Projeksiyon Açılmıyor

Başlatan djtur, 09 Nisan 2014, 22:33:32

djtur

Arkadaşlar viewSonic marka projeksiyon cihazıma bir şey oldu ve 5-10 sn sonra kapanıyor ve bir daha açılmıyor. Uzun bir süre bekledikten sonra tekrar açılıyor ama yine 10 sn olmadan kapanıyor.Acaba neden yapar?

serkan_48

lamba ateşliyormu ?

Lamba çalışma saati kaç saatlerde .. Genelde lamba sorunlarında böyle davranır..

djtur

Lamba açılıyor tam duvarda markasının reklamı yansıyor hemen kapanıyor.

Adnancoskun

Fanlardan calismayan varmi? Fanlar calisiyorsa dondugu bilgisini ileten sari kablo vardir , o saglam mi? Belirttigin durum genellikle fan ile alakalidir.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

djtur

Fanlar çalışıyor ama sarı kablodan emin değilim.Ne yapmam gerekir?Sınıfmdaki kullandığım cihaz.Bir de kompresörle temizleyip deneyeceğim.İnşallah yarın bilgi veririm.

Adnancoskun

cihazın üst kapağı açıkken çalıştırabiliyormusunuz? kapanmadan önce fan duruyor mu? içinde birden fazla fan olabilir....

djtur

Hocam cihazı temizledim hava yollarını fanları ama yine birkaç saniye sonra kapanıyor ve soğuyana kadar asla açılmıyor.fanlar tam gaz çalışmasına rağmen cihaz neden kapanır?Yardım edin lütfen.

Adnancoskun

hocam cihaz mutlaka ısı ile bir problem algılıyordur, fanın sarı ucunu takip etmek lazım.
ayrıca ısı sensörü olmalı, onun ucuna bakmak lazım.
Hocam cihazın açık halde birkaç net resmini buraya ilave edebilirmisiniz?

serkan_48

kapandığında uyarı ışığı yanıyormu flaş yapıyormu genelde power ledi yanıp sönüyorsa bu uyarı tablosundan ne için uyarı verdiğini belirleyebilir,iz.

Ben hala lamba sorunu olabileceğini düşünüyorum ama tam emin olmak için ne uyarı verdiğini bilmek gerekiyor. Daha öncede sordum lamba çalışma saati ne kadar diye ama cevaplamadınız.

djtur

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 15 Nisan 2014, 10:19:20hocam cihaz mutlaka ısı ile bir problem algılıyordur, fanın sarı ucunu takip etmek lazım.
ayrıca ısı sensörü olmalı, onun ucuna bakmak lazım.
Hocam cihazın açık halde birkaç net resmini buraya ilave edebilirmisiniz?
Hocam en kısa zamanda resmini eklerim.Bakarsanız sevinirim.
[mergedate]1397585631[/mergedate]
Alıntı yapılan: serkan_48 - 15 Nisan 2014, 18:52:19kapandığında uyarı ışığı yanıyormu flaş yapıyormu genelde power ledi yanıp sönüyorsa bu uyarı tablosundan ne için uyarı verdiğini belirleyebilir,iz.

Ben hala lamba sorunu olabileceğini düşünüyorum ama tam emin olmak için ne uyarı verdiğini bilmek gerekiyor. Daha öncede sordum lamba çalışma saati ne kadar diye ama cevaplamadınız.
Hocam çok özür dilerim anlamamıştım.Kapandığı zaman power ışığı falan hiçbirşey yanmıyor.fişini çekmiş gibi.Lamba çalışma saatine gelince,cihaz 4-5 yıllık falan.günde 2-3 saat açıktı.Artık bilmiyorum ne durumdadır.Cihazın netlik,parlaklık ve renk sorunu yokken birden kapanmaya başladı.İlgilerinizden dolayı teşekkür ederim.

serkan_48

Alıntı yapılan: djtur - 15 Nisan 2014, 21:19:19Hocam en kısa zamanda resmini eklerim.Bakarsanız sevinirim.
[mergedate]1397585631[/mergedate]Hocam çok özür dilerim anlamamıştım.Kapandığı zaman power ışığı falan hiçbirşey yanmıyor.fişini çekmiş gibi.Lamba çalışma saatine gelince,cihaz 4-5 yıllık falan.günde 2-3 saat açıktı.Artık bilmiyorum ne durumdadır.Cihazın netlik,parlaklık ve renk sorunu yokken birden kapanmaya başladı.İlgilerinizden dolayı teşekkür ederim.

4 yıl 300 gün hesaplasak ve minimum 3 saat çalıştığını varsaysak 4x300x3= 3600 saat yapar. Buda lamba ömrünü tamamlamaya yakın yada tamamlamış görünüyor. Aşağı yukarı 4000 saattir bir çoğu projektörün lamba ömrü. bu süre çalışma durma sıklığına görede değişiklik gösterir. Projeksiyon firmaları lambaya normalde uzun süre garanti vermez bunun nedeni lambanın arızalanma olasılığı çalışma şartlarına göre çok düşebilir. bazı firmalar 600 saat yada yıl garanti verirler. Bu nedenden dolayı. Hala lamba arızası diye düşünüyorum ama diğer olasılıkları eledikten sonra lamba diyebilirsiniz.

Cihazınızın lamba odası vardır. incelerseniz fanın oralarda olacak. Bu lambayı söküp bir inceleyin. İçindeki bulb olarak tabir ettikleri 1 cm çapında aşağı yukarı bu ölçüde ampük var. Rengini şeklini deformasyon olup olmadığını kontrol edin. sararma kararma varsa sorun lamba gibi görünüyor. Normalde lamba seffaf saydam renkte buğulanma olmaması lazım. renkte buğuluk varsa olası lamba arızanız vardır.

kolay gelsin

djtur

Hocam lambayı dün söküp baktım.İnceledim ama görünüşünde bir anormallik göremedim.Tozunu sildim tertemiz oldu.Ayrıca neden o kadar pahalı olduğunu da anlamıyorum.bir zamanlar elyapımı projeksiyon sitesi vardı.Orada metal halide denilen lambalarla aynı işi görüyorlardı.Acaba o lambanın yerine ne kullanılabilir.bir forumda arabaların xenon farlarının olabileceğinden bahsediliyordu.Acaba modifiye edilir mi?

serkan_48

Selam ,

Ben o sitenin yöneticisiydim. Çok güzel projeler çıkartmıştık ve yapmıştık. Malesef bazı nedenlerden dolayı kapandı. Neden pahalı konusu her üründe oluyor bi yazıcı alıyorsun kartuşları yazıcı fiyatında  aynı mantık :(

Cihazınızın modelini verirseniz modifiye olabilirmi bi bakarım yalnız modifiye çok iyi el becerisi isteyebilir. Ve bazı riskleri var. bir ikinci yöntem lamba tamiri yapan firmalar var. Atıyorum yenidi 300$ tamirli lamba 300 tl gibi ..

Tabi önce projeksiyonunuzun tam arızasının lamba olduğuna karar verdikten sonra modifikasyona veya değişik yöntemlere karar vermek lazım. Öncelikle cihazınızın modelini verin bi inceleyeyim.

djtur

Serkan hocam ben de üyesiydim.Çok güzel zamanlar geçirdik o sitede.Hocam cihazın markası Viewsonic DLP 3D Ready.Önünde de PJD5122 yazıyor.Cihazı şimdi söküp remini koyuyorum.Teşekkür ederim.

serkan_48

dostum cihazını açmak istediğinde tekrar kapanıyor ya power lambası ne renk yanıyor. Mormu ?

aşağıdaki linkte user manual mevcut. sayfa 49 dan itibaren arıza ve çözümlerini anlatıyor. Cihazının üzerinde 3 tane led var.

Biri power ledi ikincisi lamp ledi üçüncüsü temp ledi. bunların yanma şekline göre arıza tesbiti yapıyorsunuz. Tabloda gayet açıklamalı anlatıyor. Eğer lambalarınızın yanma sırasını rengini flaş yapıp yapmadığını yazarsanız bende sizi yönlendirebilirim. Kolay gelsin.

http://www.projectorcentral.com/pdf/projector_manual_5649.pdf

djtur

Hocam normal çalışırken birden kapanıyor.Uyarı falan yok tamamen kapanıyor.

[mergedate]1397673916[/mergedate]

lamba yuvası

serkan_48

Normal çalışırken birden kapanıyor demeniz aklıma şu soruları getirdi. Lamba ilk ateşlemede soğuk iken haddinden fazla akım çeker. devre de soğuk lehim power kısmında sıkıntılı bir parça olabilir. güç kartını detaylı bi inceleyin. Ayrıca lamba ateşlediğinde bunu algılayan bir fotosensör olmalı. Her cihazda olmasada bir çok cihazda var. Lamba ve ışık yolunu inceleyebilirmisiniz foto sensör varmı varsa kirlilik varmı ? cihazın kasası açık iken çalıştırmayı denerseniz bu fotosensör direkt ışık alıor olup sorun yaratabilirde.. şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Cihazınız çok güzel bir cihazmış. özelliklerine baktımda yalnız lambası 220 watt piyasada bulunmayan bir güçte lamba ( modifiye için söyledim ) şimdilik arızaya yönelelim.

Adnancoskun

Arızaya geçince üzerinde hiç bir led yanmıyor mu?  fanlar falan duruyor mu?

serkan_48

ışık yanması konusunu bende sordum ama yanmaması power supply arızası olduğu düşündürüyor..

djtur

Evet hiçbir lamba yanmıyor ve fanlar falan herşey duruyor.Sanki birden fişini çekmiş gibi...
Şu arkadan fişin girdiği bölümü mü incelemeliyim yani?
[mergedate]1397765003[/mergedate]
Alıntı yapılan: serkan_48 - 16 Nisan 2014, 22:17:34Normal çalışırken birden kapanıyor demeniz aklıma şu soruları getirdi. Lamba ilk ateşlemede soğuk iken haddinden fazla akım çeker. devre de soğuk lehim power kısmında sıkıntılı bir parça olabilir. güç kartını detaylı bi inceleyin. Ayrıca lamba ateşlediğinde bunu algılayan bir fotosensör olmalı. Her cihazda olmasada bir çok cihazda var. Lamba ve ışık yolunu inceleyebilirmisiniz foto sensör varmı varsa kirlilik varmı ? cihazın kasası açık iken çalıştırmayı denerseniz bu fotosensör direkt ışık alıor olup sorun yaratabilirde.. şimdilik aklıma gelenler bunlar.
Cihazı hiç açık çalıştırmadım hocam.Sadece lambanın olduğu bölümün kapağı açıkken cihaz çalışmıyor.acaba dediğiniz sensör var mı?

Cihazınız çok güzel bir cihazmış. özelliklerine baktımda yalnız lambası 220 watt piyasada bulunmayan bir güçte lamba ( modifiye için söyledim ) şimdilik arızaya yönelelim.

serkan_48

sorun pirizinizde olabilir pirizi değiştirip deneyin. Sorun besleme kablonuzda olabilir farklı bir kablo ile deneyin. sorun cihazın besleme kablosunun girdiği soket ve soketin bağlı olduğu kartta ( besleme kartı ) olabilir. kontrol ediniz.

Flatron

Pdf inde kapanmasında sebep olarak girişinde bir video sinyali yoksa-lamba ömrünü boşuna harcamasın diye- otomatik olarak kapanabilir diyor (menüden bu seçenek aktif hale getirilmişse) .Sinyalin gerçekten geldiğinden  emin olun ve önce video kaynağı girip sonra cihazı açın.
Başkada sebep olarak soğutamama sorunu dışında pek birşey yazmıyor yada ben göremedim.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Flatron - 18 Nisan 2014, 00:26:32Pdf inde kapanmasında sebep olarak girişinde bir video sinyali yoksa-lamba ömrünü boşuna harcamasın diye- otomatik olarak kapanabilir diyor (menüden bu seçenek aktif hale getirilmişse) .Sinyalin gerçekten geldiğinden  emin olun ve önce video kaynağı girip sonra cihazı açın.
Başkada sebep olarak soğutamama sorunu dışında pek birşey yazmıyor yada ben göremedim.
hocam sinyal girişi olmayınca enerji ve lamba ömrü tasarrufuna geçer, doğrudur, ama o geçiş süresi biraz uzundur....
ayrıca bu durumda menü tuşuna bastığınızda ve menüde işlem yaptığınız sürece standby'a geçmez.(ki zaten arızanın tarifi standby değil)
Bütün bu yazılıp çizilenlerin sonucunda,
arızaya geçtiği zaman tüm ledler sönüp , fanlarda hemen duruyorsa,
1- power kablosundan başlayıp , power connectörüne bakmak lazım. ayrıca power connectörünün plakete lehimlendiği noktalara bakıp , soğuk lehim olup olmadığı kontrol edilmeli. 220 girişine seri bağlı PTC varsa onun bacaklarının soğuk lehim olup olmadığı kontrol edilmeli, power supplay çıkış tarafındakelektrolitik kondansatörleri gözle kontrol edip, şişme olup olmadığını kontrol edin.... birde cihaz arızaya geçince power kısmını dinleyin herhangi bir osilasyon(ıslık sesi veya kuş ötmesi gibi cik cik vs ) ses var mı?
Muhtemelen power kısmında problem.

seron

arkadaşlar konuyu en başından beri takip ediyorum. bana da sorun power sağlayıcıdan gibi geliyor. bundan birkaç ay önce eski bilgisayarımın power düğmesine bastığımda işlemci fanı bir saniye çalışıp duruyor, sistem başlamıyordu. power cihazımın yandığını düşünerek kasama baktığımda ekstradan çalıştırdığım fanın kablosunun çıplak ucununun kasanın şasisine değdiğini gördüm. önlem aldıktan sonra tekrar çalıştı. yine yeni alınmış power cihazlarda da arızalı oluşundan dolayı hiç çalışmama ya da bir iki saniye güç verip kestiğine tanık oldum.

bu nedenle bence önce güç kaynağına yoğunlaşın. ancak serkanın dediği gibi lambanın ömrü sonlara yaklaşmış gibi görünüyor. eğer masraf büyüyecekse ve yedek parça bulunamıyorsa da fazla uğraşmayın derim. eğer anlamıyorsanız bir bakımcıya götürün.

serkan_48

Lamba ömrü sonlarına yakın ama arkadaşımızın yazdığı arıza türü power supply arızası besleme sorunu gibi görünüyor. lamba ömrünü tamamladığında üzerindeki ışıklardan uyarı verir. Bu cihaz komple gidiyor.

Sonucu merakla bekliyorum.

djtur

Hepinize ilgilerinizden dolayı teşekkür ederim.En kısa sürede sonucu burada paylaşırım.Hafta sonu il dışındaydım bakamadım.Kablodan olamaz değil mi?Yoksa hiç açılmazdı.Bir de neden lamba soğuyuncaya kadar tekrar açılmıyor da soğuyunca açılıyor.Besleme sorununda böyle bir şey yapar mı?

serkan_48

lamba 30 yada 60 sn çalışmadan ısınmaz. bu durumda cihazın beslemesinde başka bir parça ısınıyor olabilir. O soğuyunca devreye giriyor olabilir. Gerçekten meraklandım sorun nereden çıkacak? kabloyu değiştirmenizi öneririm. Normal pc kablosu ise elinizde varsa deneyip aklınızdan silin derim. şüphe kalmasın aklınızda.

Güç kaynağı power kısmında lehimlere dikkatlice bakarmısınız? soğuk lehim lehim çatlağı varmı? ayrıca cihazı start ettiğinizde arızaya geçme süresi nedir ve arızaya geçtiğinde powerr kısmından cızırtı cikleme yada farklı bir ses geliyormu? ve cihaz kapandıktan sonra ne kadar süre sonra devreye geçiyor ?

Ayrıca güç kaynağı kısmının üstten alttan resmini ekleyebilirmisiniz?

djtur

Allah izin verirse yarın resmini atarım.Çünkü toplamıştım cihazı ve tekrar sökmem gerekecek.Önce hemen kabloyla bir deneyeyim.Teşekkürler

serkan_48

farklı bir pride denerseniz iyi olur .. ne olur ne olmaz

djtur

:-\\Hocam kapanma olayından sonra da süre tuttum ve 3,5 dakikada tekrar power lambası aktif oluyor ve açılmaya hazır hale geliyor.Açıyorum 30sn sonra kapanıyor ve tekrar 3,5 dakika sonra açılabiliyor.

evet serkan hocam kablodan değilmiş.Süre tuttum ve 30 sn olur olmaz kapandı.Her seferinde farklı prizde denedim

Adnancoskun

power kısmını açtınız mı?
hani power daki kondansatörlerde falan bir şişme vs varmı diye? yada soğuk lehim, yada ısınan bir eleman

djtur

Arkadaşlar,açtım inceledim ama hiçbir anormal devre elemanı göremedim.Çok zor söktüm çünkü projeksiyonu bu kadar derinlemesine ilk defa açtım ve az kalsın parçalıyordum.Neyse dediğim gibi.Acaba yapabilecek olan var mı?Ben samsun dayım.

seron

Alıntı yapılan: djtur - 22 Nisan 2014, 22:56:31Arkadaşlar,açtım inceledim ama hiçbir anormal devre elemanı göremedim.Çok zor söktüm çünkü projeksiyonu bu kadar derinlemesine ilk defa açtım ve az kalsın parçalıyordum.Neyse dediğim gibi.Acaba yapabilecek olan var mı?Ben samsun dayım.

eeee... artık yapabilecek birşey kalmadı. yeni bir projeksiyon alınız ;D

djtur

Arkadaşlar 150uF 450v kondansatörü değiştirdim ve artık kapanmadı ve problemsiz çalışıyordu.Çok mutlu olmuştum ama az önce deneme amaçlı izlerken 10 -15 dakika sonra gitti yine.Acaba bütün kondansatörleri değişsem mi yoksa başka bir fikri olan var mı? Çunku lambadan olmadığı kesinleşti gibi.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 21 Nisan 2014, 09:27:59power kısmını açtınız mı?
hani power daki kondansatörlerde falan bir şişme vs varmı diye? yada soğuk lehim, yada ısınan bir eleman
Hocam özellikle çıkıştaki elektrolitik kondansatörleri kontrol etmenizi daha önce belirtmiştim. bence bir bakıverin... :)

djtur

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 04 Mayıs 2014, 12:39:06Hocam özellikle çıkıştaki elektrolitik kondansatörleri kontrol etmenizi daha önce belirtmiştim. bence bir bakıverin... :)

Tamam Adnan hocam açıp bütün elektrolitik kondansatörleri değiştirmeyi planlıyorum.Teşekkür ederim

djtur

Evet arkadaşlar.hepinize yardımlarınızdan dolayı teşekkur ederim.Bütün kondansatörleri değiştim ve cihaz düzeldi.görüşmek üzere.

seron

tebrikler sevindim.
solda biryerlerde sorun çözüldü butonu olacak. ona da bi'zahmet basarsanız daha iyi olabilir.

zafzaf00

Benzer arıza da bbende ortaya çıktı. Promacto X08 led projeksiyon cihazının fanlarını temizledim. Tekrar  cihazı açıyorum ama 30sn civarı kapanıyor. Pasif soğutucular aşırı değil normal ısınıyor görüntü geliyor ancak fanlar çalıştıktan 5 sn sonra tam menü gelince kapanıyor. Kasayı açmadan önce normal çalışıyordu. Fanları teker teker devreden çıkarıp denedim aynı yerde kapanıyor. Açılırken yeşil lamba yanıyor ve kapanınca tekrar kırmızıya dönüyor.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın