image

Ana içeriğe git
Konu: TDA2050 + TIP41 + TIP42 üçlüsü ile amplifikatör. (931 Kez okunmuş)

Ynt: TDA2050 + TIP41 + TIP42 üçlüsü ile amplifikatör.

Yanıt #30
Daha önce PCB tecrüben yoksa daha masraflı olacaktır.
Bulunduğun şehirde PCB basan firma varsa, verilen dökümanları firmaya ver sana ikişer tane çıkartsın.

Hocam burada değil onu yapan firma bulmak, Fe3Cl bile bulamıyoruz. Tuz ruhu ve perhidrole girişeceğim :)
Ekleme: Hocam dediğiniz konuya baktım. Ona benzer bir şeyler yapmaya çalıştım. Büyük ihtimalle yine olmamıştır :D

Yanıt #31
Yolların ince olmasından başka sorun yok şimdilik.

Yanıt #32
Yolların ince olmasından başka sorun yok şimdilik.

Eskisine oranla 5 kat kalın. Daha fazlası da olmuyor zaten. Köprü diyotun bacakları arasından geçmiyor.

Yanıt #33
Şu dosyayı zipten çıkartıp bi yüükle bakalım.

Yanıt #34
Şu dosyayı zipten çıkartıp bi yüükle bakalım.

Hocam sen ne yaptın ya :D Bende bunu yapacak yetenek yok. Ciddiyim. Zaten yetenek olsa da bütçe yok :D

Yanıt #35

Hoparlör hesaplarında hoparlör gücü ele alınmaz.
İlk gereken unsur hoparlörün free air resonance (Serbest hava rezonansı) ölçümüdür.
Bu ölçüm neticesinde hoparlörün VAS değeri dahilinde ve yapılmak istenilen kabinin özellikleri doğrultusunda minumum kabin iç hacmi hesaplanır.
İç hacim hesaplanmasından sonra bu iç hacimde uygun şekilde bir kabin tasarlanarak boyutları bulunur.
Boyut hesaplamasından sonra kabin malzemesi seçilmelidir.
En iyi malzeme MERMER olup, işlenmesi son derece meşakkatli ve pahalıdır.
Bir mermer kabinin iç izolasyonu için 1cm kalınlığında soğurucu malzeme yeterli olmaktadır. Bu da kabin içindeki ses titreşimlerinin kabin yanlarına çarparak rezonans yaratmasına engel olmaya yeterlidir.
İkinci ideal malzeme ise iyi kalite suntadır.
Sunta MDF ye göre daha az titreşir ve titreşim bölgesi alt frekanslara doğrudur. Yine de sunta kabinin yanlarının ve arka plakasının titreşmemesi için çok iyi izolasyon şarttır. İzocam olarak bilinen cam yünü kullanıldığı takdirde güç durumuna göre (20cm 50W hoparlör için) yaklaşık 5cm kalınlık gerekmektedir.
MDF teknik olarak kabin yapımı için uygun değildir. 100Hz ve daha yüksek frekanslarda titreşime müsait olduğu için yalıtımı gerçek bir işçilik, spesifik malzeme ve itina gerektirmektedir.
Bir de özel yapımlar bulunmaktadır.
Buna örnek benim kullanmakta olduğum eski model HECO hoparlörlerdir.
Bu hoparlörlerin malzemeleri preslenmiş çam veya kavak ağacından yapılmıştır (Tam bilemiyorum)
Son derece alt frekanslarda rezonansa geldiği için firma tarafından bile iç izolasyon neredeyse ihmal seviyesinde basitçe yapılmıştır.
Buna rağmen küçücük kabinlerde son derece tatminkar bass derinliği bulunmaktadır.

Serhat olmamış. Memleketin yapmış olduğu besleme devresini iyice incele. Acele de etme. Şu trafo bi gelsin hele.
STK465 in yapımı diğer entegrelerden kolaydır. Tüm mesele baskı devreyi halledebilmektir.
Hocam Şu amfi benimm cok hoşuma gitti.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-lg-5-plus1-anfi-onarim-ister-596828667/detay/

bunu power kartını ben tamir edebilirim istediğim şey ise ömürlük kullanabileceğim bir kere para basayım sonrası oturup tadını cıkarmalık birşey bu cihazda büyük ihtimal ile video oynatıcıda var usb girişinden.  ve sesleri ayırma özelliğinede sahip tam aradığım bir şey odam için sizin öneriniz nedir ? değer mi değmez mi ?

Gerekirse ben Mermer'den kabin yapmaya'da hazırım fakat bir yazınızda şuan piyasada olan hop ların coğunun dandik olduğunu okumuştum ? 0 dan bir hop yaptırmak maliyetli mi olur uygun fiyat ise yaptırmak daha mı iyi olur ?
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #36
Hocam Şu amfi benimm cok hoşuma gitti.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-lg-5-plus1-anfi-onarim-ister-596828667/detay/

bunu power kartını ben tamir edebilirim istediğim şey ise ömürlük kullanabileceğim bir kere para basayım sonrası oturup tadını cıkarmalık birşey bu cihazda büyük ihtimal ile video oynatıcıda var usb girişinden.  ve sesleri ayırma özelliğinede sahip tam aradığım bir şey odam için sizin öneriniz nedir ? değer mi değmez mi ?

Gerekirse ben Mermer'den kabin yapmaya'da hazırım fakat bir yazınızda şuan piyasada olan hop ların coğunun dandik olduğunu okumuştum ? 0 dan bir hop yaptırmak maliyetli mi olur uygun fiyat ise yaptırmak daha mı iyi olur ?

O cihazın tamiri mümkün olsaydı o vatandaş yaptırıp 300-400TL ye satardı. Satamasa da fiyat bu derdi :D
Hoş yenileri bile belki birkaç yüz TL civarındadır belki.

Sıfırdan hop yapmak maliyetli olsa da, tekniğine uygun yapılabilirse, tüm masraflara değer. NEDEN?
Şu an piyasada 2000-2500TL civarı satılan hoplar bile dandik çin malı. Bakma belli markaları var ama kalite yok.
Kıyaslama yapalım anla.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-kef-ref-205-2-hi-end-kule-tipi-hoparlor-599204545/detay
Bu hoplar ile benim yapım hopları bir ara kapıştırmıştık. Duyarlılık haricinde benim hoplarım bunları köteklemişti.
Sahibi olan arkadaş gudurup değişelim demişti :D
Tabiiki akla hayale gelmeyecek uçuk fiyatla satılanlar da var.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-dynaudio-evidence-master-front-hoparlor-599191215/detay
Fiyatına göre eder mi etmez mi bilemeyeceğim ama bildiğim bir marka var ki fiyatının hakkını verebilir.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-fostex-g2000a-kule-tipi-hoparlor-599212301/detay
FOSTEX dünya çapında iyi bir markadır. Ben yıllarca küçük modelini kullanmıştım.
Bütçemiz bu tür hoparlörlere yetmeyeceğine göre iki seçeneğimiz var.
Piyasadan iyi kalite hoparlör temin edip iyi kalite olanlarla yarışabilmek. (Benim prensibim)
Şu an piyasada iyi kalite hoparlör bulunması oldukça zor. Ancak ikinci el temin edilebilir. Ya da kabini hasarlı hoplardan bulunabilirse.
Kazara piyasada parti malı denilen ürünlerden görülürse hemen kapılabilir.
Ya da kalitesi bilinen ama ikinci ele düşmüş.
İşte benim hoplardan :D
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-1-cift-set-hoparloru-597610699/detay
Bu hoplarda herhangi bir hasar yoksa satın alınıp, 3 yollu kabin yapılabilir.
Haliyle iki adet mid ve tweeter de gereklidir.
Kabin harici masrafların ortalama 250TL olduğunu varsaysak. Mermer kabini de kendi yeteneğimiz doğrultusunda yapabilsek.
Bir de uygun kalite hoparlör filtresi temin edersek.
Piyasada anam anam denilen hoplarla yarış yapabilecek bir çift kabin elde edebiliriz.
Ya da uğraşamam dersen kalitesi bilindik bir çift kolon alıp işine bakacaan.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-grundig-box-860-a-dev-kolonlar-598022726/detay
Bana YAP desen bu fiyata bu kalitede yapamam :D

Yanıt #37
Hocam sen ne yaptın ya :D Bende bunu yapacak yetenek yok. Ciddiyim. Zaten yetenek olsa da bütçe yok :D

O devre senin çizdiğinle benzerdir. Zaten LM317 ve LM337 li regüle yapmak zorundasın ton kontrol için. Bu devrede hepisi bir arada.
Öyle çok malzemede yok.
Bağla 2X24V u hem 2X36V anfi için hem de 2X15V ton kontrol için voltaj al keyfine bak.
Sen bu devreye galabalık dersen anfilere bile hiç girme bence .

Yanıt #38

O devre senin çizdiğinle benzerdir. Zaten LM317 ve LM337 li regüle yapmak zorundasın ton kontrol için. Bu devrede hepisi bir arada.
Öyle çok malzemede yok.
Bağla 2X24V u hem 2X36V anfi için hem de 2X15V ton kontrol için voltaj al keyfine bak.
Sen bu devreye galabalık dersen anfilere bile hiç girme bence .

Yok hocam sen anlamadın. Daha sade bir çizim olabilirdi demek istedim ben :)
Ekleme: Hocam malzeme listesini verebilir misin? Ona göre bir şeyler yapalım.

Yanıt #39
Çizimin resmini bi koy da tarif edeyim

Yanıt #40

Abi ben üzerinde biraz oynadım kusura bakma :)

Yanıt #41
Hani resim nerde
Düzeltiriz gerekirse
Bak o devrenin yapılmış hali.
X

Yanıt #42
Hani resim nerde
Düzeltiriz gerekirse
X

@Mr_YAMYAM‍ , çizdiğin şemada giriş tarafında hem köprü diyot kullanmışsın hemde normal diyot. Bunların ikiside aynı anda kullanılabilinir mi yoksa, bunların herhangi birimi kullanılacak... ikisinide aynı anda kullansak ne olur?

Yanıt #43
Hani resim nerde
Düzeltiriz gerekirse
X

Hocam bu şemada bir sıkıntı var sanki. Hem köprü diyot hem de normal diyot var. Hangisini kullanacağım?
Ekleme: @memleket hocamız söylemiş zaten :D

Yanıt #44
Cahal civelek arkadaşlar :D
Eğer iyi kalite köprü bulabilirseniz onu kullanın. Yok daha kalite diyotlarla köprü yapayım derseniz ayrı ayrı diyotlar kullanın.
Hem köprü hem de diyot kullanımı doğru olur mu bilemiyorum :D
İşte sizlere işin HİN'liğini anlatıyorum.
Bakalım anlayabilecekmisiniz ? :D