image

Ana içeriğe git
Konu: Tda 7293 x3 mono anfi ve low filter ne5532 sorunu çözemedım :/ (1172 Kez okunmuş)

Tda 7293 x3 mono anfi ve low filter ne5532 sorunu çözemedım :/

Selam arkadaslar,  aranıza yenı geldım , bende sızler kadar meraklıyım . elektrık okudugumdan bılgım yetersız kalıyor, bu konularda yardımcı olursanız cok sevınırım, Çok heves edıp aylarca bekledıgım projem ıcın sparıs ettıgım devrelerı sızlerle önce paylasmak ıstıyorum .Elimde z5500 den kalan toroıd trafomu degerlendırmek uzere yola cıkarak stklı hıfı sıstemıme destek ıcın aktıf bas yapma fıkrıne dustum,  devrelerı bır araya getırdım , besleme katında ölcumlerımde DC 33-0-33 V elde edıyorum , burda herhangı bı sorun yok hop koruması da calısıyor ,  güç katını montaj olacak sekılde kutuda göderısler bende kendm topladım  lehımlemeler bıttıkten sonra sentetık tınerle sıldım , devreyı önce bosta calıstırdım cıkısnı hopa bagladım,  ama cok az bır cıkıs gucu elde ettım oysa trafom 300w a yakın ayrıca guc devremde 250w ve ustunu vermesı gerekırken ben sankı 20w alıyomusum gıbı  az bır ses elde ettım.  bırde cok ısınıyor tda7293 ler.  sogutucu bagladım bosta ıken bıle ısınıyor..  anlam veremedım sorun benı asıyor yardımınızı beklıyorum.  bırde low pas fılter  sesı gecırmıyor . ne5532 uzerıne dusen gerılım 23.5v  anlayabıldıgım kadar ölctum ettım ama yok cıkısta hc bır sınyal alamadım oda sorun cıkarttı.  sızce neden kaynaklanıyor tum bunlar ..

https://tr.aliexpress.com/item/Aiyima-Amplifikat-r-Do-rultucu-kurulu-Kayna-Korumak-G-Kurulu-Y-ksek-G-Do-rultucu-Filtre/32831781359.html?shortkey=R7JjURbq&addresstype=600
https://tr.aliexpress.com/item/Low-pass-Filter-NE5532-Subwoofer-Volume-Process-Circuit-Amplifer-Board-AC-9V-15V/32830720273.html?

https://tr.aliexpress.com/item/TDA7293-300W-Mono-Power-Amplifier-Board-three-Parallel-BTL-AMP-DIY-Kits/32824000816.html?shortkey=VFvUfmeQ&addresstype=600

Ynt: Tda 7293 x3 mono anfi ve low filter ne5532 sorunu çözemedım :/

Yanıt #1
Merhaba
TDA 7293 ler soğutucusuz boşta el yakacak kadar ısınır hatta düşük seste bile denersen bozulabilir.
Kullandığın soğutucu tam gücte belki de yetmeyecek. Bu haliyle boşta ılık olması normal.
Amplifikatör beslemesi güzel , soğutucu normal (ideal değil) telefon çıkışından mono giriş yaparak güçlü ses alabilmen lazım.
Yine boşta (ses bağlamadan) hoparlöre giden uçları DCV kademesinde ölçmelisin. >1Vdc ise çek fişi kullanma öyle , >0,5V ise giriş gerilimini ölçmelisin 33-0-33 ölçmüştün , 30Voltun altındaysa yine sorun var.
Sıfır ila 0,1 volt dc olması beklenir.
Paralel amplifikatörlerde %1 töleranslı dirençler ve birbiriyle uyumlu elemanlar çok önemlidir. Arada fark oluştukça farkı eşitlemek için uğraşır ısınırlar. Genellikle el yapımında fark oluşur , hazır kitlerde bu farkın çok küçük olması beklenir.

NE 5532 yi 7812 ve 7912 besler. Yani 12-0-12 şeklinde. Toplamda 24V dc olmalı. (ölçtüğünüz değer normal sayılabilir)
Kartın girişi stereo , çıkışı mono olması lazım. Ses sinyalini bu karta , çıkışını da amp. a bağlayıp hoparlörden ses alamadığınızı varsayıyorum.
Daha sonra devam ederiz.
Kolay gelsin.

İlave olarak trafodaki kullanılmayan iki mavi ucun voltajını merak ettim.
9 ila 15Vac ise diğer trafoyu kullanmayabilirsiniz. 0 ve 12 girişlerine bağlamanız yeterli olur.

Yanıt #2
low fılter, sımetrık beslenıyor hocam,  dıger trafodakı mavı cıkıs tek ac13-14v verıyor..  sogutucuyu gecıcı taktım yanmasınn dıye denemek ıcın. buyuk sogutucu ve fan takıcam bıterse en son.  telden bas fılıtre devrsıne ordanda guc katına gırdım hıcbırsey algılamıyor. bas fılıtr cıkısını dırek hopa bagladım . hıc hıssedılen bı kıpırdama yok.. guc katı cıkısını olcucem...  yardımcı olursanız sevınırım . ne yapılması gerekıyorsa ..

Yanıt #3
giriş 
çıkış

bu sekılde  bagladıgımda ses cıkısı alıyorum ama 3 tda ya gore cok dusuk bence . ısınma olayı bosta neyse son sestede aynıydı degısmedı.. ıcımden entegrelerın sahte oldugu yönunde gecıyor. aklınıza takılan ne varsa sorun lutfn

Yanıt #4
watt yerinde ama desibell olarak ses düşük gibi bir durum olabilir mi?
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #5
watt yerinde ama desibell olarak ses düşük gibi bir durum olabilir mi?

watın yerınde oldugunu nasıl anladınız hocam, desıbel olarak ses 3 tda ya göre ınanın dusuk kalıyor, kaldıkı 250w gıbı rms deger beklerken,  trafom beslemem bu guc ıcın fazlasıyla yetıyor.

Yanıt #6
low fılter, sımetrık beslenıyor hocam,  dıger trafodakı mavı cıkıs tek ac13-14v verıyor..  sogutucuyu gecıcı taktım yanmasınn dıye denemek ıcın. buyuk sogutucu ve fan takıcam bıterse en son.  telden bas fılıtre devrsıne ordanda guc katına gırdım hıcbırsey algılamıyor. bas fılıtr cıkısını dırek hopa bagladım . hıc hıssedılen bı kıpırdama yok.. guc katı cıkısını olcucem...  yardımcı olursanız sevınırım . ne yapılması gerekıyorsa ..
Trafodaki mavi çıkışı , tarif ettiğim gibi bağlarsan  filtre devren simetrik beslenmiş olur.
Ayrıca fan olacaksa onun için de kullanabilirsin o çıkışları.
Bas filtre çıkışını hoparlöre bağladığında ses duyamaman normal. (normal çalışıyor olsaydı bile)
Power amplifikatörü gözünde büyütme. Sonuçta tda7293 ü paralel bağlamak soğutmayı kolaylaştırır , yüksek voltajda düşük empedanslı hoparlör bağlama imkanı sağlar. Tek başına veremiyeceği gücü sağlar , asla 3 katı güç veremez.
33Vdc simerik besleme ile 4 ohm da 120W lık güç beklenebilir. Daha fazlası için hayal gücü de gerekir.
Senin kolonlarının empedansı ne kadar?

Çıkıştaki -0,13V biraz yüksek ama olsun. (ısının biraz fazla olmasına sebep olur)
Filtre devrenizin ses girişi mutlaka stereo olsun. Onun çıkışı ve amp. girişi mono olsabile.

Kolay gelsin.

Yanıt #7
az dediğin sesi bir video yardımı ile bize dinletir misin?
yeterince güçlü bir ses ile sürülmeyen amplifikatör on bin watt bile olsa fark etmez. Tam çıkış almak için gereken miktar güç ile sürülmesi gerekir.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #8
az dediğin sesi bir video yardımı ile bize dinletir misin?
yeterince güçlü bir ses ile sürülmeyen amplifikatör on bin watt bile olsa fark etmez. Tam çıkış almak için gereken miktar güç ile sürülmesi gerekir.
yanı preamp mı gereklı hocam, elımdekı bas fılter ıle surmustum hıc gecırmedıydı sesı,  ben dırek telden tek kanal gırısi yaptım son sese kadar actım teli, ses cıkıyor  ama sankı tek tda7293 un yarısı sevıyesınde,burda 3 tda köpru baglı .o rms degerlere ulasmak mumkun degılmıdır ,  elımde 8 ohm kabınler var 50-60rms degerınde stk4231 ıle besledıgım , onun  yarısı bıle etmıyor ses.   amacım sıstemıme aktıf bass  yapmaktı, :/

Yanıt #9
Trafodaki mavi çıkışı , tarif ettiğim gibi bağlarsan  filtre devren simetrik beslenmiş olur.
Ayrıca fan olacaksa onun için de kullanabilirsin o çıkışları.
Bas filtre çıkışını hoparlöre bağladığında ses duyamaman normal. (normal çalışıyor olsaydı bile)
Power amplifikatörü gözünde büyütme. Sonuçta tda7293 ü paralel bağlamak soğutmayı kolaylaştırır , yüksek voltajda düşük empedanslı hoparlör bağlama imkanı sağlar. Tek başına veremiyeceği gücü sağlar , asla 3 katı güç veremez.
33Vdc simerik besleme ile 4 ohm da 120W lık güç beklenebilir. Daha fazlası için hayal gücü de gerekir.
Senin kolonlarının empedansı ne kadar?

Çıkıştaki -0,13V biraz yüksek ama olsun. (ısının biraz fazla olmasına sebep olur)
Filtre devrenizin ses girişi mutlaka stereo olsun. Onun çıkışı ve amp. girişi mono olsabile.

Kolay gelsin.
7w gıbı bı cıkısı vardır   yeterlı olur mu ne5532 ye hocam,fan baglamayı dusunuyorum, onun ıcınde fan kontroller aldım olmassa o cıkısı ona kullanırız..  dedıgınız gıbı denıcem.. deneme amaclı 8 ohm hıfı hop bagladım ama amacım aktıf bas yapmak 30cm 4 ohm 250 rms subwoofer kullanıcam. ama guc katı bu gucte benı tatmın etmez bıyerde yanlıslık var cözemıyorum. 

Yanıt #10
burda 3 tda köpru baglı .o rms degerlere ulasmak mumkun degılmıdır ,  elımde 8 ohm kabınler var 50-60rms degerınde stk4231 ıle besledıgım , onun  yarısı bıle etmıyor ses.   amacım sıstemıme aktıf bass  yapmaktı, :/ş
Elinizdeki amp. 3 adet paralel amplifikatör devresinden oluşur.
Paralel amplifikatörün çıkış voltajı artmaz , çıkış akımı daha yüksektir. Düşük empedanslı hoparlör sürmeye uygundur.
Köprü amplifikatörde çıkış voltajı iki katına çıkar. Çıkış elemanları seri olduğundan empedansı da iki katı önerilir.
Köprü çift (birbirinin aynı iki amfi) olarak kurulur. Birine uygulanan sisyalin tersi diğerine (devre içinde) uygulanır.
Çıkış terminallerinde GND bulunmaz. İki amfi çıkışı arasına hoparlör bağlanır.
İki uygulamanın birleşimi paralel köprü amp. için en az 4 amp. gerekir. (2x2 , 2x3 , 2x4 , ... şeklinde sayıları olur)
Hem düşük empedans sürebilir hem de çıkış voltajı artar.

Amplifikatörünüzü tam güç sürebildiğiniz taktirde stk ile kapışır. (geçermi bilmem)
Kolay gelsin.

Yanıt #11
Elinizdeki amp. 3 adet paralel amplifikatör devresinden oluşur.
Paralel amplifikatörün çıkış voltajı artmaz , çıkış akımı daha yüksektir. Düşük empedanslı hoparlör sürmeye uygundur.
Köprü amplifikatörde çıkış voltajı iki katına çıkar. Çıkış elemanları seri olduğundan empedansı da iki katı önerilir.
Köprü çift (birbirinin aynı iki amfi) olarak kurulur. Birine uygulanan sisyalin tersi diğerine (devre içinde) uygulanır.
Çıkış terminallerinde GND bulunmaz. İki amfi çıkışı arasına hoparlör bağlanır.
İki uygulamanın birleşimi paralel köprü amp. için en az 4 amp. gerekir. (2x2 , 2x3 , 2x4 , ... şeklinde sayıları olur)
Hem düşük empedans sürebilir hem de çıkış voltajı artar.

Amplifikatörünüzü tam güç sürebildiğiniz taktirde stk ile kapışır. (geçermi bilmem)
Kolay gelsin.
hocam ılgınız ıcın cok tesekkur ederım,tam guc nasıl surebılırız,  bas flitresi ses sınyalını gecırmıyor hocam onun sebebı nedır, stereo gırıs saglıyorum ...    benım bu sıstemde 250w rms elde edebilmem ıcın ne yapmam gerekıyor yada ne alsak uygun olur. 2x33Vdc ıle calısacak 250rm net verıcek devre tavsıye edebılırmısnız

Yanıt #12
hocam ılgınız ıcın cok tesekkur ederım,tam guc nasıl surebılırız,  bas flitresi ses sınyalını gecırmıyor hocam onun sebebı nedır, stereo gırıs saglıyorum ...    benım bu sıstemde 250w rms elde edebilmem ıcın ne yapmam gerekıyor yada ne alsak uygun olur. 2x33Vdc ıle calısacak 250rm net verıcek devre tavsıye edebılırmısnız
Senin elindeki tda7293 2x33v ile çalışmaz. minimum 2x40 ile aktif olmaya başlar.. tda7294 lu entegre 2x33 volt ile mükemmel çalışır..
dolasıyla devren çalışıyor ama istediği voltajı alamıyor. datasheetine bakmadım. eger bacak baglantıları, tda7294 ile 7293 aynı ise tda7294 alarak uygun entegreleri değiştirip kullanırsın.. yada trafo almalısın...
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #13
Senin elindeki tda7293 2x33v ile çalışmaz. minimum 2x40 ile aktif olmaya başlar.. tda7294 lu entegre 2x33 volt ile mükemmel çalışır..
dolasıyla devren çalışıyor ama istediği voltajı alamıyor. datasheetine bakmadım. eger bacak baglantıları, tda7294 ile 7293 aynı ise tda7294 alarak uygun entegreleri değiştirip kullanırsın.. yada trafo almalısın...
z5500 un ıcınden cıkma trafo bu, ıcındekı anfı katında da tda7294 ler mevcuttu,  sızden rıcam entegreler uyumlumu kontrol edebılırmısınız,  gerekıse alır degıstırırım,  bu sekılde toplam 200w gıbı bı rms deger alabılırmıyım ..

Yanıt #14
z5500 un ıcınden cıkma trafo bu, ıcındekı anfı katında da tda7294 ler mevcuttu,  sızden rıcam entegreler uyumlumu kontrol edebılırmısınız,  gerekıse alır degıstırırım,  bu sekılde toplam 200w gıbı bı rms deger alabılırmıyım ..

resimlerde gördüğün gibi kritik nokta 11, ile12ci bacak..çünkü 3 entegreyi köprüleyip gücü artırmış devre şemasında aktif görevleri olabilir. onun haricinde tda7293 ü çıkarıp onun yerine tda7294 takarsan, senin voltajında sıkıntı çıkarmaz. ama köprüleme yapmaya bilir. elektronik bilgin varmı bilmiyorum ama en mantıklısı tda7294lu anfi yapman.. yada elindekini buna dönüştürmen..Ama belki çalışır. sonuçda trafo alma maliyeti ile entegre maliyeti arasındaki farka göre 7294 al, dene.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME