image

Ana içeriğe git
Konu: Windows'u Ubuntu ile acıp virüs temizleme ? (502 Kez okunmuş)

Ynt: Windows'u Ubuntu ile acıp virüs temizleme ?

Yanıt #15
Sen kafayı çalıştırdıktan sonra herbirşeyi yaparsın.
USB güvenlik programları var onlardan kurun bilgisayara. Bir de yanına Grekli antivirüs tamamdır.

@seron   DVD İsoyu yazdırdım başlattım 4 secenek geldi ben kurma denemek icin ac dedim yani canlı kısmını ama bir komut ekranı cıktı direk siyah ekran orda kaldı 1-2 kere tekrarladım aynı. daha sonra 8gb flasha yazdırdım isoyu onla denedim yine canlı olanı sectim bu sefer komut ekranı değil mor bir ekran geldi ubuntu yazıyor altında 4 nokta mı ne vardı yükleniyor ibaresi 3 dk durup sonra dondu baya bekledim değişen birşey yok reset attım pc ye tekrardan yine mor ekrana geldim yine takıldı kaldı. valla ne zor iş miş
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #16
sanal bilgisayar ile virüs temizlenebilir mi @seron  belki işe yarar.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #17
Bu sabah gidip virüslü bilgisayarda ubunutuyu actım ilk yükleme kısmında flashı sectim ubuntu acıldı sistem dosyalarına falan girdik herşey düzgün gözüküyor virüs falan yok hatta virüs sayılabilecek bazı şeyleride sildim. mesela motor.dll diye sacma sapan dll dosyaları var ama virüs olduğunu tahmin etmiyorum. tamamen windowsun kendi dosya sisteminin bozulmasından kaynaklanan birşey galiba format atacaktım fakat 40gb bir program var hoca onu almak istiyor ama sistem onuda bozmuş zaten alıp ne yapıcak hiç bilmiyorum bugün direk formatlıycam.

Yanıt #18
sanal bilgisayar ile virüs temizlenebilir mi @seron  belki işe yarar.
Bilemiyorum. Denemedim.
Bu sabah gidip virüslü bilgisayarda ubunutuyu actım ilk yükleme kısmında flashı sectim ubuntu acıldı sistem dosyalarına falan girdik herşey düzgün gözüküyor virüs falan yok hatta virüs sayılabilecek bazı şeyleride sildim. mesela motor.dll diye sacma sapan dll dosyaları var ama virüs olduğunu tahmin etmiyorum. tamamen windowsun kendi dosya sisteminin bozulmasından kaynaklanan birşey galiba format atacaktım fakat 40gb bir program var hoca onu almak istiyor ama sistem onuda bozmuş zaten alıp ne yapıcak hiç bilmiyorum bugün direk formatlıycam.

Ubuntu sisteminin kullandığu Unity masaüstü ortamı (yani tema) çok ağırdır. Ayrıca ubuntu her sistemde düzgün açılacak diye bir garanti yok. bazı sistemlerde sorun çıkarabilir. Yine de uyumluluğu yüksektir. Açılırken neden siyah ekrana düştün, neden yanıp sönen noktalarda takıldı bunların nedeni donanım uyumsuzlukları genellikle. HP makinelerde bu tip sorunlarla sık karşılaşılabiliyordu bir ara.

Hocanın bilgisayarına gelince bilmediğin şeyi silme. Avira rescue iso tam o bilgisayarın ilacı ama oturup Live oturum ile başlatabilip virüs taraması yaptıracak birisi lazım. Sen ilk defa yaptığından veya gerçekten açılış sorunları olduğundan olmamış. Hocaya sormadan silme bilgisayarı. İlk mesajında bahsettiğin masaüstündeki dosyalar .ink uzantısı alıyor dediğin şey regedit hatası hep. İnk uzantılı dosya kısayol demek zaten. Ama regedit kayıtları hasarlı olduğundan çalışmaz hale gelmiştir tahminim. Öte yandan flaşını takınca içindeki dosyaların silinmesi, antivirüs kurulamaması, veya kurulunca virüs tarafından durdurulup bozulması o bilgisayarın "zombi" olduğunu gösteriyor. O hocanın nasıl birisi olduğunu bilmiyorum. Ama madem "ubuntu ile windows virüsü temizleneceğini" biliyorsa, nasıl oluyor da bir bilgisayarı zombiye çevirmeyi başarabiliyor diye sormuyorum. Muhakkak bilmediğim şeyler vardır ukalalık ve dedikodu yapmak istemem.

Sen kendisine dürüstçe söyle, hocam böyle böyle oldu ben bu işi yapamıyorum de. sıkıntı yapmaz herhalde. Yapmasını biliyorsa ver eline Avira rescue DVDsini kendisi yapsın bak o da olur. Hocam bu DVD varya bu DVD offff tam senlik de ver eline uğraşsın.

Ek: Konuyla ilgilenenler şunlara da bakabilir:
https://www.lifewire.com/free-bootable-antivirus-tools-2625785
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #19
Bilemiyorum. Denemedim.Ubuntu sisteminin kullandığu Unity masaüstü ortamı (yani tema) çok ağırdır. Ayrıca ubuntu her sistemde düzgün açılacak diye bir garanti yok. bazı sistemlerde sorun çıkarabilir. Yine de uyumluluğu yüksektir. Açılırken neden siyah ekrana düştün, neden yanıp sönen noktalarda takıldı bunların nedeni donanım uyumsuzlukları genellikle. HP makinelerde bu tip sorunlarla sık karşılaşılabiliyordu bir ara.

Hocanın bilgisayarına gelince bilmediğin şeyi silme. Avira rescue iso tam o bilgisayarın ilacı ama oturup Live oturum ile başlatabilip virüs taraması yaptıracak birisi lazım. Sen ilk defa yaptığından veya gerçekten açılış sorunları olduğundan olmamış. Hocaya sormadan silme bilgisayarı. İlk mesajında bahsettiğin masaüstündeki dosyalar .ink uzantısı alıyor dediğin şey regedit hatası hep. İnk uzantılı dosya kısayol demek zaten. Ama regedit kayıtları hasarlı olduğundan çalışmaz hale gelmiştir tahminim. Öte yandan flaşını takınca içindeki dosyaların silinmesi, antivirüs kurulamaması, veya kurulunca virüs tarafından durdurulup bozulması o bilgisayarın "zombi" olduğunu gösteriyor. O hocanın nasıl birisi olduğunu bilmiyorum. Ama madem "ubuntu ile windows virüsü temizleneceğini" biliyorsa, nasıl oluyor da bir bilgisayarı zombiye çevirmeyi başarabiliyor diye sormuyorum. Muhakkak bilmediğim şeyler vardır ukalalık ve dedikodu yapmak istemem.

Sen kendisine dürüstçe söyle, hocam böyle böyle oldu ben bu işi yapamıyorum de. sıkıntı yapmaz herhalde. Yapmasını biliyorsa ver eline Avira rescue DVDsini kendisi yapsın bak o da olur. Hocam bu DVD varya bu DVD offff tam senlik de ver eline uğraşsın.

Ek: Konuyla ilgilenenler şunlara da bakabilir:
https://www.lifewire.com/free-bootable-antivirus-tools-2625785

Bilmiyorum Pazartesi birde antivürüsle başlatırım sistemi olursa olur olmaz ise dediğin gibi zaten ben işe girerken elektrik-elektronik bölümü mezunuyum dedim. gerizekalılar PC ye verdiler sanki BİLGİSAYAR Mezunuyum dedim adamlara. yapamazsam da bir şey diyemez uzmanlık alanım değil ne diyecek en fazla BIRAKIYORUM İŞİ DERİM :D

benim Leptop : ASUS FX-503VD
İ5-7300HQ
8GB GÖMÜLÜ RAM
1TB HARDDİSK
GTX 1050 4GB EKRAN KARTI

Yanıt #20
Abim sana yakın olsam üşenmeden dolmuşa otobüse atlar yardım ederim ama uzaksın.
Bir defa işi bırakmayacaksın. Bak yukarıda bir sürü alternatif verdim. Hatta kendi linkimden kendim heveslendim kendi kendime dün 3 tane iso indirdim. Geldim evde HDDye attm. Lazım olursa diye.
İndirme imkanların uygunsa, başka iş vermemişlerse, otur o işi yapmaya çalış hem meşgul görünürsün çalışıyor sanarlar... Zor birşeyi yok DVDden başlat, internetten virüs tanımlamalarını aldır. Daha sonra C diskini tarat raporu incele windows krek dosyası hariç herşeyi sildir. Yine yapamıyorsan benden bu kadar dersin bunun için iş mi bırakılır?

Yanıt #21
Abim sana yakın olsam üşenmeden dolmuşa otobüse atlar yardım ederim ama uzaksın.
Bir defa işi bırakmayacaksın. Bak yukarıda bir sürü alternatif verdim. Hatta kendi linkimden kendim heveslendim kendi kendime dün 3 tane iso indirdim. Geldim evde HDDye attm. Lazım olursa diye.
İndirme imkanların uygunsa, başka iş vermemişlerse, otur o işi yapmaya çalış hem meşgul görünürsün çalışıyor sanarlar... Zor birşeyi yok DVDden başlat, internetten virüs tanımlamalarını aldır. Daha sonra C diskini tarat raporu incele windows krek dosyası hariç herşeyi sildir. Yine yapamıyorsan benden bu kadar dersin bunun için iş mi bırakılır?

@seron  millete derdimi anlatmaktan yoruldum , aslında okulda ki olaylar biraz farklı burada yazmak istemiyorum yarın bir gün görürler başıma da bela olur. KLASİK DEVLET KURUMLARI işte  Ezilecek biri varsa itinayla EZERİZ... gibisinden. bilmiyorum dediğin gibi pazartesi günü uğraşacağım bu sefer antivürüs ile başlatıcam.

Yanıt #22
@seron  PC Aviranin antivurusu ile actim ubuntu diyede yaziyor zaten. suan wizard deyip tum diskleri gosterdim 2.5 sattir %26 da tariyor cok dosya var galiba bekliyorum bitmesini bakalim olur heralde duzelir.

Yanıt #23
suan %36 da  tespit edilenlerde 4 yaziyor. 4 tane virus buldu galiba 1 milyon 266 bin 143 tane dosya varmis topladim suan 360 bin tanesini taradi

ama internetten birsey indirmedi galiba  hala tariyor bakalim heycan var :D

Yanıt #24
suan %36 da  tespit edilenlerde 4 yaziyor. 4 tane virus buldu galiba 1 milyon 266 bin 143 tane dosya varmis topladim suan 360 bin tanesini taradi

ama internetten birsey indirmedi galiba  hala tariyor bakalim heycan var :D

sende   C:\ProgramFileas      virüsu var galiba, bu dediğim klasör ismini c de yukarıya yaz bakalım. içinde virüsler varmı?
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #25
@i3uz dediğin dosya C diskin de yok. daha doğrusu orada bulamadım arama yaptım yok tek tek baktım yok zaten ubuntu gizli dosyalarıda gösteriyor. göremedim bir şey.

Yanıt #26
şuan çarşıya gidiyorum anahtar kestirmeye . saat 6 gibi okula dönünce bitirmiş olur bakalım inşallah o bozuk dosyalarıda düzeltir.

Yanıt #27
Umarım sistem dosyaları hasar görmemiştir. Gördüyse virüsten temizlemek bir yere kadar...
Bahsettiğin bozulan dosyalar ise düzelmez.
Tarama bitiminde KMS.Exe gibi birşey görürsen onu silmemesini söyle. Çünkü windows krek dosyasıdır o. Antivirüsler onu pek sevmez. Ya da sistem windows7 ise win7 loader.exe veya dazzer.exe gibi birşey bulursan onlar windowsu krekleyen dosyalar. Yok windows orjinaldiyse hiçbirşeyi affetme herşeyi silmesini söyle. Avira antivirüs rar, zip gibi dosyaları da tarar ve virüs bulursa yutar. Bu nedenle arşivlenmiş dosyalarınız varsa onları saklayın demeyi unuttum.
Sonucu bekliyorum.

Yanıt #28
Umarım sistem dosyaları hasar görmemiştir. Gördüyse virüsten temizlemek bir yere kadar...
Bahsettiğin bozulan dosyalar ise düzelmez.
Tarama bitiminde KMS.Exe gibi birşey görürsen onu silmemesini söyle. Çünkü windows krek dosyasıdır o. Antivirüsler onu pek sevmez. Ya da sistem windows7 ise win7 loader.exe veya dazzer.exe gibi birşey bulursan onlar windowsu krekleyen dosyalar. Yok windows orjinaldiyse hiçbirşeyi affetme herşeyi silmesini söyle. Avira antivirüs rar, zip gibi dosyaları da tarar ve virüs bulursa yutar. Bu nedenle arşivlenmiş dosyalarınız varsa onları saklayın demeyi unuttum.
Sonucu bekliyorum.

carsidan geldim %61 e kadar gelmis  tespit edilenler 8 e yukselmis bende merak ediyorum bakalim. yalniz Seron bu youtbede izledim nasil yapiyor diye tarama bittikten sonra save diyor yani rapor veriyor virusler bunlar diye ama sil veya baska bir sey yap diye secenek yok sen simdi silme dedin ama bu kendisi otomatik siliyorsa bilemem crackli ise bir daha crakleriz ne olacak ki bir sey olur mu.

Yanıt #29
Umarım olmaz dostum... umarım olmaz...
Hasarlı bir bilgisayarla uğraşıyoruz. Neler olacağını tahmin ediyorum ve de iyi olanların olması için dua ediyorum.
Sen sana silme seçeneği verirse sil o zaman. Kreki silinenler olursa onları yeniden krekleriz.