image

Ana içeriğe git
Son İletiler
31
Ses Elektroniği / Ynt: Tda 7293 x3 mono anfi ve low filter ne5532 sorunu çözemedım :/
Son İleti gönderen Mr_YAMYAM -
Selamlar sayın yamyam hocam... Uzmanlığınıza ve tecrübenize binaen stk 4141 II serisi ile V serisi arasında bariz audio kalitesi, performans farkı var mıdır? Ayrıca fotoğraftaki Sony müzik setinden çıkma  STK lı amplifikatör devresi için ben de loudness li ton kontol devresini  rica edebilir miyim? bedeli ne olur? Yamyam hocam. Bilgilendirmeleriniz için teşekkürler.  :) 
 
 Hemen hemen tüm STK serilerinin insan kulağı ile algılayabileceği performans farkı bulunmaz.
Sadece güç faktörü  ve tasarım özellikleri, tekniğin gelişimi ile değişiklik göstermiştir.
Yani 1988 model STK 465 ile çok daha yeni seri olan 41xx serisi çok ta farklı değildir. Sadece çıkış güçleri farklıdır. Bir de 41xx serisinde üst güçlerde güç harcaması daha düşüktür, yani verimi yüksektir.
Bununla beraber bazı özel üretimler de bulunmaktadır ki bunlardan ilk aklıma gelen STK050 ve STK070 serisidir.
Bu seriiler 20Hz 20KHz güç bandı (POWER BANDWIDTH) verebilmeleri ile ünlüdür. Bu sebeple revaçta olduğu yıllarda daha pahalı idiler.
asd
Düşük distorsiyonlu olarak üretilip piyasaya lanse edilmiş olan STK086G serisi ise yeterli ilgiyi bulamamıştır. Ancak STK050 ve 070 serileri profesyonel cihazlarda yıllardır kullanılmıştır.
Bunlardan örnek verebileceğim üretim. ELEKTROVOICE SENTRY 100EL serisi stütyo monitörüdür. Bu cihazda STK050 kullanılmakta idi.
https://www.manualslib.com/manual/43746/Electro-Voice-Sentry-100el.html
asd
Benim ürettiğim ön devreler, profesyonel disiplinle yapılmış devrelerdir. Sadece arkadaşlarıma satabilir veya hediye edebilirim. Dışardan bir kişi bu devreleri kolaylıkla satın alamaz. Yıllar önce birisi bu devreleri benden satın almak istemişti. Diyaloğumuz şöyle oldu..
Bu devrelerden bana birer örnek sat.
Satayım gardaşım tanesi 100$ (Senin için) dedim :D
Yuhh bu kadar malzemecik için 100$ mı istiyorsun, uçmuşsun sen..
Yoo uçmadım ama devrenin değeri o.
Aabi tüm malzemeleri alsan kaç kuruş tutar toplasan 15-20$ etmez.
Devrelerimi malzeme ile kıyaslıyorsan zaten anlaşamayız. Ancak ne amaçla alacağın söylersen kıyak yapabilirim.
Amacımı ne yapacaksın? Sen alacağın paraya bak.
Ben de dedim ki.
Benim devreyi alıp kopya yapmak niyetinde isen, zaten başaramazsın. İşin tekniğini bilmeyen veya elinde belli ölçü aletleri olmayan birisinin yapabileceği birşey değildir.
Tamam kopya yapmayacağım. Evde kendim kullanacağım. Sen devreleri bana sat.
O halde tanesine 50$ isterim. Performans alabilmen için 3 tane kart gerekli. Ton kontrol, ön kuvvetlendirici ve loudness kartı. (Aynı devreleri Özgürecenin amplisine de yapmıştım.)
Tamam. Ama devrelerin performansından sorumlusun. STK 086G li ampliyi sürebilecek.
OK denildi ve 150$ a anlaşma sağlandı.
Aradan 2 ay geçmişti. Bizimkisi yana döne geldi. Aabi senin devrelerden 100 adet kart yaptırdım hiç birisi doğru dürüst çalışmıyor. Gelsen de şunlara bir baksan :D
Sırf gıcıklık olsun diye gittim. Dedi ki. Senin devrede hata var.
Hata olsa sana satmış olduğum devreler düzgün çalışmazdı. Sen de bana kopya etmeyeceğini kendin kullanacağını söylemiştin. Bu yüzden benden bu konuda herhangi bir yardım bekleme. Eğer işi ticarete dökeceksen proje parasını atarsın önüme ben de sana prje detaylarını hazırlar döküman halinde veririm.

Kısaca söylemek gerekirse, profesyonel bir kişi bu işin HİN'liğini gayet iyi bilir. Aksi takdirde bilmem PEYNİİR marka ampli veya CONY marka ampliyi birisi alıp rahatlıkla üretir, sonra da ÇİN'liler gibi ucuz ucuz satarlardı :D
Forumda bu tür devreleri zaten şemaları ile birlikte sunmuştum. Dileyen alıp kendisi yapabilir. Ancak teknik detay istiyorlarsa forumda aktif olmadırlar.
32
Ses Elektroniği / Ynt: Tda 7293 x3 mono anfi ve low filter ne5532 sorunu çözemedım :/
Son İleti gönderen asal -
Selamlar sayın yamyam hocam... Uzmanlığınıza ve tecrübenize binaen stk 4141 II serisi ile V serisi arasında bariz audio kalitesi, performans farkı var mıdır? Ayrıca fotoğraftaki Sony müzik setinden çıkma  STK lı amplifikatör devresi için ben de loudness li ton kontol devresini  rica edebilir miyim? bedeli ne olur? Yamyam hocam. Bilgilendirmeleriniz için teşekkürler.  :) 
33
Baskı Devre PCB / PCBWay den siparişim
Son İleti gönderen PopisPoyraz -
Merhaba,ben Poyraz.
Bugün elime geçen PCB'den bahsetmek istiyorum. PCB'leri 11'inde istedim. Toplam $16 tuttu. 5$ kupon ile $11'e
geldi. Düşündüğümden de kaliteliydi. Size siteyle ilgili bazı şeylerden bahsedeceğim.
1. PCB sipariş ederken
PCB'yi sipariş ettiğinizde önce mühendisler kontrol ediyor. Sonra ödeme yapıyorsunuz. Yani paranız boşuna
gitmiyor. Renk seçimine ek ücret istemiyor. 16 farklı aşamadan sonra ürününüz hazır oluyor.
2. Kargolama
Kargolama konusunda çok farklı yöntemler var. Türkiyeye ise e-packet, China Post, DHL, EMS, HK Post ve FedEx
teslimat yapıyor. Ben fiyatının uygunluğundan China Post'u seçtim.
3. Sponsorship ve PCB Design Contest
Bu ikisine değinmek istiyorum. Sponsorship, sponsorluk programı. Projenizi ayrıntlı bir şekilde anlatıyorsunuz. İnceleniyor.
Ve belli bir miktar para veriliyor.
PCB Design Contest ise bir yarışma.
Projelerinizle katılıyorsunuz. Ödüller de büyük haberimiz olsun ;)

İnternette PCBWay Türkiye diye bir şey çıkabilir. Onu tavsiye etmem. Zira aynı PCB için $59+KDV diyorlar.
Sitenin bir diğer güzel yanı sürekli muhattap buluyorsunuz. İster WebChat ile ister Skype ile.
Ayrıca Stencil de ürettirebiliyorsunuz. Onlar da çok ucuzlar. Fakat paket 2kg'yi (Gönderdikleri paket 500g
yani orada 1.5kg'den fazla bir şey yazarsa) mecburen DHL,FedEx veya EMS kullanmak zorundasınız. Bunda da
sitenin bir suçu yok. Kısacası benim siteye puanım 10. Size de tavsiye ederim. Ha bu arada fotolar şu linkte:
https://drive.google.com/open?id=1pG3Jh2Vc2oqsCSdNB14HTIFgT_cAVMno 
34
Elektrik Elektronik / Ynt: Güneş enerjisi ile çalışan devre tasarımı hakkında yardım edebilirmisiniz ?
Son İleti gönderen özkanözkaya -
Şimdiye kadar edindiğim sistem kurduğum bilgilerimden sizlere bahsedeyim.şimdi piyasa 2 tip panel var biri monokristal diğeri polikristal.Farkları nedir derseniz mono olan soğuk ve sıcak iklimde çalışır, poli olan sadece sıcak iklimde çalışır.Poli olan soğukta çalışır fakat verim %85-90 düşer.Poli olan ucudur acemi vatandaş onu alır soğuk iklimde çalıştırır sonra bu piller kalitesiz der fakat çalışma sıcaklık aralığını bilmez.      Birde inverterler vardır bunun ise 3 çeşiti vardır vatandaş ucuz diye bilmeden kare dalga ve modifiye sinüs alır gider sisteme takar buzdolabı kompresörü , çamaşır makinesi , bulaşık makinesi çalışmaz sonra ucuzdu ondan der fakat tam sinüs evdeki tüm sistemi çalıştırır oda pahalı diye yaklaşmaz çünkü şebeke tam sinüs ile evleri besler bilmez. Birde şarj kontrol ünitesi vardır bunlar normal ve mppt olmak üzere iki çeşittir mppt olan kayıp oluşmasına müsade etmeden en verimli şekilde şarj eder normallerde kayıplar meçhuldür.Yeni gelişmeleri takip ettim inverletler paralel bağlanmaktadır.İnverterler evin ihtiyacına göre wattı belirlenir.Tüm cihazların Watt hesabı yapılır toplam wattın üstünde değerler seçilir çünkü kayıplar hesaba girer.Panel hesabı yapılırken kışın güneşlenme saati düştüğü için yazın yeteri kadar hesaplanan değer yanlıştır.Farklı marka ve modeldeki panellerparalel yada seri bağlanmaz çünkü çakışma yaratır.Paneller şebeke besleme harici direk kaynaklara bağlanmaz güneş yön değiştirdiği an üzerine yazan akımı voltajı üretmez cihazlar ya anormal çalışır yada hiç çalışmaz.Yönü belli olmayan rüzgar gibi çalışır.Öğle güneş ışınları dik gelir  tam verimle çalışır iken akşama doğru verim düşer güneş ışınları açısı eğilir.İyi bir panel hava Aydınlık olsa dahi düşükte olsa şarj akımı üretir.         Paneller paralel bağlanınca akım artar kablo kesiti büyür ve kablonun direnci artar kayıplar oluşur.Seri bağlanınca voltaj artar akım değişmez gereken şarj akımı oluşmaz.Güneş paneli bağlantı kabloları kalın kesitli çok damarlıdır.Bağlantı aparatları farklıdır Leh’im kullanılmaz kayıp artar.Panellerin çıkışlarına diyot koyulur geri tepme akım ve voltajı panele zarar vermesi önüne geçilir.Saygılarım ile Özkan Özkaya
35
Elektrik Elektronik / Ynt: Güneş enerjisi ile çalışan devre tasarımı hakkında yardım edebilirmisiniz ?
Son İleti gönderen özkanözkaya -
Kolay gelsin şimdiden.Devre tasarımına gelince bu işi biraz araştırmak gerekli.Sistemin nasıl çalıştığının mantığını kavramak gerekir.Öncelikle sana on-grid ve of- gridden bahsedeyim.On-grid güneş enerjisi bağlantısı şebeke ile ortaklaşa çalışan bir sistem aynı özellik ve marka panelleri seri bağlar dc 220v elde edersin misal ac- dc konverterler ile ac 220 v elde eder şebeke beslersin.Of- grid sistem ise ihtiyaca göre panel elde eder şarj kontrol üniteleri ile batarya şarjedersin elde edilen depolanmış enerjiyi inverter ile 220v çevirir bunu istediğin yerde kullanırsın.Gelelim senin devreye öncelikle şarj edeceğin pili şarj kontrol ünitesi ile şarj etmelisin.Kullanacağın pil lipo pil ise darbe şarj ister.Diğer piller ise normal şarj ister eğer şarj kontrol üniten olmaz ise hangi pil olursa olsun direk fazla akımdan patlar.Pil 1 amper ise misal 0.1 amper ile şarj etmelisin sebebi ise bataryalar 1/10 akımla şarj edilir.Sistem tasarlanır bilmen gereken kaç adet led ve çalışma süresi, fan adeti ve çalışma süresi eşittir ihtiyaç ve panel özelliği güneşlenme süresi.
36
DC DC Dönüştürücüler / Ynt: smps devresi FMU 32S VE 32R YE MUADİL
Son İleti gönderen Malicarpar -
@Malicarpar   bu yazıyı  hazırladığım zamanlarda konuyu açsaydınız ilk soracağım  devreyi ne ile çalıştıyorsunuz olurdu yazının sonlarında açıklama yapmıştım... amfi için kullanılan DCDC çevirici devrelerinin  testlerin yüksek güçlü kaynaklar ile yapılması gerekli  devreye yük bağlanmasada  ilk çalışma anında çok yüksek akımlar çekiliyor verilen güç yetersiz olunca arıza yapabiliyor, düzensiz çalışıyor

siz akü ile deneme yapın sorun devam ederse  entegreyi değiştirin mosfetleri, diyotların vb. sağlamlığını kontrol edin    bu arada akü + hattına 25....30A sigorta bağlayın


Yaptığım bazı deneme sonuçları şimdi akü arıyorum uygun bir şekilde akü elde edince daha kararlı sonuçlar elde edebilirim diye düşünüyorum veya bir tane altarnetor yani araclardaki sarj dinamosu bulabilirsem bunu çamaşır makinası motoruna entegre edip onunla da deneme yapılabilir diye düşünüyorum akü gibi sarj etme sorunu da olmaz
2 PSU yu paralel olarak bağladım elimdeki 50a ve 35A köprü diyotlari kullandım ikisinin de ac girişlerine PSU nun arti çıkışlarıni bağladım diyotlarin arti çıkışlarıni da birlestirdim ve ölçümler yaptım 2 PSU paralel baglaninca 11.8v çıkış verdi ve paralel bagliyken 3 ampul de 44.2 volta düştü sonra PSU lari ayirdim 1ci PSU ya bagliyken 47.2 ile 47.5 arası değişiyor voltaj 2ci PSU bagliyken 46v oluyor yani güç girişi çok önemli buda şunu gösteriyor ki elimde sağlam bir akü geçene kadar doğru sonuçları elde etmem imkansız
37
Elektrik Elektronik / Elektrikli (Isıtıcılı) Musluk Söküm ve İncelemesi
Son İleti gönderen elektrofizikci -
Elektrikli (Isıtıcılı) Musluk Söküm ve İncelemesi

Yine farklı bir ürünü daha inceleme fırsatım oldu. Bunu da sizlerle paylaşmak istedim.
Bir adet Çinden gelen Elektrikli bir musluğu inceledim, parçaladım, topladım, kurdum ve test ettim.
Evinde kombi olmayanlar için, garajında, tamirhanesinde, banyosunda ani sıcak su ihtiyacı olanlar için kullanışlı bir ürün.
Merak edenlere iyi seyirler dilerim.
İlk video kutu açılımı ikincisi ise söküm videosudur. Fotoğrafa ihtiyaç duyanlar için ise fotoğraflar ise facebook sayfam üzerinden yayınlanmıştır.
Bir sonraki çalışmamda görüşmek üzere.

Fotoğraflar: https://www.facebook.com/pg/umityavuzarslan55/photos/?tab=album&album_id=924918677696381

Söküm Videosu: https://youtu.be/uv6QGo9WtOw
[youtube]uv6QGo9WtOw[/youtube]

Kutu Açılımı Videosu:  https://youtu.be/L31k787UmYE
[youtube]L31k787UmYE[/youtube]
38
Baskı Devre PCB / Baskı devrede PWM için atlama
Son İleti gönderen thekme -
Sa herkese bir tane motor sürücü kartı tasarladım roleler ile yön verilip bir tane mosfet ilede hız ayarı yapıyorum pcb çizerken pwm çıkışı biraz aşağıda kaldı onu kart üstünden atlama olarak çizdim.Pwm atlama olarak olması sürücüde herhangi bir problem olurmu gürültüden etkilenme EMİ durumu felan oluşurmu mosfeti(IRFZ44N) TC4427 ile sürüyorum  motor 12V 10A  devre şöyle .

Ads_z" border="0

Şimdiden teşekkürler.
39
DC AC Dönüştürücüler / Ynt: inverter kaynak makinası yapalım mı ?
Son İleti gönderen bduzkaya -
Arkadaşlar, forumda yeniyim. Yaklaşık 10 yıldır elektronikle uğraşıyorum ancak bu proje oldukça profesyonel bir çalışma gerektiriyor. Bazı forumlarda paylaşılan inverter kaynak makinesi hakkında olumsuz yorumlar olsa da benim epey bir ilgimi çekti yapmayı düşünüyorum. Merak ettiğim konu, deneyip iyi sonuç alan arkadaşlar var mı? İletişime geçip yapım sürecinde bilgi alışverişinde bulunmak isterim.
40
DC DC Dönüştürücüler / Ynt: smps devresi FMU 32S VE 32R YE MUADİL
Son İleti gönderen gevv -
@Malicarpar   bu yazıyı  hazırladığım zamanlarda konuyu açsaydınız ilk soracağım  devreyi ne ile çalıştıyorsunuz olurdu yazının sonlarında açıklama yapmıştım... amfi için kullanılan DCDC çevirici devrelerinin  testlerin yüksek güçlü kaynaklar ile yapılması gerekli  devreye yük bağlanmasada  ilk çalışma anında çok yüksek akımlar çekiliyor verilen güç yetersiz olunca arıza yapabiliyor, düzensiz çalışıyor

siz akü ile deneme yapın sorun devam ederse  entegreyi değiştirin mosfetleri, diyotların vb. sağlamlığını kontrol edin    bu arada akü + hattına 25....30A sigorta bağlayın