Ana içeriğe git

Konu: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı (264221 Kez okunmuş)

• sibernetik
  • [*][*]
Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI
Yanıt #15
Gelelim kullandıkları elektronik düzeneğe.
Aslında çok basit bir elektronik devre ama Stanley MEYER (zehirlenerek öldürülen blilim adamı ) daha kararlı çalışması için bu devreyi daha farklı olarak düzenlemiş.Bu basit düzeneğin aksine MEYER\'in devresi biraz daha farklı çalışıyor.Kısaca benzer yanları da var farklı yanları da diyelim.
Yine elektronik devreyi anlatmadan önce PWM (Pulse Width Modulation) yani darbe genlik modülasyonu devresinde oluşturulan sinyalin,bildiğimiz kare dalga modeli sinyal olduğu ve bir Mosfet i sürerek elektroliz hücrelerinde akım akışı sağladığı.

Çoğumuzun bildiği üzere,kare dalga sinyalde elektriğin var olduğu tepe noktalar MARK(işaret) ve akımın kesildiği çukur noktalar SPACE(boşluk) olarak adlandırılmakta.Aşağıdaki resimde Mark/space oranlarıyla oynanarak değişik oranlarda iş zamanı,iş verimi (duty/cycle) elde edilmiş.Konuyu bilenler için bunları anlatmaya zaten gerek yok.

Lafı uzatmadan elektronik devreyi de ekleyip anlatmaya devam edelim.

• sibernetik
  • [*][*]
Yanıt #16
\"Aslında burada oluşturulacak olan kare dalga tek bir 555 entegresi ile de sağlanabilirdi\" diye düşünen arkadaşlarımız olacaktır elbet.Öyleya adamlar neden tek değil de 2  tane 555  entegresi kullanmışlar diye ben de merak ettim.

LAWTON ve MEYER kimyada adı geçen kovalent bağları kırmak için normal kare dalga yerine bir PULSE TRAIN
( darbe treni,darbe zinciri diye Türkçeleştirelim ) dalga şekli kullandılar.2 Hidrojen ve bir oksijen atomu oldukça kuvvetli bir kovalent bağ ile birbirlerine bağlanıp bildiğimiz SU yu oluştururlar.Klasik elektroliz yöntemlerinden yazımızın başında bahsetmiştik.Klasik elektroliz yöntemi ile bu bağları kırıp suyu oksijen ve hidrojene ayrıştırmak yüksek enerji gerektirmektedir.Oysa LAWTON ve MEYER özel elektronik devreleri ile bir kare dalga zinciri oluşturup suyu daha kolaylıkla parçalayabilmektedirler.Hatta kullandıkları elektroliz tüpleri (içiçe geçmiş 2 paslanmaz çelik boru ) bu etkiyi daha da artırmaktadır.MEYER kendi düzeneğinde dıştaki boruya üstten kısa bir yarık açarak rezonansı  ve dolayısıyla verimi artırmayı düşünmüştür.Bunu da kilise orglarının bağlı olduğu ve sesi artırmaya yarıyan uzun rezonans borularından esinlenerek yaptığını belirtmektedir.

En sağda Mosfetin hemen dibinde görülen bobin ise tek bir ferrit çubuk üzerine sarılmış Bifilar Coil ( birbirine paralel,aynı çap ve uzunlukta,eşit tur sayısına sahip bobin) den oluşmaktadır.Resimdeki bobinin açıklamasında  3/8 inçlik ( bu Amerikan ölçü
sistemlerinden illallah dedim bu arada ) ferrit çubuk üzerine  100 tur ,  22 SWG (standart wire gauge (standart tel ölçeği ) çapında emayeli bobin teli sarılmıştır.

Bunları Türkçeleştirelim

3/8 inch kısaca 1 cm ye karşılık geliyor.Bu gerizekalı ölçü sisteminin içinde adamlar buluşlar yapabiliyorlar. 3/8 inch demek mi kolay 1 cm mi siz karar verin artık.

Adamlar AWG (Amerikan Wire Gauge (Amerikan tel standardı diyelim ) ve SWG (Standart Wire Gauge (Uluslararası tel standardı sanırım) diye 2 bobin teli ölçülendirme sistemi kullanmışlar.
Özetle buradaki 22 SWG bobin teli bildiğimiz 0,7 mm lik emayeli bobin teline karşılık geliyor.Bunları çözene kadar epey bir debelendim itiraf edeyim.

Toplarsak  1 mm kalınlığında ferrit çubuk üzerine 0,7 lik emayeli bobin telinden 100 spir(tur) sarıyoruz iş oluyor bitiyor.

Bu düzenek aslında pek çok elektronik araç gerecin girişindeki şok bobinine (koruma bobinine ) benziyor.Bilirsiniz şebeke ceryanındaki yani alternatif akımdaki ani değişimler bu filtreler ile önleniyor.Bu filtreler yanlış bilgi vermiş olmayayım ama bir BACK EMF (karşı elektromotor kuvvet ya da alan ) oluşturarak cihazı koruyorlar.
Düzeneğimizde de mantık benzer sayılır.Elektroliz hücreleri suyun da kapasitif etkisiyle birer kondansatör gibi davranıyorlar.Hücrelerden geri kaçan  akım bu bobin ile bir nevi önlenmiş oluyor.Hatta daha ileride anlatacağım devrelerde düzeneğe birde diyot eklenerek bu etkinin iyice sönümlenmesi yöntemine gidilmiş.

Bifilar coil in sarım şeklini de gösterip bitireyim.Devam edeceğiz arkadaşlar

Soru,görüş ve önerilerinizi paylaşalım lütfen.

Selam ve saygılarımla

• parametre
  • [*][*][*]
Yanıt #17
Burada cihaz calıstırılıp sonuc asamasına gelindiginde unutlmayacak kadar onemli bir konu var hidrojenin yanması biliyorsunuz hava ile temas eden hidrojen benzin, gaz,metandan  dan daha siddetli olarak patlayarak yanar . Bunu kontrollu yanmasını nasıl saglayacağız bu çok onemli yoksa ilk denemede arac havaya ucar diye dusunuyorum.

• sibernetik
  • [*][*]
Yanıt #18
Keşke o kadar çok gaz elde edebilsek ne kadar güzel olurdu.

Evet Hidrojen bilinen yakıtlar içinde  ısıl verimi en yüksek olan,en temiz,en çevreci yakıt.
Parlama(alev alma) hızı,tutuşması için gereken minimum enerji vs gibi değerler oldukça farklı diğer yakıtlardan.
Aşağıdaki tablo daha açıklayıcı olacak bu veriler için sanırım.

Burda dikkat edilmesi gereken   minimum tutuşma enerjisi ve  alev alma hızı bence. Hidrojen diğer yakıtlara fark atıyor bu değerlere bakıldığında.

Zaten bu sebeplerden dolayı azgın,çılgın yakıt  Hidrojeni  LPG li araçlarda depolar gibi depolayıp kullanamıyoruz :)

Ancak birtakım kimyasal maddeler ile yakıt pili vs haline getirip daha kararlı bir yapıda muhafaza ederek(metal hidrid şeklinde) kullanıyorlar günümüz hibrit araç üreticileri.

Gelelim bizim sürecimize.Ben kendi deneylerimde birkaç patlama yaşadım.Patlama derken gözünüz korkmasın.Silah atar gibi  yükses ses çıkardı ama öyle kaputu arabayı dağıtacak gibi değil bu patlama.Evde de kurmuş olduğum deney düzeneklerinde çıkan gazın üzerine  çakmak tutup çatır patır sesler patlamalar elde ediyorum.

Tabi yüksek miktarda,muazzam bir gaz çıkışı olursa işi ciddiye almak lazım.Elektroliz düzeneğinden çıkan karışım  oksijen ve hidrojen karışımı,yani mükemmel bir yaKıcı ve mükemmel bir yaNıcı.Yapılan işlem olabildiğince kısa ve sağlam bir boru ile karbüratör girişinden bu karışımı araca vermek.

Silindirler içinde yakılan yakıt hava karışımı 1/15 ila 1/20 oranında oluyor ortalama,benim bildiğim.Siz dışarıdan oksijen ve hidrojen göndererek bu karışımı zenginleştiriyorsunuz.

Hatta bazı araçlara performans için NO2  tüpleri takılır.Halkım bunu NOZZZ diye telaffuz eder.Bizim yaptığımız düzenek te böyle bir düzenek.

Aracı tamamen suyla çalıştırma olayında işler daha da değişiyor.İlerde onlara da değineceğiz bakalım.
Kısaca özetlersem,doğru düzenek kurulup doğru bağlantılar yapılırsa,hiçbir tehlike yok.Yok efendim ben çıkan gazı kapalı bir odada biriktireyimde bir sigara yakıp seyredeyim olayı derseniz işler değişir.Ben mesuliyet  almıyorum bu konuda buradan belirteyim

Araç içinde üretilen gaz herhangi bir yerde bilerek biriktirilmeden ya da kazara,gözden kaçarak  sıkışıp birikmeden doğrudan motora gönderilir yakılırsa hiçbir tehlikesi yok.Tekrar belirteyim.

Birde benim prototip düzeneğin 1-2 resmini ekleyeyim bir inceleyin arkadaşlar.

• Son Düzenleme: 17 Ekim 2010, 18:04:07 - gevv

• mercury
  • [*][*]
Yanıt #19
Yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum ve sormak istediğim bişey var bunun kazancı nedir?Yani ne kadar gaz açığa çıkıyor sizin yaptığınız düzeneklerde?

• sibernetik
  • [*][*]
Yanıt #20
Oturup bir ölçüm yapmadım bu düzenek için.
Daha çok çalışırlığını test etmekti amacım.
Ankaradan Bursaya ordan da İstanbula geçtik araba ile  İlk başta 7 Amper civarı akım çeken düzenek Ankaraya geri döndüğümde 1 ampere kadar düşmüştü verim olarak.
Hem içindeki su ısınıyordu  hemde suyun içinde normalde görünmeyen tüm eser maddeler elektrotlar üzerinde birikiyordu.Yazının en başında bir resim var paslı boru gibi,işte o boru bu düzeneğin içinden çıkan çelik boru.Tamamen tıkanmıştı.

Ya bu düzeneği saf su ile kullanılır hale getirecektim ya da yüksek voltaj kullanan  ve ısınma tıkanma problemi olmayan  ayrıca çok verimli olan diğer düzeneğe geçecektim.
Ona uğraştım bir süre,zamansızlık,malzeme bulamama ve bazen parasızlık işleri geciktirdi.Telaşemi biraz azaltırsam çalışmaya devam edeceğim.

• mercury
  • [*][*]
Yanıt #21
Anladım her an saf su bulmak zor suyu kaynatıp buharından tekrar su elde etsek saf olur ama çok uğraştırır.Sizin yaptığınız devrelerde kare dalga mı kullanıyorsunuz?

• sibernetik
  • [*][*]
Yanıt #22
Evet kare dalga kullanıyorum.

Akım kontrolü için ve verimlilik için şart.

Ayrıca ilerde günlerde aktaracağım  rezonans olayı için (gerçi ben pek başaramadım ama ) PWM dalga şart.

Malzemesizlik öldürüyor adamı.

Videolarda bakıyorum da elin ülkesinde  adamlar evlerinin garajında çalışıyorlar.Aman allahım Akü şarj aletleri,çifter çifter AVO metreler,osiloskoplar bunlarda neyse ama çelik boruları,tüm paslanmaz ürünleri Türkiyede bulmak zor,imkansız değil ama zor.
Pek çok dürüst,beyefendi esnafı tenzih ediyorum ama bir gidiyorsunuz sanayi sitesine,adamlar köpek gibi kapıyorlar sizi,parasıyla iş yaptırıyorsunuz,havalarından triplerinden geçilmiyor,sadaka verir gibi tavırlar sergiliyorlar.
Yeni eve yerleştim bakalım,burda biraz daha uğraşabileceğim sanırım.

• mercury
  • [*][*]
Yanıt #23
İnşallah daha daha da başarılı olursunuz.Kolay gelsin :)

• sibernetik
  • [*][*]
Yanıt #24
Sağolun,selamlar.

• emo22
  • [*]
Yanıt #25
Konuyu görünce hemen kayıt oldum daha önceden misafir olarak takip ediyodum uzun zamandır bende bi bildiğimi paylaşabilmek için kayıt oldum burda anlatılan düzenekte sayın sibernetik dikişsiz paslanmaz çelik borudan yapılacak demiş peki çelik boru değilde krom boru kullansak daha iyi ve daha uzun ömürlü olmazmı? olur niye derseniz benim gözlemlediğim kadarı ile krom malzeme kolay kolay ne asitle ne yakmayla kolay kolay deforme olmayan bir element.Bu işte kullanılacaksa bence krom boru kullanmak 1.si çürüme deforme olma derdi yok 2.si krom borularda dikiş olayı yok.Bugüne kadar denediğim ufak çaptaki deneylerde kromun daha dayanıklı olduğunu gördüm.Vakit ve nakit sıkıntısı yüzünden pek ilerleyemedim genelde hep yarım kaldı çalışmalarım deneylerim ama hala içimde bu projeyi tamamlamak için düşüncelerim sürüyo.Benim tek üzerinde durmadığım tarafı gazı meydana getirecek olan depo ve içindeki plakalar veya boru tarafı tam olarak düzgün bi düzenek kuramadım yeterli bilgi toplayamadım.Bakalım zaman içinde belki yeni bişeyler bulur onuda yaparız.Bir başka husus ise çıkan gazı silindirlere göndermede sanırım herkes burda tıkanıyo gibi..Üretilen gazı motora injeckt edebilmek için karbüreatörlü araçlarda biraz sıkıntı çıkarıyo bazı araçlarda bulunan vakum  borusu ve bağlantı hortumları yüzünden gaz kaçakları meydana geliyo bunun önüne geçebilmek için mikser olarak adlandırılan dağıtıcı ile birlikte karbüratörle emme manifoltu arasına bağlanması adapte olması gerekir.Bu mikser olayını daha denemedim tabi.Ama enjeksiyonlu arabalarda maf sensöründen öncegaz girişi sağlanırsa en yüksek verimde kullanılabilir yada sıralı sistem lpg lerin enjektörlerinden alıp emme manifoltuna aynı sıralı sistem lpg bağlar gibi bağlayıp o şekilde verirsek oda olabilir ama enjektörlerin hangi zamanda açma durumunu volanttan gelen bilgiyle yaptırmak gerekiyo ve gaz pedalından alınan bir bilgiyle bir pice okutturulursa ne kadar gaz verirsen okadar hidrojen girişi veya üretimi yapılabilir yazıcaklarım bukadar aklıma geldikçe yazarım bişeyler..

• ygsdogan
  • [*]
Yanıt #26
Çelik veya krom boru yerine titanyum boru kullanın derim.
Ülkemizde çok fazla fiyat istiyorlar ancak Çin bu yüksek meblağlardan söz bile etmiyor.
Oksidasyon ve diğer tutunma eğilimli elementler titanyuma tutunamıyorlar.
Ben otomotiv işindeyim. Yurtdışına adı lazım değil (en büyük firmalar) birçok firmaya parça üretiyoruz.
Hepsi elektriği enerji olarak kllanmak için yeni projeler geliştiriyor.
Hidrojeni yakıt olarak kullanmıyorlar. Motor içindeki patlama enerjisi çok yüksek olduğundan zarar veriyor.
Hidrojen ; Fuel cell cihazlarda elektrik üretmek için kullanılıyor.
Elektrolizin tersi mantıkla çalışıyor bu cihazlar. Elektrik yeni geliştirilen uzun ömürlü litium ion akülerde depolanıyor.
Bu akülerin ulaşılmış ömrü şu an 60 yıl kadar. Ömrü uzatma çabasında adamlar.
Biz hala su ile hidrojen aşamasındayız.
Hevesinizi kırmak gibi olacak ancak. Hidrojeni yakıt olarak kullanacaksanız.
Motorunuzun malzemesi aluminyum olmayacak, magnezyum olmayacak, yani geçmişe döneceksiniz. Daha dayanıklı malzemeler kullanacaksınız, motorunuz ağırlaşacak.
En önemli kısmı arabanıza yaptığınız tasarruf modifikasyonları vizeden geçmeyecek. :))
Neyse yaklaşık 2 yıldır bu konuları araştırıyorum birçok patlamış parçalanmış motor remi ve deneme videosu gördüm bu konu ile ilgili.
Hidrojenle uğraşırken çok dikkatli olun kontrolü elden kaybederseniz kararsız patlamalar sizi kaybetmemize sebep olabilir.
Ancak hidrojeni patlatmadan elektrik üretimi için kullanırsanız çağı ve geleceği yakalarsınız.
Patlama olmaz küresel ısınma olmaz. Elektrik üretir aracınızı elektrikle yürütürsünüz..
Çevremiz ve dünya nefes alır.
Siz de hayatta kalırsınız.
Saygılar.

• emir28
  • [*][*]
Yanıt #27
vallahi harika bir araştırma olmuş bu sistemi öğrenci olmasam her halükarda yapmaya başlar ve yaparken ki deneyimlerimi de paylaşırdım teşekkürler... bana mail adresinizi özel mesaj olarak atarsanız sizinle konusmak istediğim bikaç konu var... konular içinde sizin buradaki tıkanma sistemi ile ilgili bir önerim de var...

• emo22
  • [*]
Yanıt #28
arkadaşım önerilerini buraya yazsanda bizde görsek olmazmı ben bildiğim herşeyi burada paylaştım bunda saklı tutulcak bi taraf göremiyorum ben.

• €mrah
  • [*]
Yanıt #29
Öncelikle sn.sibernetik\'e paylaşımlarını sunduğundan dolayı teşekkür ederim.Burada şunu belirtmeliyimki maliyet ve bulunabilirlik göz önünde tutularak krom malzeme kullanlılmalı fakat unutulmamalıki krom veya titanyum burada oksidasyona karşı kesin bir çözüm değildir.
Konuyla ilgilenen kişi yada kişilerin yorumlarınıda ayrıca bekliyorum.