image

Ana içeriğe git
Konu: LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı (2097 Kez okunmuş)

Ynt: LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı

Yanıt #135
bu devreyi montaj yapacağımız kutunun içine ilave olarak mı konulacak  abi ::)

edit: kabloları düzenleyeceğim :)

Devreler metal şase üzerine montajlanacak.
L nin ön panel tarafına POT'lar yerleşecek.
Montaj planı çok önemli olup, metal şase temin edildikten sonra resim çizilerek anlatılacaktır.
Soğutucu montajı ve potlar için kullanıcı gerekli hesapları yapmalıdır şimdiden.
Eğer kutu L şeklinde değil de U şeklinde bükülebilirse daha iyi olacaktır. çünkü giriş konnektörleri de önemlidir.
Ayrıca ampliye bir selektör (Teyp radyo pikap ) gibi girişler yapılacaksa belli bir kural dahilinde ön panel de düzenlenecektir.

Yanıt #136

Devreler metal şase üzerine montajlanacak.
L nin ön panel tarafına POT'lar yerleşecek.
Montaj planı çok önemli olup, metal şase temin edildikten sonra resim çizilerek anlatılacaktır.
Soğutucu montajı ve potlar için kullanıcı gerekli hesapları yapmalıdır şimdiden.
Eğer kutu L şeklinde değil de U şeklinde bükülebilirse daha iyi olacaktır. çünkü giriş konnektörleri de önemlidir.
Ayrıca ampliye bir selektör (Teyp radyo pikap ) gibi girişler yapılacaksa belli bir kural dahilinde ön panel de düzenlenecektir.

Hocam direkt olarak metal kutu alınması daha mı iyi olur? Yoksa sadece L şeklinde bükülmüş bir metal parçası yeterli midir?

Yanıt #137
Amaca ve tekniğine uygun metal kutu bulunabilirse daha iyi olur.

Yanıt #138
Amaca ve tekniğine uygun metal kutu bulunabilirse daha iyi olur.

Hocam birkaç sorum var.
1 - Şase noktasını kaç mm uç ile delmem gerekiyor?
2 - Hangi tür metalin kutu için kullanılması daha iyi olacaktır?
3 - LM4562 yerine TL072 kullanmak istiyorum. Uygun mudur?
4 - Loudness devresini ne zaman yapacağız?

Yanıt #139
Hocam birkaç sorum var.
1 - Şase noktasını kaç mm uç ile delmem gerekiyor?
2 - Hangi tür metalin kutu için kullanılması daha iyi olacaktır?
3 - LM4562 yerine TL072 kullanmak istiyorum. Uygun mudur?
4 - Loudness devresini ne zaman yapacağız?

1) 3mm lik matkap ucu ile delinmeli. Metal işçiliğiniz iyi değilse 3.5mm olabilir.
2) İdeal malzeme GROUND PLANE için alüminyum veya bakır. Ground plane kutunun alt kısmı olacaksa demir de olabilir.
Ground birleşme yerleri son derece önemli olup, kaliteli civata somun ve yükseltme aparatları kullanılmalıdır.
https://www.altinkaya.com.tr/Yukseltme-Parcalari/YP-400.html
YP410 idealdir.
Kutu ise isteğe bağlı olup U1.5 veya U2 alınabilir.
RM 115-20 ideal ölçülerdedir.
https://www.altinkaya.com.tr/Yeni-Urunler/RM-115.html
Aynı ürünün RM120-20 modelinin yüksekliği 8cm dir.
3)LM4562 yerine NE5532. TL072, TL082. NE4558 gibi entegreler kullanılabilir.
4) Arkadaşlardan birisi kutuyu hazırlayıp resmini iliştirdikten sonra loudness devre tasarımını da çizeceğim.
Loudness devresi için ayrıca potansiyometre de yapısına göre PCB de uyarlanmalıdır.

Yanıt #140
@Mr_YAMYAM  Abi bakarmısın  bağlantı doğru mu 🙂X
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #141
Bu gün kutu çalışmasına başladım. İlk olarak elimdeki malzemeleri kullanmak istedim. Eski asansör panosunun saçı vardı..
İste bu .
X

saçın bir kısmı bozuk olduğundan parca parca kullanmak zorunda kaldım
Kesim,
X

sonra düzgün bir şekilde bükmek için iskence  yaptım 😀
X
X

ortaya bu çıktı
X
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #142
Kutulamaya devam. 
Sıra geldi GRAUND PLANE YE iste bu
X
X

on ve arka paneli delmesi ve islemesi kolay olacağı için aliminyum levha dan yaptım
X
X
X

bu parçalar yine aliminyum köşebent ile birbirine montaj yapilacak.

Hava delikleri açılacak.. Devam ediyor.....
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #143
Kutulamaya devam. 
Sıra geldi GRAUND PLANE YE iste bu
X
X

on ve arka paneli delmesi ve islemesi kolay olacağı için aliminyum levha dan yaptım
X
X

bu parçalar yine aliminyum köşebent ile birbirine montaj yapilacak.

Hava delikleri açılacak.. Devam ediyor.....

Kutuyu beğendim.
Montaj planını ben söyleyeceğim. Senin planların yanlış.
Acele etme birlikte yapalım. Ben montaj planını çizerim yarın.

Yanıt #145

Kutuyu beğendim.
Montaj planını ben söyleyeceğim. Senin planların yanlış.
Acele etme birlikte yapalım. Ben montaj planını çizerim yarın.

tamam abi bekliyorum 😊
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #146
Hocam kusura bakmayın giremedim daha yeni cevap veriyorum. Bu gösterdiğiniz kutu biraz fazla pahalı değil mi? En azından öğrenci bütçesi için? Zira bir kutuya 200 TL vermek benim için zor.
Link: https://www.altinkaya.com.tr/Metal-Proje-Kutulari/MP-165.html
Bu olmaz mı? Biliyorum biraz ufak ama diğer kutu çok pahalı. Eğer olmaz derseniz bugün sanayiye gidip alüminyumdan bir kutu yaptıracağım.

Yanıt #147
YERLEŞİM PLANI VE TEKNİK HESAPLAMALAR.
X
Literatüre göre yüksek akım ve şebeke giriş tarafı daima kutunun solunda bulunmaktadır.
Bilimsel disiplin gereği, bir standart olmasa da bu kurala uyulmalıdır.
Bu yüzden trafo kutunun solunda ve arkaya doğru monte edilmiştir.
Hoparlör çıkışları yüksek akım bölgesidir. Dolayısı ile ana 220V girişinden hemen sonra yerleştirilir.
Hoparlör çıkışlarından sonra ampli çıkış katı yerleştirilmektedir.
Soğutucu dışarda kalacaksa kutu uygun şekilde kesilebilir.
Soğutucu içerde yapılacaksa alttan ve üstten hava delikleri yapılmalıdır.
Ya da soğutucu karşısına bir fan konulabilir.
Ampli çıkış modülümüzün hemen önüne ana besleme devresi konulmalıdır.
Böylece ampli katı akım dönüşleri direkt buradan sistem sıfır noktasına akacak, bu hat üzerine başka hiçbir akım karışmayacaktır.
Kutu arka sağ bölümleri ise zayıf akım bölgesidir. Tüm girişler ve varsa ön devreler bu bölgede konumlandırılmalıdır.
Bir pikap ön kuvvetlendiricisi, bir pre ampli katı veya mikrofon yükseltici devresi gibi.
Tasarımımızda bu devrelere ihtiyaç duyulmadığı için yer verilmemiştir.
PRE STATE GROUND NOKTASI.
Bu noktanın belirlenmesi oldukça zordur. Çünkü sistem ana besleme katı ile doğrudan ilişkilidir. Eğer devremizde ikinci bir güç kaynağı kullanılmış olsaydı, bu gü kaynağımızın ZERO POINT noktası, hem ana güç kaynağı sistem sıfır noktasına yakın olmalı, hem de ön devrelerin akımları birbirleri ile karışmayacak şekilde hem yerleşim hem de PCB tasarımı olarak hesaplanmalıydı.
Ana volüme devresinin GROUND noktası bize referans teşkil etmektedir. Dolayısı ile, hem pre devrelerin, hem de giriş şaselenmelerinin buradan yapılması son derece önem taşımaktadır. Böylece güç katındaki dönüş akımları ile pre devrelerdeki dönüş akımları birbirleri ile karışmadan en kısa yoldan dönüşlerini tamamlayacaklardır.
Tek ciddi hesap, pre-state ground noktası ile ana PSU system zero point noktası arasındaki omik, kapasitif ve indüktif dirençlerin hesabıdır.
Bizler metal ground plane kullandığımıza göre gerek indüktif, gerek omik gerekse kapasitif olarak kayda değer bir dirençle boğuşmayacağız. Çünkü kalın bir metal iletkenin bu dirençler ile fazlaca ilgisi bulunmamaktadır.
Ton kontrol devresine dikkat edilirse sistem zero point noktasına yakın olup, hem pre state ground noktası ile hem de ana besleme noktası ile bir üçgen oluşturmaktadır. Buradan akması gereken akımları kabaca gözönüne getirdiğimizde, başka hiçbir  akım ile karışmadığı görülebilir. Sadece ton kontrol devresinin kendi akımları bu bölge dahilinde direkt sistem zero point noktasına ulaşmaktadır.
Eğer ton kontrol devremizi kutunun sol tarafına alıp akım yollarını uzatmamız gerekseydi, bu sefer başka hesaplar yapıp tasarımımızı değiştirmemiz gerekebilirdi.
LOUDNESS devremiz henüz çizilmemiş olup kabaca boyut belirlenmiştir. Bu devreyi çizdiğimizde sorunsuzca yerine monte edebilir, başka hesaplarla boğuşmadan doğrudan takabiliriz.
Öyleyse bu plan dahilinde amplimizi monte ederek testlerini yapmaya başlayabiliriz. LOUDNESS devresi ne zaman yapılırsa o zaman yerine koyabileceğiz. Ancak volume potansiyometresinin yakınıa ton kontrol giriş grounduna da yakın olarak bir ground point yani bir civata somun atarak burada bir şase noktası oluşturmamız gereklidir.

Yanıt #148
Hocam öncelikle tekrar merhaba. Ben sizin linkini gönderdiğiniz kutuya ve kutu için gereken diğer malzemelere baktım, toplamda 400 TL civarı bir rakam çıkıyor. Bu benim için bayağı fazla. Ancak uygun görürseniz bunu alabilirim.
https://www.altinkaya.com.tr/Metal-Proje-Kutulari/MP-165.html
Bu olmaz derseniz uygun fiyatlı hangi kutu alınabilir? Çünkü diğeri ciddi anlamda pahalı bir kutu.

Yanıt #149
Hocam öncelikle tekrar merhaba. Ben sizin linkini gönderdiğiniz kutuya ve kutu için gereken diğer malzemelere baktım, toplamda 400 TL civarı bir rakam çıkıyor. Bu benim için bayağı fazla. Ancak uygun görürseniz bunu alabilirim.
https://www.altinkaya.com.tr/Metal-Proje-Kutulari/MP-165.html
Bu olmaz derseniz uygun fiyatlı hangi kutu alınabilir? Çünkü diğeri ciddi anlamda pahalı bir kutu.

Kutu uygunluğuna ben karar veremem.
Kutunun içerisine devreleri yerleştirecek olan sensin.
Oldukça kalın ve demirden yapılmış bu kutuya gerekli delikleri delebilecekmisin?
Malzemeleri tekniğine uygun yerleştirebilecekmisin.?
Firma tarafından elektrostatik boya ile boyanıp fırınlanmış bu kutuda şaseleme işlemlerini yapabilecekmisin ?