Ana içeriğe git
Son İletiler
1
Analog ve Dijital / Ynt: FM Verici (2W) Yapıyoruz
Son İleti gönderen cooldishes -
Hocam kirmizi trimer bulamadim ama siparisini verdim gaziantepte bulamadim hafta ici kargo gelecek ilk sayfadaki resimlere baktim karsilastirdim bi sıkıntı goremedim .kondansatör degistirip oýle deneyip bilgilendiririm.
2
Teknik Servis / Ynt: SONY KDL-37S5500 TV Arızası.
Son İleti gönderen ozgurece -
Arkadaşın getirdiği diğer TV için konu açmıyorum çünkü LCD panelin üst bölümden çatlak olduğunu fark ettim. Öncesi hiç çalışmıyordu. Mosfet değiştirdim power boarda voltajlar geldi, ama sanıyorum video mainboard u fena kurcalamışlar görüntü karmakarışık. Flex kablo uçları kopmuş .Yedek parça olur bu artık.3
Güç Elektroniği Genel / Ynt: Atx Psu Hakkında Bilği
Son İleti gönderen AtatürkEndMeslk.berk -
Kendiniz yapmaya çalışın okulda hazır devre alıp birşey öğrenemezsiniz bizim okuldada sizin gibi öğrenciler var. Öğretmenimiz anlatıyor ama onlar geç anlıyrlar yada hiç anlamıyorlar akılsız sorular sorup konuyu bölüyrlr. Kendiniz yapmaya çalşn daha iyi öğrenirsnz.
5
Analog ve Dijital / Ynt: FM Verici (2W) Yapıyoruz
Son İleti gönderen Yusuf usta -
Öncelikle yaptığınız devrede sorun mutlaka bulunur ve o devre çalışır, moralinizi yüksek tutun. (yeniçeri ile savaşa girecek frenk savaşçılarını teskin eder gibi oldu :) )

Bugünlerde yoğunum, size akşam detaylı olarak inceleyip bir takım önerilerde bulunurum. Yalnız şu an incelemeniz istediğim bir durum var; ilk sayfada yapılı devrelerin de resmi var dikkatini çektiyse oradaki variable kırmızı, senin kullandığın ise sarı. bu meretlerin değerleri rengi ile satılıyor. senin kullandığın sarı trimmerin kapasite değeri kırmızıya oranla çok uçuk değerlerde ise frekansı yakalama şansın zayıf olur. onu kırmızı ile dener misin?

7
Genel Sohbet / Kurşun Kalemlerin Dışındaki Boya Nedir?
Son İleti gönderen seron -

Şaşırmayın bas bayağı soru işte.
Adını cinsini cibiliyetini bilen var mı? Bilen varsa rica ediyorum. Ama tahmini yanıt vermeyin.

Ya da benim için amerikadan özel kurşun kalem getirterek sorunu kökünden de çözmeyi deneyebilirsiniz:
https://www.webstaurantstore.com/dixon-14412-woodcase-yellow-barrel-hb-lead-2-pencil-box/328DIX14412.html

kurşun kalem hastalığım var arkadaşlar. amerikan filmlerinde gördüğünüz kalemin orjinali budur. Yıllardır arıyorum bulamıyorum. Bende elimdekileri boyayayım bari bana boya cinsi söyleyin.
9
Analog ve Dijital / Ynt: FM Verici (2W) Yapıyoruz
Son İleti gönderen cooldishes -
Hocam tesekkur ederim ilgilendiginiz icin yusuf hoca konuyu acmisti o yuzden yusuf hoca diye tabir ettim sizde tabiiki bu isi biliyorsunuzdur. Eminim. Hocam baski devreyi yeniden yaptim malzemeler yeni bb105 10 tane aldim yok lehimleme de malzeme ayaklarini yakma ozelligim yok varikap diyotlu devreleri hic bugune kadar calistiramadim ben. Bunu ise baktim devre onayli o zaman karar verdim. Transistorler yonu sayfada gordugum gibi baski devre ise ona gore cizim ile baski birbirini tutmuyor.ben daha iyi resim atarim.mercimek kondansatore gelince ilk devre calismayinca geri soküp kullandim .birde transistor ve 22 ohm direnc neden cok isiniyor direnc el vurulmuyor. Calisan bir devrenin bana hocam sema veya fotosu varsa yardim edersen cok makbule gecer basarilar.
10
Analog ve Dijital / Ynt: FM Verici (2W) Yapıyoruz
Son İleti gönderen seron -
Yusuf hocam devreyi yeniden bastan yaptim malzemeleri yeniledim gene calismadi .Resimlerini paylastim
Bu tip FM verici devrelerinde "çalışmıyor" terimi genellikle yanlış kabul edilir. Devren çalışıyor. Çalışıyor ama frekansı tutturamamışsındır.
Yusuf Usta yanıt verene kadar ben de birşeyler yazayım. Ben devreyi yaptığımda mercimeklerin bacakları karta minimum uzaklıkta yani sımsıkı idi. Seninkiler uzun. Orada bir varikap var. bacağına lehim yapmışsın sanki. Zarar gördü mü acaba diye düşünüyor insan. Devre şu an erişebileceğim bir yerde değil. BD serisi transistörlerin birisi ters-birisi düz görünüyor fotoda. Ama öyle mi olması gerekiyor, devreye erişemediğim için bilmiyorum. sanki bendeki ikisi de aynı yöne bakıyor gibiydi hatırlamıyorum.

Yüksek frekans üreten-yayan devreler çok uğraştırır. En ufak bir etken frekansın değişmesine neden olur. Fotoda net görünmüyor ama tank devresinin oralarda eksik yollar lehimle mi tamamlamış... göremiyorum. O bile stabilliği etkiler. ferrit  bir çekirdek bulup bobine yaklaştırıp deneyebilirsin.