image

Ana içeriğe git
Konu: Eski eşyalardan basit ses sistemi  (279 Kez okunmuş)

Eski eşyalardan basit ses sistemi

Geçen ay köyde eski tv leri atıcaktım. Biraz boş vakit bulunca hoparlörlerini söktüm. Mavi renkli kapasitör ve bir sürü elektronik parçam oldu.  Bu gün biraz sıkılınca biraz uğraşayım şunlarla dedim.2 adet oval 16 ohm 7 wat , 2 adet 4 ohm 5w hoparlör çıkmıştı. Bunları parelel bağladım  ;D  :D yamyam abi kızma 😁
Bir kaç hurda ahşaptan kolon yapıp bi güzel boyadım. Freze ucları biraz eski olunca ufak dalgalanmalar oldu 😃 sonra bizim  megafondan sökme TA7240AP ile  bu parçaları harmanladım. Aliminyum soğutucu vardı tv kartında bununla alt tabla ve çerçeve yaptım. grounding çalışmaları , bağlantı derken 5 saat geçmiş. Yine eski bir anfiden sökme 15w civarı 12volt trafo kullandım.
Eski malzrmelerle ortaya bunlar çkktı 🙆🇹🇷

X
X
X
X
X
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Ynt: Eski eşyalardan basit ses sistemi

Yanıt #1
Devamı
X
X
X
X
X
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #2
Hocam eline sağlık. Bizim televizyon bozulursa ben de yapıcam :D :D

Yanıt #3
 :D  :D
Teşekkürler
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #4
:D  :D
Teşekkürler
Hocam ben nereden bulacağım ahşap :( Buraya yakın marangoz da yok ki yaptırayım :( Nereden bulunur bir fikrin var mı?
Ekleme: Hocam profilime de bakıyon ama ayıp oluyo :D :D

Yanıt #5
Evde gözüne kestirdiğin bir mobilya varsa ahşap
işi tamamdır 😁profile baktım daha önce hangi sularda gezimmiş diye 😃
Ayrıca marangoza gerek yok testere ve zımpara yeterince iş görür
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #6
Evde gözüne kestirdiğin bir mobilya varsa ahşap
işi tamamdır 😁profile baktım daha önce hangi sularda gezimmiş diye 😃
Hocam evde kullanabileceğim bir ahşap mobilya var, onun üzerinde de televizyon var :(
Sorsaydın söylerdim abi :) İçin rahat olsun yani :) Bir ara STK465 kara sularına girdim, bir kafamı kesmedikleri kaldı :D O nasıl bir fiyattır öyle bir entegre 40 TL :D Onu alamayınca TDA2822M ülkesine giriş yaptım, kulağımın bir tedaviye ihtiyacı oldu o ziyaretten sonra. Şimdi de PAM8403 denizlerine indim, bakalım kendisini alınca ne gibi maceralar yaşayacağız :)

Yanıt #7
Her biri iyidir. Stk ise fevkaladedir muhtemelen 😃 2822 ile çok uğraştım yusuf usta demişti çok nazik bu entegre diye. Ama öğrenene kadar 5 entrgre gitti. En basit kısa devrede gidiyor. Onun yerine tea2025 öneririm. 2 tl civar ve basit devre. Pam işyeri pc hoparlöründe kullandım çok iyiydi
Benim favorim toshiba7240ap 😁 ses harika.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #8
Her biri iyidir. Stk ise fevkaladedir muhtemelen 😃 2822 ile çkk uğraştım yusuf usta demişti çok nazik bu entegre diye. Ama öğrenene kadar 5 entrgre gitti. En basit kıda devrede gidiyor. Onun yerine tra2025 öneririm. 2 tl civar ve badit devre. Pam işyeri pc hoparlöründe kullandım çok iyiydi
Benim favorim toshiba7240ap 😁 ses harika.
Hocam TDA7052 entegre almıştım bundan birkaç gün önce 8 TL verdim. Normal bir fiyat mı?
Bir de bütün bağlantılarını yaptım çalışmadı. Çok basık ve derinden ses geliyor. Çok açınca da müthiş bir cızırtı senfonisi geliyor. Götürüp elektronikçiye geri versem almaz. Ne yapayım?
Ekleme: Orijinal entegre.

Yanıt #9
Ben yeniyim bu işlerde..
Başlangıç.için üstadlar basit devreler önermiş sana. Bu entegre mono tek kanal ses alırsın. İki tane olsa olur bu seferde simetrik besleme ister. Trafo 100wat  civarı 2x12 volt 60 tl civarı.  Bence Stereo entegreler al Tek beslemeli Daha   kolay baNa göre. Mesela Tda7375,7377,7297,2009,2822,tea2025 gibi.
Birde wat değerine fzzla takılma ben ta7240 ile evde yarım ses açamadım daha... Entegre 6 wat...
Fiyatlar bu şartlarda normal
Fiyatlar bu şartlarda normal 😉
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #10
Başlangıç.için üstadlar basit devreler önermiş sana. Bu entegre mono tek kanal ses alırsın. İki tane olsa olur bu seferde simetrik besleme ister. Trafo 100wat  civarı 2x12 volt 60 tl civarı.  Bence Stereo entegreler al Tek beslemeli Daha   kolay baNa göre. Mesela Tda7375,7377,7297,2009,2822,tea2025 gibi.
Birde wat değerine fzzla takılma ben ta7240 ile evde yarım ses açamadım daha... Entegre 6 wat...
Hocam mono kullanabiliyorum stereo kablom yok :D
Watt değeri umrumda değil. TDA2822M entegrede süper ötesi ses alıyordum BTL 2W Mono modunda. USB'den güç alıyor.
Ama bu TDA7052 beni sinir etti. 2 saat uğraştım yok, yok, yok. Ses yok, ama cızırtı çok :D
Bir de entegreyi getirdim. Üzerinde yazanları sana aynen söyleyeyim. Belki bilirsin orjinal mi değil mi. Orjinal değilse bir daha oradan parça almam. Gerçi başka alacak yer yok ama, neyse.
1. satır - TDA7052
2 - 643067
3 - Yn65292

Yanıt #11
Hocam mono kullanabiliyorum stereo kablom yok :D
Watt değeri umrumda değil. TDA2822M entegrede süper ötesi ses alıyordum BTL 2W Mono modunda. USB'den güç alıyor.
Ama bu TDA7052 beni sinir etti. 2 saat uğraştım yok, yok, yok. Ses yok, ama cızırtı çok :D
Bir de entegreyi getirdim. Üzerinde yazanları sana aynen söyleyeyim. Belki bilirsin orjinal mi değil mi. Orjinal değilse bir daha oradan parça almam. Gerçi başka alacak yer yok ama, neyse.
1. satır - TDA7052
2 - 643067
3 - Yn65292
ben anlamam ama yazı siliniyor mu bi bak çabuk çıkan nir yazı ise patates baskı olabilir
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #12
Şavalak şaban @Kazasker‍  
Madem kolon yapacaksın bana bi sorsana.
İlmine göre yapar, ecik sanat gösterirdik.
Görüldüğü kadarıyla marangozlukta da iyisin.
Neyse şu kolonların içlerinin yalıtımını bi görek bakalım :D

Yanıt #13
Ben kaçıyorum @Kazasker hocam. Dayak yemeyelim. Sonra arkadaşlar ne oldu diye başımın etini yiyorlar.

Yanıt #14
@Mr_YAMYAM  

https://www.ht-audio.com/pages/BassBoxPro.html    

- Şu linkte ki programı hiç kullandınız mı ? veya deneyim tecrübeniz olan bir program var mıdır ?
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.