image

Ana içeriğe git
Konu: TDA2050 + TIP41 + TIP42 üçlüsü ile amplifikatör. (931 Kez okunmuş)

Ynt: TDA2050 + TIP41 + TIP42 üçlüsü ile amplifikatör.

Yanıt #15
X

Yanıt #16
Peki. Kutuyu aldıktan sonra mı karar verelim baskı devre çizilecek mi diye?
@Mr_YAMYAM

Yanıt #18
Merhaba oncelikle bu ise girmek istiyorsan en basit anfiyi yapmayi bir dene ornegin TDA2003  le eger basarili olursan ki zaten 10w bir anfi bilgisayar icin fazlasıyla yeterli olacaktir ardindan yuksek guclu anfileri yapmaya çalışın benim size onerim su olacaktır entegreli anfi yapmak istiyorsan kesinlikle simetrik beslemeli anfi yap yok illa tek kaynak anfi yapacagim diyorsan tda8560 2×40w
Tda7560 4×50w
Bu iki entegre den birini yap derim sana benimde deneyip tecrube ettigim entegrelerdir tabi bulunduğun bolgede ki fiyatlar nasil orasini bilemem lakin sana tavsiyem entegre yerine transistor lu anfilerdir ton kontrol devresine gelirsek elimde yaptigim denedigim 2 kanal bass ve tiz ayrica 5 kanal ton kontrol devrersi bulunuyor elinde ne tur malzemeler var oncelikle onlari yazarsan daha net fikirler verebilirim oncelikle sunu bilmeliyim elinde ne tur transformator  (trafo) var gücü ve çıkışı ne kadar yada kac wattlik bir trafo satin alabilirsin bunlari yazarsan ona gore bende devrelerin isimlerini ve baski pbc lerini yollarim

Yanıt #19

Hangi Kutuyu aldın ?
Hocam daha almadım. @Mr_YAMYAM hocamın verdiği bir link var o ampliyi alıp kutusunu ve trafosunu kullanacağım.
Link bu: https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-fisher-ca-m101-582404134/detay
Merhaba oncelikle bu ise girmek istiyorsan en basit anfiyi yapmayi bir dene ornegin TDA2003  le eger basarili olursan ki zaten 10w bir anfi bilgisayar icin fazlasıyla yeterli olacaktir ardindan yuksek guclu anfileri yapmaya çalışın benim size onerim su olacaktır entegreli anfi yapmak istiyorsan kesinlikle simetrik beslemeli anfi yap yok illa tek kaynak anfi yapacagim diyorsan tda8560 2×40w
Tda7560 4×50w
Bu iki entegre den birini yap derim sana benimde deneyip tecrube ettigim entegrelerdir tabi bulunduğun bolgede ki fiyatlar nasil orasini bilemem lakin sana tavsiyem entegre yerine transistor lu anfilerdir ton kontrol devresine gelirsek elimde yaptigim denedigim 2 kanal bass ve tiz ayrica 5 kanal ton kontrol devrersi bulunuyor elinde ne tur malzemeler var oncelikle onlari yazarsan daha net fikirler verebilirim oncelikle sunu bilmeliyim elinde ne tur transformator  (trafo) var gücü ve çıkışı ne kadar yada kac wattlik bir trafo satin alabilirsin bunlari yazarsan ona gore bende devrelerin isimlerini ve baski pbc lerini yollarim
Hocam haklısınız ancak malzemeleri aldım. PCB çizimleri de hazır. Zaten simetrik beslemeli yapacağım. Dediğim linkteki amplinin içindeki trafoyu kullanacağım. Ne kadar bir gücü var bilmiyorum. Bir de TDA2822M ile başladım zaten :) TDA2003'e pek gerek kalmadı.

Yanıt #20
Bu ampli biryerlerde satılıyormuş hala :D
https://picclick.co.uk/Fisher-CA-M101-Premain-Amplifier-Stereo-Voll-Verst%C3%A4rker-2x30W-113125877743.html
Kargosu şusu busu derken yaklaşık fiyatı 700TL civarına tekabül ediyor.

Amplinin çıkış gücü 2X30W imiş. Oldukça iyi bir güç.
Genel Fisher özellikleri incelendiğinde ise trafonun muhtemel voltajları şunlar olacaktır.
2X22 veya 2X26V trafo ana çıkışları.
18V 300mA AC çıkış.
16V 600mA AC çıkış.
Trafonun ana çıkışlarını bahsetmiş olduğun TDA serisinde kullanabilirmisin bilemiyorum.
Ama AC 2X18V un yukarısı için kullanılamaz görünmektedir.

Yanıt #21
Bu ampli biryerlerde satılıyormuş hala :D
https://picclick.co.uk/Fisher-CA-M101-Premain-Amplifier-Stereo-Voll-Verst%C3%A4rker-2x30W-113125877743.html
Kargosu şusu busu derken yaklaşık fiyatı 700TL civarına tekabül ediyor.

Amplinin çıkış gücü 2X30W imiş. Oldukça iyi bir güç.
Genel Fisher özellikleri incelendiğinde ise trafonun muhtemel voltajları şunlar olacaktır.
2X22 veya 2X26V trafo ana çıkışları.
18V 300mA AC çıkış.
16V 600mA AC çıkış.
Trafonun ana çıkışlarını bahsetmiş olduğun TDA serisinde kullanabilirmisin bilemiyorum.
Ama AC 2X18V un yukarısı için kullanılamaz görünmektedir.

Hocam bu şimdi mi söylenir ya :) Neyse.

Bu amplifikatörün PCB'si.

Bu da besleme kartının PCB'si.
Amplifikatörü datasheet'te bulunan şemayla aynı çizdim. Sadece filtre kondansatörlerini kaldırdım ve besleme kartına taşıdım.
Önceki linklerde gönderdiğiniz konulara baktım. Ona göre bir besleme kartı çizdim. Doğru olmuş mu?

Yanıt #22
Bu kadar ince yolları ben bile göremiyorum :D
Anında yanar o yollar.

Yanıt #24
Çizim programındaki hat seçenekleri ile.
Hat (Çizgi) seçtiğinde beraberinde bir sürü seçenek çıkması lazımdır.
Her birisi bir kat daha kalına doğru gider.

Senin cihazdaki trafo muhtemelen şundandır.
X
Kırmızı siyah kırmızı 2X25V
Yeşiller 18V
Beyazlar 16V
Veya yakın değerlerde.
Bence iyi birşey yapmak istiyorsan STK465 i araştırmaya başla.
Zaten kutu gereği ton kontrol da yapmak zorundasın. O halde 2X15V regüleli kaynak ta gerekecektir.
İşi biraz daha sağlama alıp iyi birşey yapmaya çalış.
http://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5224.630.html
Burada STK465 PCB çizimleri hazır bulunuyor. Sen alıp bastıracaksın o kadar.
Daha sonra iyi bir besleme devresi çizimi yapmak zorundasın. Şimdilik trafo gelinceye kadar bekle.

Yanıt #25
Çizim programındaki hat seçenekleri ile.
Hat (Çizgi) seçtiğinde beraberinde bir sürü seçenek çıkması lazımdır.
Her birisi bir kat daha kalına doğru gider.

Senin cihazdaki trafo muhtemelen şundandır.
X
Kırmızı siyah kırmızı 2X25V
Yeşiller 18V
Beyazlar 16V
Veya yakın değerlerde.
Bence iyi birşey yapmak istiyorsan STK465 i araştırmaya başla.
Zaten kutu gereği ton kontrol da yapmak zorundasın. O halde 2X15V regüleli kaynak ta gerekecektir.
İşi biraz daha sağlama alıp iyi birşey yapmaya çalış.
http://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5224.630.html
Burada STK465 PCB çizimleri hazır bulunuyor. Sen alıp bastıracaksın o kadar.
Daha sonra iyi bir besleme devresi çizimi yapmak zorundasın. Şimdilik trafo gelinceye kadar bekle.

Hocam sen ne yaptın? STK465 nerede, TDA2050 nerede? Hadi TDA7294 desen neyse. STK465 yapabilmek için benim 5 yıl uğraşmam lazım :D
Ekleme: Bunu yaptım. Olmuş mu?

Yanıt #26
@Mr_YAMYAM  hocam rica etsem hoparlor kabinlerinin hesaplamalarinin püf boktalarinada deginebilirmisiniz mesela 800 watt bir hoparlorun kabini nasil olmali oval veya baska bir sekilde hoparlor kabinleri nasil tasarlanmali hangi malzemeden yapilmali hesaplamalari nasil olur neye bakilir hesaplarken ?
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #27
@Mr_YAMYAM  hocam rica etsem hoparlor kabinlerinin hesaplamalarinin püf boktalarinada deginebilirmisiniz mesela 800 watt bir hoparlorun kabini nasil olmali oval veya baska bir sekilde hoparlor kabinleri nasil tasarlanmali hangi malzemeden yapilmali hesaplamalari nasil olur neye bakilir hesaplarken ?

Hoparlör hesaplarında hoparlör gücü ele alınmaz.
İlk gereken unsur hoparlörün free air resonance (Serbest hava rezonansı) ölçümüdür.
Bu ölçüm neticesinde hoparlörün VAS değeri dahilinde ve yapılmak istenilen kabinin özellikleri doğrultusunda minumum kabin iç hacmi hesaplanır.
İç hacim hesaplanmasından sonra bu iç hacimde uygun şekilde bir kabin tasarlanarak boyutları bulunur.
Boyut hesaplamasından sonra kabin malzemesi seçilmelidir.
En iyi malzeme MERMER olup, işlenmesi son derece meşakkatli ve pahalıdır.
Bir mermer kabinin iç izolasyonu için 1cm kalınlığında soğurucu malzeme yeterli olmaktadır. Bu da kabin içindeki ses titreşimlerinin kabin yanlarına çarparak rezonans yaratmasına engel olmaya yeterlidir.
İkinci ideal malzeme ise iyi kalite suntadır.
Sunta MDF ye göre daha az titreşir ve titreşim bölgesi alt frekanslara doğrudur. Yine de sunta kabinin yanlarının ve arka plakasının titreşmemesi için çok iyi izolasyon şarttır. İzocam olarak bilinen cam yünü kullanıldığı takdirde güç durumuna göre (20cm 50W hoparlör için) yaklaşık 5cm kalınlık gerekmektedir.
MDF teknik olarak kabin yapımı için uygun değildir. 100Hz ve daha yüksek frekanslarda titreşime müsait olduğu için yalıtımı gerçek bir işçilik, spesifik malzeme ve itina gerektirmektedir.
Bir de özel yapımlar bulunmaktadır.
Buna örnek benim kullanmakta olduğum eski model HECO hoparlörlerdir.
Bu hoparlörlerin malzemeleri preslenmiş çam veya kavak ağacından yapılmıştır (Tam bilemiyorum)
Son derece alt frekanslarda rezonansa geldiği için firma tarafından bile iç izolasyon neredeyse ihmal seviyesinde basitçe yapılmıştır.
Buna rağmen küçücük kabinlerde son derece tatminkar bass derinliği bulunmaktadır.

Serhat olmamış. Memleketin yapmış olduğu besleme devresini iyice incele. Acele de etme. Şu trafo bi gelsin hele.
STK465 in yapımı diğer entegrelerden kolaydır. Tüm mesele baskı devreyi halledebilmektir.
Hocam sen ne yaptın? STK465 nerede, TDA2050 nerede? Hadi TDA7294 desen neyse. STK465 yapabilmek için benim 5 yıl uğraşmam lazım :D
Ekleme: Bunu yaptım. Olmuş mu?

Yanıt #28

Hoparlör hesaplarında hoparlör gücü ele alınmaz.
İlk gereken unsur hoparlörün free air resonance (Serbest hava rezonansı) ölçümüdür.
Bu ölçüm neticesinde hoparlörün VAS değeri dahilinde ve yapılmak istenilen kabinin özellikleri doğrultusunda minumum kabin iç hacmi hesaplanır.
İç hacim hesaplanmasından sonra bu iç hacimde uygun şekilde bir kabin tasarlanarak boyutları bulunur.
Boyut hesaplamasından sonra kabin malzemesi seçilmelidir.
En iyi malzeme MERMER olup, işlenmesi son derece meşakkatli ve pahalıdır.
Bir mermer kabinin iç izolasyonu için 1cm kalınlığında soğurucu malzeme yeterli olmaktadır. Bu da kabin içindeki ses titreşimlerinin kabin yanlarına çarparak rezonans yaratmasına engel olmaya yeterlidir.
İkinci ideal malzeme ise iyi kalite suntadır.
Sunta MDF ye göre daha az titreşir ve titreşim bölgesi alt frekanslara doğrudur. Yine de sunta kabinin yanlarının ve arka plakasının titreşmemesi için çok iyi izolasyon şarttır. İzocam olarak bilinen cam yünü kullanıldığı takdirde güç durumuna göre (20cm 50W hoparlör için) yaklaşık 5cm kalınlık gerekmektedir.
MDF teknik olarak kabin yapımı için uygun değildir. 100Hz ve daha yüksek frekanslarda titreşime müsait olduğu için yalıtımı gerçek bir işçilik, spesifik malzeme ve itina gerektirmektedir.
Bir de özel yapımlar bulunmaktadır.
Buna örnek benim kullanmakta olduğum eski model HECO hoparlörlerdir.
Bu hoparlörlerin malzemeleri preslenmiş çam veya kavak ağacından yapılmıştır (Tam bilemiyorum)
Son derece alt frekanslarda rezonansa geldiği için firma tarafından bile iç izolasyon neredeyse ihmal seviyesinde basitçe yapılmıştır.
Buna rağmen küçücük kabinlerde son derece tatminkar bass derinliği bulunmaktadır.

Serhat olmamış. Memleketin yapmış olduğu besleme devresini iyice incele. Acele de etme. Şu trafo bi gelsin hele.
STK465 in yapımı diğer entegrelerden kolaydır. Tüm mesele baskı devreyi halledebilmektir.
Baskı devreyi ben elde yapmayı düşünüyorum. Yapabilir miyim? Yoksa şemaları PCB yapan birine mi vermem lazım?

Yanıt #29
Daha önce PCB tecrüben yoksa daha masraflı olacaktır.
Bulunduğun şehirde PCB basan firma varsa, verilen dökümanları firmaya ver sana ikişer tane çıkartsın.