Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

wisdom_rs232

• Yeni Üye
Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI
« Yanıt #60 25 Kasım 2010, 22:33:15 »
Ya içimdeki canavar tekrar çıktı. evet arkadaşlar bende hidrojen denemesi yapan ve araba patlatanlardanım. 1978 model anadol patlattım. olay şöyle, HHO katalizör yaptım 55 paletlik, 30 a akım çekti, direk aküye bağladım, bir müddet çalıştı araba, gaz beyninin girişine bağlamıştım olmadı, bende direk hava filtresinden verdim hho gazını, araba bir müddet çalıştı ve 1 dk falan ondan sonra muhteşem bir patlama yaşadım. ve pistonun birini üstünü delmiş, tabi hurdacıdan yeniden bir motor buladum ve arabaya tekrar taktıtk. o gün bu gündür bırakmıştım bu çalışmayaı ama şimdi yeniden içim alevlendi, MSN adresim guvenelektrik@hotmail.com konuşmak isteyen arkadaşlar eklesin madem çalıma var güzel bir çalışma çıkaralım, 2 gündür PWM mikro işlemci kontrolü ile uğraşıyorum, IRFP064n ile bir devre tasarlıyorum. PWM DUTY SCYL mantığı nı mikro işlemci ile kontrol etmeyi düşünüyorum, devreyi 1-40 khz arasında çalışması gerekli bunun için yüksek frekanslı mosfet sürücü devresi tasarlamaya çalışıyorum,  düşük frekansta sorun yok ama yüksek ferakns ve mosfet pek iyi geçinemiyorlar. düşük frekansta gaz çıkışı iyi değil, dakikada 10 lt gaz çıkışı sağlıyom 30 a yakın bir değerde, resimeri eklecem ama nasıl eklecemi bilmiyom. ayrıca telefonla görüşmek isteyen arkadaşlar 05327721142 detaylı konuşuruz. Herkese hayılı hho lu günler. GELECEKTE birgün bir imzamız olacak. HHO da.

pro-TR

• Üye
« Yanıt #61 26 Kasım 2010, 23:49:58 »
s.a.
wisdom usta sizin msn yi ekledim. işlemcili bir devre tasarlamak iyi olurdu. bunun için yardımlaşalım istiyorum. benim yazılım dili proton plus devre şemasını oluşturmada yardımlaşabilirsek yazılım dillerimiz farklı da olsa işi sonuçlandırmış oluruz. nette analog olarak çok devreler mevcut, ancak işlemcili olanı pek yok sanırım. en verimli hale getirebilmek için yeterli bilgiye sahip değilim. yani frekansımız hangi aralıkta olmalı, duty değerlerimiz sabit mi olmalı? bazı devrelerde çift frekanslar vs var. bu konuyu netleştirme noktasında yardımlaşmak istiyorum.

mehmetkalkan71

• Yeni Üye

sibernetik

• Üye
« Yanıt #63 24 Aralık 2010, 11:51:29 »
Arkadaşlar oldukça yoğun bir dönemdeyim.Birşeyler yazmak,paylaşmak için heyecan duyuyorum ama zamanım olmuyor pek.Yazımızı takip eden,ilgilenen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum ve beklettiğim için özür diliyorum.En kısa zamanda paylaşımlarımıza devam edeceğiz.

Selamlar saygılar.

sibernetik

• Üye
« Yanıt #65 02 Ocak 2011, 15:54:29 »
Aslında düzenek güzel görünüyor.İşçilik gayet iyi ama benim anlamadığım birkaç nokta var.
Elektroliz hücresindeki suyun bir şekilde soğutucu radyatör üzerinden dolanması gerekiyor ki soğusun.Hele bu kadar küçük bir hücreden 20 amper geçirdiğimizde bence ısınma fazla olacaktır.Büyük bir ihtimalle suyun içine elektrolit madde de katılmasını önerecektir kullanım kılavuzu ama elektrolit madde gaz çıkışını artırmakla beraber ısınmayı da artıracaktır.
Suyun radyatör üzerinden dolanmasını sağlayan bir pompa düzeneği göremedim.
Kafanızdan düzeneği bir kurun,siz olsanız ısınan suyu o radyatörde nasıl dolaştırırsınız ? Mutlaka bir motor/pompa düzeneği lazım.
Bir ikinci aklıma takılan şey bir kontrol düzeneğinin olmaması.Yani akımı veriyorsun iş bitiyor.Bence böyle olmamalı.Bir elektronik kontrol düzeneği lazım.
Tanıtım videosunda izlediğim kadarıyla verimli görünüyor.
İnternette amatör denemeler yapan insanlar bile ölçü aletleri ile düzeneğin ne akım çektiğini,bağlantıların ayrıntılarını vs vs tek tek görüntülüyorlar.
Bu ürün ticari bir ürün ama tanıtım videosunda ben ampermetre göremedim.
Yani bileşenler nasıl bağlanmış nasıl çalışıyor,bu insanların ayrıntılarıyla göstermesi lazım.

İlk yazılarımda bu konuya değinmiştim arkadaşlar.Pek çok verimli çalışan düzenek var ama bunların dışında bazı uydurma düzenekleri  ticari ürüne çevirip,gerek malzeme olsun gerekse CD DVD şeklinde  anlatan kişiler olsun,bir sürü sahtekar da var.
Yine bazı arkadaşlarımız kendi deneyimlerini,patlattıkları motor kaputlarını vs anlatmışlar.O konulara pek ayrıntılı cevap veremedim ama bu kurulan düzenekler 10 amperden fazla akım çekecek düzenekler değil.Açıkcası fazlasıda riskli.Çünkü 10 amperle bile yeterli miktarda gaz üretimi mümkün.Daha fazla akım çekmek Aküye yük,kontrolü denetimi zor,uzun kullanımlarda bağlantı kablolarında ve düzenekte ısınmalara sebep olabilir.
Malzeme temininde sıkıntı olmasa 800 liraya bu düzenekten 2 tane yapılır diyorum ben.Hatta daha verimli bir sistem bile yapılır ama laboratuvar çalışmaları öldürüyor adamı.1 aydır gidip bir  pleksiglas malzeme alamadım,Elektronikçiler çarşısına uğrayamadım,sizlerle forumda birşeyler paylaşamadım.
Zaman oluyor para olmuyor,para oluyor malzeme olmuyor vs vs.
İşlerim biraz azaldı gibi,bu hafta içi birşeyler paylaşacağım naçizane.
Artık kafa kafaya verip güzel birşeyler çıkaralım.Benzin fiyatları gerçekten el yakmaya başladı,ellerimiz kömür oldu hatta :)
Bu üründe dediğim gibi karanlıkta kalan noktalar var.O yüzden ben pek güvenemedim açıkcası.Belkide gerçekten canavar gibi çalışıyordur ama risk almaya değermi bilemiyorum.
Selam ve saygılarımla.

murat3854

• Yeni Üye

kedigen

• Yeni Üye
« Yanıt #68 03 Ocak 2011, 21:42:52 »
merhabalar
benim için oldukça faydalı bi konu olmuş. ben alternatif yakıtlar konusunda bilgisi olan biriyim aslında. alternatif yakıt denince ilk akla gelen bio dizel ve bio benzindi ama önünü kestiler ötv lerle. şimdi 10 numara tabir edilen baz yağlar ve yapma mazot denen karışımlar var. hatta benzinin de yapması 2.50 tl. imalattan halka :) satıyorlar ben bile kullanıyorum.aracım 2.9 motor benzinli. ben de başedemiyorum yakıtla.madeni yağ toptancısı olmam rağmen ben de talepler doğrultusunda mecburen 10 numara satar oldum. ancak tasarruf sistemleri daha akla yatkın geliyor. aslında benim bu konuyla ilgili bilgim sıfırın altında. forumlardan ve bazı üretici firmaların sitelerinde anlattıklarından başka bi bilgim yok. üstteki sisteme yurtdışı sitesinde baktım burada satan arkadaşla görüştüm, o da henüz ürünün eline gelmediğini ve denemediğini 10 güne kadar geleceğini ve test edeceğini söyledi. istanbul da hho imalatı yapan 2 ayrı firmayla görüşmeye çalıştım.ilk firma geri bile dönmezken diğer üreticiden ilk firmanın da üretim yapmadığını kendisininde üretimi durdurduğunu öğrendim. nedeni ise kablo ısınmasına çözüm bulamamalarıymış. ama yılmadım araştırmaya devam ettim ve ediyorum. müşteri portföyüm bu tür bir cihaz için çok uygun zira büyük kısmı personel ve otel servisi, nakliye firması gibi yakıt tüketimi çok olan firmalar. ben sadece kendi kullanımım için değil bu sistem üzerinden para da kazanmak derdindeyim. neyse en basitinden bir sipariş vermiştim ama henüz ulaşmadı. anlayabildiğim kadarıyla da çok maliyetli bir sistem değil. ama güvenilebilir bir sistem bulmak mesele.65 dolardan 2350 dolara kadar birşeyler var nette. ama net değil :) baktımlarımın arasında karmaşık gibi görünen bir sistem var en pahalılarından. bir incelemenizi görmenizi istedim. belki bir faydası olur, üstteki sistemdeki radyatörün çağrışımı gibi. bu arada 10-15 yıl önce bir ara revaçtaydı sanırım bu sistem ama pek tutmadı nedense. sanırım sorunlar çıktı. netice olarak umarım türkiye de birileri kullanışlı bir şeyler yapar da ebay da bir memleket evladı en çok satan olur. ben de seve seve türkiye de satışını yaparım tabi. herkese denemelerinde başarılar dilerim. bahsettiğim site  http://www.hydrogen-generators-usa.com/diesel-fuel-saver.html

gatabil

• Üye
« Yanıt #69 03 Ocak 2011, 22:46:26 »
Herkese merhaba ,
bende uzun zamandır bu konuyu Kuşadasından  takip ediyordum.
murat3854 arkadaşın yukarıdaki gönderdiği  uygulamanın dalga forumu şöyle ;
birde yukarıdaki devre ile ilgili şuna dikkat çekmek istiyorum !
"su hücresine o görünen trafo ile 220 v uygulanıyor."zan ediyorum bu yüksek voltaj uygulaması "hho" nun ayrışmasını daha çok yapıyor olabilir.
 ;) belirtmedende geçemeyeceğim ; hani konuda gittikçe heyecanlanıyor.  :D
 selamlar
Bülent.
alıntı : http://h2o0il.com/

sibernetik

• Üye
« Yanıt #72 04 Ocak 2011, 00:02:04 »
murat3854 bu devreyi biliyorum.Çok ta verimli olduğunu söyleyemem

Aynı borular ve benzer bir düzenek bende de var.Orda görünen trafo yüksek frekans trafosu değil gibime geldi sanki.Ben ordaki trafoyu Stanley MEYER ve Ravi RAJU nun dökümanlarında bahsettiği gibi  toroid çekirdek üzerine sardım.
Primer 0,7 lik telden 200 spir sekonder ise 0,2 lik telden 600 spir sardım tek tek.

Çıkışta 2000 volt civarı bir gerilim veriyor.Yani dökümanlarda öyle bahsediyor.

Stanley MEYER düzeneğinde devreyi REZONANS a getiriyor.Uygun rezonans yakalanırsa ve bir PLL devresi ile bu sabit tutulursa devre coşuyor ve muazzam gaz üretiyor.
Ravi RAJU ise Çelik boruların iç tarafa gelen eksi yüzeylerini 1 ay kadar  kondisyona tabi tutup kireçlendiriyor ve bu da gaz çıkışını muazzam bir şekilde artırıyor.
Her iki sistemi de denedim.Yalan şeyler değil.Gaz çıkışı sağladım.Hatta bu kireçlendirme olayını da yaptım 1 ay uğraşıp.Düzgün kireç tutturamadığım için,ve kireçler zamanla döküldüğü için çok bir verim alamadım.Gerçi yeterince gaz çıkışı vardı ama Ravi RAJU devresinde 12 volt 500mA bir akımla yani yaklaşık 6 watt lık bir güçle muazzam gaz elde ediyor.
Aslında devreler birbirine yakın ve benzer ama ince bir nüans var,onu çözersem iş hallolacak.

« Yanıt #73 04 Ocak 2011, 00:10:46 »
Kedigen arkadaşım burdaki düzenek bence ciddi güzel bir düzenek ama bahsedilen rakamlar da deli rakamlar.
Biz bunu kendimiz yaparız bence.Burda PIC programlayan pek çok arkadaş var ve bize seve seve yardımcı olacaklardır.
Ben naçizane deneyimlerimi paylaşacağım.Malzeme teminidir,mekanik ve elektronik aksamdır artık ne biliyorsam.

Güzel bir osilatör devresi kurarız.İşte sıcaklıktır,basınçtır bu tür değerleri okuyan bir PIC programı yazılır.Arabamızın içine monte edilecek şöyle LCD ekranlı filan,akımı frekansı vs gösteren birşeyler yapılabilir.Bunlar farz değil,olmasa da olur ama yapılsa da güzel olur hani.
Nelerin yanlış olduğuna,nelerin nafile çabalar olduğuna,nelerin aracımıza zarar vereceğine  karar veririz.Kurartız bi düzenek.En az %20 tasarruf sağlarız.Benim hedefim %50-%60 açıkcası.Arabamın bagajını bu işe tahsis etmeye hazırım :)Kocaman 2 tane düzenek kurup bağlamayı düşünüyorum.
Zamanım az çıkmam gerekiyor.Selam ve saygılarımla

hasan35

• Yeni Üye
« Yanıt #74 04 Ocak 2011, 00:43:55 »
Su ile çalışan yakıt sisteminde ısınma ve elektrik sorunu mutlaka olur.Kimyasal reaksiyonun açığa verdiği gazların değişim-stok-enerji ihtiyacından olmalı.Bununla ilgili 8 yıl önce opel bir arabanın klima sistemi,farklı bir elektrik üretecinden yararlandığı için motoru zorlamıyor ve yakıt miktarını arttırmıyor olarak biliyorum.Arabayı bursa'dan izmir'e getirmişler öyle görmüştüm.İkincisi de bir bardak su ile 1/2 saat oksijen kaynağı yapan bond çanta ebadında,rus yapımı makina görmüştüm.Bu konuda araştıran ,teorik ve yazılım bilgisi fazla arkadaşlar araştırırlarsa sonuca ulaşacaklardır.Hatta  bu çanta şeklindeki kaynak aracının bazı AEMeslek Liselerinde olduğu söyleniyor.Benim bilgim tanıklığım bu kadar.Kolay gelsin.İnşallah sonuca ulaşırsınız.