Ana içeriğe git
Konu: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı (268007 Kez okunmuş)

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #45

Katalizor olarak benim bildigim kadar platin yada sulfurik asit (kursunlu akulere konan asit) koymakla ,suyun analizi hızlanmaktadir . Bilginize

katalizör olarak en çok tavsiye edilen potasyum hidrooksit.su olarak da saf su kullanmak en iyisi.arkadaşın da dediği gibi çeşme suyu kullanmak yada katalizör olarak soda kullanmak pislikler oluşturuyor.zaten saf su kullanarak yapmak bile yeterince ekonomik (litresi 1 lira,potasyum hidrooksitte yarım kilosu 5-6 liraydı.zaten 1litreye 1 kaşık konuluyor yaklaşık)çünkü benzin gibi 10 km 1 litre su yakmıyor araç,hatta bu sistemlerde çok küçük 2-3 litrelik depolar kullanılıyor yeterli diye.316l paslanmaz çelikle yapmak bence yeterli,internetteki testlere göre 2000mil yol yapılabiliyor bu metal plakalarla.tabiki saf su olmalı çeşme suyu paslanmayı hızlandırıyor.

Yanıt #46
2009 yılında bende hidrojenli sistem için tvs motorumda denemeler yapmıştım saf suya kostik soda koyuyorduk cam kavanoz içinde denemeler yapıyorduk 12 volt adaptörle gaz üretimini hızlandırmak için araştırmalar yapıyorduk stan meyer in çalışmalarını internetten indirip ingilizce yazıları tercüme etmeye uğraşıyordum.ne yazıkki 3 patlamadan sonra biraz ara verdik çünkü arkadaşımın sağ kulağında %40 duyu kaybı oldu.bir süre geçince çalışmalara devam ettik kavanozdaki hidrojeni hortumla bir şırınga ucundan çıkmasını sağladık çakmağı çakınca fürmüz gibi yanıyordu hatta bunun bir videosunu çektik.yakın bir zamanda video yu en kısa zamanda koyacağım

kavanozun kapağı metal olması sebebiyle bir kaza yaşadık kavanozun elektrod uçlarını akü kablolarıyla çalışan bir arabya bağladık kavanozda muazzam bir köpürme oldu kapak üztü şişmeye başladı 6mm çapındaki hortum artık gazı dışarı atamaz oldu bu arada akü kabloraı ısınmaya başladı kapakda metal olunca elektrot bağlantısı yapılan yerden bir kıvılcımla bir patlama oldu sanayide 3 blok öteden tamirciler geldi bu patlama nereden geldi acaba diye kalabalık oldu biz 2 arkadaş kendimize gelmeye çalışırken çevredeki insanların sesini anlamıyorduk hem sersemledik hem söylenenleri duymadık kulak çınlaması ve uğultudan dolayı 20 dakika sonra olayın farkına vardık allahtan ucuzatlattık cam kavanoz parçalansa hastanelik olurduk herhalde siz siz olun akü kutuplarına direkt olarak bağlantıdan kaçının

bu patlamadan sonra 4 ay çalışmalara ara verdik biraz daha temkinli ve dikkatli olmaya karar verdik tek 555 entegreli bir pwm devresi kurmuştum 220 v dc ye çevirip bununla denemeler yaptık fakat sonuç alamadık.diyot ları yakınca devreyi kenara kaldırıp attım.ama hidrojen olayına kafayı taktım yapmaya karar verdim plastik kapaklı kavanozda tvs motoruma bağlantı yaptık.kavonoza safsu koyduk kostik sodayı 12v daki üretim normal hala gelinceye kadar damlattık.normal üretim başladı motora şarj dinamosundan 2 kablo uzattık  gaz çıkışınıda karbüratörden hava filtresinden verdik karbüratörden benzin ayarını biraz azalttık hidrojen sistemi devrede iken 250 ml benzinle 11500metre yol gittim ve bizzat şahit oldum.sonra 250 ml benzin ile dönüşte hidrojen sistemini devre dışı bıraktım ve 9250 metre yol gittim yani yolda kaldık.toplamda 2250 metre yol hidrojenle destekledik buda yaklaşık %25 e takabül ediyor.bu sistemin bir dez avantıjı var çok akım çekiyor motor bazen stop ediyor akü düzgün şarj almıyor bu sistemi çözemedik

Yanıt #47
bu forumdaki yazıları okuyunca kafamdaki eksik bilgiler yavaş yavaş tamamlanmaya başladı.artık yeni tasarım bir cihaz yapmanın zamanı geldi pwm modülasyonu ili az akım çekip çok hidrojenle orjinal bir sistem geliştirmek için tvs motoru sattım en kısa zamanda renoult yada kartal türü bir araba ile bu sistemi geliştirmeyi düşünüyorum biz kavanozda krom elektrod kullandık krom elektrod saf suyla kullanınca sarı atıklar olmuyor.su sararıyor ama elektrodları tıkayacak kadar değil oda sorundeğil zaten elektrodlar pas tutmuyor suyu haftada yada ayda bir yenile olsun bitisn

yurt dışındaki bazı ülkeler bu hidrojen sistemi ile oksijen kaynağı sistemi yapmışlar videolarını görmüştüm 15 mm kalınlıktaki demir bloğu keserken ve cam çubuk ile tuğlayı kaynak yaparken bile görüntüleri var pwm rezonans sistemi ile bu iş çözülürse hidrojen büyük bir enerji kaynağı olur ısıtma sistemleri oksijen kaynagı jeneratör çalıştırma elektrik üretmek araçlarda emisyon azalması vs gibi bir çok alanda 10 litre su ile hertürlü iş yapılabilir diye düşünüyorum çalışmalarda paylaşımda bulunmak isteyen arkadaşlar benimle irtibata geçebilir omerkaya2222@hotmail.com

Yanıt #48
omerkaya1981 çok geçmiş olsun,internette patlamalar ve yapılan hatalar sonucu yaşanan üzücü olaylar çok var malesef.bu iş güzel hoş ama dikkatli yapılmadığı taktirde çok tehlikeli.cam kavanoz olayını ben de yoğurt kabında yaşadım.geri yanma yaptı ve kabın içinde biriken gaz birden patladı.onun cam kavanoz olduğunu düşünmek dahi istemiyorum.bu işi gerçekten dikkatli hesplayarak yapmak lazım.ama ona da malzeme bulma zorluğu çıkıyor.

umarım bilgilerimizi paylaşarak faydalı olabiliriz birbirimize.

yurt dışındaki bazı ülkeler bu hidrojen sistemi ile oksijen kaynağı sistemi yapmışlar videolarını görmüştüm 15 mm kalınlıktaki demir bloğu keserken ve cam çubuk ile tuğlayı kaynak yaparken bile görüntüleri var pwm rezonans sistemi ile bu iş çözülürse hidrojen büyük bir enerji kaynağı olur ısıtma sistemleri oksijen kaynagı jeneratör çalıştırma elektrik üretmek araçlarda emisyon azalması vs gibi bir çok alanda 10 litre su ile hertürlü iş yapılabilir diye düşünüyorum çalışmalarda paylaşımda bulunmak isteyen arkadaşlar benimle irtibata geçebilir omerkaya2222@hotmail.com

evet ama onun için iyi bi hidrojen üretimi gerekiyor,o kadar üretim için yeni çözümler gerekli.bence hidrojeni benzin yerine ethanol ile kullanmak gerekir.böylelikle tamamen petrolden uzaklaşılmış olur ki Türkiyeyi düşündüğümüzde çok iyi bir çözüm.

Yanıt #49
1 litre sudan kaç metreküp gaz elde edilebilir ve bu gaz yandığında ne kadar ısı elde edilir bunun hesabını yapılabilirmi yardımcı olabilecek bir arkadaş varmı

pwm rezonans sistemi benim anladığım kadarıyla plaka yüzey büyüklüğüne-su miktarına-plakalar arası boşluğa-verilen yüksek voltaja ve pwm frekansına göre değişmektedir.çünkü bir kondastör elde ediliyor plakaların içinde bulunan su iletken olmasada bir kapasite nf yada pf değerinde bir kondanstör oluşuyor verilen pwm kare dalgalarıylada suyun resonans etkisi ortaya çıkıyor hızlı çözünme başlıyor.ilk önce suyun resonans etkisi kaç khz de başlıyor ve sudaki kapasite nin kaç nf yada pf olması gerekiyor bunu netleştirmek gerekiyor.ben yabancı forumlarda araştırma yaparken 1.5nf 2nf gibi rakamlar görmüştüm ama kesin bir rakam lazım sanırım bu hesap 5 bilinmeyenli denklemi geçti

Yanıt #50
Arkadaşlar hafta sonları birşeyler yazabiliyorum ancak.Telaşe iş güç bitmiyor bir türlü.
Evet konumuz hareketlenmeye başladı,ilgilenen,paylaşımda bulunan arkadaşlarımız var.

Arkadaşlarımız yazılanları okurlarsa tekrar tekrar başa dönmek zorunda kalmayacağız sanırım.
Burada naçize paylaştıklarım pek çok ingilizce dökümanın içinden toplanmış birtakım bilgiler.İlgilenen olursa o dökümanları da ekleyebilirim  ama bazı basit temel bilgileri öğrenmek için deneme yanılmaya gerek yok bence arkadaşlar.Yazılarımın en başında da belirttim,tekerleğin,ateşin vs  yeniden icat edilmesine gerek yok.

Birkaç basit ama önemli ayrıntıyı burada tekrar yineleyeyim istedim.

Klasik elektroliz düzeneklerinde yani su dolu bir kaba sallandırılıp ucuna akım verilmiş iki metal elektrotla yapılan düzeneklerde 1,24 volt tan fazla uygulanan gerilim ısıya dönüşecektir arkadaşlar,bunu ben değil okuduğum tüm dökümanlar söylüyor.Kullandığınız elektrolit madde ( normalde iletkenliği artıran ama tepkimeye karışmayan madde) evet kullandığınız elektrolit maddenin  belli bir miktardan fazlası tepkimeyi artırmaya yaramaktan öte zararlı gazlar çıkmasına ve devreden fazla akım geçmesine sebep olacaktır.Fazla akım geçişi suyun ısınmasına hatta küçük kaplarda kaynamaya sebep olacaktır.

Yine musluk suyu kullandığınızda en temiz,en arıtılmış MUSLUK suyu da olsa içindeki maddeler elektrotları bozacaktır(delinme,paslanma,çürüme vb gibi)Elektrotların yüzünde bir uçtan diğer uca madde taşınımı olacak ve elektrotların üzerinde madde birikimi olacaktır.omerkaya1981 arkadaşımızın bahsettiği olay köpürmeden kaynaklı ve çıkış borusunun tıkanmasıyla oluşan bir patlama olabilir.Sadece saf su kullanmak bu artık maddelerin oluşmasına engeldir.

Bilinen en iyi elektrolit  Potasyum Hidroksit (KOH) ve Sodyum hidroksit (NAOH ) benim bildiğim kadarıyla.

Sarı atıklar oluşması saf su kullanmandan kaynaklanıyor omerkaya1981 arkadaşım.Krom elektrotla ilgili değil yani.ÇÜnkü saf suyun içinde sadece ve sadece su molekülleri vardır.

Bir dökümanda okumuştum  yanlış hatırlamıyorsam ama 1 damla su ayrıştığında yaklaşık 1800 cc (santimetrik küp ) gaz haline dönüşüyordu.Buna göre 1 litre suyun ne kadar gaza dönüşebileceğini hesaplayabilirsin sanırım.omerkaya1981 arkadaşımıza ve onun arkadaşına da geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Evet daha önceki eleştirilere de  cevap vermek gerekirse gyanbay arkadaşımızın enerjinin sakınımı korunumu kanununa ilişkin söyledikleri doğru.Patlar motorlu yakıtların verimleri,yaktıklarının büyük bölümünü ısıya dönüştürmeleri,doğrusal hareketi (silindirlerin itme kuvveti) dairesel harekete çevirmelerinde oluşan kayıplar,sürtünme,rüzgar direnci gibi sebeplerden oluşan kayıplar
gerçektende göz ardı edilemez.

Evet teorik olarak bu bir gerçek,suyu ayrıştırmak için harcadığınız enerji ürettiğiniz enerjiden fazla olacaktır.

Okuduğum dökümanlarda şunu söylüyordu.Bundan 150-200  yıl önce insanlara 350 tonluk bir demir yığınının havada uçacağını söyleseniz inanmazlardı,ya da bir cep telefonundan,mobil iletişimden bahsetseniz inanmazlardı diyor.Sonra FREE ENERGY (özgür enerji ) çıkışlı pek çok projeden bahsediyor.

Sizlere bir video sunacağım arkadaşlar.En son olarak ben bu  düzenek üzerinde çalıştım uğraştım.Videoda görülen yani benim beklediğim verimi alamadım ama düzeneğin çalıştığına kesinlikle inanacak kadar gaz çıkışı sağladım.

Düzenek sadece ve sadece yarım amper (500mA) akım çekiyor ve 12 volt ile çalışıyor.Hesaplarsak  P=V.I formülünden devrenin 6 watt kadar bir enerji çektiğini buluruz.Çıkan gazı kendi gözlerinizle görün.Bilhassa elektroliz devreleri kurup belli bir gaz çıkışı elde etmiş arkadaşlar bu miktarı bir görsünler.Ravi RAJU yaptığı bu düzeneğin verimini de  hesaplayıp klasik Faraday elektroliz düzeneklerine göre %1700 (yüzde binyediyüz ) daha verimli olduğunu söylüyor.Video 250.000 in üzerinde izlemeye sahip.Youtube tan Ravi Cell diye aratıp
bu kişinin 1 den başlayıp 10 a kadar olan tüm videolarını izleyebilirsiniz arkadaşlar.

Ravi Raju; Dave LAWTON ve Stanley MEYER in projelerini birleştirip karma bir sistem yapıyor.Düzenekte bildiğimiz musluk suyu kullanıyor.Saf su değil.Suyun içinde hiçbir elektrolit  madde yok.İlerki konularımızda bu düzeneğin ayrıntılarını anlatayım,dökümanlar bende var.Yine deneyimlerimi de paylaşayım naçizane.İsteyen arkadaşlar uğraşsın.Zor bir düzenek değil ama sabır isteyen 1 aylık bir çalışma gerektiriyor.Hep ilerde ilerde anlatacağım diyorum ama işte bilgisayar başına oturup birşeyler karalamak benim de isteyip yapamadığım bir süreç oldu.Biraz daha zaman isteyeceğim sizlerden arkadaşlar.

Lafı uzatmayayım işte videomuz.

http://www.youtube.com/watch?v=u9XrLOudwRw

http://www.youtube.com/watch?v=u9XrLOudwRw

Benim verimsiz düzeneği bile kutulayıp çalıştırmayı,arabaya bağlamayı düşündüm ama biraz daha uğraşayım bakarsın son kaleyi de fetheder işi çözeriz dedim.Öylece kaldı.işte zamansızlıktan kıpırdanamıyorum.
Tekrar birşeyler karalamaya çalışacağım.Selamlar saygılar arkadaşlar.

Yanıt #51
http://www.youtube.com/watch?v=mMSUe76PZLQ

burada video\'nun devamı da var galiba.20 sn de 150ml gaz  üretiyor bu da dakikada 450ml yapar(umarım hesabımda hata yoktur).0,50a ile bence çok iyi bir sonuç nitekim,yapılan çoğu düzenek 1lpm (dakikada 1 litre gaz) için 10-15 amper harcıyorlar.bi araba için yeterli değil bence.daha fazla gaz üretmek için bu düzeneklerden bir kaç tane daha mı yapmalıyız? çok fazla yer kaplar gibi görünüyor eğer öyleyse.

dediğiniz gibi bazı şeyleri tekrar denemeye ve tecrübe etmeye gerek yok.zaten birçok kişi aynı tecrübeleri denemiş ve paylaşmış.daha verimli gaz nasıl üretilir o konuda çalışmalıyız. iş birliği yapabiliriz eğer isterseniz.fikir paylaşımı yapmak bu konuda ülkemizde de güzel işlerin yapılmasını sağlayacaktır.

Yanıt #53
s.a.
arkadaşlar bence en önemli konu malum enerji, yani enerji kaynağımız araçlar için sınırlı...
sizden en iadeal katalizör kazanı nasıl olmalıdır? ideal katot-anot arası mesafeyi nasıl bulacağız. bunları sağlattıktan sonra deneyler için katot ve anotu başlangıçta 306L olmadanda deneyebiliriz. verimli hale getirdiğimizde 306L kullanabiliriz diye düşünüyorum. yeni bir katalizör kazanı oluşturmak ölçüleri ne olmalıdır.
PWM modülünü işlemci ile yaparak, kazandan sonraki su kaynağındaki arıtım kazanına ekleyeceğimiz basit bir basınç sensörünü işlemci ile takip ederek, PWM yi ve akımı bu basınca orantısal olarak üretip, kazanımızdaki basncı ve dolayısıyla üretimi ihtiyaca göre ayarlayamayız mı?zira araç kullanımında buna ihtiyacımız olacak yani ne kadar çok gaza bastıkça üretimde o oranda artmalı, ve ayrıca olası patlamaların önüne gecebilmek için bir tedbir olarakta değerlendirilebilir diye düşünüyorum.

Yanıt #54
Genel Yakıt Özellikleri

Türkiye de kullanılan %30 Propan ve %70 Bütan karışımından meydana

gelen LPG’nin fiziksel özellikleri;

Özgül ağırlık(sıvı halde) 0,560 Kg/dm³
Özgül ağırlık(gaz halinde) 1,860 Kg/dm³
Kaynama noktası -23 ºC
Gaz hacminin sıvı hacme oranı 250
En düşük tutuşma limiti(havada) 2 %
En büyük tutuşma limiti(havada) 8,70 %
Yanma için gerekli hava miktarı 28,80 m³/m³
Yanma için gerekli hava miktarı 15,7 kg/kg
Buharlaşma ısısı(15ºC’de) 85 Cal/kg
Buhar basıncı(15ºC’de) 2,5Bar
Isıl değeri 10900 Kcal/
olduğuna göre 1litre sıvı lpg 250 litre gaz lpg yapar.1 litre 1 dm3 \'e eşit bir hacim birimidir. 1dm=10 cm olduğuna göre 1 dm3 =10x10x10 cm3 =1000cm3=1000 cc.\'dir. Yani 1 litre=1000 cc\'ye eşittir.1metre küp 1000 dm küp yapar 250 litre gaz 0.25 metre küp yapar.yani 4 litre sıkıştırılmış lpg gaz 1 metre küp yapar

km de 0.2 tl harcayan lpgli bir araç yaklaşık 1 litre lpg ile 10 km yol yapar 4 litre lpg ile 40 km yol yapar.1 metreküp sıkıştırılmamış gaz ile 40 km yol gidilebilir. dakikada 1 litre hidrojen gaz üretilirse 40km / 1000 litre yani 1metreküp 40 metre yapar teoride tabi

lpg bilgileri kaynak olarak alındı
http://www.otobil.net/blog/2010/09/18/araclarda-kullanilan-lpg-sistemleri/

1ml sudan 1.8 litre sıkışmamış gaz üretilirse 1 litre sudan yani 1.8 metre küp hidrojen gaz ortaya çıkar.tabii teoride pratikde bu değerler değişebilir.

Yanıt #55
hocam öncelikle sizi tebrik ediyorum çalışmalarınızdan dolayı ,bende bu konular üzerinde çokça durdum ve size yardımcı olabilecek bir kaç önerim var ;
1. elektroliz yolunda alan ne kadar geniş ve aralarında ne kadar az mesafe var ise o kadar hızlı tepkime gerçekleşir.Varyabl bunun için idealdir.
2.Hidrojen diğer yakıtlardan farklı yanıyor yani bütün sorunları çözsek dahi iyibir motor ustasına ihtiyacımız olabilir.
3. Kaplama ile korozyon önlenebilir en kalite çelikerin bile saf oksijende çıra gibi yandığını biliyorum.Kaplama için element öz direnci düşük ve oksijen ile tepkimeye girmemelidir. Rodyum bunun için idealdir 5 yada 10 mikron kalınlığındaki kaplama yeter sanırım. Rodyum KG fiyatı 175-190 dolar civarı.
4.Yan ürün olarak aynı zamanda oksijen gazı çıkıyor içten yanmalı bir motor yerine gaz tirbün motorunun kullanılması hem verim hemde sık sık korozyondan dolayı parça değiştirilmemesi açısından önemlidir.
Yani bu iş için iyi bir elektroniçi iyi bir motor ustası ve iyi bir kaplama ustasına ihtiyacımız vardır ve çalışır bir prototip için en az 500 lira harcarsınız. Yani Tek başına yapmak bayağı zor.

Yanıt #56
Herkese tekrar selamlar arkadaşlar.Kurban  bayramınızı da buradan kutlayayım.(Son 50 dakika :)  )

Evet geçenlerde MEYER in kullandığı PLL (Phase locked Loop ) yani faz kilitli döngü devresi elime geçti,benim belgeleri karıştırırken.İlk olarak onu sizlerle paylaşayım istedim.Sonra birşeyler karalamaya devam edeceğim

Aslında bu devreyi ben de kurmak istiyorum ama oturup uğraşmak lazım.Bir arkadaş niyetine girerde proteus çizimlerini yaparsa hepimize faydası olur.Çizimin baskı devre halini de zipli halde göndereyim ilgilenen arkadaşlar baksınlar.

Tüm dosyalar ise aşağıdaki linkte arkadaşlar

Yanıt #57
Belki sıkıştırılmış dosyanın içinden baskıdevre de çıkar.Hangi program ile yapılmış,neler eklenmiş çok bir bilgim yok açıkcası.
Devrede 555 in dibindeki 1 mikrofarad kondansatör yüksek kaliteli olmalıdır diyor.LTC 1049 un dibindeki kırmızı noktalar ise elektroliz hücresine bağlantı noktaları ve verimli gaz çıkışı alınana kadar bir ince ayar(adjust) çekilmesinden bahsediyor alttaki küçük notta.

Aslında  MEYER in kullandığı toroid trafoyu elimle sardım tek tek ve kullandım,denedim yani elektroliz hücresinde.Yüksek voltaj devreden geçiyor geçmesine ama  akımı çok düşük olduğu için pek bir faydası olmuyor.Meyerin  daha önce verdiğim  devresini tekrar incelersek,burada kullandığı PLL devresi ve ayarlı bir bobin ve bloke edici diyot üçlüsü ile devreyi rezonansa getiriyor.Tekrar incelemeniz için resmi ekleyeyim.

Elime bir fırsat geçtiğinde bu PLL devreyi de kurup çalıştırmayı deneyeceğim arkadaşlar.

Meyer sadece bu düzenekten elde ettiği gaz ile arabayı çalıştırmıyor elbet.Bu gazı sprey halinde yani atomize edilmiş suyun içine karıştırıyor.Hatta birde lazer düzeneği ile enerji seviyesini yükseltiyor bu karışımın.En sonunda bunuda yüksek voltajlı ateşleme düzeneği ile silindirlerde yakıyor.
Şimdi diyeceksinizki ohoooo arkadaşım.Bunca şeyi biz nasıl yapalım edelim.
Stanley Meyer\'in bu konuya ilişkin pek çok buluşu var ve patentlerini almış.Arabayıda çalıştırmış suyla.Fakat bir gün bir restoranda yemeğine katılan zehir ile öldürülerek çalışmaları engellenmiş.Zaten pek çok bilim adamı korkularından buluşlarını,deneyimlerini açık açık paylaşamıyorlar(Daniel DINGEL,Philllip KANAREV vs )
Ben kendi şahsım adına bir booster (kuvvetlendirici,güçlendirici) düzenek yapabilirsem,kendimi mutlu sayacağım.Arabam yakıttan %30 ila %50 tasarruf etse daha ne isteyeyim.Olmadı düzenek sayısını 2 ye çıkarır verimi daha da artırabilirim.Zaten o kadar çok forum ve o kadar çok paylaşım var ki,yarın birgün yurtdışında özgür enerji için uğraş verenler birşeyler bulup insanlığın hizmetine sunacaklar.
Aslında teorik olarak tamamen suyla çalışan araba da yapılabilir ama iş uygulamaya gelince AR-GE olayı,arabayı modifiye etme olayı,malzeme temini vs vs Türkiye gibi bir ülkede adamın belini kırıyor.Gelelim Ravi RAJU nun yaptığı düzeneğe...

Yanıt #58
Ravi RAJU hint asıllı Amerikalı bir üniversite öğrencisi yada araştırmacı.Bilemeyeceğim artık :)

Yazdığı ve paylaştığı dökümanlarda PANACEA universitesi diye bir yerin adı sıkça geçiyor

web adresi şöyle  www.panaceauniversity.org/

burda onlarca özgür enerji projesi paylaşılıyor,geliştiriliyor,forumlarda tartışılıyor.
Yine  sudan hidrojen ve oksijen eldesine ilişkin onlarca özgür forum var dünya üzerinde arkadaşlar.Ülkemiz bu konuyu epey geriden takip ediyor.

Tekrar Ravi RAJU ya dönersek;Ravi önceki  yazılarımda bahsettiğim Dave LAWTON ve Stanley MEYER in devrelerini uzun yıllar kurcalıyor.Bu arada ilginç birşey keşfediyor.Musluk suyu ile yapılan elektroliz işlemlerinde negatif elektrot üzerinde madde birikimi oluyor.En çokta kireç gibi bir madde birikiyor.Yanılmıyorsam bu maddenin kalsiyum oksit olması lazım.Zamanla bu birikimin üzerine başka maddeler de ekleniyor ve tıkanmayla sonuçlanıyor.(Bununla ilgili resim de eklemiştim hatırlarsınız )
Ravi RAJU bu biriken kirecin aslında yüksek voltaj ile elektroliz işleminde faydalı bir yan ürün olduğunu keşfediyor.
Elektronik bilgilerimizi bir yoklarsak,pek çok arkadaşımız bir elektrolitik kondansatörü parçalamış ve içindeki kat kat sarımları açmıştır.Metal tabakalar arasına konulan mika,plastik vb bir dielektrik madde ile kondansatörün kapasitesi(sığası) artırılmaktadır bildiğiniz üzere.
Ravi yaptığı tüp(boru) düzeneklerde,düzenli bir şekilde içte kalan negatif yüzeyin üzerini düzgün bir kireç tabakasıyla kaplatıyor.
Düz çelik plakalarla yaptığım ilk elektroliz denemelerimde negatif plakanın yavaş yavaş kireçle kaplandığını görüyor ve sinir oluyordum.Bir güzel silip temizliyordum bu negatif plakayı.Sonradan Ravi nin dökümanlarında sık sık bir kelime geçtiğini farkettim
CONDITION (kondisyon )
Hayırdır inşallah bu nedirki ola dedim ve işin sırrının burda olduğunu okuyup çözdüm.Düğüm burda çözülmüştü arkadaşlar.
Tabiki bu ayrıntı sadece Ravi\'nin elektroliz düzeneğini bağlayan bilgiler.Diğer mucitlerin yaptıkları elektronik devreler ve yöntemler farklı olabilir.

Ravi,kullandığı çelik borulara yaklaşık 1 ay süresince condition(kondisyon) yaptırıyor ve negatif elektrotların kaymak gibi düzgün bir şekilde kireç bağlamasını sağlıyordu.
Tabi bu anlatılanları,kullandığı malzemeleri filan detaylıca inceleyeceğiz ama öncelikle bir resim ekleyeyim kendi çelik borularıma ilişkin.Boş borular ile yaklaşık 2-3 gün boyunca kondisyon uygulanmış boruları yanyana koydum.Fark açık bir şekilde görünüyor.

Benim yaptığım işte ya da düzenekte bir terslik vardı ama anlayamadım.Yaptığım kireçlendirme çalışmaları hüsranla sonuçlandı ilk denemelerde.  5. günden sonra kireçler borunun üzerinden tıpır tıpır dökülüyordu.Yazın bu iş böyle olmayacak deyip Ankara\'nın Melih GÖKÇEK sularına veda ettim ve kireçlendirme işini Aydın/Didimde yaptım.
Ankara sularının içindeki nitrat,sülfat içerikli bileşikler eski evlerin su borularında bir süre kaldığında bu boruların içinde reaksiyona sebep oluyor ve akan suya da bu maddeler karışıyordu.Çoğunuz uzun bir aradan sonra muslukları açtığınızda kırmızı renkli bir su size merhaba demiştir.Bu iş Ankara suyuyla olmayacaktı.Arıtma cihazından geçirdiğim suyun kireç oranı ise ciddi miktarda düşüyordu.

Yanıt #59
MERHABA BEN SİTEYE YENİ ÜYE OLDUM BENDE 3 YILDIR HHO İLE İLGİLİ DENEMELER YAPTIM HATTA 2001 MODEL LADA VEGA ARABAMI HHO İLE %20 KATARAK DENEMELER YAPTIM.FAKAT KABLOLARDA AŞIRIISINMALAR OLDU .45-50 AMP ÇEKTİ HATTA ÇALIŞAN ARABANIN AKÜSÜNÜ BİTİRDİ.YENİ KATALİZÖRLER YAPIP DENİYORUM.FİKİRLERİNİZDEN FAYDALANMAK İSTERİM..