image

Ana içeriğe git
Konu: LM 3886 + PGA 2311 İstenmeyen Sesler (480 Kez okunmuş)

Ynt: LM 3886 + PGA 2311 İstenmeyen Sesler

Yanıt #30
OLMAZ. Yanlış biliyorsun.
Kutuları ayırsak ta sonuçta iki kutunun şaseleri birbirleri ile irtibatlanacaktır.
Sinyalleri birisinden diğerine taşıyacaksın. Yani ara kablo kullanacaksın.
Aynı arakabloyu PGA ve LM3886 yı aynı kutu içerisine koyarsak ta kullanacaksın.
Buradaki şaseleme tekniği farklıdır. Sen şimdilik oralara bakma.

ŞÖYLE ANLATAYIM:
Benim resimdeki PRE-STATE GND ile senin PGA ve LM3886 nın S-GND si aynı yerleri ifade etmektedir.
Pre devrelere dikkat edersen Pre-state gnd nin yakınlarındadır.
STK465 in GNS si ise P-ST GND ye yakındır.
Bu PRE-ST GND leri, amplinin güç katının şasesinden ayrıdır anlamındadır. Sonuçta en uygun bir akım yolu ile birleşirler. Ama tek noktada.
Keza sen volüme için digital sistem kullandığına göre bu digital gnd de zaten ayrı yapılmak zorundadır.

Hocam günaydınlar ,

Sizin anlattığınız sisteme göre o zaman son aşamamız şu şekilde olacak. Yaptıklarımızın üstünde geçmekte fayda var.

1-) Bahsedilen rahatsız edici zzzz , hısss vs. gibi sesler üstüne PGA ve LM 3886 devresine yoğunlaşıldı.
2-) LM 3886 baskı devresinde SGND ve PGND arasında irtibat var mı yok mu ona bakıldı.
3-) PGA devresinde İnput GND ile Output GND ana ground noktası dışında başka bir yerde de irtibatlıydı.
4-) Bu irtibatı kestik ve İnput GND'yi en kısa yoldan PGA devresindeki ana ground noktasına irtibatladık. Yapabiliyorsak İnput GND'yi şaseye irtibatlayacağız.
5-)  Onun dışında ben şimdi size son yerleşim planını gönderdim. Alıntı yaptığım bilgilere göre sağdaki devreyi ters çevirdim ki SGND'ler pre devre tarafında bulunsun diye. Yerleşim planında da üst tarafı Pre-GND için , alt tarafı da Power-GND için ayırmış olduk.

Sizce bu iyileştirmelerden sonra sistemi deneyip görmek mi gereklidir ? Yoksa daha işin başında acemi bir yamyam mıyız  :D  ??

Yanıt #31
Daha işin başındayız.
LM3886 ların şase tespit sistemlerini önceden yapmak zorundasın.
Eğer metal şaseye tespit yöntemini kullanacaksan PCB leri de o şekilde hazırlamalısın. Yani PCB lerde sistem sıfır noktası PAD i tespit edilmiş ve şase metaline vidalanacak şekile imal edilmiş olmalıdır.
Sen LM devresini hazır aldığına göre bu modifikasyonu yapmak zorundasın. Yani LM devresindeki iki büyük kondansatörün tam ortasından 3 mm ile delmek zorundasın. PCB nin bu deliğinin etrafındaki yolların da boyasız olması gereklidir. Ki şaseye tam temas edebilsin.
Keza PGA için de aynı kural geçerlidir. PGA yapılırken sistem sıfır noktası tespit edilmiş, ama kullanıcıyı aldatmak için bu sistem sıfır noktasının şaseye tespiti engellenmiştir, Üstelik giriş groundu ile çıkış groundu birleştirilerek kötü bir yol izlenmiştir.
Bunları öncelikle düzeltip karar verdikten sonra montaj planına geçmeliyiz.

Yanıt #32
Daha işin başındayız.
LM3886 ların şase tespit sistemlerini önceden yapmak zorundasın.
Eğer metal şaseye tespit yöntemini kullanacaksan PCB leri de o şekilde hazırlamalısın. Yani PCB lerde sistem sıfır noktası PAD i tespit edilmiş ve şase metaline vidalanacak şekile imal edilmiş olmalıdır.
Sen LM devresini hazır aldığına göre bu modifikasyonu yapmak zorundasın. Yani LM devresindeki iki büyük kondansatörün tam ortasından 3 mm ile delmek zorundasın. PCB nin bu deliğinin etrafındaki yolların da boyasız olması gereklidir. Ki şaseye tam temas edebilsin.
Keza PGA için de aynı kural geçerlidir. PGA yapılırken sistem sıfır noktası tespit edilmiş, ama kullanıcıyı aldatmak için bu sistem sıfır noktasının şaseye tespiti engellenmiştir, Üstelik giriş groundu ile çıkış groundu birleştirilerek kötü bir yol izlenmiştir.
Bunları öncelikle düzeltip karar verdikten sonra montaj planına geçmeliyiz.

Hocam iyi akşamlar ,
LM 3886 devresinde iki kondansatör arasından delik delip şaseye irtibatlamak mümkün değil gibi görünüyor.
Devre tasarımında pcb'nin alt yüzü ikiye ayrılmış. Sol taraf PGND , sağ taraf SGND olarak dizayn edilmiş.
Şase irtibatlarını fotoğrafta yuvarlak içine aldığım yerden delik delip vida ile sağlasam bize eksisi ne olur ?
Sonuçta mavi ile kaplı olan alan gnd. Mutlaka ve mutlaka iki kondansatör bacağının birleştiği noktadan mı irtibatlanması gerekiyor  ?

Yanıt #33
Oradan da delsen olur. PCB şase kalın bakırla yapılmış. Sorun olmaz pek.
Ancak SNG groundu oradan delersen prosedür değişir.
Bu deliğin olduğu yere PGA sistem şase bağlantısı yakın olmalıdır. Her iki LM devresi de.
Bunu sağlayabileceksen LM lerin S GND leri oradan delebilirsin.

Yanıt #34
Oradan da delsen olur. PCB şase kalın bakırla yapılmış. Sorun olmaz pek.
Ancak SNG groundu oradan delersen prosedür değişir.
Bu deliğin olduğu yere PGA sistem şase bağlantısı yakın olmalıdır. Her iki LM devresi de.
Bunu sağlayabileceksen LM lerin S GND leri oradan delebilirsin.

Bu fotoğrafı baz alırsak PGA'nın ana ground noktasına her iki LM devresinin SGND kısımları yakın olacaktır diye düşünüyorum.
Sağdaki devreyi ters çevirmemin sebebi İnput ve SGND'nin PGA kısmına yakın olmasını sağlamaktı.
Sizce de uygunsa bu yerleşim planı için yorumunuzu alabilir miyim ?

Yanıt #35
Sağdaki devreyi ters çevirmektense soğutucu ortaya gelecek şekilde monte etmek daha mantıklı bence.
Çünkü LM devreleri metal şaseye çok iyi tespit edilmelidir.

UNUTMADAN:
LM3886 beslemesinde bulunan iki tane böyük kondansatörleri sök oradan.
Saçmalık derecesinde kondansatör koymuşlar oraya.
Oradaki en önemli kondansatörler POLYESTER tipli 100nF-220nF kondansatörlerdir.
Usulen 100-220uF elektrolitik kondansatör fazlasıyla yeterlidir orada.

Yanıt #36
Sağdaki devreyi ters çevirmektense soğutucu ortaya gelecek şekilde monte etmek daha mantıklı bence.
Çünkü LM devreleri metal şaseye çok iyi tespit edilmelidir.

Kusura bakmayın anlayamadım hocam ne şekilde olacağını. Soğutucuyu ve devreyi ortaya alırsam ve devreyi düz haline getirirsem yine sinyal ve gnd'si soldaki LM devresinin + - ve gnd kısmına denk gelecek.

Yanıt #37
Kusura bakmayın anlayamadım hocam ne şekilde olacağını. Soğutucuyu ve devreyi ortaya alırsam ve devreyi düz haline getirirsem yine sinyal ve gnd'si soldaki LM devresinin + - ve gnd kısmına denk gelecek.

Öyle deel.
Sağdaki devrenin soğutucusu PGA ya yakın olacak şekilde monte edeceksin. Yani her iki LM devresi de aynı şekilde monte edilecek.
Soğutucular kenarda olsun diye simetriklik bozuluyor.

Yanıt #38

Öyle deel.
Sağdaki devrenin soğutucusu PGA ya yakın olacak şekilde monte edeceksin. Yani her iki LM devresi de aynı şekilde monte edilecek.
Soğutucular kenarda olsun diye simetriklik bozuluyor.

Hocam kusura bakmayın bu saatlerde kafa basmaz oluyor yine anlamadım desem kızartacaksınız beni kızgın ateşte  ::)  ::)
1000 uf kondansatörler için de projede baz aldığı noktayı şöyle açıklamış. Bu LM3886 ile yapılan bir kit var yurtdışında.
İsmi Modulus -86 olarak geçiyor. Anladığım kadarıyla bu devreye çok iyi gözüyle bakılıyor. Yurtdışı kaynaklı dıyaudio.com sayfasında bayağı bir fanı mevcut.Bu devrenin sitesinde supply decoupling diye bir bilgi yayınlamışlar. Linki aşağıya bırakıyorum. Siz incelediğinizde mutlaka bizim bakış açımızdan farklı şeyler yakalayacaksınız. Fakat açıklamasında zaten 100 Khz ile 10Mhz seviyelerinde iyileşme sağladığını belirtmiş. İki eğri de aslında 100 khz değerine kadar aynı değere sahip gibi görünüyor. Bizim de bu noktada ihtiyaçlarımız karşılanmış oluyor. Fakat karşılaştırdığı kondansatör değerleri açısından baktığımızda ilk eğride de 1000 uf mevcut.

https://www.neurochrome.com/taming-the-lm3886-chip-amplifier/supply-decoupling/

Yanıt #39
Hocam kusura bakmayın bu saatlerde kafa basmaz oluyor yine anlamadım desem kızartacaksınız beni kızgın ateşte  ::)  ::)
1000 uf kondansatörler için de projede baz aldığı noktayı şöyle açıklamış. Bu LM3886 ile yapılan bir kit var yurtdışında.
İsmi Modulus -86 olarak geçiyor. Anladığım kadarıyla bu devreye çok iyi gözüyle bakılıyor. Yurtdışı kaynaklı dıyaudio.com sayfasında bayağı bir fanı mevcut.Bu devrenin sitesinde supply decoupling diye bir bilgi yayınlamışlar. Linki aşağıya bırakıyorum. Siz incelediğinizde mutlaka bizim bakış açımızdan farklı şeyler yakalayacaksınız. Fakat açıklamasında zaten 100 Khz ile 10Mhz seviyelerinde iyileşme sağladığını belirtmiş. İki eğri de aslında 100 khz değerine kadar aynı değere sahip gibi görünüyor. Bizim de bu noktada ihtiyaçlarımız karşılanmış oluyor. Fakat karşılaştırdığı kondansatör değerleri açısından baktığımızda ilk eğride de 1000 uf mevcut.

https://www.neurochrome.com/taming-the-lm3886-chip-amplifier/supply-decoupling/

Onlar seni gandırıyolar :D  
O bölgede alçak frekanslı gürültüler olmaz. Yüksek frekanslarda ise en ideal değer 100nF civarı polyester kondansatörlerdir.
Olası bir manyetik akıya karşı 100-220uF ta gereklidir tabii.
Olası ripple ler için ise ana kondansatörlerin ESR değeri önem arzetmektedir. Kondansatörün kapasitesi değil haa. İstersen 100.000uF koy farketmez. Önemli olan ana kondansatörün Eşdeğer Serii Direncidir Yani ESR
İşin tekniğine gelirsek..
Beslemedeki gürültüler daima birer AC olarak kabul görmektedir. Bu AC işaretler entegrenin yakınından şaseye aktarılmalıdır.
Dekuplajın amacı da budur zaten.
Besleme devresinde (artı ve eksi uçlarda) ne kadar fazla gürültü (AC) varsa o kondansatörlerden sistem sıfır noktasına, yani güç devresindeki diyotların yanındaki ana kondansatörlerin sıfır noktalarına akmaktadır. Buradaki akım ne denli büyükse, şaseden akan akım da o denli büyük demektir. (İşte burada kablo ile yapılan ve metal şase ile yapılan groundingi anlayabiliriz)
İyi bir tasarımcı bu akımı mümkün olduğunca düşük seviyelerde yapabilendir. Yani entegre yakınındaki kondansatörler üzerinden akan AC akım ne denli küçükse, devre o ölçüde az parazitleniyor demektir.

Montajı da şöyle anlatayım.
LM devresi 1 en soldan başlarsak SOĞUTUCU LM devresi. ortada PGA sonra yine soğutucu ve diğer LM devresi.

Yanıt #40

Onlar seni gandırıyolar :D 
O bölgede alçak frekanslı gürültüler olmaz. Yüksek frekanslarda ise en ideal değer 100nF civarı polyester kondansatörlerdir.
Olası bir manyetik akıya karşı 100-220uF ta gereklidir tabii.
Olası ripple ler için ise ana kondansatörlerin ESR değeri önem arzetmektedir. Kondansatörün kapasitesi değil haa. İstersen 100.000uF koy farketmez. Önemli olan ana kondansatörün Eşdeğer Serii Direncidir Yani ESR
İşin tekniğine gelirsek..
Beslemedeki gürültüler daima birer AC olarak kabul görmektedir. Bu AC işaretler entegrenin yakınından şaseye aktarılmalıdır.
Dekuplajın amacı da budur zaten.
Besleme devresinde (artı ve eksi uçlarda) ne kadar fazla gürültü (AC) varsa o kondansatörlerden sistem sıfır noktasına, yani güç devresindeki diyotların yanındaki ana kondansatörlerin sıfır noktalarına akmaktadır. Buradaki akım ne denli büyükse, şaseden akan akım da o denli büyük demektir. (İşte burada kablo ile yapılan ve metal şase ile yapılan groundingi anlayabiliriz)
İyi bir tasarımcı bu akımı mümkün olduğunca düşük seviyelerde yapabilendir. Yani entegre yakınındaki kondansatörler üzerinden akan AC akım ne denli küçükse, devre o ölçüde az parazitleniyor demektir.

Montajı da şöyle anlatayım.
LM devresi 1 en soldan başlarsak SOĞUTUCU LM devresi. ortada PGA sonra yine soğutucu ve diğer LM devresi.

Hocam sanmayın bilgileri aldı kaçtı :). Söylediklerinizi en başta da dediğiniz gibi mutlaka uygulayacağım.
Ayrıca bir simetrik besleme devresi yapmak istiyorum. Bunun için de yabancı ve türkçe kaynaklardan bilgi araştırıyorum.
Doğru sonuca ulaşmak için simetrik besleme devresi tasarım prensiplerini araştırıyorum.  Kullanılacak malzemeler , değerleri ve ne için kullanıldıklarını çözmeye çalışıyorum.
Sizden de bu konuda katkılarınızı bekliyorum.

Yanıt #41
Hocam sanmayın bilgileri aldı kaçtı :). Söylediklerinizi en başta da dediğiniz gibi mutlaka uygulayacağım.
Ayrıca bir simetrik besleme devresi yapmak istiyorum. Bunun için de yabancı ve türkçe kaynaklardan bilgi araştırıyorum.
Doğru sonuca ulaşmak için simetrik besleme devresi tasarım prensiplerini araştırıyorum.  Kullanılacak malzemeler , değerleri ve ne için kullanıldıklarını çözmeye çalışıyorum.
Sizden de bu konuda katkılarınızı bekliyorum.

Bilgilerimi alıp kaçsan da bendekiler hala bendedir :D
Önemli olan senin ve okuyucuların BİLGİLENMESİDİR.
Simetrik besleme demek adı üzerinde SİMETRİK demektir.
İlk akla gelen her iki gerilimin de milivoltlar seviyesinde aynı olmasıdır. (Aksi belirtilmemişse)
En önemli unsuru ise beslemenin GÜRÜLTÜ FAKTÖRÜ'dür..
Gürültü faktörü temelde frekanslar olarak ele alınır ve 50Hz ten 500KHz lere kadar incelenir. Özel devrelerde,beslemelerin ihtiva ettiği gürültü MHz ler seviyesinde bile incelenmektedir.
LM3886 için temelde bir köprü diyot ve iki ana kondansatör besleme için yeterli görülmektedir. Besleme devresinin her bir gerilim için iç direnç belirlenmektedir. Bu iç direnci oluşturan sebepler şunlardır.
Kondansatörün ESR değeri.
Bir kondansatörün bir iç direnci bulunmaktadır. Bu iç direnç frekanslara göre değişim göstermektedir. Yüksek kapasiteli bir LOW_ESR kondansatör, 100KHz veya daha yüksek frekanslarda rezonansa gelip daha yüksek direnç gösterebilmektedir. Bunu önlemek için genellikle bu kondansatöre parelel ve iç direnci yüksek frekanslarda çok küçük olan kondansatörler konulmaktadır.
Bu kondansatörlerin tipleri de önemlidir. Benim araştırmalarımda en ideal olarak M.O (Metal Oxyde) Metal Oksit kapasitörler ideal olarak gösterilmektedir. Ancak fiyatları biraz pahalıdır.
İkinci olarak ise mercimek diye tabir edilen SERAMİK kondansatörler önerilmektedir. Ancak bu kondansatörlerin de uygun kapasitelerde bulunması zordur.
Daha sonra polyesterler sırada yer almaktadırlar.
İkinci husus ise devredeki indüktans özelliğidir.
Basit bir tel vaya baskı devre yolu esasen birer indüktanstır. Yani bobindir. Birkaç cm uzunluktaki bir telin bile indüktans değeri bazı frekanslarda son derece büyük olabilmektedir. Büyük olan bir indüktans o frekanslarda büyük direnç gösterecek demektir. Bu sebeple baskı devre yapım tekniği ve kablolama tekniği oldukça önemlidir.
Üçüncü mevzuu ise iletkenlerin omik direncidir.
Bir iletken sıfır ohm değerinde olsa bile asla tam anlamıyla sıfır demek değildir. Mili ohmlar seviyesinde dirençleri mutlaka vardır.
Bir şemada gösterilen iletken prensipte sıfır ohm olarak kabul edilir. Ama gerçekte o iletkenin mutlaka bir omik direnci bulunmaktadır.
Bir güç devresinde hesaplamalar yapılırken mili ohmlar seviyesinde dirençler de hesaba katılmaktadır.

Yanıt #42

Bilgilerimi alıp kaçsan da bendekiler hala bendedir :D
Önemli olan senin ve okuyucuların BİLGİLENMESİDİR.
Simetrik besleme demek adı üzerinde SİMETRİK demektir.
İlk akla gelen her iki gerilimin de milivoltlar seviyesinde aynı olmasıdır. (Aksi belirtilmemişse)
En önemli unsuru ise beslemenin GÜRÜLTÜ FAKTÖRÜ'dür..
Gürültü faktörü temelde frekanslar olarak ele alınır ve 50Hz ten 500KHz lere kadar incelenir. Özel devrelerde,beslemelerin ihtiva ettiği gürültü MHz ler seviyesinde bile incelenmektedir.
LM3886 için temelde bir köprü diyot ve iki ana kondansatör besleme için yeterli görülmektedir. Besleme devresinin her bir gerilim için iç direnç belirlenmektedir. Bu iç direnci oluşturan sebepler şunlardır.
Kondansatörün ESR değeri.
Bir kondansatörün bir iç direnci bulunmaktadır. Bu iç direnç frekanslara göre değişim göstermektedir. Yüksek kapasiteli bir LOW_ESR kondansatör, 100KHz veya daha yüksek frekanslarda rezonansa gelip daha yüksek direnç gösterebilmektedir. Bunu önlemek için genellikle bu kondansatöre parelel ve iç direnci yüksek frekanslarda çok küçük olan kondansatörler konulmaktadır.
Bu kondansatörlerin tipleri de önemlidir. Benim araştırmalarımda en ideal olarak M.O (Metal Oxyde) Metal Oksit kapasitörler ideal olarak gösterilmektedir. Ancak fiyatları biraz pahalıdır.
İkinci olarak ise mercimek diye tabir edilen SERAMİK kondansatörler önerilmektedir. Ancak bu kondansatörlerin de uygun kapasitelerde bulunması zordur.
Daha sonra polyesterler sırada yer almaktadırlar.
İkinci husus ise devredeki indüktans özelliğidir.
Basit bir tel vaya baskı devre yolu esasen birer indüktanstır. Yani bobindir. Birkaç cm uzunluktaki bir telin bile indüktans değeri bazı frekanslarda son derece büyük olabilmektedir. Büyük olan bir indüktans o frekanslarda büyük direnç gösterecek demektir. Bu sebeple baskı devre yapım tekniği ve kablolama tekniği oldukça önemlidir.
Üçüncü mevzuu ise iletkenlerin omik direncidir.
Bir iletken sıfır ohm değerinde olsa bile asla tam anlamıyla sıfır demek değildir. Mili ohmlar seviyesinde dirençleri mutlaka vardır.
Bir şemada gösterilen iletken prensipte sıfır ohm olarak kabul edilir. Ama gerçekte o iletkenin mutlaka bir omik direnci bulunmaktadır.
Bir güç devresinde hesaplamalar yapılırken mili ohmlar seviyesinde dirençler de hesaba katılmaktadır.

Sağolun hocam yine bilgiler altın değerinde.
Pekiii size bir soru sormak istiyorum.
LM3886 power supply olarak arattığınızda çoğu simetrik besleme devresinde muhtelif değerlerde dirençler kullanıldığını görüyoruz.
Bu dirençler güç kesildikten sonra kondansatörlerin üstünde kalan voltajın boşaltımı için midir yoksa gürültü baskılamada bir faydaları bulunmakta mıdır ?
İkinci olarak da bu direncin ve kullanılacak kondansatörlerin değerleri neye göre ve nasıl belirlenir ?
Direnç wattı belirlenirken bildiğimiz ohm kanunundan faydalanarak mı ilerleniyor ?

Yanıt #43
Sağolun hocam yine bilgiler altın değerinde.
Pekiii size bir soru sormak istiyorum.
LM3886 power supply olarak arattığınızda çoğu simetrik besleme devresinde muhtelif değerlerde dirençler kullanıldığını görüyoruz.
Bu dirençler güç kesildikten sonra kondansatörlerin üstünde kalan voltajın boşaltımı için midir yoksa gürültü baskılamada bir faydaları bulunmakta mıdır ?
İkinci olarak da bu direncin ve kullanılacak kondansatörlerin değerleri neye göre ve nasıl belirlenir ?
Direnç wattı belirlenirken bildiğimiz ohm kanunundan faydalanarak mı ilerleniyor ?

Güç kaynağındaki seri dirençler esasen kondansatörün ani dolma işlemlerinde etkindir. Özellikle 10.000uF veya üzeri kondansatörler kullanılıyorsa yavaş dolması için güvenlik sağlar. Çekilelecek max. akıma göre direnç üzerindeki voltaj düşümü hesabı ile direnç gücü belirlenir.
ÖRNEK:
1A yük akımı altında 1ohm direnç kullanıyorsak, direnç gücü eşittir 1X1=1Watt eder.
Bu dirençler aynı zamanda bir çeşit filtre görevi yaparlar. Yani RIPPLE ları ve yüksek frekanslı bileşenleri bir nebze azaltırlar.
Kondansatörü boşaltmaya yarayan dirençlerin başka aktif görevi yoktur. Bunlar kondansatörlere parelel bağlanırlar.
Gerek direnç kullanımı, gerek se kondansatör kullanımı basit ohm kanunu hesaplarıyla hesaplanabilmektedir.
Tek bilinmesi gereken yük unsurudur. Yani yükün çekeceği akım.
Çekilen max akımda kullanılan kondansatörün dolma ve boşalma eğrileri eşdeğer olmalıdır. Bu eşitlik hakkında genel bir kanaat olmasa da JOULE kanununa göre 1200uF kondansatör 1A lik yük akımı altında yeterli görülmektedir. (Diğer etkenler ayrıca hesaplanır)

Yanıt #44
@Mr_YAMYAM  Hocam biz sürekli PGA devresinde suçu bulduk amma işler öyle değel sanırım.
Uzun süredir hobisel anlamda kendime vakit ayıramıyordum. Bugün PGA'yı aradan çıkartıp rca konnektör aracılığıyla sadece LM'ye giriş yaptım. Bahsettiğim zzzz sesi arada PGA olmadan da mevcut.
Yine hısslamalar da var fakat sizin ground tekniğinizi uygulamadığımdan olsa gerek.
İlk yaptığım gibi kablolu bağlantı yaptım. ( Deneme amaçlı. )