image

Ana içeriğe git
Son İletiler
4
Elektrik Elektronik / Ynt: Topraklama
Son İleti gönderen seron -
temel topraklama ile ilgili bulabileceğim bir döküman var mı bildiğiniz. içerisinde mevzuatlar ve nasıl yapılması gerektiği hususunda bilgilerin olduğu bir kaynak arıyorum. henüz bulabilmiş değilim.
Hocam google'da direkt çıkıyor?
Buyrun:
http://web.itu.edu.tr/ozverenf/documents/yonetmelik.pdf
İstanbul Teknik Üniversitesi hazırlamış yani kaynak güvenilir.

Daha detaylı ve uygulamalı resimli anlatımlar lazımsa onlar teknik okullar için ELEKTRİK BİLGİSİ gibi kitaplarda bulunur.
5
Mikrodenetleyiciler / Ynt: 351-SOP 16g
Son İleti gönderen hackerhp -
nasil ne sekilde yapabilirim biraz detaylı  bilgi verebilirmisin.  birde bu entegre yi direk alip devreye taksak calismazmi
6
Arduino / Ynt: nRF24L01 wifi ve kondansatör
Son İleti gönderen gevv -
Soruyu elektronik hocama sordum cevapladı cevabı şöyle

kondansator tam şarjda dolduktan sonra kondansatörün kendi voltajı(450v) modülü yakmıştır.yani modülün vcc bağlantısı çıkınca modüle direk 450v bağlanmış oluyor ve modül pert .


kullandığınız 450v kondansatör çıkmamı daha önce  labda birileri kullanmış olabilirmi  ?  
7
Arduino / Ynt: nRF24L01 wifi ve kondansatör
Son İleti gönderen Furkan41 -
10 litrelik bidonun var dimi bu bidona 10 litreden fazla su basmaya calışırsan bidon dayanmaz patlar . ama bidona 1 litre suda basabilirsin.  kondansatör budur gerilim değerini aşarsan patlar gerilim değerinin altında kalırsan birşey olmaz o gerilimi depolar. Farad cinsinden değeri'de nekadar fazla olursa okadar fazla depolar bak bunu en kolay nasıl görürsün biliyormusun anlayabilirisn.

Multimetreyi kısa devre kontrolüne al yani buzzer kademesine farklı farad değerlerine sahip kondansatörleride  ilk önce kondansatörlerin bacaklarını birbirine vurarak bir deşarj et daha sonra multimetrenin problarını bacaklara değdir ilk anda kondansatör kısa devre gibi davranacağından buzzer ötecek kısa bir zaman sonra buzzer susacaktır.  bir adet farad değeri büyük olan bir kondansatör birtanede kücük olan bir kondansatör alarak bu deneyi yapabilirsin. 

Faradıda şöyle düşün atıyorum elinde 5 volt gerilim var 5 voltu külçeler halinde olduğunu düşün 10 kg bir tenekeye bu 5 voltluk külçeleri yerleştirdiğini düşün birde 100 kg lık bir tenekeye bu külceleri doldurduğunu düşün şimdi şöyle bakalım hangisi daha babadır. :D
8
Arduino / Ynt: nRF24L01 wifi ve kondansatör
Son İleti gönderen thekme -
Aynen elektronik hocası söyledi bunu :) bende doç yanlış bilmez diyip kabul ettim :D zaten kond bağlayıp + kablosunu çekince arduinoyu yakmıştı ondan sonra 16v bağlayınca daha sıkıntı çıkarmadı.Geçenlerde labda 300milifaradlık kondansatörler vardı ufak bir akım deneyi yapıyorlardı 3v ile şarj ediyorlardı kondansatörleri kondansatör gerilimleride yüksekti punta makinesi için yapıyorlardı.Şunu merak ediyorum kondansatörleri üzerinde yazan gerilimle mi şarj ettiğimizde mi daha fazla deşarj akımı sağlarlar yoksa 3-5 volt ile şarj ettiğimizdemi. 3 volt ile 1sn sürmeden kondansatörl larj oluyordu .Bu arada ironiyi anlabilirim :)
9
Baskı Devre PCB / Ynt: PCBWay den siparişim
Son İleti gönderen gevv -
evet  pcbway uzun süredir yapıyor  kredi sistemi var  pcbler gelince bunun  gibi bir yazı hazırlayıp pcbway linki veriyorsunuz yazı kontrol ediliyor yanlış hatırlamıyorsam 5$  kredi hesabınıza ekleniyor

jl pcbde bu sistem yoktu  otomatige bağlamamışlar daha
10
Baskı Devre PCB / Ynt: PCBWay den siparişim
Son İleti gönderen Yusuf usta -
Numune PCB konusunda PCBWay  fark yaratıp  büyük ilgi gördü  şimdiye kadar kötü iş çıkarttıklarını görmedim

@Yusuf usta   Jl PCB  ilk siparişde 2$  alıyor sonrası  pcbwaydan pek farkı yok  biraz daha uygundu yanlış hatırlamıyorsam yinede  şahsen tercihim JL PCB olurdu :)
jlcpcb.com bugün mesajıma dönüş yapmış. Teslim edilen ürünler hakkında elektronik forumlarda olumlu yazılar yazarsam tüm paramı geri vermeye hazırlarmış. Aklımdan deli deli sorular geçiyor. PCBWAY aynı şeyi istemiş olmasın arkadaştan :) Çinliler reklama deli para veriyorlar artık iyice emin oldum.