image

Ana içeriğe git
Konu: Vestel lcd tv arizasi (409 Kez okunmuş)

Vestel lcd tv arizasi

Sa ustalar. Bir arkadas vestel 82 ekran lcd tv getirdi. Benden once bir tv tamircisine goturmus. Tv tamircisi fiyat soylemis arkadas yaptirmamis bana getirdi.
Tv tamircisi tv nin inverter kartinda bir tafoyu sokmus tekrar takmis hem yollar harap olmus hem de trafonun bacaklari mefta olmus.
Ben  2 adet benzer vestel  hurda inverter karti buldum. 2 kartta da trafo soktum. Arizali vestel tv nin  trafosunun ortadaki primer sargilarinda 4 sargi ucu varken 2 hurda inverter karttaki butun trafolarin primer sargisinsa 2 sargi ucu var.
Cok ilginc arizali tv nin inverter kartindaki sadece ortadaki trafoda bu durum var.  Arizali vestel tv nin inverter kartindaki diger trafolarin orta sargilarinda sadece 2 sargi ucu var.
Ben bu durumu anlayamadim izah ederseniz sevinirim.
Bu arada trafo primer 4 uctan 2 ucu bosta degil. 2 adet sigortaya gidiyor
Bu sigortadan birini takip ettigimde lm393 gidiyor. Aralarda diyor direnc felan var.

Ynt: Vestel lcd tv arizasi

Yanıt #1
Sa ustalar. Bir arkadas vestel 82 ekran lcd tv getirdi. Benden once bir tv tamircisine goturmus. Tv tamircisi fiyat soylemis arkadas yaptirmamis bana getirdi.
Tv tamircisi tv nin inverter kartinda bir tafoyu sokmus tekrar takmis hem yollar harap olmus hem de trafonun bacaklari mefta olmus.
Ben  2 adet benzer vestel  hurda inverter karti buldum. 2 kartta da trafo soktum. Arizali vestel tv nin  trafosunun ortadaki primer sargilarinda 4 sargi ucu varken 2 hurda inverter karttaki butun trafolarin primer sargisinsa 2 sargi ucu var.
Cok ilginc arizali tv nin inverter kartindaki sadece ortadaki trafoda bu durum var.  Arizali vestel tv nin inverter kartindaki diger trafolarin orta sargilarinda sadece 2 sargi ucu var.

Ben bu durumu anlayamadim izah ederseniz sevinirim.
Bu arada trafo primer 4 uctan 2 ucu bosta degil. 2 adet sigortaya gidiyor
Bu sigortadan birini takip ettigimde lm393 gidiyor. Aralarda diyor direnc felan var.

Hiç kurcalama başınada iş alma bence ver gerisin geri gitsin.
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #3
Bakınız 1.cisi arızanın ne olduğu belli değil ? elimizde sadece tamirci trafoyu sökmüş var bu adam bana kalırsa trafoyu boş yere sökmüş. cünkü trafo en son bozulacak şeydir. daha trafodan cıkan arıza görmedim yükseltici katında daha cok onu süren ve cıkış kısmı arızalı olur.

Tabi biz medyum değiliz onun için odur budur diyemeyiz sorunuz okadar karmaşık ki okuyorum okuyorum ne dediğinizi anlamıyorum .

o 4 cıkışlı trafo opampa gidiyor ise akım ölcüyor olabilir. bu da demektir ki eğer invertör cıkışı acık devre olmuş ise invertörü boşa calıştırıp troyu boşta calıştıırmamaktır diye düşünüyorum. ki bunun farklı nedenleride olabilir.

Yanıt #4
Merhaba furkan ustan. Kusura bakmayin yanlis anlasilma oldu. Cevap icin tesekkurler
Once tv acildiginda mavi led yanip yanip sonuyordu. Besleme kartini degistirdikten sonra ariza sekil degistirdi  tv aciliyor anlik olarak tekrar kapaniyor.
Tv tamircisi her yeri kurcalamis. Anasini aglatmis. Her yeri hallettik dedikten sonra inerterle karsilastik. Trafoyu o hale getirmis.
Bu trfaonun benzerini bulmaya calistik bu durumla karsilastik.

Yanıt #5
İnverterin onarımı için hiç uğraşmayın. Yapmanız gereken en doğru işlem.
1-Hurdalıkları dolaşın. Aynı televizyonun ekranı kırık fakat devreleri sağlam hurdalarından arızalı tv 'yi onarabilirsiniz.
2- sahibinden, letgo gibi sitelerde arızalı tv 'ye ait devreler satılmakta, oradan televizyonun tüm devrelerini  100 tl gibi bir fiyata temin edebilirsiniz.
Tv tamircileri de yazdıklarımı uyguluyor , devreleri buralardan temin edip, üzerine işçilik ilave ediyorlar.

Bende vestel 40 " ait devreler olacaktı bakmam lazim.

Yanıt #7
Bu inverter kartini lamba patlak olma veya inverter kart arizasina bagli olarak korumayi kaldirma yolu var mi?

Yanıt #8
Bu inverter kartini lamba patlak olma veya inverter kart arizasina bagli olarak korumayi kaldirma yolu var mi?
Zaten başta yapılması gereken şeyleri sonda yapıyor millet ilk önce floresanlar sağlam mı değil mi bir kontrol edilmesi lazım eğer sağlamsa oradan geriye doğru gelinerek invertöre girilir orada beyinden yetki voltajları geliyor mu bakılır voltajlar geliyor kart iş yapmıyorsa kartta sıkıntı vardır voltaj gelmiyorsa biraz daha geriye gidilir ana kart Ve besleme üstüne gelinir.  besleme sağlam voltaj cıkarıyorda karta gitmiyorsa anakarta odaklanılır cünkü ana kart kontrol eder beslemeyi bile acan invertöre yetki veren anakarttır. SMD sigortalar olur coğu insan atlar bunları bunlara dikkat edin ölçümlü iş yapın.

Yanıt #9
Ustam florasanları soket üzerinden sağlamlılık testi yapma yolu var mı?
Florasanlara ulastim. Diplerinde kararma yok.
Bi bunlar saglammi nasil anlayacagiz? Harici olarak bu lambayi ateslemenin yolu var mi?
Elektronik balastlar var bende bunda ise yarar mi

Yanıt #10
invertör cıkışı kac volt her trafo bir floresansı sürüyordur. cıkış voltajı öğrenilirse ona uygun bir voltaj ile manuel olarak sürülüp test edilebilir floresanlılar ile pek karşılaşmadığım icin birşey demem doğru olmaz. fakat bir güc kaynağınız var ise yavaştan voltaj vererek te test edebilirsiniz.

Yanıt #11
Merhaba samsung 19 inç monitör var ekran karanlık fakat ışık tutunca görüntü var muhtemelen inverter arızası yardımcı olursanız sevinirim

Yanıt #12
Merhaba samsung 19 inç monitör var ekran karanlık fakat ışık tutunca görüntü var muhtemelen inverter arızası yardımcı olursanız sevinirim

model?
içindeki inverter kartı resmi?
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #13
İnvertör de arıza olabilir evet fakat ondan önce backlight lerin sağlamlığı kontrol edilmeli ondan sonra invertör arızalı veya arızasız diyebiliriz.

Yanıt #14
XX