Ana içeriğe git
Son İletiler
91
Güç Elektroniği Genel / Ynt: Ups Trafo ve trafo sarma hakkinda
Son İleti gönderen Furkan41 -
Trafo sarma işine bencede girme haa cok bilmek istiyorsun 1-2 deneme yap derim tabikide fakat onun bir Mayetik akı hesabı var adamın kafasını yakar :D  İş bunlada bitmiyor tabiki silisyum sac bulup trafo ebatlarında kestirmen gerekiyor . bunlada bitmiyor iş sarımda hiç boşluk kalmayacak şekilde sıkı sıkıya sarılması lazım ki bunu yapabiliriz ama diğer kısımlar biraz sıkıntı.

Yanlış hatırlamıyor isem 320volt.com bizim SAYFADA  TRAFO sarımı icin hesap yapan değerleri veren bir program mevcuttuki gibi hatırlıyorum.
94
Donanım / Ynt: Bios'u neden uptade yapamıyorum?.. ssdyi görmüyor.
Son İleti gönderen seron -
seron için göndermiş olduğum Win7 CD'si ve formatlamış olduğu vestel marka anakart ile lisans anahtarı girilmeden Windows aktivasyon işleminin tamamlanması.
Pişman olduysan geri göndereyim.

Şaka bir tarafa bu anlatılanlar mantıklı. Bios başka bir donanıma karşı korunmaya alınmış olabilir. Can sıkıcı olmaya başladım biliyorum ama yukarıda anlatılanlar bilgisayarın servise götürülmesi gerektiğini destekliyor gibi. O kilidi ancak onlar açar. Çünkü verilere bakılınca biosta seçenek yok. Ama servisin elinde bizim elimize asla geçmeyecek araçlar var.

Örnek: Eskiden cep telefonlarının birçoğu "TELSİM kilitli" olarak gelirdi ve TELSİM hat takamazdın(Aslında Türkcell dışında hiçbir hat takamazdın). Bir telefoncuya götürürdün, sadece telefoncuda bulunan bir aygıt ile ilgili yazılıma başvurulur, telefonun kilidi açılır, istenen telekom hattı hizmeti kullanılabilirdi. Sonrada Aycell ve Aria çıkmıştı hatırlarsanız. Kilit bir kez açılınca onlarla bile ek işlem yapılmadan kullanılıyordu.

95
Güç Elektroniği Genel / Ynt: Ups Trafo ve trafo sarma hakkinda
Son İleti gönderen seron -
Slm
Ups trafosu bagantisi hakkinda bilgisi olan var ise yardim edebilir mi ?
Seni şuraya yönlendireyim:
http://320volt.com/ups-trafosunu-degerlendirmek/

2. Konu trafo sarmak istiyorum. (...)Programlara baktim cözemedim. (...) resimde ki nuveye primer ve sekonder spir sayisi kac olmali ?
asd
Bence bırak o işi.
Lazımsa hurdacılar veya bobinajcılara bak.
Ama uygulamalı öğrenmek istiyorsan en iyi kaynak "elektrik bilgisi" kitapları.
96
Güç Elektroniği Genel / Trafo ve trafo sarma hakkinda
Son İleti gönderen Kazasker -
Slm
Elimde bir ups trafo vardi bu gun bir deneyeyim dedim. Malumunuz ups trafolarinda kalin uclu ve ince uclu ckkislar oluyor.  Yaklasik 2 kg
İste boyle...
asd
kalin kablolar akuye gidiyor ve elekrik kesildiginde akude ki eldktrigi geri 220 ye ceviriyor. Burda skkinti yok. Askl konu 220 ac girisi. Cunku orada 6 farkli kablo var. Yanlis baglayip trafoyu yakmakta istemedim.
 Multimetreyi ohm kademesine alip uclari olctum.
Olcum sonucu
asd

buna gore kirmizi ve siyah kabloyu faz girisine cok ince bir kablo baglayarak ( cakma sigorta 😀)  bagladim ve sonuc (resimde 2x14 yanlis yazildi. 2x7 olacakti )
asd

giriste ki diger kablolari baglamadim. Aku 12 volt idi. Cikistan 12 volt bekliyordum ama olmadi. 2x7 geldi.....Acaba yanlis mi bagladim ? Ups trafosu bagantisi hakkinda bilgisi olan var ise yardim edebilir mi ?

2. Konu trafo sarmak istiyorum. 2x12 volt 150 wat civari anfi icin.. Elimde 0.5mm, 08mm,1mm,2mm ve 3mm bakir kablolar var. Asagidaki resimde olan nuveye kac sarim yapmaliyim.  Programlara baktim cözemedim. Hesaplama da yapamiyorum. 2x12 volt 150 wat trafo icin resimde ki nuveye primer ve sekonder spir sayisi kac olmali ?
asd
97
Donanım / Ynt: Bios'u neden uptade yapamıyorum?.. ssdyi görmüyor.
Son İleti gönderen Mr_YAMYAM -
Eski konfigürasyonlar ile BIOS güncellenmesini kim önerdi bilmiyorum ama bu uygulamanın dönüşü zor gibi.
Bir sistem diskinin tanıtılabilmesi olayı BIOS güncellenmesi ile yapılamaz.
BIOS daha önce TPM (Trusted Platform Modüle) ile DİSK değişimlerine karşı korunmuş ise, BIOS güncellemesinde de bu aktivite devam edecektir. Devam ettiği gibi çözülebilmesi için önceden bir olanak varken, güncelleme sonrasında bu işlemin de yapılamaması olasılığı olabilecektir.
FİRMALAR NEDEN HDD DEĞİŞİMİLERİNE İZİN VERMEZ?
Bir disk içerisinde tüm sistemde bulunan yazılımlar ve bazı lisans anahtarları bulunur. Sistemin bir ID'si TPM tarafından kaydedilerek saklanır. Olası bir program çökmelerinde veya sistemin yeniden yüklenilmesinde (FORMAT) bu anahtarların tekrar tekrar yüklenilmesi kullanıcıya extra yük getirebilir. Üstelik bu anahtarların başka kişilerce çalınması veya paylaşımı sözkonusu olabilmektedir. Bu gibi olayları önlemek için firma anakarta TPM modülü yerleştirir ve gerekli anahtarları bu modüle yükler.
ÖRNEK:
@seron  için göndermiş olduğum Win7 CD'si ve formatlamış olduğu vestel marka anakart ile lisans anahtarı girilmeden Windows aktivasyon işleminin tamamlanması.
Bu iddialarım kesin olmamakla birlikte kullanıcı tarafından kolaylıkla test edilebilir.
Bozuk HDD yerine aynı marka ve mümkünse aynı model HDD temin edilir. İşletim sistemi bu HDD'e kurulmaya çalışılır.
İşletim sistemi kurulabiliyorsa HDD bir şifre ile korunmaktadır kanaatine varılabilir.
Kesin bir sonuç isteniyorsa, başka marka ve model bir HDD PC'ye takılarak format atılmaya çalışılır. Eğer bu HDD e de format atılamıyorsa (Sistem tanımıyorsa) kesin olarak HDD korumaya alınmıştır.
Başka marka bir harddiske format atılabiliyorsa, sistem HDD korumalı değildir. Ancak SSD diskler için harici yapılandırılma gerekmektedir.
99
Donanım / Ynt: Bios'u neden uptade yapamıyorum?.. ssdyi görmüyor.
Son İleti gönderen seron -
ben yapamazsam kimse yapamaz diyorum ben.  İddalı oldu ama Maalesef bu hep böyle oldu.. nice telefonlar pcler zamanım olmadığı için karaköy doğu banka yolladım. 1 ay gibi süreler kaldı. yok yapan olmadı.. sonra yine ben ugraştım.. tabi ben uğraşınca 2 katı para alırım. en çok değer verdiğim şey zamandır.. zaman çok pahalı benim için..
Güzel söylüyorsun ama onlar özel eğitimden geçiyor. Ellerinde bizim bilmediğimiz özel araçlar falan var. Elindeki bios romu ile kalakalmış durumdasın ama onlar ellem ediyor küllem ediyor hallediyorlar çoğunlukla. Madem zaman değerli diyorsun zaman kaybetmeden bin bilsen de bir bilene danış. Eğer vatandan almışsan uyanıyla değiştirirler hem. Olduğu gibi iade alabiliyorlar. Yardımcı olacaklarından eminim.
100
Genel Sohbet / Ynt: Tesla Bobini hakkın'da
Son İleti gönderen seron -
Merhaba emrah74 konu uzun değil. Ben pek bilmiyorum nasıl yapıldığını ama şimdiye kadar gördüklerimin tepesinde kapı tokmağı gibi yuvarlak bir top var idi. Bu topu alüminyum folyoyla kaplıyorlar. Sonra çoğunluğu 9V pil ile besleniyor. Transistörün neden yandığını bilmiyorum muhtemelen bobinin oluşturduğu yüksek ters pulslar neden olmuştur. Youtubede bir sürü örnek var araştırabilirsiniz. Sizin sistem biraz yarım kalmış tamamlanmamış gibi duruyor.