image

Ana içeriğe git
Konu: Besleme kartı yaptım. Acaba oldu mu :) (635 Kez okunmuş)

Ynt: Besleme kartı yaptım. Acaba oldu mu :)

Yanıt #30
Bak şu oporlöler sağlamsa çok iyidirler.
Üstelik LM1875 ler ile uyum sağlarlar. Güçleri fazla değildir ama abartılmamıştır.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-cift-kule-kabin-580262207/detay
Tweterleri yok gibi ama yoksa da sorun değil. Birer tane ilerde takabilirsin.

Fiyatı iyi mi? Ben pek anlamıyorum da. Pazarlık etmeli miyim?
Ekleme: Hocam LM1875 devre şeması:

Burada girişte 2.2uF kutupsuz kondansatör kullanmamız gerektiği belirtilmiş. Ve ne bende, ne de buradaki elektronikçilerde 2.2uF kutupsuz kondansatör yok. Ne yapmam gerekiyor? Ayrıca biraz araştırdım, bu kondansatörün tipi ses kalitesinde çok önemliymiş. Sizden bir adet 2.2uF kondansatör istesem çok bir şey istemiş olmam, değil mi :)

Yanıt #31
Fiyatı iyi mi? Ben pek anlamıyorum da. Pazarlık etmeli miyim?
Ekleme: Hocam LM1875 devre şeması:

Burada girişte 2.2uF kutupsuz kondansatör kullanmamız gerektiği belirtilmiş. Ve ne bende, ne de buradaki elektronikçilerde 2.2uF kutupsuz kondansatör yok. Ne yapmam gerekiyor? Ayrıca biraz araştırdım, bu kondansatörün tipi ses kalitesinde çok önemliymiş. Sizden bir adet 2.2uF kondansatör istesem çok bir şey istemiş olmam, değil mi :)

Fiyatları daha pahalıdır benim gördüğüm daha çok ses elektroniğinde kullanılıyor tabiki tasarıma göre diğer bölümlşerde de kullanılıyordur. Zamanında bir kaç devrede lazım olmuştu malzemecide bulamamıştım iki adet kutuplu kondansatörü seri bağlayarak kutupsuz yapıp kullanmıştım..
kutupsuz-kondansator-yapimi-seri-baglantı
Yukarı da görüldüğü gibi iki adet 10uf elektrolitik kondansatörün “-” eksi ucları birleştiriliyor diğer “+” artı uçları kullanılıyor bu bağlantı ile kutupsuz elektrolitik kondansatör elde etmiş oluyoruz ama unutmayın kapasite yarı yarıya düşer.

Kaynak: http://320volt.com/en-basitinden-temel-elektronik-baslangic-bolum-2/

Yanıt #32

Fiyatları daha pahalıdır benim gördüğüm daha çok ses elektroniğinde kullanılıyor tabiki tasarıma göre diğer bölümlşerde de kullanılıyordur. Zamanında bir kaç devrede lazım olmuştu malzemecide bulamamıştım iki adet kutuplu kondansatörü seri bağlayarak kutupsuz yapıp kullanmıştım..
kutupsuz-kondansator-yapimi-seri-baglantı
Yukarı da görüldüğü gibi iki adet 10uf elektrolitik kondansatörün “-” eksi ucları birleştiriliyor diğer “+” artı uçları kullanılıyor bu bağlantı ile kutupsuz elektrolitik kondansatör elde etmiş oluyoruz ama unutmayın kapasite yarı yarıya düşer.

Kaynak: http://320volt.com/en-basitinden-temel-elektronik-baslangic-bolum-2/

Hocam elektrolitik olmaması lazımmış. Zaten MKP film kondansatörlere baktım. Çok pahalı değilmiş. Yine de öneriniz için sağolun.

Yanıt #33
Normal bir tasarımda elektrolitik ile kaliteli kondansatör farkı anlaşılamaz.
Low-Noise Low-Distortion özellikli ve geniş frekans bandlı devre yapmadıkça, malzemeler çok önem arzetmez.
Bir devrenin hassasiyeti genel noise ölçümleri sonucuna göre değerlendirilirse...
-55db gürültü seviyesi 30 db kazanç için 85dbA dinamik alan. Amatör bir üretim için idealdir. Üretim maliyeti takribi 100-200TL
-60db gürültü seviyesi. 30db kazanç için 90dbA dinamik alan DIY'cı için üretim kriteri. Üretim maliyeti takribi 300-600TL
-65db gürültü seviyesi 30db kazanç için 95dbA dinamik alan. İyi kalite üretim kriteri. Üretim maliyeti takribi 700-2000TL
-70db gürültü seviyesi. 30db kazanç için 100dbA dinamik alan üst seviye üretim kriteri. Üretim maliyeti takribi 5000TL
-75db gürültü seviyesi 30db kazanç için 105dbA dinamik alan. Hi-end üretim kriteri. Üretim maliyeti 5000TL üzeri.
Bu üretim kriterlerine frekans karakteristiği, güç bandı gibi kriterler eklenmemiştir. Frekans responsunun geniş olması aynı zamanda gürültü faktörüne de doğrudan etki ettiği için maliyet unsurları en az 4 e katlanmaktadır.

Yanıt #34
Low-Noise Low-Distortion özellikli ve geniş frekans bandlı devre yapmadıkça, malzemeler çok önem arzetmez.
Bir devrenin hassasiyeti genel noise ölçümleri sonucuna göre değerlendirilirse...
-55db gürültü seviyesi 30 db kazanç için 85dbA dinamik alan. Amatör bir üretim için idealdir. Üretim maliyeti takribi 100-200TL
-60db gürültü seviyesi. 30db kazanç için 90dbA dinamik alan DIY'cı için üretim kriteri. Üretim maliyeti takribi 300-600TL
-65db gürültü seviyesi 30db kazanç için 95dbA dinamik alan. İyi kalite üretim kriteri. Üretim maliyeti takribi 700-2000TL
-70db gürültü seviyesi. 30db kazanç için 100dbA dinamik alan üst seviye üretim kriteri. Üretim maliyeti takribi 5000TL
-75db gürültü seviyesi 30db kazanç için 105dbA dinamik alan. Hi-end üretim kriteri. Üretim maliyeti 5000TL üzeri.
Bu üretim kriterlerine frekans karakteristiği, güç bandı gibi kriterler eklenmemiştir. Frekans responsunun geniş olması aynı zamanda gürültü faktörüne de doğrudan etki ettiği için maliyet unsurları en az 4 e katlanmaktadır.

Hocam o zaman Low-ESR kondansatör kullanmama da gerek kalmazdı??

Yanıt #35
Hocam o zaman Low-ESR kondansatör kullanmama da gerek kalmazdı??

Haliyle.
Normal 4700uF kondansatörlerden birer tane kullansan da yeterli olurdu.
Ben çok kullandım. Low-esr ile aralarında fark yok. Yani kulak ile duyulabilecek fark yok.
Gürültü seviyesinin minimize edilebilmesi açısından normal kondansatörlerde STK465 ile ölçümüm -58db iken Low-esr veya iki adet 4700 kullandığımda gürültü seviyem -65 lere iniyor.
-58db ila -65db gürültü seviyesini normal sistemlerde anlayamazsınız. Sadece ölçü aletleri ile ölçebilirsiniz.

Yanıt #36

Haliyle.
Normal 4700uF kondansatörlerden birer tane kullansan da yeterli olurdu.
Ben çok kullandım. Low-esr ile aralarında fark yok. Yani kulak ile duyulabilecek fark yok.
Gürültü seviyesinin minimize edilebilmesi açısından normal kondansatörlerde STK465 ile ölçümüm -58db iken Low-esr veya iki adet 4700 kullandığımda gürültü seviyem -65 lere iniyor.
-58db ila -65db gürültü seviyesini normal sistemlerde anlayamazsınız. Sadece ölçü aletleri ile ölçebilirsiniz.

Hocam çok teşekkürler :) 70 lira projeye eklenebilir artık :) Bir de ton kontrol yaparız :) Neyse ben gidiyorum birkaç dakikaya buradayım.
Ekleme: Hocam ton kontrol için ne lazım? Onu da öğrenebilir miyim?

Yanıt #37
Hocam çok teşekkürler :) 70 lira projeye eklenebilir artık :) Bir de ton kontrol yaparız :) Neyse ben gidiyorum birkaç dakikaya buradayım.
Ekleme: Hocam ton kontrol için ne lazım? Onu da öğrenebilir miyim?

http://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7393.0.html

@Mr_YAMYAM‍  yaptığı ton kontrol devresi

Yanıt #38
Hocam elektrolitik olmaması lazımmış. Zaten MKP film kondansatörlere baktım. Çok pahalı değilmiş. Yine de öneriniz için sağolun.
Benim devrede elektrolitik kullandım.
Birisimi kızar elektrolitik olunca? Yoksa devre sana mı darılır?

Yanıt #39
@Mr_YAMYAM hocam ben biraz baktım da aslında aradığım şey Loudness devresiymiş. Ton kontrol yapsam da düşük frekansları arttıracaktım. Amaç daha basit bir şey olsun.
Bir de her yerde ampli kutusunun metal olması gerektiğini belirtmişsiniz. Herhangi bir teneke kutu işimi görür mü yoksa illa özel kutu mu lazım?
Ekleme: Hocam evdeki diğer bilgisayarda yaklaşık 10 yıldır Logitech marka hoparlör kullanıyoruz. Fakat amplisinden midir, hoparlör bağlantısından mıdır bilmem, sol tarafın sesi cızırtılı geliyor. Buna ne yapmam lazım?

Yanıt #40
Benim devrede elektrolitik kullandım.
Birisimi kızar elektrolitik olunca? Yoksa devre sana mı darılır?
;D Hocam ses kalitesi açısından dedim de @Mr_YAMYAM hocam cevap verdi.

Yanıt #41
@Mr_YAMYAM hocam ben biraz baktım da aslında aradığım şey Loudness devresiymiş. Ton kontrol yapsam da düşük frekansları arttıracaktım. Amaç daha basit bir şey olsun.
Bir de her yerde ampli kutusunun metal olması gerektiğini belirtmişsiniz. Herhangi bir teneke kutu işimi görür mü yoksa illa özel kutu mu lazım?
Ekleme: Hocam evdeki diğer bilgisayarda yaklaşık 10 yıldır Logitech marka hoparlör kullanıyoruz. Fakat amplisinden midir, hoparlör bağlantısından mıdır bilmem, sol tarafın sesi cızırtılı geliyor. Buna ne yapmam lazım?

En basit loudness Kazasker'in yaptığı loudnesstir.
DYNAMIC SUPER LOUDNESS istersen daha karmaşıktır ve özel pot gerektirir.
Forumdan bir arkadaşa yapmıştım. Ama konuu bulamadım.
Kutulama işinde amatör işler için teneke kutu bile kullansan olur. Önemli olan temas etmesi gereken yerlerin tam temas etmesidir. Kutu aktif olarak ekran görevi yapmaktadır.

Yanıt #42
Bozup Pc PSU kutusuda olur. Hem bulması hemde işlemesi kolay.
Benim amplide aluminyum kompozit malzeme kullanmıştım. Aluminyumcuda 10 liraya kestirmiş büktürmüştüm..

Yanıt #43

En basit loudness Kazasker'in yaptığı loudnesstir.
DYNAMIC SUPER LOUDNESS istersen daha karmaşıktır ve özel pot gerektirir.
Forumdan bir arkadaşa yapmıştım. Ama konuu bulamadım.
Kutulama işinde amatör işler için teneke kutu bile kullansan olur. Önemli olan temas etmesi gereken yerlerin tam temas etmesidir. Kutu aktif olarak ekran görevi yapmaktadır.

Ben de Kazasker'in konusundan gördüm ;D Dynamic Super Loudness'a da bir bakalım. Neymiş, nasıl bir şeymiş öğrenelim.
Ekleme: Hocam hiçbir şey bulamadım. Galiba çok özel bir şey ;D Yani bana göre değil. En azından bu ampli için değil.
Bir ek daha: Hocam ben 100Hz frekansta 12dB artış istiyordum. Devreyi buna göre yapsak?

Yanıt #44
Ben de Kazasker'in konusundan gördüm ;D Dynamic Super Loudness'a da bir bakalım. Neymiş, nasıl bir şeymiş öğrenelim.
Ekleme: Hocam hiçbir şey bulamadım. Galiba çok özel bir şey ;D Yani bana göre değil. En azından bu ampli için değil.
Bir ek daha: Hocam ben 100Hz frekanstaki 12dB artış istiyordum. Devreyi buna göre yapsak?

İşini bilen birisi 100Hz te değil 31Hz te isterdi :D
100Hz dediğin frekanslar bizim buralarda UĞULTU olarak adlandırılır. İlla ben uğultu istiyorum diyorsan o ayrı tabii.
Kazaskerin loudnesinin kondansatörünü 22uF yap. Giriş dirençlerini de 47K değil 15-22K civarı yap, bol bol uğultu duyarsın :D
Dinamik loudness sistemi genellikle frekansları artırmaz. Aksine azaltır.
Özellikle insan kulağının çok fazla duyduğu frekans olan 4KHz ve civarı kesim frekansı olup, gelişmiş sistemlerde band genişliği 100Hz ten 10KHz e hatta 12KHz e kadar gitmektedir.
100Hz ten 12KHz e kadar olan frekans bölgesi belli bir eğri ile aşağıya çekilmektedir. Yani düşürülmektedir.
Bu sebeple bu sistemde kullanılan kondansatör tipleri toleransları son derece önemli olup, ayrıca ampli giriş empedansı ile doğrudan ilişkilidir.
Tüm hesaplamalar ampli giriş empedansı baz alınarak yapılmaktadır. Bu sebeple, aynı loudnes devresi bir başka amplide doğru çalışmayacak, aksine daha da kötüleştirebilecektir.
X

Volume karakteristiğinin doğru yakalanabilmesi için 5 uçlu pot kullanımı gerekmektedir. Sınırlı imkanlarla ve özel tasarımla 4 uçlu potlar da kullanılabilmektedir.