image

Ana içeriğe git
Konu: LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı (2095 Kez okunmuş)

LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı

Arkadaşlarım @memleket  ve  @Kazasker‍   için LM1875 li ampli tasarımı sunuyorum.
İyi bir ampli tasarımında çıkış devresinin önemi çok ta fazla değildir.
Çıkış devresinin önemi, istenilen güç bandı doğrultusunda kullanıcı istekleri doğrultusunda belirlenmektedir.
Yani çok fazla güç istenmeyen veya yüksek sesle müzik dinlenilmesini sevmeyen kişiler elbette daha düşük güçte çıkış katını tercih edebilecekleri gibi, yüksek güç isteyen kişiler de elbette çok daha yüksek çıkış gücü verebilen çıkış katlarını tercih edebilirler.
Konumuz esas itibarı ile iyi kalite bir ampli tasarımı olup, integrated bir amplinin teknik özelliklerini tartışıp, gereğini yerine getirebilmektir.
Bir integrated amplide çıkış katı haricinde ton kontrol, pre amplifikatör gibi ön devreler de bulunabilmektedir.
Esasen, genel dinleme amaçlarını gözönünde bulundurduğumuzda bu ön devreleri de mecburen kullanmalıyız.
Tasarıma gelelim.
Her cihazda olduğu gibi, bir amplideki besleme devresinin önemi tartışılmazdır.
Bu sebeple ilk olarak uygun bir besleme devresi sunuyorum.
Bu besleme devresi genel amaç için tasarlanmış olup, LM1875 veya benzer özelliklerde başka bir çıkış katını ve ön devreleri besleyebilecek özelliktedir.

Ynt: LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı

Yanıt #1
Arkadaşlarım @memleket  ve  @Kazasker‍  için LM1875 li ampli tasarımı sunuyorum.
İyi bir ampli tasarımında çıkış devresinin önemi çok ta fazla değildir.
Çıkış devresinin önemi, istenilen güç bandı doğrultusunda kullanıcı istekleri doğrultusunda belirlenmektedir.
Yani çok fazla güç istenmeyen veya yüksek sesle müzik dinlenilmesini sevmeyen kişiler elbette daha düşük güçte çıkış katını tercih edebilecekleri gibi, yüksek güç isteyen kişiler de elbette çok daha yüksek çıkış gücü verebilen çıkış katlarını tercih edebilirler.
Konumuz esas itibarı ile iyi kalite bir ampli tasarımı olup, integrated bir amplinin teknik özelliklerini tartışıp, gereğini yerine getirebilmektir.
Bir integrated amplide çıkış katı haricinde ton kontrol, pre amplifikatör gibi ön devreler de bulunabilmektedir.
Esasen, genel dinleme amaçlarını gözönünde bulundurduğumuzda bu ön devreleri de mecburen kullanmalıyız.
Tasarıma gelelim.
Her cihazda olduğu gibi, bir amplideki besleme devresinin önemi tartışılmazdır.
Bu sebeple ilk olarak uygun bir besleme devresi sunuyorum.
Bu besleme devresi genel amaç için tasarlanmış olup, LM1875 veya benzer özelliklerde başka bir çıkış katını ve ön devreleri besleyebilecek özelliktedir.

@Mr_YAMYAM‍, üstad LM337 nin bağlantısına bi bakar mısın?

Yanıt #2
LM337 ile LM317 nin bacak bağlantıları aynı değildir.
LM337 de 2 numaralı bacak (Ortadaki) V in iken LM317 de 3 nolu bacak V in dir.
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm137.pdf

Yanıt #3
LM317 yi proteusta yanlış yapmışlar o zaman. 2 nolu bacak OUT görünüyor.

Yanıt #4
Mümkündür.
Ben LM337 yi 30 yıldır kullanıyorum.
Halihazırda yapılmış devrelerim de var.
Yani kesin olarak 2 nolu bacak giriştir.

Yanıt #5
Üstad ordaki 1R 10W direnç ne için?

Yanıt #6
Üstad ordaki 1R 10W direnç ne için?

Amatör bir tasarımın ground etkilerini en aza indirebilmek için bir ilave.
Bu direnç hem ripple'ları birazcık azaltır, hem de hafif bir soft start etkisi gösterir.
Teknik olarak besleme gerilimine seri olmasına karşın, besleme kaynağı iç direncini bir miktar artırarak ground hattındaki küçük çaptaki dalgalanmaları engeller. Bu da tasarımda yapılabilecek küçük çaptaki baskı devre yolları etkileşimini azaltır.

İyi bir tasarımda bu dirençlere ihtiyaç duyulmaz. Ancak PCB yollarındaki küçük dirençlerin etkilerini ölçebilmek genellikle çok zordur.

Yanıt #7
konuyu açmana çok sevindim yamyam abi.  birazdan evde olurum. proteusu açıp girişeyim işe  :)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #8
Bakalım bu besleme devresini kimler yapacak.
Daha sonra LM1875 in PCB tasarımını da yapacağım.
Ton kontrol zaten daha önce yapılmış ve konu açılmış olduğu için, bu konu dahilindedir.

Yanıt #9
@Mr_YAMYAM  abi besleme devresinde 4700 uf kapasitörleri 80wat kullansam sorun olur mu? 
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #10
@Mr_YAMYAM  abi besleme devresinde 4700 uf kapasitörleri 80wat kullansam sorun olur mu?

80W mı ?  :D :o :P
 O kondansatör 10 kilo falan olur. Kutuya bile sığdıramazsın.

Eğer watt değil de volt demek istemişsen, bacak bağlantıları tuttuğu takdirde ve PCB ye sığdığı takdirde rahatlıkla kullanabilirsin.

Ben muhtelif kondansatörler için birkaç delik daha işaretlemiştim. Genellikle tüm kondansatörlere uyacaktır.

Yanıt #11
Yanlış okumadıysam bunlar abi 😁
X
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #12
HAH onlar gayet hoşşt olur.
Köprü diyottan hemen sonra kahverengi olanları (80V) takarsın. Dirençten sonra 35V olanları takarsın.
Besleme gerilimin 19V AC olacağı için güvenle hepsini kullanabilirsin.

NOT:
Çakmağı Ampli için herhangi bir amaçla kullanamzsın.
3227 sayılı kanun gereğince suç sayılır :D

Yanıt #13
 :D  :D    :D  :D çakmak olurda bir aksilik olursa komple sistemi yakmak için  ;D
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #14
Korkma benim tasarımlarım asla aksilik yaratmazlar.
Daha önce yapmış olduğum ve kullanmakta olduğum güç devreleri.
X
X
LM317 ve 337 li simplex besleme devresi.
Konu içerisinde paylaşmış olduğum devrenin aynısı olup sadece iki adet kondansatör ve direnç ilavesi sizler için yapılmıştır.

Aynı devrenin daha gelişmiş hali.
X
Servo güç kaynağı olarak bilinen bu devreyi @gevv‍  vermişti. :D
O yıldan itibaren birkaç tane yapıp test etmiştim.
Normal güç kaynaklarında 2-3mV ripple değerine ulaşabilirken, bu servo güç kaynağında max. 1mV ripple değerine ulaşmış bulunuyorum.
Yüksek kazançlı pikap önkuvvetlendiricisi için böyle bir devre gerekli idi.