image

Ana içeriğe git
Konu: LM 3886 + PGA 2311 İstenmeyen Sesler (417 Kez okunmuş)

Ynt: LM 3886 + PGA 2311 İstenmeyen Sesler

Yanıt #15
Vaziyet KEL. Acele gel :D
İnput şasesinin PCB yollarını takip edemiyormusun. Sistem sıfır noktasına nerelerden geliyor.
İnputların canlı uçları direk rölelere gider. Onların bizimle ilgisi yoktur. Önemli olan input ground bağlantısının şekli şemalidir.

Yanıt #16
Vaziyet KEL. Acele gel :D
İnput şasesinin PCB yollarını takip edemiyormusun. Sistem sıfır noktasına nerelerden geliyor.
İnputların canlı uçları direk rölelere gider. Onların bizimle ilgisi yoktur. Önemli olan input ground bağlantısının şekli şemalidir.

İnput şasesi için bu akşam bir çözüm bulacağım. Fakat şöyle bir durum mevcut.
Pga 2311 entegresinin datasheetine baktım. Digital gnd ile analog gnd nin ayrı olması gerektiğini sanki bir yerde okumuştum. Fakat 5. bacak dgnd ile 15. bacak agnd arasında bağlantı mevcut. Ölçü aletiyle kısa devre görünüyor.

Yanıt #17
İnput şasesi için bu akşam bir çözüm bulacağım. Fakat şöyle bir durum mevcut.
Pga 2311 entegresinin datasheetine baktım. Digital gnd ile analog gnd nin ayrı olması gerektiğini sanki bir yerde okumuştum. Fakat 5. bacak dgnd ile 15. bacak agnd arasında bağlantı mevcut. Ölçü aletiyle kısa devre görünüyor.

PGA yapılırken D GND ile A GND ayrı tasarlanmışsa sorun olmaz.
Önemli olan bu GND'ların birleşme noktasıdır. Bu nokta resimde görülen kalın yuvarlak ise işimiz kolaydır. Bu yuvarlağı 3mm ile delip şaseye tespit edersek ilk adımımızı başarılı bir şekilde atmış oluruz.
Ancak S GND ile çıkış GND birbirleri ile bu ortak nokta dışında biryerlerde irtibatlı olmamalıdır. Başka yerlerde irtibatlı ise, o irtibatı kesebilmek gerekmektedir. Aksi takdirde işler zorlaşacaktır.
D GND ile A GND ise tamamen farklıdır.
Buradaki D GND kullanılan entegrenin güç şaselerini belirtir. Bu hat ayrı yapılmışsa, korkulacak bir durum yoktur.
Entegrenin şaseye (Ana merkez noktası) bağlantı yollarını izleyebiliyorsak sorun olmaz.
Şimdi sen bana PGA nın üstten bir fotosunu çek. Ama bu fotoda giriş konnektörlerinin şase yolları açıkça belli olsun. Ben buna göre bir plan yaparım.
EKLEME:
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/pga2311.pdf
PGA için datasheet. İncelemek gerekirse elimizde bulunsun.
Datasheet i incelediğimde max. kazanç için 31 db veya 0 db seçeneği bulunuyor.
Kartında bu seçenek için jumper ayarları varsa incele. 31 db değil de 0 db ye göre yaparsan digital gürültüler azalır.

Yanıt #18

PGA yapılırken D GND ile A GND ayrı tasarlanmışsa sorun olmaz.
Önemli olan bu GND'ların birleşme noktasıdır. Bu nokta resimde görülen kalın yuvarlak ise işimiz kolaydır. Bu yuvarlağı 3mm ile delip şaseye tespit edersek ilk adımımızı başarılı bir şekilde atmış oluruz.
Ancak S GND ile çıkış GND birbirleri ile bu ortak nokta dışında biryerlerde irtibatlı olmamalıdır. Başka yerlerde irtibatlı ise, o irtibatı kesebilmek gerekmektedir. Aksi takdirde işler zorlaşacaktır.
D GND ile A GND ise tamamen farklıdır.
Buradaki D GND kullanılan entegrenin güç şaselerini belirtir. Bu hat ayrı yapılmışsa, korkulacak bir durum yoktur.
Entegrenin şaseye (Ana merkez noktası) bağlantı yollarını izleyebiliyorsak sorun olmaz.
Şimdi sen bana PGA nın üstten bir fotosunu çek. Ama bu fotoda giriş konnektörlerinin şase yolları açıkça belli olsun. Ben buna göre bir plan yaparım.
EKLEME:
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/pga2311.pdf
PGA için datasheet. İncelemek gerekirse elimizde bulunsun.
Datasheet i incelediğimde max. kazanç için 31 db veya 0 db seçeneği bulunuyor.
Kartında bu seçenek için jumper ayarları varsa incele. 31 db değil de 0 db ye göre yaparsan digital gürültüler azalır.

Hocam misafirler gelince işi gücü bırakmak zorunda kaldık. Dönelim amfimize.
Şimdi başına oturdum. GND yollarını fotoğrafta çizdim.

Giriş groundları rcalarda sırayla birleşip input yazan iki direncin yukarıdaki uçlarına geliyor. Oradan da kırmızı hattın sonuna kadar gidiyor. Yolları pcb üstünde ne gördüysem o şekilde çizdim. Kırmızı hattın sonunda siyah püskürtme olan yerden delikiçi kaplama ile mor hatta geçiyoruz. Bu pcbnin alt yüzünden geçen hat. Buradan gnd entegrenin 15 ve 10. bacaklarına geliyor. Oradan tekrardan siyah püskürtmenin olduğu yerden delikiçi kaplama ile üst katmana geçiyor ve sarı kondansatörlerin eksi ve artı ile birleşmiş ucuna giriyor. Oradan da mor hat ile star ground yapılan yere gidiyor. Digital gnd de entegreden çıkıyor , sıralı pinin 5. bacağına bağlanıyor ve oradan kondansatörün eksisinden geçip star ground noktasına bağlanıyor.

Yanıt #19
Öyle ise iş kötü.
Benim görebildiğim kadarıyla diyotların altından da bir yol geçiyor. Bu yol nerelere gidiyor görmek istiyorum.

Yanıt #20
Öyle ise iş kötü.
Benim görebildiğim kadarıyla diyotların altından da bir yol geçiyor. Bu yol nerelere gidiyor görmek istiyorum.

Alt katmandan da üst katmandan da girişteki doğrultucu diyotların altından herhangi bir gnd bağlantısı geçmiyor.

Yanıt #21
Resimdeki sarı çizginin olduğu yerden bakır yolu kes.
X
Sonra ana ground noktası ila giriş jaklarının şaselerini ölç.
Eğer herhangi bir irtibat kalmamışsa sorun çözüldü demektir.

Yanıt #22
Resimdeki sarı çizginin olduğu yerden bakır yolu kes.
X
Sonra ana ground noktası ila giriş jaklarının şaselerini ölç.
Eğer herhangi bir irtibat kalmamışsa sorun çözüldü demektir.

Şu noktada size soru sormak istiyorum. Anladığım kadarıyla biz sinyal giriş gnd'si ile çıkış gnd'sini ayırıyoruz.
Fakat rca konnektörlerin gnd bağlantısını yine ana ground noktasına irtibatlamamız gerekmez mi ?
Sinyal giriş gnd'sini ana ground noktasına vermeden ses alabilme şansımız var mıdır ?

Yanıt #23
Fakat rca konnektörlerin gnd bağlantısını yine star ground noktasına irtibatlamamız gerekmez mi ?

Elbette.
Çünkü giriş şasesi ile çıkış şasesi birbirlerini keserse iş yaş demektir.
Bu işi ya bilimsel bir yöntem ile yapacağız, ya da en iyi şekilde yapacağız.
Ama giriş jaklarının bir fotosunu koymadın ki şöyle yapalım diyebileyim.
Giriş jaklarının önleri ve üstten PCB bağlantıları.

Yanıt #24

Elbette.
Çünkü giriş şasesi ile çıkış şasesi birbirlerini keserse iş yaş demektir.
Bu işi ya bilimsel bir yöntem ile yapacağız, ya da en iyi şekilde yapacağız.
Ama giriş jaklarının bir fotosunu koymadın ki şöyle yapalım diyebileyim.
Giriş jaklarının önleri ve üstten PCB bağlantıları.

Söylemek istediğiniz fotoğraf kısmını tam olarak anlayamadım ama şöyle bir fotoğraf koydum. Sizin için yeterli midir ?

Yanıt #25
Şu an için yeterli. Aslında demek istediğim giriş jaklarının önlerinde metal var mı diye bakmak istemiştim.
Giriş jaklarının önünde metal varsa direk şaseye irtibatlanır böylece PCB deki yolu kesmemiz yeterli olur.
Ama jakların önünde metal yoksa şase bağlantılarını kısa yoldan sistem ground noktasına bağlamak lazımdır.

Yanıt #26
Şu an için yeterli. Aslında demek istediğim giriş jaklarının önlerinde metal var mı diye bakmak istemiştim.
Giriş jaklarının önünde metal varsa direk şaseye irtibatlanır böylece PCB deki yolu kesmemiz yeterli olur.
Ama jakların önünde metal yoksa şase bağlantılarını kısa yoldan sistem ground noktasına bağlamak lazımdır.

O zaman şu an ilk aşamada giriş gnd'si ile çıkış gnd bağlantısını kesmek gerekiyor. Ondan sonra giriş gnd'sini ana ground noktasını irtibatlıyoruz.
Ondan sonra denemeleri yapıp öyle mi ilerleyeceğiz ?
LM 3886'nın olduğu devre ile alakalı kötü yorumunda bulunmuştunuz. Onunla ilgili iyileştirmelere gidecek miyiz ?
Bu arada önden görünümü ekliyorum.

Yanıt #27
GND hatları birbirlerini keserlerse ground loop oluşur.
Bizler giriş GND hattını diğer GND lerden ayırarak bağımsız olarak sistem şasesine vereceğiz.
Bu işin en iyi yolu direkt metal şaseye irtibatlamak olsa da bunu yapabilmemizin hiçbir yolu yok ne yazık ki.
Eğer ana kondansatörleri çıkartıp, yerine daha ince kondansatör takabilirsen, sistem sıfır noktasını (Yıldız şase noktası) direk şase metaline irtibatlayarak halledebiliriz.
Ama ana kondansatörleri sökmek istemezsen yıldız şaseyi KALIN bir telle metal şasemize bağlayabiliriz.
Bu nokta referans noktası olduğu için S-GND ve P-GND hatları buraya irtibatlanacaktır.
Ancak bu devrenin GND si ile LM3886 nın GND leri birbirine karıştırılmamalıdır.
LM3886 da aynı tekniği kullanarak şaselenecektir. Yanlız bir unsur vardır ki önemlidir.
LM3886 nın S-GND bağlantısı sadece ve sadece PGA devresinin şasesinin olduğu yerden yapılmalıdır.
Bu olay bilimsel olarak mümkün olmadığı için, çoğu üretimlerde yapıldığı gibi bizler de BLENDAJLI SES kablosunun şase ucunu bu amaç için kullanacağız.
Yani PGA devresinden çıkan iki uç (Canlı ve şase) blendajlı kablo ile yapılıp, uygun şekilde PGA ya bağlanmalıdır.
LM3886 nın P-GND ise mümkün olursa metal şaseye vidalanarak yapılacaktır. Mümkün olmazsa çok kalın bir telle ilmine uygun bir bağlantı yapılacaktır.
Buradaki montaj prosedürü ise ana beslemenin şase ucunun metal şaseye irtibatlanmasıdır.
Bu iş için sen şimdiden planlara başlamalısın.
Her bir şase ucu metal şaseye vidalanacak şekilde kafanda bir plan yapmalı ve devrelerini ona göre hazır etmelisin.
http://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7647.0.html
Konu içeriğinde gösterilmiş olan metal şaseleme vida ve aparatlarına dikkat.
X
Bu aparatlar temas direncini minumum olacak şekilde ayarlanıp montaj kolaylığı sağlamaktadırlar.

Yanıt #28
GND hatları birbirlerini keserlerse ground loop oluşur.
Bizler giriş GND hattını diğer GND lerden ayırarak bağımsız olarak sistem şasesine vereceğiz.
Bu işin en iyi yolu direkt metal şaseye irtibatlamak olsa da bunu yapabilmemizin hiçbir yolu yok ne yazık ki.
Eğer ana kondansatörleri çıkartıp, yerine daha ince kondansatör takabilirsen, sistem sıfır noktasını (Yıldız şase noktası) direk şase metaline irtibatlayarak halledebiliriz.
Ama ana kondansatörleri sökmek istemezsen yıldız şaseyi KALIN bir telle metal şasemize bağlayabiliriz.
Bu nokta referans noktası olduğu için S-GND ve P-GND hatları buraya irtibatlanacaktır.
Ancak bu devrenin GND si ile LM3886 nın GND leri birbirine karıştırılmamalıdır.
LM3886 da aynı tekniği kullanarak şaselenecektir. Yanlız bir unsur vardır ki önemlidir.
LM3886 nın S-GND bağlantısı sadece ve sadece PGA devresinin şasesinin olduğu yerden yapılmalıdır.
Bu olay bilimsel olarak mümkün olmadığı için, çoğu üretimlerde yapıldığı gibi bizler de BLENDAJLI SES kablosunun şase ucunu bu amaç için kullanacağız.
Yani PGA devresinden çıkan iki uç (Canlı ve şase) blendajlı kablo ile yapılıp, uygun şekilde PGA ya bağlanmalıdır.
LM3886 nın P-GND ise mümkün olursa metal şaseye vidalanarak yapılacaktır. Mümkün olmazsa çok kalın bir telle ilmine uygun bir bağlantı yapılacaktır.
Buradaki montaj prosedürü ise ana beslemenin şase ucunun metal şaseye irtibatlanmasıdır.
Bu iş için sen şimdiden planlara başlamalısın.
Her bir şase ucu metal şaseye vidalanacak şekilde kafanda bir plan yapmalı ve devrelerini ona göre hazır etmelisin.
http://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7647.0.html
Konu içeriğinde gösterilmiş olan metal şaseleme vida ve aparatlarına dikkat.
X
Bu aparatlar temas direncini minumum olacak şekilde ayarlanıp montaj kolaylığı sağlamaktadırlar.

Şöyle bir senaryo çiziyorum.
PGA ve LM 3886 devreleri aynı kutuda. PGA devresinin ana ground noktasını kutu ile irtibatladık.
Sonuçta LM 3886 devresi de aynı kutuda olacağı için onun da pgnd'sini kutuya irtibatladık.
Siz yazınızda LM ve PGA gndleri birbirlerine karıştırılmamalıdır demişsiniz. 
Bu konuyu ayrı kutular yaparak çözebiliriz anladığım kadarıyla.

Yanıt #29
OLMAZ. Yanlış biliyorsun.
Kutuları ayırsak ta sonuçta iki kutunun şaseleri birbirleri ile irtibatlanacaktır.
Sinyalleri birisinden diğerine taşıyacaksın. Yani ara kablo kullanacaksın.
Aynı arakabloyu PGA ve LM3886 yı aynı kutu içerisine koyarsak ta kullanacaksın.
Buradaki şaseleme tekniği farklıdır. Sen şimdilik oralara bakma.

ŞÖYLE ANLATAYIM:
Benim resimdeki PRE-STATE GND ile senin PGA ve LM3886 nın S-GND si aynı yerleri ifade etmektedir.
Pre devrelere dikkat edersen Pre-state gnd nin yakınlarındadır.
STK465 in GNS si ise P-ST GND ye yakındır.
Bu PRE-ST GND leri, amplinin güç katının şasesinden ayrıdır anlamındadır. Sonuçta en uygun bir akım yolu ile birleşirler. Ama tek noktada.
Keza sen volüme için digital sistem kullandığına göre bu digital gnd de zaten ayrı yapılmak zorundadır.