image

Ana içeriğe git
Konu: iletken folyo ile ısıtıcı yapılabir mi (321 Kez okunmuş)

Ynt: iletken folyo ile ısıtıcı yapılabir mi

Yanıt #15
o zaman bir hesap yap, 1/8W minik dirençlerden 12 Volt girdiğin zaman kaç ohm değerinde olursa istediğin ısıyı üretir bunu tespit et. Atıyorum 2K mı oluyor, böl bunu on parçaya 200 ohm civarı al, seri bağla ısıtsın.
bahsettiğim ledler kağıt inceliğinde zaten üzerine alüminyum folyo çekersen ışık sızmaz. yer sıfıra sıfır ise tabii ince havya rezistansındaki gibi tel ile ayna üzerine yapıştırıp arkadan ısıtabilirsin. eski bir havyadan sök teli, japonla tuttur aynaya ya da arkadaki plastiğe. 220 için kaç spir sarmışsalar böl onu 20'de bir kaç spir eder tespit et. iki katını kullan bu sayının sana gereken ısı havya ısıs değil çünkü. yarı değerde çalışsın. az ısıtsın, işini görsün

gümüş boya için link bilmiyorum, hep elektronikçilerden alıyorum, en son Çin'den getirttim 2 dolara, burada pahalı çünkü.

Yusuf usta gümüş boya ile olur dersen bulurum. Deneme. Amacli
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Yanıt #16
Yusuf usta gümüş boya ile olur dersen bulurum. Deneme. Amacli

Gümüş boya  ile ben bir ara denemiştim. kuruduktan sonra çatlama olmasın diye üzerini kaplamıştım. zamanla iki uca tutturduğun bağlantı kablolarının oynamamasını sağlaman gerekir. telleri sıkıca tutturup sonra boya ile irtibat kurman gerekir. Biraz düşününce uzun vadeli bir şey olmaz gibi geldi şimdi.
boyanın kalitelisi var, üzerine vida bile atabiliyorsun kuruduktan sonra. ama nerede bulacaksın. Yine de bir dene derim. kalınca sür, dondukça inceliyor zaten. kuruyunca iki kablo ile istediğin ısıyı alıp alamadığını test et, sonrası kolay.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #17
Abiler o gümüş boya olayını açıkçası ilk defa duydum hoşuma da gitmedi değil ama, işin doğrusu nemli hava koşulları yağmur çamur, bol şampuanlı oto yıkama olayına o gümüş boya acaba gider mi? Denemeden birşey diyemem. LED fikri çok güzelmiş aslında ama o kadar bile yer yok diyor arkadaş. Sanırım aynayı tutan destek ayakları mani oluyor.

Hazır al hazır al :D
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #18
Arkadaşlar piyasa malı bulaşık teli ile bir deneme yaptım. Telin tam çeşidi türünü bilmiyorum.
Takribi 10 cm ve 40 cm den 12v verdim  yakın mesafeden kizardi. Tel. Uzak mesafede. Güzel isindi. Muhtemel bu tel ile bir çalışma yapılabilir. Sadece teknik verileri oluşturmak gerek.
 40 cm de 20 k ohm gibi. 470 mlA  
Olur kararına varabilirsek. Aynanın arkasına hızlı yapıştırıcı ile sabitleyip sıvı conta ile tuttururum.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur