image

Ana içeriğe git
Konu: LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı (2097 Kez okunmuş)

Ynt: LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı

Yanıt #15
Korkma benim tasarımlarım asla aksilik yaratmazlar.

o konuda hiç şüphem yok abi. devreler çok güzel .  malzeme siparişi verdim.  yalnız bakır  plaketlerden hiç memnun değilim. uclarım çok iyi olmasına rağmen geçen hafta aldığım plaketler delinirken eriyor ve delik etrafı kabarıyor.  sizin devrelede dikkatimi çekti. epoxy plaket mi onlar. görüntüsü de çok hoş.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #16
Epoxy ama çok ta kaliteli değiller. Çin işi.
Yıllar önceki epoxy ler çok hoş ve kaliteli idi.
Matkapın eriyorsa ya uçların adidir ya da yeterli devirde dönmüyordur.
0.8 lik bir matkap için en azından 20.000 devirli motor kullanılmalıdır.
Ben plaketleri hazır yaptırıyorum.
Vatandaş kalıp parası olarak 40TL alıyor. 5 plaket için yaklaşık 50 kaat ödüyorum.

Yanıt #17
Epoxy ama çok ta kaliteli değiller. Çin işi.
Yıllar önceki epoxy ler çok hoş ve kaliteli idi.
Matkapın eriyorsa ya uçların adidir ya da yeterli devirde dönmüyordur.
0.8 lik bir matkap için en azından 20.000 devirli motor kullanılmalıdır.
Ben plaketleri hazır yaptırıyorum.
Vatandaş kalıp parası olarak 40TL alıyor. 5 plaket için yaklaşık 50 kaat ödüyorum.

Hocam besleme devreleri mükemmel. Ben biraz dinlendim, eksiklerimi giderdim ve geri geldim. Şimdi, bu besleme devresinde 1ohm 10W direnç kullanmışsınız. Bunları kullanmak gerekli mi? Eğer çok önemli bir şey değil ise kullanmamayı düşünüyorum.
Ekleme: Eğer uygun görürseniz 5W kullanabilirim.

Yanıt #18
Hocam besleme devreleri mükemmel. Ben biraz dinlendim, eksiklerimi giderdim ve geri geldim. Şimdi, bu besleme devresinde 1ohm 10W direnç kullanmışsınız. Bunları kullanmak gerekli mi? Eğer çok önemli bir şey değil ise kullanmamayı düşünüyorum.
Ekleme: Eğer uygun görürseniz 5W kullanabilirim.

Çok gerekli değil. Ancak ground hesaplarını yapamayan arkadaşlar kullanırsa faydalı olacaktır.
Devreden çekilecek akıma göre direncin güç değeri belirlenir.
LM1875 li bir devrede 5W kullanılabilir. Sorun olmaz.

GELELİM LM1875'in PCB TASARIMINA.
Geliştirilmiş olarak yeniden çizdim ve sizlerin kullanımına sunuyorum.
X
Görüleceği üzere alışılagelmiş LM1875 devresinden farklı değerler ve ilave ekipmanlar eklenmiştir.
Bu elemanların hesaplamalarını ve işlevlerini konumuz içerisinde tartışıp, kullanıcı arkadaşların tasarımları doğrultusunda değerlerini belirleyeceğiz.
Devrede J1 olarak görülen bağlantı bir JUMPER'dır.
Bu jumper pre state ground ile power state ground'u birleştirmektedir.
Bu jumper PCB hazırlanıp bağımsız olarak test edilirken kısa devre edilecek, montaj tamamlandıktan sonra açık devre edilecektir.
Pre state ground ayrı bir yerde olacağı için genellikle volüme kontrol potansiyometresi civarı bir yerlerden ana şaseye irtibatlanmaktadır. Dolayısı ile tasarımımızın merkez noktası burası olacaktır. Tüm pre devrelerin şaselerini bu noktayı baz alarak yapacağız.
Ton kontrol devresinde de hep pre state hem de power state ground hatları olduğu için, montajımızda bu unsurlar doğrultusunda yol izleyerek en ideal montajımızı yapacağız.
NOT:
Bass karakteristiği için loudness ilavesi devre üzerinde değildir. Tasarımımız daha üst seviye olduğu için ayrı bir karta loudness devresi yapıp, bu kartı da tasarım prosedürleri dahilinde kutumuza monte edeceğiz.
İyi bir loudness DYNAMIC SUPER LOUDNESS olarak tanımlanmış olup, aşırı duyulan frekans bölgesinin genliğini kulağın eşgürlük eğrisine göre azaltan loudness uygulamasıdır. Ancak bu tür loudness için 5 uçlu (Haricen 2 bağlantısı daha olan pot) kullanılması gerektiğinden malzeme temini doğrultusunda tasarlanacaktır.
5 uçlu pot temin edilemiyorsa normal 3 uçlu potlar kullanılarak bilindik loudness uygulaması yapılacaktır.
POT değeri minumum 50K max 100K olarak hesaplanmıştır.

Yanıt #19

Amatör bir tasarımın ground etkilerini en aza indirebilmek için bir ilave.
Bu direnç hem ripple'ları birazcık azaltır, hem de hafif bir soft start etkisi gösterir.
Teknik olarak besleme gerilimine seri olmasına karşın, besleme kaynağı iç direncini bir miktar artırarak ground hattındaki küçük çaptaki dalgalanmaları engeller. Bu da tasarımda yapılabilecek küçük çaptaki baskı devre yolları etkileşimini azaltır.

İyi bir tasarımda bu dirençlere ihtiyaç duyulmaz. Ancak PCB yollarındaki küçük dirençlerin etkilerini ölçebilmek genellikle çok zordur.

amatörler için  evet kullamak gerekli ;)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #20

Çok gerekli değil. Ancak ground hesaplarını yapamayan arkadaşlar kullanırsa faydalı olacaktır.
Devreden çekilecek akıma göre direncin güç değeri belirlenir.
LM1875 li bir devrede 5W kullanılabilir. Sorun olmaz.

GELELİM LM1875'in PCB TASARIMINA.
Geliştirilmiş olarak yeniden çizdim ve sizlerin kullanımına sunuyorum.
X
Görüleceği üzere alışılagelmiş LM1875 devresinden farklı değerler ve ilave ekipmanlar eklenmiştir.
Bu elemanların hesaplamalarını ve işlevlerini konumuz içerisinde tartışıp, kullanıcı arkadaşların tasarımları doğrultusunda değerlerini belirleyeceğiz.

Devrede J1 olarak görülen bağlantı bir JUMPER'dır.
Bu jumper pre state ground ile power state ground'u birleştirmektedir.
Bu jumper PCB hazırlanıp bağımsız olarak test edilirken kısa devre edilecek, montaj tamamlandıktan sonra açık devre edilecektir.
Pre state ground ayrı bir yerde olacağı için genellikle volüme kontrol potansiyometresi civarı bir yerlerden ana şaseye irtibatlanmaktadır. Dolayısı ile tasarımımızın merkez noktası burası olacaktır. Tüm pre devrelerin şaselerini bu noktayı baz alarak yapacağız.
Ton kontrol devresinde de hep pre state hem de power state ground hatları olduğu için, montajımızda bu unsurlar doğrultusunda yol izleyerek en ideal montajımızı yapacağız.
NOT:
Bass karakteristiği için loudness ilavesi devre üzerinde değildir. Tasarımımız daha üst seviye olduğu için ayrı bir karta loudness devresi yapıp, bu kartı da tasarım prosedürleri dahilinde kutumuza monte edeceğiz.
İyi bir loudness DYNAMIC SUPER LOUDNESS olarak tanımlanmış olup, aşırı duyulan frekans bölgesinin genliğini kulağın eşgürlük eğrisine göre azaltan loudness uygulamasıdır. Ancak bu tür loudness için 5 uçlu (Haricen 2 bağlantısı daha olan pot) kullanılması gerektiğinden malzeme temini doğrultusunda tasarlanacaktır.
5 uçlu pot temin edilemiyorsa normal 3 uçlu potlar kullanılarak bilindik loudness uygulaması yapılacaktır.
POT değeri minumum 50K max 100K olarak hesaplanmıştır.

Hocam o zaman ilk soru benden. Cx olarak belirttiğiniz kondansatör nedir, ne işe yarar ve değeri en ideal ne olmalıdır?

Yanıt #21
Cx kondansatörü çıkış katımızın yüksek frekans bölgesi kompanzasyonu içindir.
Takribi öngörülen değer 100nF ila 220nF arasındadır.
Ancak kalibrasyon için (2K2 trimpot) devre tasarımı bittikten sonra ve yük empedansı doğrultusunda ayar yapılacağından, kesin bir değer belirlenemez.
Ancak kesin olan birşey vardır ki burada kullanılması gereken kondansatör tipi oldukça önemlidir.
AUDIO devreleri için kullanılan kondansatörlerden kullanılması gerekmektedir.
Normal duyumda bu devrenin etkileşimi kulak tarafından algılanmayabilir. Ancak temel frekans karakteristiği ölçülürken, ciddi farklar görülecektir.
Sizler öncelikle bu kondansatörü devrede boş bırakıp, tasarımınızı tam anlamıyla yapabildikten sonra öneriler doğrultusunda ayar yapmalısınız.

Yanıt #22
Cx kondansatörü çıkış katımızın yüksek frekans bölgesi kompanzasyonu içindir.
Takribi öngörülen değer 100nF ila 220nF arasındadır.
Ancak kalibrasyon için (2K2 trimpot) devre tasarımı bittikten sonra ve yük empedansı doğrultusunda ayar yapılacağından, kesin bir değer belirlenemez.
Ancak kesin olan birşey vardır ki burada kullanılması gereken kondansatör tipi oldukça önemlidir.
AUDIO devreleri için kullanılan kondansatörlerden kullanılması gerekmektedir.
Normal duyumda bu devrenin etkileşimi kulak tarafından algılanmayabilir. Ancak temel frekans karakteristiği ölçülürken, ciddi farklar görülecektir.
Sizler öncelikle bu kondansatörü devrede boş bırakıp, tasarımınızı tam anlamıyla yapabildikten sonra öneriler doğrultusunda ayar yapmalısınız.

Hocam devrenin giriş kısmında 1 ve 2 numaralı noktalar neyi ifade ediyor? Bir de, kondansatör olarak MKT kullansam olur mu?

Yanıt #25
eline sağlık abi. evet gördüğüm lm1875 lerden çok farklı olmuş.
bazılarını sorayım şimdiden :)
1. 2k2 trimpotlar ne için?
2. simetrik beslenen  devrelerde kafamda netleştiremediğim konu güç bağlantıları. sizin besleme devresinde 2 adet simetrik çıkış var. biri ampli devremiz diğeri ton devremiz . devreyi bu şekilde bastığımda enerji girişini köprüleyerek mi vermeliyim ampliye.
3. cx capasitor ?
4. loudnes için ayrı devre yapacağız.  bunun için bahsettiğiniz potansiyometrelern on/of mono potansiyometre  yani şu resimdekiler. ama 50-100k olmalı  demi :)

X
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #26
2. simetrik beslenen  devrelerde kafamda netleştiremediğim konu güç bağlantıları. sizin besleme devresinde 2 adet simetrik çıkış var. biri ampli devremiz diğeri ton devremiz . devreyi bu şekilde bastığımda enerji girişini köprüleyerek mi vermeliyim ampliye.
3. cx capasitor ?
4. loudnes için ayrı devre yapacağız.  bunun için bahsettiğiniz potansiyometrelern on/of mono potansiyometre  yani şu resimdekiler. ama 50-100k olmalı  demi :)

X
Loudness potu o değil. Ben baktım. Tanesi 27 dolara geliyor. Hocam bana önceden bir konuda link göndermişti. Bulabilir isem atarım linki.
Ekleme: Link burada. 4 uçlu ama anladığım kadarı ile bu da kullanılabiliyormuş.
https://www.ebay.com/p/Dual-Potentiometer-100k-Ohms-for-Amplifier-Preamp-Headphones-same-as-Alps/13003920443?iid=201963087970

Yanıt #27
27 dolar mi 3 ucluyla devam   ;D
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #28
3. cx capasitor ?

2K2 trimpot ve Cx kondansatörünü yukarda açıklamıştım. Yüksek frekans bölgesi kompanzasyonu.
Bu devre son derece hassastır ve yanlışlıkla entegreleri yakabilirsiniz.
Bu yüzden Cx kondansatörünü koymadan, öncelikle devreyi sağlıklı çalıştırmalı ve gereğinde bu devreyi aktif hale getirmelisiniz.
Bilindik MKT tipi kondansatörler burada kullanılmaz.
Kullanılabilecek bazı tipindirik kondansatör tiplemeleri.
X
Tip olarak benzerlik gösterseler de yapısal olarak çok farklı olabilmektedirler.
İyi bir elektronikçi yapısal farkları ve etkilerini bilmelidir.
Normal olarak kondansatör tiplerinin farklı kullanılması genel duyumda fark göstermeyebilir.
Ancak devre bütünlüğü ve dolayısı ile tüm etkenler bir araya geldiğinde, tüm kullanılan malzeme tipi ve kalitesi, tasarımdaki farkı ortaya çıkacaktır.

Yanıt #29

2K2 trimpot ve Cx kondansatörünü yukarda açıklamıştım. Yüksek frekans bölgesi kompanzasyonu.
Bu devre son derece hassastır ve yanlışlıkla entegreleri yakabilirsiniz.
Bu yüzden Cx kondansatörünü koymadan, öncelikle devreyi sağlıklı çalıştırmalı ve gereğinde bu devreyi aktif hale getirmelisiniz.
Bilindik MKT tipi kondansatörler burada kullanılmaz.
Kullanılabilecek bazı tipindirik kondansatör tiplemeleri.
X
Tip olarak benzerlik gösterseler de yapısal olarak çok farklı olabilmektedirler.
İyi bir elektronikçi yapısal farkları ve etkilerini bilmelidir.
Normal olarak kondansatör tiplerinin farklı kullanılması genel duyumda fark göstermeyebilir.
Ancak devre bütünlüğü ve dolayısı ile tüm etkenler bir araya geldiğinde, tüm kullanılan malzeme tipi ve kalitesi, tasarımdaki farkı ortaya çıkacaktır.

Abi ben o kondansatörleri nereden bulayım ya ;D