Devre Şeması Doğruluğu

Başlatan phil, 25 Nisan 2014, 09:45:57

phil

Arkadaşlar merhaba.

Çok mühim bir ödevim için sizden yardım istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Pic16f877 ve ds1621 ile termometre yapacağım, sıcaklık belli bir değerin üzerine çıktığında led yanacak, sonrada o ledin olduğu kısmı pervana vs bağlayacağım. Şimdilik çalıştığını görmek için takılı.

Simülasyonda pic'i programladım, kodu derledim ve pic'e attım. Simülasyonda çalıştı. Program tamam.

Ancak devre şemasından emin değilim.

Sizden ricam, dikkatli biçimde inceleyip bana doğru/yanlış kısımları söyler misiniz, baskı devre aşamasındayım.

Simülasyonda (proteus) bazı kısımlar gösterilmiyor ya, osilatör, artı-eksi vs. Bir kontrol etmenizi rica ediyorum. En gerçek ve baskı devreye geçilecek haliyle çizdim.

gevv

kullandığınız malzemelerin datasheet dosyasına bakıp bağlantıların doğru olup olmadığını anlayabilirsiniz 

datasheet incelemkek zor derseniz internette  bir sürü uygulama var   onlara bakarak kontrol edebilirsiniz

phil

devreyi borda kurdum ve çalışmadı.

sadece lcd'nin ışığı yanıyor. çok moralim bozuldu. aklına sebep gelen var mı?

Flatron

Pekçok  sebep olabilir

1)Programı yüklerken loader işin sonunda "Program düzgün şekilde yüklendi" dedimi?
2)Bu işlemi yaparken programlayıcıdaki LED ler yanıp söndümü?(işleme göre kırmızı LED sonra yeşil LED gibi)
3) Programda lcd nin okuma ve yazma uçları protobordaki bağlantıya uyuyormu?
4) Kristal bağlımı ayakları temas ediyormu aynı şekilde uçlarındaki kondansatörlerde MCU ya yakın ve temas ediyormu ?
5) Kodu ekleyin
6) LCD -MCU arası  ayakların numaralarını ve bağlantılarını kontrol edin
7) Voltajınızı kontrol edin 5 volt vermelisiniz

gibi

mhoca

Yazılımı bilinmeden yorum yapmak zor. A portu kullanılırken mutlaka digital orak ayarlanmalı çünkü adc öncelikli çalışır. İyi çalışmalar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın