacaktır.

hocam, 2x30w lık stk anfınızde peak gucu 120w bumussunuz, lm3886 2x60w için 240w trafoyamı  ıhtıyac var demektir ..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 09 Şubat 2019, 12:55:21hocam, 2x30w lık stk anfınızde peak gucu 120w bumussunuz, lm3886 2x60w için 240w trafoyamı  ıhtıyac var demektir ..
En azından 240W

Akin.8784

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Şubat 2019, 18:24:34En azından 240W

benim trafo 180w max, sanırım peak değerleri göremicem hocam ,  keske size danissaymisim iki adet lm3886 devresi almıstım .. 

gokrtl

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 09 Şubat 2019, 22:30:46benim trafo 180w max, sanırım peak değerleri göremicem hocam ,  keske size danissaymisim iki adet lm3886 devresi almıstım .. 

Bence o 3886 ları sakla. Konu açılınca hep beraber yapalım. Ben de yapıcam. Sanırım @Kazasker  de yapar...

Akin.8784

Alıntı yapılan: gokrtl - 09 Şubat 2019, 22:37:22Bence o 3886 ları sakla. Konu açılınca hep beraber yapalım. Ben de yapıcam. Sanırım @Kazasker  de yapar...
hocam ben bastan devre olusturamamki , elımde malzeme yok baskı devresı vs detaylı ıscılık yapamam anlıcagın .. ıkı devremı tek devre halıne getırmek ısterdım btl şeklınde..

gokrtl

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 09 Şubat 2019, 22:40:11hocam ben bastan devre olusturamamki , elımde malzeme yok baskı devresı vs detaylı ıscılık yapamam anlıcagın .. ıkı devremı tek devre halıne getırmek ısterdım btl şeklınde..

Önümüz de biraz zaman var hocam. Malzeme toplamaya bak bence. Yani 180w trafo ile lm3886'yı 60w kullanamayacaksın. O zaman kullanamayacağın entegreyi neden heba edesin? Elindeki malzemele ile trafonun yeteceği bir devre yap. Mesela lm1875. Yazık etme entegreye.

Mr_YAMYAM

İyi kalite amplifikatör yapımında öncelikli koşul çıkış katının özellikleri değildir.
Çıkış katı tercihi, belirtilen yük için verebileceği güç ile tespit edileblir.
LM3886 entegresi POWER OP-AMP sınıfında geliştirilmiş olup, ideal koşullarda 40W Po güç için tasarlanmış bir entegredir.
Bahsi geçen bazı güç değerlerine değinecek olursak.
[attach type=image]11110[/attach]
LM3886 SPiKe koruması olan bir entegredir.
Yüksek akım kapasiteli çıkış transistörleri ile ani ve yüksek gelen bir giriş sinyalinde veya çıkış gerilimi ve akımının belli seviyede yükselmesi doğrultusunda ne kadar güce tahammül edebildiğini ifade etmektedir.
Teknik veriler incelendiğinde bu değerin 135W olduğunu görmekteyiz.
[attach type=image]11112[/attach]
135W lık bu değer bizlere o entegrenin 135W çıkış gücü verebileceğini kanıtlamaz. Sadece anlık olarak arsız bir sinyal girişinde veya yük üzerindeki akım gerilim doğrultusunda anlık olarak (mili saniyeler) ne kadar güce tahammül edebildiğini ifade etmektedir.
Tabii ki bu korumanın da belirli şartları olup, besleme gerilimi ve çıkış akımı ile doğrudan ilişkilidir.
Bu veriler bizlere LM3886 ile 135W gibi yüksek çıkışlı ampli yapabileceğimizi ifade etmediği gibi, 68W continius avarage power output değeri de bu amplinin 68W lık çıkış entegresi olduğunu ifade etmemektedir.
İdeal koşullarda 40W için tasarlanmış olan bu entegre için tavsiye edilen bazı değerler bulunmaktadır.
Bu değerlerden en önemli olanı entegrenin POWER CONSUPTION (Güç gereksinimi) değeridir.
[attach type=image]11114[/attach]
Resimden anlaşılacağı üzere 40W lık bir ampli tasarlamak istiyorsak bir entegre için 189W lık bir güç sağlamalıyız.
Bununla beraber bazı değerlerin gözardı edilebilirliği doğrultusunda kaba bir hesaplama yaparsak...
40W için yük akımı 4 ohm da 3A max ise. (13Vx3A=39W) entegrenin dropout gerilimini de hesaplayarak güç gereksinimimizi hesaplayabilir ve bazı özellikleri gözardı ederek güç gereksinimizi bulabiliriz.
Verilen değer 2X21V RMS AC olduğuna göre.
2X21VX3A=126W kanal başına güç gereksinimimiz olacaktır.
Bu güç gereksinimi bize ampli çıkış katının gücünü değil, 40W civarı çıkış gücünün sağlanabilmesi için toplamda harcanması gereken gücü belirtmektedir.
Bu güç entegrenin çıkış geriliminin artmasıyla oluşan peak güç ile de doğrudan ilgili olup, 40W lık çıkış gücünden sonra çıkıştaki distorsiyon seviyesi ve kırpılmalar ile birlikte harcanan güçleri de kapsamaktadır.
[attach type=image]11116[/attach]

Bu veriler doğrultusunda 40W lık bir ampli tasarımı için gerekli maliyetlerin hesaplanması kullanıcılara kalmıştır.
Daha ucuz olan LM1875 entegresi ile yapılmış olan 20W lık bir ampli tasarımı için gerekli şartların yerine getirilebilmesi birkaç 100TL gibi iken sadece 2 katı güç yani 3dbA daha yüksek duyabilmemiz için gerekli masraflar neredeyse 4-5 katına çıkacaktır.

Akin.8784

mr.yamyam hocam ilginize ve diğer arkadaşlara çok teşekkür ediyorum ,2x33v dc alıyorumhocam beslemeden , 8 ohm da kullanırsam cıkıs gucu dusuk olur ve 4 lm3886 yı yanı ıkı adet kurulu devreyi  40w x 4 =160w, trafo bunu başabaş kaldırır dusuncesındeydım . Meğer elimdeki trafo 180w olup, tek lm3886 ye anca yetıyormus bunuda şimdi öğrendim ..  Peki bu peak değerleri tam karsılayamassak yüksek seslerde distorsion gıbı sebebler mi olusuyor  hocam ..  elimde aynı trafodan iki adet var..

Mr_YAMYAM

Bilinen anlamda distorsiyon oluşmaz.
LM3886 yüksek güçlerde beslemeyi çökerteceği için, çıkış gücü peak değerlerde düşüş eğilimi gösterecektir.
40W çıkış gücü için yük akımın 3A i geçtiği sürece besleme gerilimin aşağılara doğru düşecek,40W yerine 30-35W gibi bir değere iniş eğilimi gösterecektir.
Yani amplin peak güçte çıkış gücünün artması gerekirken ani bir düşüş gösterecektir.
Distorsiyon oluşması ise çıkış geriliminin kırpılması demektir.
Belli bir oranda düşüş olursa elbette distorsiyon da olabilecektir.
Zaten bu gibi olasılık için 8ohm yük seçeneği belirtilmiştir.
Aynı gerilimde 8ohm yükte kullanırsan fazlaca sorun olmayacaktır.

sasen

Mr yamyam hocam merhaba, LM1875 ampli çalışmanızı ilgi ile okudum çok beğendim yapan arkadaşların ve sizin elinize sağlık.Ben de  paylaştığınız bilgilerden faydalanarak yapmak istiyorum.Gerçi bana 2 sene önce önermiştiniz bu LM1875 i ama iş güç derken fırsat olmadı.Malzemeler ile ilgili araştırmaya girdim.Elimde 1980 lerde kullandığım arızalı  ampli devresi üzerinde  roe  1/63 EK  kondansatörler var.Bu kondansatörler besleme devresinde ya da LM1875 devresinde kullanılır mı?

Mr_YAMYAM

Elektrolitik kondansatörler zamana bağlı olarak kuruma yapabilirler.
Eğer ölçebiliyorsan ve değeri tutuyorsa her devrede kullanabilirsin.

Akin.8784

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 10 Şubat 2019, 19:21:25Bilinen anlamda distorsiyon oluşmaz.
LM3886 yüksek güçlerde beslemeyi çökerteceği için, çıkış gücü peak değerlerde düşüş eğilimi gösterecektir.
40W çıkış gücü için yük akımın 3A i geçtiği sürece besleme gerilimin aşağılara doğru düşecek,40W yerine 30-35W gibi bir değere iniş eğilimi gösterecektir.
Yani amplin peak güçte çıkış gücünün artması gerekirken ani bir düşüş gösterecektir.
Distorsiyon oluşması ise çıkış geriliminin kırpılması demektir.
Belli bir oranda düşüş olursa elbette distorsiyon da olabilecektir.
Zaten bu gibi olasılık için 8ohm yük seçeneği belirtilmiştir.
Aynı gerilimde 8ohm yükte kullanırsan fazlaca sorun olmayacaktır.

-  O zaman hocam ben konumu özetliyorum , sizden öğrendığim kadarıyla . Elimdeki 180w lık trafoya (2x24vac) 2x lm3886  yanı kurulu devremı baglıcam bırde trafonun mavı uclarına preamp eklıcem işlem tamamlancak.  aldığım ikinci lm devrem de boşa düşcek ..  bu arada 4 adet 10000mf kondansatör tüm yükü rahat kaldıracak kadar yeterlımıdır ..

- Aynı trafo ve besleme katından birer adet daha mevcut ,  tda7293 devresını bas anfısı olarak kutuma dahıl etmek ıstıyorum low filter preamp ım da mevcuttur hocam , ben bu entegrenın peak degerını ve bu trafonun bu devreyı nekadar beslıyeccegı konusunda fıkrım yok , 4 ohm bas bağlamak ıstıyorum ... ellımdekı tum parcalar bunlar

Mr_YAMYAM

Çin işi üretimleri bilimsel bir disiplin dahilinde monte etmek çok zordur :D
Ben buradan ne desem yalan olacaktır.
O devrelerin sistem zero point noktalarını tespit edemezsen bol bol gürültü duyarsın.
2X10.000uF kondansatörün bu gürültülerle pek te ilgisi yoktur. 2 adet 10.000uF bile yeterlidir.
Bazen fazla kondansatör kullanımı güç kaybına bile sebebiyet verebilmektedir.
Ben kendi tasarımlarımda 2X4700uF kullanıyorum. Son seste bile gürültü duyulmuyor.

gokrtl

Ben 4x4700uf kullandım. Fişi çekmeme rağmen 6-7sn daha kondansatörler boşalana kadar müzik dinliyorum :D

Akin.8784

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 10 Şubat 2019, 22:59:07Çin işi üretimleri bilimsel bir disiplin dahilinde monte etmek çok zordur :D
Ben buradan ne desem yalan olacaktır.
O devrelerin sistem zero point noktalarını tespit edemezsen bol bol gürültü duyarsın.
2X10.000uF kondansatörün bu gürültülerle pek te ilgisi yoktur. 2 adet 10.000uF bile yeterlidir.
Bazen fazla kondansatör kullanımı güç kaybına bile sebebiyet verebilmektedir.
Ben kendi tasarımlarımda 2X4700uF kullanıyorum. Son seste bile gürültü duyulmuyor.

hocam devreler ıc ıce karısık oldugu halde pcden ses sınyal sevıyesını max yaptıgımda gürültü  parazıt vs ıstenmeyen sesler duymuyorum ayrıca son ses acıkken hoparlörlerımden dıstorsıonda duymadım ...  bas anfımde de aynı sekılde , çok memnunum keske sızlere yakından dınletme ımkanım olsaydı . benım gayem hersey bırıbırını yeterınce kaldırsın . tamam sen allacagın en ıyı verımı suan alabılıyorsun densın o  yani...    gökhan kardesım hoparlör koruma devresı olldugundan sıstemı kapattıgımda kondansatör led uzerınden bosalıyor  , hop bagımsız kalıyor :)

Mr_YAMYAM

Peki PC deki sesi kapatıp ta ampliyi son ayar açtığındaki durum nedir ?

Akin.8784

çok az bı cızırtı var oda sınyal kablom kalıtesız ve ek aparat dönusturucu ıle baglı olusundan , decodere bagladıgımda kesılıyor hemen max volumde dahı cıt cıkmıyor .. sız sorun ben hepsını cevaplayım hocam .. bu arada stereo anfımde preamp baglı degıl dırek alıyorum sinyali.

Mr_YAMYAM

Sen memnunsan sorun yok ki :D
Ben 2X30W lık amplim ile idare ediyom. Uyduruktan STK465 li çıkış katı fazlasıyla yetiyor.
Geçtiğimiz aylarda sahibinden den bir satıcı dinledi.
Sadece GUDURDU :D

Akin.8784

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 11 Şubat 2019, 01:37:28Sen memnunsan sorun yok ki :D
Ben 2X30W lık amplim ile idare ediyom. Uyduruktan STK465 li çıkış katı fazlasıyla yetiyor.
Geçtiğimiz aylarda sahibinden den bir satıcı dinledi.
Sadece GUDURDU :D

@Mr_YAMYAM hocam müzik kulağım fena sayılmaz :) Stk lı amplifikatör bende kullanıyordum lm öncesi, lm3886 ile stk 4231 arasında ton farkı hıssedıyorum . tabı bılımsel değerleri siz daha iyibilirsiniz , Eski amplifikatörümde  STK' yı üzerinde 120w 2x32v ac  trafo ve 2x10000mf 63v kondansatör ıle beslıyorum ,  eğer ki stk daha ıyıdır der ısenız bı zaman sonra trafoyu 250-300w gıbı bı deger seçip güçlendirme çabalarına başllayabılırız oda ayrı bı projemız olur, ayrıca p4 sogutucusundan da var :D sizin devrenız gayet şık olmuş hocam ellerınıze sağlık...

Bir sorum daha var - Stk4231 anfımde preamp da var , sıstem bosta ıken volume potum %70 i aştıgı vakıt artan oranlı gürültü duymaya başlıyorum  sebebi ne olabılır hocam ...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 11 Şubat 2019, 11:43:29Bir sorum daha var - Stk4231 anfımde preamp da var , sıstem bosta ıken volume potum %70 i aştıgı vakıt artan oranlı gürültü duymaya başlıyorum  sebebi ne olabılır hocam ...
İlave her kazanç devresi gürültü demektir.

Akin.8784

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 11 Şubat 2019, 17:15:45İlave her kazanç devresi gürültü demektir.

Pekı hocam , bırde preampsız denıcem o anfıyı ,  sızce stk mı lm mı hocam zor soru olsa gerek :D

sametozt

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 11 Şubat 2019, 17:55:56Pekı hocam , bırde preampsız denıcem o anfıyı ,  sızce stk mı lm mı hocam zor soru olsa gerek :D

Hoca'nın bir konuda stk mı lm mi sorusuna verdiği cevap. Hoca STK'cı :)
Düzeltme : Sizin söylediğiniz entegre ile hocanın karşılaştırdığı farklıymış. Dikkatimden kaçmış

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 27 Aralık 2018, 17:12:16Seni de iyice köteklemek lazım  >:(   :D 
Üle gardaşım, hangi çıkış katını kullanırsan kullan teknik değişmez.
Değişen tek şey verdır çıkıştan alabileceğin max. güç.
Önce kaç wattlık bir çıkış gücüne ihtiyacın var. Bunu sen belirlemelisin.
LM3886 40W çıkış gücünde Hi-Fi standartlarında kullanılabiliyor. STK465 ise 8ohm da 30W 4ohm da 40W verebiliyor.
Her iki entegrenin teknik karakteristikleri incelendiğinde birbirlerine eşdeğer görülüyor. Ancak LM3886 nın yük akım kapasitesi daha fazla.
Buna karşın STK465 in gürültü faktörü iyi bir tasarımda LM3886 dan daha iyi çıkıyor. Üstelik STK465 in konfigure özelliği daha fazladır. Yani üzerindeki elemanlarla daha fazlaca oynayabiliyor, karakteristiği ile daha fazla oynayabiliyorsun.
LM3886 nispeten koruma içeriyor olup, STK465 te hiç koruma unsuru bulunmamaktadır. Bir hoparlör koruma devresi ile sorun kökünden halledilebiliyor.
LM3886 için daha düşük trafo gerilimi gerekli olsa da ripple azaltımı için ekxtra kondansatör kalitesine veya besleme devresi prosedürlerine ihtiyacın vardır.
İki ayrı besleme devresi yapmak gibi.
Ama STK465 te böyle bir sorun yoktur. 2 adet 4700uF kondansatörle işi bitiriyorsun.
Kısacası sakalına ve bıyıklarına tükürdükten sonra temizlemek sana kalıyor :D
Benim önerim ise eğer birkaç tane STK yakmayı göze alabiliyorsan, STK465 kullanman yönündedir.
Tabiiki bu ampliyi layıkıyla yapabildiğin takdirde, gerçekten kalite unsurunu görmüş olacaksın.
Ancak elindeki hoparlörlerle bu iş olmaz :D

Akin.8784

Alıntı yapılan: sametozt - 11 Şubat 2019, 17:59:57Hoca'nın bir konuda stk mı lm mi sorusuna verdiği cevap. Hoca STK'cı :)
Düzeltme : Sizin söylediğiniz entegre ile hocanın karşılaştırdığı farklıymış. Dikkatimden kaçmış

dostum hoparlörler fena sayılmaz, hoparlör tamır edenler bıle sakın satma o tonu yenı nesılde zor bulursun demıslerdı , kı begenıyorum guc olarak yetmeyebılır tabı, bu yuzden bas anfısıde ılave edıyorum sısteme..  Bendekı stk 4231 2x100w dıye gecıyor zamanında çin stk lar 5-10 tl ıken 45tl ye mı ne almıstım .. orgınal sanyo demıslerdı ..  evet bende 2 adet 10000mf kullanmıstım , kı datashette de önerılen de bu..   ozaman ileride 250 -300w gıbı bı trafo alsak şahane bırsey ortaya cıkartabıliriz ..  özel sardırabılırız . volt degerlerını yazabılırsınız 51v dc ıdeal yazmıslardı ..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 11 Şubat 2019, 17:55:56Pekı hocam , bırde preampsız denıcem o anfıyı ,  sızce stk mı lm mı hocam zor soru olsa gerek :D
O kadar ıkındın çıka çıka bu mu çıktı :D
Zor denilen bu soru tekniği bilmeyenler için geçerlidir.
Bana göre ise bu sorunun tek bir yanıtı vardır.
HEPSİDE AYNI M..K :D
Yani YARI İLETKEN TEKNOLOJİSİ.
Önce bunun ne demek olduğunu araştırmalı ve detaylıca öğrenebilmelisiniz.
Gerek transistörlü olsun gerekse entegreli olsun günümüzdeki tek teknoloji YARI İLETKEN TEKNOLOJİSİ olarak adlandırılmaktadır.
Yarı iletken teknolojisi ise ikiye ayrılmaktadır.
1-Germanyum teknolojisi.
1970 lerden sonra terkedilmiş bir teknolojidir.
2- Silisyum teknolojisi.
Günümüzde transistör olsun fet olsun mos-fet olsun UJT BJT ve hatta PLANAR olsun hemen hemen hepsinin teknolojisi sislisyum yani hammaddesi bildiğimiz KUM teknolojisidir.
Çok daha önceki yılların teknolojisi olan LAMBA (ELEKTRON TUBE) teknolojisi ise çok daha farklı bir teknolojidir.

Akin.8784

@Mr_YAMYAM  vazgectım hocam sormadım varsayın , :D  ama hala akımda deli sorular var ...   :(  az önccekı arkadas koruma unsurundan bahsetmiş , lm çıkışları kısadevreye karsı koruyormu kendını hocam bende hoparör ve kısadevre koruma mevcutta hanı olmasaydı bu durum rısk olustururmuydu bılmek ısterım dogrusu :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 11 Şubat 2019, 19:32:29@Mr_YAMYAM  vazgectım hocam sormadım varsayın , :D  ama hala akımda deli sorular var ...   :(  az önccekı arkadas koruma unsurundan bahsetmiş , lm çıkışları kısadevreye karsı koruyormu kendını hocam bende hoparör ve kısadevre koruma mevcutta hanı olmasaydı bu durum rısk olustururmuydu bılmek ısterım dogrusu :D
Soru sormak kötü değildir. Kötü olan şey soruyu sormaktaki amacını bilmiyorsan öğrenmeye çalışmamandır.
Amatör arkadaşların bu tekniği bilmemesi gayet normaldir. Kendini profesyonel sananlar dahi bilmiyorlar.
Sonra da kalkıp LAMBALI AMPLİLERİN SESİ ÇOK SICAKTIR diyerek ahkam kesiyorlar :D

LM3886 da koruma devresi var. Ama tam anlamıyla korumaya garanti verilemez.
Hoparlörü bağlarken kablo birbirine değdi. LM3886 anında yanmaz. Kabloyu kısa devre eder de uzun süre bırakırsan garantisi yoktur.
STK 465 te ise anlık kısa devrelerde bile entegre yaktığımı bilirim. Özellikle tam güçte çalışırken hoparlör kabloları birbirine değmeye gelmiyor.

Akin.8784

@Mr_YAMYAM hocam bu site sayesınde sızlerı tanıdım ve bır takım bılgıler edındım , Arastırma yapıyor olmama ramen bu kadar kesın net bılgılere ulaşamadım . Tekrar tşk ederim.  lambalı anfıler ıcın öle konusanlara cok sahit oldum bırde onun sesi daha tok diyenlere hahaha . böyle işin erbabı olanlarada saygım sonsuzdur,  site spor üzerine olsaydı bende sizlere bılgımı paylasırdım :D  ama daha bitmedi daha sorularım var .. pekı tda7293-4 için ne dusunuyorsunuz çıkışta kısadevre yanma durumlarına . bende çok stk yaktım :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 11 Şubat 2019, 19:54:15@Mr_YAMYAM hocam bu site sayesınde sızlerı tanıdım ve bır takım bılgıler edındım , Arastırma yapıyor olmama ramen bu kadar kesın net bılgılere ulaşamadım . Tekrar tşk ederim.  lambalı anfıler ıcın öle konusanlara cok sahit oldum bırde onun sesi daha tok diyenlere hahaha . böyle işin erbabı olanlarada saygım sonsuzdur,  site spor üzerine olsaydı bende sizlere bılgımı paylasırdım :D  ama daha bitmedi daha sorularım var .. pekı tda7292-3 için ne dusunuyorsunuz çıkışta kısadevre yanma durumlarına . bende çok stk yaktım :D
@Akin.8784  gardaş.
Bu sitede tanık olmuşsan ben arkadaşlarımı KÖTEK'lerim :D
Bunun sebebi bazı yanlışlarını dile getirmek ve doğruları öğretmeye çalışmamdan dolayıdır.
Şimdi sen bana TDA bilmem kaç için koruma var mı yok mu diye sorarsan köteği hak etmiş olursun.
NEDEN?
Ben ne desem yalan olur. Ben koruma var derim, bir başkası yok der. Kime inanırsın? De ki bana inandın.
Entegreyi kullanırsın, entegre bir sebepten dolayı yanar.
Sonra da foruma gelir dersin ki bu YAMYAM hiç bir şeyden anlamıyor :D
İŞİN TEKNİĞİ ŞUDUR:
Önce bahsettiğin entegrenin datasheet dosyasını indirirsin.
Sonra anlayabildiğin ölçüde yazılanları analiz edersin.
Senin için ben örnek bir araştırma yaptım.
[attach type=image]11165[/attach]
Resimde yazılanları şöyle açıklayabiliriz.
Bu entegrede SHORT CIRCIUT protection yani kısa devre koruması varmış.
Ne kadar uzun süreli olduğunu aynı kaynaktan araştıracaksın.
Bu entegrede THERMAL OVERLOAD yani aşırı ısı koruması varmış.
Kaç 'C ye kadar olduğunu dökümanlardan araştırıp öğrenebilirsin.
Yukarda yazmış olduğum üzere entegre için koruma var dedim ama sen ESD den dolayı entegreyi yaktın.
ESD (Elektro Statik Discharge) elektro statik boşalma. demektir. Yani elimizdeki elektrik birikmesi ve bir elemana dokunduğumuzda kıvılcım atlaması.
Ben koruma var dedim ama bir başkası yok demişti. Ama sen elini entegreye değdirince entegre cortladı.
Yine foruma dönüp te YAMYAM çok CAHAL hiç anlamıyor diyebilecekmisin?
Çünkü bu entegrenin ESD koruması olup olmadığı bilinmiyor. Ama aşırı hassas bir ESD duyarlılıklı bir entegre ise bu bir grafik ile bildirilmektedir.
Yani herşeyin başı araştırmaktan geçer.

Akin.8784

tamamdır hocam ben alışkınım kötek vs deşarj olabılırsınız :D datashett e bakıyorum ama anamadıgım noktalar oluyordu , çok meraklıyım fakat arastırdıgımız halde yetmıyor yetmıyor :D ayrıca yansa ne olcak hocam sızden önemlımı bız neler neler kaybettık hayatta dost kazanmak önemlı ...

Akin.8784

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Ağustos 2014, 19:39:09Çoğu arkadaşların ilgili olduğunu düşündüğüm, amplifiaktörler üzerine, tartışma amaçlı açmış olduğum bu konuda, uzun yıllar öncesinde tasarlamış olduğum, STK465 kalın hybrid çıkış modülü örnek olarak ele alınmıştır. Dileyen arkadaşlar farklı çıkış modüllerini veya katlarını seçebilirler.
Temel olarak her bir çıkış modülünün karakteristikleri farklı olsa da temelde aynı kurallar içerisinde işlenmektedir.
GENEL KURALLAR:
1 DISTORTION (Bozulma) oranı.
2 NOISE (Gürültü) faktörü
3 FREQENCE RESPONSE Frekans karakteristiği. (Bağlı olarak Güç bandı)
Bu temel üç kural çok geniş kapsamda incelendiği için, sorusu olan arkadaşların soruları doğrultusunda, zaman zaman daha detaylı incelenecektir.
1 BOZULMA: Her yükselteç bir sinüs işaretini yükseltirken az da olsa işaretin şeklini bozabilmektedir. Bu olaya DISTORTION (bozulma) denilmektedir. Bozulma genel olarak iki kısımda incelenmektedir.
a) IMD= (Inter Modulation Distortion)
b) THD (Total Harmonic Distortion)
2 GÜRÜLTÜ: Her yükselteç ses sinyallerini yükselttiği oranda istenmeyen sinyalleri de yükseltebilmektedir. Bu istenmeyen sinyallerin yükseltilmesine NOISE (Gürültü) faktörü denilmektedir. Gürültü faktörüne başlıca etkenler ise, başta GROUNDING kuralları olmak üzere besleme devresi özellikleri ve amplinin tasarımı etkendir.
3 FREKANS KARAKTERİSTİĞİ: Bir amplifikatörün yükseltmesi istenilen sinüs işaretlerinin frekansının, minumum seviyeden max. frekans bölgesine kadar olan kısmına frekans karakteristiği denilmektedir. Ses frekansı tekniğinde bu değer 20HZ ten 20KHz bölgesine kadar literatürde belirtilmiştir.
Örnek olarak belirtilen STK465 şeması ve bazı yapım aşamalarının fotoğrafları.

Baskı devre plaketi çok uzun yıllar önce yapılmış olduğu için elimde herhangi bir döküman bulunmamaktadır.

Bitmiş modülün resimleri

Sğutucu olarak seçilen P4 işlemci soğutucu bu iş için ideal sonucu vermiştir. Daha önceki tasarımımda uygun soğutucu pasif idi :D

Konu ile ilgili olarak tüm arkadaşların soruları veya eklemek istedikleri varsa, konuya renk katacaktır.
Gerekli görülen unsurlar daha geniş kapsamda tartışılacaktır.

Hocam aynısından banada yapalım mı , 2x24 185w trafo ve besleme ıcın 2x10000mf ve köpru dıyotum var :D hatta hop korumamda var

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 22 Mart 2019, 17:50:09Hocam aynısından banada yapalım mı , 2x24 185w trafo ve besleme ıcın 2x10000mf ve köpru dıyotum var :D hatta hop korumamda var
Aynısından yapsan da aynı randımanı alamazsın.
STK 465 in burada LM3886 dan ses kalitesi açısından pek farkı yoktur.
Önemli olan ön devrelerdeki  ve tasarım bütünlüğündeki hassiyettir.

Akin.8784

@Mr_YAMYAM  ozaman senin tasarımın olan ton kontrolden deneyeyim , birde bendeki lmlerin orginal olup olmadiğını nasil anlarız , orginalini nerden temin edebilirim , kumar gibi bise bu anfi işi yaa

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 22 Mart 2019, 20:18:32@Mr_YAMYAM  ozaman senin tasarımın olan ton kontrolden deneyeyim , birde bendeki lmlerin orginal olup olmadiğını nasil anlarız , orginalini nerden temin edebilirim , kumar gibi bise bu anfi işi yaa

Protokooperasyon

Elimde 4ohm a 60 rms değerinde midbas hoparlör var. Aynı kabine 200 rms lik bir subwofer bağlamayı pilanlıyorum o nun değeride 4 ohm ve tek bobin. 60 rms lik midbasa uygun sinyali göndermek için bana nasıl bir direnç veya devre tavsiye edersiniz?