image

Ana içeriğe git
Konu: Tda 7293 x3 mono anfi ve low filter ne5532 sorunu çözemedım :/ (1141 Kez okunmuş)

Ynt: Tda 7293 x3 mono anfi ve low filter ne5532 sorunu çözemedım :/

Yanıt #30
Arkadaşlar.
Kurulu bir devreyi değiştirmek büyük hata olacaktır.
Belirtmiş olduğum üzere bu tür uygulamalarda 100W 500W gibi değerlerin pek önemi yoktur.
Hoparlörün veremediği sesleri güç basarak alamazsınız. BU ŞU DEMEKTİR.
Elimizde medium hoparlör var. bass ampli yapıyoruz ve bu hoparlörü çalıştırıyoruz. Belki de 1W lık bir bass seviyesi duyabiliriz. Demekki bu hoparlör istenilen bass sesleri çok çok fazlaca düşürmektedir. Yani verememektedir.

Tek önemli unsur hoparlörümüzün duyarlılığı ve rezonans frekansıdır.
Bu söylediklerimi test etmek isteyebilirsiniz.
Mevcut 4 yollu kabinlerinizin ikisini de TDA lı ampli modülüne bağlayıp çalıştırarak, ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.
Test sonucuna göre gerekirse yeni ve ilmine uygun bir ampli veya hoparlör sistemine yönelmek daha bilimsel olacaktır.
Üstelik trafo ve bağlantı kablolarına bakıldığında, bu denli yüksek bir gücün bu kablolardan akıtılabilmesi hiç te olası görülmemektedir. (Şahsi kanaatim)
12A gibi bir akım için nereden baksanız 2.5mm2 lik kalın iletken kullanılmalıdır. Bu kalınlık, kullanılan kablolamanın uzunluğu ile bile doğrudan ilişkilidir.

6A max gucu trafonun hocam kablolar o yuzden cok kalın degıl, o kabınlrımı tda ıle kırletemem hocam :D  stk nın tadıın alıınca gerek bıle duymam sızın demek ıstedıgınızı anladım .. bas amp yamak ıstedıgımm ıcınn tda va sectım oda sansımıza boyle cıktı, yenı devre ıle umarım trafomum max sınırlarına dayanabılırım. ılerıde 30-38cm capında bas hop alıcam oyuzden gucu yuksek olmasını ıstıyorum, gerekırse aynı trafodan bır adet daha var paralel gırerım. olur 10-12A gucunde . yanı hocam guzel bıssey olsun ıstıyorum. tecrube edınmek ıcın ıse paramızı sokaga atıyoz devre secemedıgımızden.  tavsılerınızı beklıyorum.  elımdekı malzemeler bunlar. daha sonra bass alıcam zaten ..

Yanıt #31
Elindeki malzemelerin çoğu hurda :D
Belli bir disiplin ile elektroniğin temellerini uygulamazsan tatminkar kaliteye erişemezsin.
Bu sebeple yukarda dedim ki, yeni bir ampli modülüne para yatırma. Önce elindekini değerlendir.
Değerlendirebilmen için teknik detayları bilmelisin. Bilmiyor olsan bile forumdaki bilgili arkadaşlar seni bilgilendirecektir.
Kabinlerini TDA ile kirletemezsin. O kabinlerin kalitesi doğrultusunda TDA devreden elde edebileceğin performansı hoparlör unsuruna göre az da olsa kıyaslayabileceksin. İlla o hoparlörleri kullanmak zorunda da değilsin. Ama videoda görülen uyduruk hoparlörü kullanırsan bass değil sadece medium ağırlıklı ses alabilirsin. Çünkü 4 yollu hoparlörlerin rezonans frekansı ve alt frekans kazancı nispeten o uyduruk hoparlörden iyidir. O 4 yollu hoparlörleri kullandığında yeterli bass gücünü elde edebiliyorsan önce hatayı hoparlörde arayıp bizlere diyeceksin ki...
TEKNİĞİ BİLEN BİRİSİ...
30Hz te 100dbA ses gücüne tam ulaşabilmem için hangi hoparlörü kullanmalıyım.
Bilgili kişiler anında önerilerini sunacaklardır.
BİLMEYEN BİRİSİ İSE...
Abiler benim mevcut sistemde STK lı sistemden almış olduğum bass gücüne erişebilmem veya takviye olarak subbass sistem kullanmak suretiyle yeterli bass gücüne nasıl erişebilirim.
Her iki anlatım da aynı kapıya çıkacağı için önerilerin bilen birileri tarafından yapılması gerekmektedir.
Bilmeyen birisi sana der ki...
Tak oraya 500W lık bir ampli keyfine bak :D
Bilen birisi der ki...
Kullanılan STK nın gücü 50W civarı olduğuna göre 3dbA bass kompanzasyonu için ampli gücünü iki kat artırmalı, ya da hoparlör duyarlılığının 30Hz te 4 yollu kolonlardakinden 3 dbA fazla seçilmesi yeterli olacaktır.
Amatör olarak elbette ki çoğu arkadaşlar ve senin bu deyimlere uzak olduğun gerçektir. Ve ne anlama geldiğini anlamayabilirsin. Önemli değildir.
Önemli olan buradaki önerinin tekniğine uygun olup olmadığıdır ki, eğer benim tavsiyelerimi yerine getirebilirsen ancak o zaman doğru mu yanlış olduğunu anlayabilirsin.
Zamanında GROUNDING GROUNDING diye diye birçok kişi ile papaz olsam da :D  @memleket  arkadaşımız grounding konusunda söylediklerimi harfiyen uygulayınca, o uyduruk TDA1875 lerden harika ses almıştır.
SANA ŞİMDİ ŞU ÖNERİLERİ YAPABİLİRİM.
Bass için bulabildiğin her türlü hoparlörü kullan ve amplini test et. Hoparlör farkını anlayabilmen için her bir hoparlörden duyduğun bass gücünü bir yere not et. Sonra da bizlerden öneri bekle.
Madem para verip uyduruk ta olsa bir ampli aldın bu uğurda bazı harcamalar yaptın, önce bu harcamaların semeresini almaya gayret et. Direkman gidip te BU AMPLİ YARAMAZ 500W lık olanını alacağım deme :D

Yanıt #32
Elindeki malzemelerin çoğu hurda :D
Belli bir disiplin ile elektroniğin temellerini uygulamazsan tatminkar kaliteye erişemezsin.
Bu sebeple yukarda dedim ki, yeni bir ampli modülüne para yatırma. Önce elindekini değerlendir.
Değerlendirebilmen için teknik detayları bilmelisin. Bilmiyor olsan bile forumdaki bilgili arkadaşlar seni bilgilendirecektir.
Kabinlerini TDA ile kirletemezsin. O kabinlerin kalitesi doğrultusunda TDA devreden elde edebileceğin performansı hoparlör unsuruna göre az da olsa kıyaslayabileceksin. İlla o hoparlörleri kullanmak zorunda da değilsin. Ama videoda görülen uyduruk hoparlörü kullanırsan bass değil sadece medium ağırlıklı ses alabilirsin. Çünkü 4 yollu hoparlörlerin rezonans frekansı ve alt frekans kazancı nispeten o uyduruk hoparlörden iyidir. O 4 yollu hoparlörleri kullandığında yeterli bass gücünü elde edebiliyorsan önce hatayı hoparlörde arayıp bizlere diyeceksin ki...
TEKNİĞİ BİLEN BİRİSİ...
30Hz te 100dbA ses gücüne tam ulaşabilmem için hangi hoparlörü kullanmalıyım.
Bilgili kişiler anında önerilerini sunacaklardır.
BİLMEYEN BİRİSİ İSE...
Abiler benim mevcut sistemde STK lı sistemden almış olduğum bass gücüne erişebilmem veya takviye olarak subbass sistem kullanmak suretiyle yeterli bass gücüne nasıl erişebilirim.
Her iki anlatım da aynı kapıya çıkacağı için önerilerin bilen birileri tarafından yapılması gerekmektedir.
Bilmeyen birisi sana der ki...
Tak oraya 500W lık bir ampli keyfine bak :D
Bilen birisi der ki...
Kullanılan STK nın gücü 50W civarı olduğuna göre 3dbA bass kompanzasyonu için ampli gücünü iki kat artırmalı, ya da hoparlör duyarlılığının 30Hz te 4 yollu kolonlardakinden 3 dbA fazla seçilmesi yeterli olacaktır.
Amatör olarak elbette ki çoğu arkadaşlar ve senin bu deyimlere uzak olduğun gerçektir. Ve ne anlama geldiğini anlamayabilirsin. Önemli değildir.
Önemli olan buradaki önerinin tekniğine uygun olup olmadığıdır ki, eğer benim tavsiyelerimi yerine getirebilirsen ancak o zaman doğru mu yanlış olduğunu anlayabilirsin.
Zamanında GROUNDING GROUNDING diye diye birçok kişi ile papaz olsam da :D  @memleket  arkadaşımız grounding konusunda söylediklerimi harfiyen uygulayınca, o uyduruk TDA1875 lerden harika ses almıştır.
SANA ŞİMDİ ŞU ÖNERİLERİ YAPABİLİRİM.
Bass için bulabildiğin her türlü hoparlörü kullan ve amplini test et. Hoparlör farkını anlayabilmen için her bir hoparlörden duyduğun bass gücünü bir yere not et. Sonra da bizlerden öneri bekle.
Madem para verip uyduruk ta olsa bir ampli aldın bu uğurda bazı harcamalar yaptın, önce bu harcamaların semeresini almaya gayret et. Direkman gidip te BU AMPLİ YARAMAZ 500W lık olanını alacağım deme :D

hahaha aynen öle oldu valla yenı ampi sıparıs ettım bıde bas fılıtre, bugun fılıtremı elden gecırdım kargolamadan dolayı potlarınn lehımlerı kalkmıs onları lehımledım ve oldu :D sonra devreyı toparladım denedım , önce o gırı kabın vardı 6ohm,  sonrnada z5500 un basını denedım oda 6ohm 180rms,  kolonlarımı paralel gırmedım  onlarda 8 er ohm , suan ıcın baska bas olmadıgından baska alternatıfım yok hocam.  bu arada dedıgınızı anlıyorum az cok ,, belkı yanlıs ıfade etmısımdır kendımı ondan dır bu söylenısınz :D.. sımdı hangı yolları ızlemelıyım .. suan ıcın hepsını denedım . 4 yolllu kabınler bas vurmaz fazla kagıt hop onları ıkı kere tamır ettırdım . zaten aktıf subbass  yapma nedenımmde bu yuzde . kolonlarımı yormamak ıcın. ayrıca çöp sayılmaz bızde de muzık kulagı var her ne kadar hz detaylarına ınemesekte , ızmırde ısenız dınletmek ısterdım :)) ne dersenız harfıyle yapacagıma söz verıyorum :D

Yanıt #33
hahaha aynen öle oldu valla yenı ampi sıparıs ettım bıde bas fılıtre, bugun fılıtremı elden gecırdım kargolamadan dolayı potlarınn lehımlerı kalkmıs onları lehımledım ve oldu :D sonra devreyı toparladım denedım , önce o gırı kabın vardı 6ohm,  sonrnada z5500 un basını denedım oda 6ohm 180rms,  kolonlarımı paralel gırmedım  onlarda 8 er ohm , suan ıcın baska bas olmadıgından baska alternatıfım yok hocam.  bu arada dedıgınızı anlıyorum az cok ,, belkı yanlıs ıfade etmısımdır kendımı ondan dır bu söylenısınz :D.. sımdı hangı yolları ızlemelıyım .. suan ıcın hepsını denedım . 4 yolllu kabınler bas vurmaz fazla kagıt hop onları ıkı kere tamır ettırdım . zaten aktıf subbass  yapma nedenımmde bu yuzde . kolonlarımı yormamak ıcın. ayrıca çöp sayılmaz bızde de muzık kulagı var her ne kadar hz detaylarına ınemesekte , ızmırde ısenız dınletmek ısterdım :)) ne dersenız harfıyle yapacagıma söz verıyorum :D

Forumumuzda Özgürece adlı bir arkadaşımız var. O da izmirde bulunuyor. Eğer görüşebilirseniz, o kişiye yapmış olduğum STK 465 li ampli ve sesini sana bir dinletsin. (Sakıncası yoksa)

Bu konuda izlenecek tek yol bilimsel yöntemlerdir. Ne yazık ki amatör arkadaşlara işkence gibi gelir.
Eğer işkenceye katlanabilirim dayanıklıyım dersen aşağıdaki önerileri sırasıyla yapmalısın.
1) Ampline mümkünse iki adet hoparlörü parelel bağla ve sesi yarıdan daha fazla açarak +/- gerilimleri ayrı ayrı ölç. Boşta 33V olarak ölçülen bu voltajlar ampli nispeten yüksek güçte çalışırken 24Vun aşağısına iniyorsa öncelikli olarak beslemen yeterli değildir.
2) Beslemede problem yoksa bir tane ibreli bir AC voltmetre temin etmelisin. İbreli olmasının amacı RMS ölçüm yapmasıdır. Bu voltmetreyi hoparlöre parelel bağlayarak, hoparlör uçlarındaki gerilimin kaç volta kadar yükseldiğini görmelisin. (Bu ölçüm digital voltmetrelerde sağlıklı okunamaz.)
Aynı zamanda hoparlörlere serii bağlı bir ampermetre de bağlarsan bass vuruşları anındaki akımı da ölçebilirsin. Böylece elde etmiş olduğun ampli çıkış gücü hakkındaki tartışmalar son bulacaktır.
3) Ses yarıdan fazla açıkken ve iki adet hoparlör parelel bağlı iken hoparlör uçlarında 10V ve daha fazlasını görebiliyorsan, amplinde sorun yok demektir. Sorun hoparlör kazancından kaynaklanmakta olup bu konuya yoğunlaşmalıyız.
4) Ancak amplini sonuna kadar açtığında bile 10V ve daha üzeri gerilimi (Normalde 18V ve üzeri olması lazımdır) göremiyorsan, amplin yeterli gücü veremiyor demektir. İşte bu ölçüm dahilinde amplini tamir veya modifiye yoluna giderek, veya bağlantılarını ve montajını ilmine göre yaparak en üst performansı almaya çalışacağız.

Yanıt #34
Abi bunlar altın bılgıler valla cok tesekkur derım gecekten bızzat denıyecegım , o arkadasada ulasıp dınlemeye calıscam ıns, suan baglı olan bası odanın kosesıne konumladım baslar baya arttı, ampının gucunden emın olduktan sonra hop tavsıyelerını alıcam sızden, 4 yollu hopları baglayıp sesı acarken basları kısmam gerekecek bu sekılde olcumumde voltaj dususu yasanmaz mı hocam..  burdakı amac 4 ohm da max gucu hesalamak sanırım ..  dedıklerınızı yapıcam
 - Bu arada sesı yarıdan fazla acıp ölctugumde besİemeyi 32,5 v dc alıyorum   :D  4x 10000mf var hocam beslemede

Yanıt #35
Abi bunlar altın bılgıler valla cok tesekkur derım gecekten bızzat denıyecegım , o arkadasada ulasıp dınlemeye calıscam ıns, suan baglı olan bası odanın kosesıne konumladım baslar baya arttı, ampının gucunden emın olduktan sonra hop tavsıyelerını alıcam sızden, 4 yollu hopları baglayıp sesı acarken basları kısmam gerekecek bu sekılde olcumumde voltaj dususu yasanmaz mı hocam..  burdakı amac 4 ohm da max gucu hesalamak sanırım ..  dedıklerınızı yapıcam
 - Bu arada sesı yarıdan fazla acıp ölctugumde besİemeyi 32,5 v dc alıyorum  :D  4x 10000mf var hocam beslemede

İşte bu olay hoparlör olayının basit bir açıklamasıdır.
Sen hoparlörü oda köşesine almakla iyi ettin. Çünkü bass sesler yayılarak dağıldığı için nispeten uygun rezonansta eşdeğer duyumu sağlamış oldun.

Bass sesleri kısarsan çıkış geriliminde hatalı ölçüm yapabilirsin.
4 yollu hoparlörleri kullanarak düşük seviyede test edebilirsin. Yani fazla açmadan. Önemli olan bass seslerdeki duyumunun ne kadar değiştiğidir.
Eğer hoparlörlerin riske girecekse hoparlör voltaj testini iki adet başka hoparlör ile yapabilirsin. Burada duyacağın ses önemli değildir. Hoparlörlerin üzerindeki gerilim değeri ve besleme geriliminin değeri önemlidir. Amplin parelel ampli olduğu için hoparlör empedansını mümkün olduğunca düşük tutman ölçümlerin doğruluğu açısından önemlidir. Yani 4 ohm değil de 2-3 ohm gibi olsun.
İki hoparlör parelel bağlı iken besleme gerilimini mutlaka ölçmelisin. Unutma yarıdan daha fazla açmalısın. Hatta uygunsa sesi sonuna kadar açıp hem hoparlörlerdeki voltajı hem de besleme voltajını ölçmelisin.

Yanıt #36
tamam hocam en kısa zamanda deneyıp buraya yazıcam ..

Yanıt #37
İbreli avometre bulamadıgım ıcın volt ve amperı olcemedım , daha önce 6 ohm bas kullanıyordum , 4 ohm denemek ıcın bırınden aldım 20cm power bas , baslar da artıs oldu,  yakında cıftbobın  bas alıp 2ohm da dınlemek ıstıyorum, baslarda daha da artıs olucagını dusunuyorum fakat tda laar 2 ohm mu kaldırır mı uzunn sure , mr-yamyam hocam

Yanıt #38
İbreli avometre bulamadıgım ıcın volt ve amperı olcemedım , daha önce 6 ohm bas kullanıyordum , 4 ohm denemek ıcın bırınden aldım 20cm power bas , baslar da artıs oldu,  yakında cıftbobın  bas alıp 2ohm da dınlemek ıstıyorum, baslarda daha da artıs olucagını dusunuyorum fakat tda laar 2 ohm mu kaldırır mı uzunn sure , mr-yamyam hocam

Devrenin yapısı nispeten iyi ise rahatlıkla kaldırır.
Ancak dikkat etmen gereken bir husus var.
Güç harcaması toplamda 200W üzeri olacaksa çok büyük bir soğutucu kullanmalısın. Devreden tam performans alabildiğini varsayarsak, soğutucu büyüklüğü en az 40cm ye 12 cm gibi bir ebatta olmalıdır.
HAA NOT:
Çift bobinli hoparlörün bağlantılarını ters yaparsan hiç bas ses duyamayabilirsin. Buna dikkat etmelisin.

Yanıt #39

Devrenin yapısı nispeten iyi ise rahatlıkla kaldırır.
Ancak dikkat etmen gereken bir husus var.
Güç harcaması toplamda 200W üzeri olacaksa çok büyük bir soğutucu kullanmalısın. Devreden tam performans alabildiğini varsayarsak, soğutucu büyüklüğü en az 40cm ye 12 cm gibi bir ebatta olmalıdır.
HAA NOT:
Çift bobinli hoparlörün bağlantılarını ters yaparsan hiç bas ses duyamayabilirsin. Buna dikkat etmelisin.

hocam buyuk sogutucuya daha sonra gecıcem,  sıdılık fan vs ıle ıdare edıp ılerde, z5500 basın ıcıne monte edıcem , buyuk sogutucusu var 
çift bobınlı basın + + - -  şeklınde paralel gırcem hocam 2ohm a duscek , baslarda artıs olucagı kesın ,6 dan 4 e dusurunce bıle farkettı..  devrenın lehımlerını kalınlastırdım, bass kablosunu kalın tuttum baya..  şimdi sizden alt frekanslara rahat ınebılecek basları uzatmıcak tatlı vurucak sankı woofer mus gıbı davranabılecek subwoofer tavsıyesı ıstıyorum sayın hocam  :)

Yanıt #40
hocam buyuk sogutucuya daha sonra gecıcem,  sıdılık fan vs ıle ıdare edıp ılerde, z5500 basın ıcıne monte edıcem , buyuk sogutucusu var
çift bobınlı basın + + - -  şeklınde paralel gırcem hocam 2ohm a duscek , baslarda artıs olucagı kesin ,6 dan 4 e dusurunce bıle farkettı..  devrenın lehımlerını kalınlastırdım, bass kablosunu kalın tuttum baya..  şimdi sizden alt frekanslara rahat ınebılecek basları uzatmıcak tatlı vurucak sankı woofer mus gıbı davranabılecek subwoofer tavsıyesı ıstıyorum sayın hocam  :)

İşte şimdi ciğerimden burdun beni :D
İsteğin tam anlamıyla profesyonel tekniğe girmektedir. Ancak bu teknik doğrultusunda yardımcı olabilirim.
Piyasada satılan her türlü amatör woofer hoparlörlerin rezonans frekansı tabiri caizse ALLAHLIK :D
Pek çok üründe teknik değerler verilmemekte veya abartılı olarak verilmektedir. Bu da kullanıcıların aldatılmasına sebebiyet vermektedir. Çoğu kullanıcı bu gibi ürünleri temin ederken ilk baktığı değer WATT değeridir :D
İkinci olarak ise o eski kabin ile istenilen rezonansı elde edebilmen pek mümkün değildir. Bakma uyduruk Z bilmem kaç olmasına :D
İLK KURAL:
Kaliteden ödün vermeden ve bilinen en iyi hoparlörleri kullanarak iyi bir bass kabin tasarlanam ve daha önce test edilmiş kaliteli hoparlörden 2 ya da 4 adet kullanmandır. Bu iyi bir kabin yapımını da gerektirmektedir.
Ancak bu yöntem ile başarı seviyesi en üst düzeyde olacaktır.
İKİNCİ KURAL:
Piyasada çift bobinli olarak satılan hoparlörleri araştırıp, bütçene uygun birisini tercih etmendir.
Ne yazık ki oto için tasarlanmış bu hoparlörlerin hiçbirisinin kalitesinden emin olamamaktayız.
Teknik verileri belli şekilde verilmiş bir örnek:
https://urun.n11.com/subwoofer/hertz-sx-300-d-spl-cift-bobinli-subwoofer-P203808359
Ürünün tek dikkat çeken özelliği, duyarlılık seviyesidir. 91dbA olarak verilmiştir.
Eğer bu değeri alamazsan firmaya ürünü rahatlıkla iade edebilirsin. Çünkü bu değer ölçülebilir bir değerdir ve kesin olarak verilmiştir.
Fiyat unsuru gösterge olmasa da eğer 91dbA hassasiyetinde ise bu kadar para elbette verilir.
Hiçbir teknik değer verilmemiş uyduruk bir PEYNİİR hoparlör.
https://www.hepsiburada.com/pioneer-pioneer-ts-311d4-1400w-cift-bobinli-400w-rms-profesyonel-woofer-p-HBV0000081NON?magaza=%C3%B6zg%C3%BCvenelektronik&wt_gl=cpc.nelk.6817-oto.pla&gclid=EAIaIQobChMI7O2Jq9Kz3AIViYKyCh0SxAXVEAQYASABEgKGPvD_BwE
Görüleceği üzere sadece dayanma gücü ve marka verilmiştir. Yani bu ürün alındığında NE ÇIKARSA BAHTINA :D
https://urun.n11.com/subwoofer/jbl-cs-1214-30-cm-bass-hoparlor-P265013130

Ne yazık ki çok aramama rağmen önerebileceğim hoparlör bulamadım.
Hala piyasada olsaydı 20cm lik WESTRA 8 ohm hoparlörlerden 4 tane al keyfine bak diyecektim ama artık yoklar.

Yanıt #41

İşte şimdi ciğerimden burdun beni :D
İsteğin tam anlamıyla profesyonel tekniğe girmektedir. Ancak bu teknik doğrultusunda yardımcı olabilirim.
Piyasada satılan her türlü amatör woofer hoparlörlerin rezonans frekansı tabiri caizse ALLAHLIK :D
Pek çok üründe teknik değerler verilmemekte veya abartılı olarak verilmektedir. Bu da kullanıcıların aldatılmasına sebebiyet vermektedir. Çoğu kullanıcı bu gibi ürünleri temin ederken ilk baktığı değer WATT değeridir :D
İkinci olarak ise o eski kabin ile istenilen rezonansı elde edebilmen pek mümkün değildir. Bakma uyduruk Z bilmem kaç olmasına :D
İLK KURAL:
Kaliteden ödün vermeden ve bilinen en iyi hoparlörleri kullanarak iyi bir bass kabin tasarlanam ve daha önce test edilmiş kaliteli hoparlörden 2 ya da 4 adet kullanmandır. Bu iyi bir kabin yapımını da gerektirmektedir.
Ancak bu yöntem ile başarı seviyesi en üst düzeyde olacaktır.
İKİNCİ KURAL:
Piyasada çift bobinli olarak satılan hoparlörleri araştırıp, bütçene uygun birisini tercih etmendir.
Ne yazık ki oto için tasarlanmış bu hoparlörlerin hiçbirisinin kalitesinden emin olamamaktayız.
Teknik verileri belli şekilde verilmiş bir örnek:
https://urun.n11.com/subwoofer/hertz-sx-300-d-spl-cift-bobinli-subwoofer-P203808359
Ürünün tek dikkat çeken özelliği, duyarlılık seviyesidir. 91dbA olarak verilmiştir.
Eğer bu değeri alamazsan firmaya ürünü rahatlıkla iade edebilirsin. Çünkü bu değer ölçülebilir bir değerdir ve kesin olarak verilmiştir.
Fiyat unsuru gösterge olmasa da eğer 91dbA hassasiyetinde ise bu kadar para elbette verilir.
Hiçbir teknik değer verilmemiş uyduruk bir PEYNİİR hoparlör.
https://www.hepsiburada.com/pioneer-pioneer-ts-311d4-1400w-cift-bobinli-400w-rms-profesyonel-woofer-p-HBV0000081NON?magaza=%C3%B6zg%C3%BCvenelektronik&wt_gl=cpc.nelk.6817-oto.pla&gclid=EAIaIQobChMI7O2Jq9Kz3AIViYKyCh0SxAXVEAQYASABEgKGPvD_BwE
Görüleceği üzere sadece dayanma gücü ve marka verilmiştir. Yani bu ürün alındığında NE ÇIKARSA BAHTINA :D
https://urun.n11.com/subwoofer/jbl-cs-1214-30-cm-bass-hoparlor-P265013130

Ne yazık ki çok aramama rağmen önerebileceğim hoparlör bulamadım.
Hala piyasada olsaydı 20cm lik WESTRA 8 ohm hoparlörlerden 4 tane al keyfine bak diyecektim ama artık yoklar.

hocam ben tek hopta bıtıremem mı bu ısı,  gerekırse anfımı degıstırırım , ılla  bu 3 tda7293 baglı kalmama gerek yok.  sırf ıyı rms versın dıye hoarlorlerı paralel gırmek zorunda kalıyoz, hoplar anfıden pahalı, :D ayrıca o pioneeri düşünnmedım degıl :D  ben daha cok clup mekanlardakı o bas vuran hopların tadında bas ıstıyorum. bunu ıfade edemedım sanırım..  elımızdekı trafo besleme ıle ıyı guc elde etmek varken 80-100 rms degerınde kalıyoz, tamam suan bıle baslar fena degıl ama ımkan varken ıyı bısey olsun ıstıyorum hoocam,  ayrıca okadar bası bır arada tutmak ıcın yerde gerek odada , tek basla ısı bıtırmem gerek :D ayrıca anfıyı kutularız hatta o trafodan bır adet daha var 2.1  yaparz tek kutuda..  daha cok sorum olcak sızlere :D

Yanıt #42
hocam ben tek hopta bıtıremem mı bu ısı,  gerekırse anfımı degıstırırım , ılla  bu 3 tda7293 baglı kalmama gerek yok.  sırf ıyı rms versın dıye hoarlorlerı paralel gırmek zorunda kalıyoz, hoplar anfıden pahalı, :D ayrıca o pioneeri düşünnmedım degıl :D  ben daha cok clup mekanlardakı o bas vuran hopların tadında bas ıstıyorum. bunu ıfade edemedım sanırım..  elımızdekı trafo besleme ıle ıyı guc elde etmek varken 80-100 rms degerınde kalıyoz, tamam suan bıle baslar fena degıl ama ımkan varken ıyı bısey olsun ıstıyorum hoocam,  ayrıca okadar bası bır arada tutmak ıcın yerde gerek odada , tek basla ısı bıtırmem gerek :D ayrıca anfıyı kutularız hatta o trafodan bır adet daha var 2.1  yaparz tek kutuda..  daha cok sorum olcak sızlere :D

Tek hopalör ile bitirebilmen için hoparlörünün çok pahalı olması lazımdır. İstersen 1000W lık ampli kullan sonuç değişmez.
Ama tekniğine uygun bir kabin yapabilirsen 100W lık ampli gücü ile mevcut sistemine 3 dbA bass kompanzasyonu sağlarsın.
Sen subwoofer yapacaksın.  Doğal olarak istediğin şey bass sestir. Bass seslerin de ilk bölgesi 20Hz tir.
Bu frekansa inebilmek bir hoparlör için ciddi bir şeydir. Zaten piyasada bu frekansa inebilen bir hoparlör pek yoktur.
Bass derinliği için en azından 30-35Hz bölgesini referans alırsak, bu frekansları bile verebilen hoparlörler çok fazla değildir. O halde seçeneklerimiz fazla olmamaktadır.
Önceki linkte vermiş olduğum PEYNİİR gibi bir hoparlör temin edebilirsin.
Sonra bu hoparlöre uygun ölçüde (En az 1 metreye 1 metre) kabin yapabilirsen en azından bir araç rezonansı elde edebiliriz.
Yer sorunu var ise kabin ölçülerimizi değiştirebiliriz. 1.5m ye yarım metre gibi
Bu tür hoparlörler araçlarda kullanılmak üzere tasarlanmışlardır. Araçların arka bagaj hacmi bu tür hoparlörler için ölçü teşkil etmektedir.

Yanıt #43
hocam standart bas kabınlerınden alsam olur mu 30cm bas ıcın,  bırde 4ohm 6ohm paralel gırdım , son seslerde baslar patlıcak gıbı oldu, baslarda artısta oldu..  4ohm luk basımın nomınal rms degerı 200w , bas vururken zorlanıyorsa , o degerlere ulasabılmısmıyızdır. hala ıbrelı avometre bulamadım.  besleme gerılımı ses kısıkken 32.8 vdc ıken full seste bas vururken 30.5 e kadar dusuyordu anlık..  suan ıcın bunları söylıyebılıyorum.  hocam cıft bobınlı 30cm bas alırsam power bass yada pioneer vs gıbı sızce hıssedılebılır bı artıs olur mu,  aldıgıma deger mı hocam, cok soru soruyorum  ama her söyleyısınızden bıseyler kaptıgım dogrudur .

Yanıt #44
hocam standart bas kabınlerınden alsam olur mu 30cm bas ıcın,  bırde 4ohm 6ohm paralel gırdım , son seslerde baslar patlıcak gıbı oldu, baslarda artısta oldu..  4ohm luk basımın nomınal rms degerı 200w , bas vururken zorlanıyorsa , o degerlere ulasabılmısmıyızdır. hala ıbrelı avometre bulamadım.  besleme gerılımı ses kısıkken 32.8 vdc ıken full seste bas vururken 30.5 e kadar dusuyordu anlık..  suan ıcın bunları söylıyebılıyorum.  hocam cıft bobınlı bas alırsam power bass yada pioneer vs gıbı sızce hıssedılebılır bı artıs olur mu,  aldıgıma deger mı hocam, cok soru soruyorum  ama her söyleyısınızden bıseyler kaptıgım dogrudur .

Sözlerimden birşeyler kapabiliyorsan hiç sorun yok. Önemli olan da budur.
Tek bir bass hoparlör ile büyük bir hacimde yeterli alt frekans şiddetine ulaşamazsın. O hoparlörler araç için yapılmıştır. Yani birkaç metre karelik bir alan için. Senin odan 3x4m olsa 12 metre kare eder. Bir araba içerisine göre kıyaslarsan çok büyük kaybın olacak demektir.
Bu işin tekniğine uygun tasarlanmış hazır ürünleri görürsen nedenini anlayabilirsin.
Örnek bir ürün.
https://urun.n11.com/subwoofer/klipsch-r-115sw-aktif-subwofer-P103190041
Teknik özelliklerine baktığımızda 18Hz-125 Hz olup, istenilen bass derinliğini rahatlıkla verebilir.
122dbA ses basınç seviyesi ile tabiri caizse manyak bir ses şiddeti elde edilebiliyormuş :D
Ben evde aynı ses şiddetine 10 adet 20cm WESTRA 20cm lik hoparlör ile ulaşabiliyorum.
Bu sebeple hoparlörün faktörü büyük olmaktadır. Ancak bütçeyi aşmamak için uygun bir harcama ile halledelim diyorsan, tek bir çaresi vardır. O da uygun ölçülerde iyi bir KABİN yapımıdır.
Kabinden asla ödün veremezsin. Abi şu kadar küçük olsa olmaz mı diyemezsin. Bu tekniğin gereği olan bir olaydır. Referans olarak ta zaten bir aracın bagajıdır.
Ancak uygun rezonans için hoparlör karakteristiği uygunsa kabin ölçüleri küçültülebilir. Bu ise ezbere olmaz. Yukarda linkini vermiş olduğum HERTZ marka SPL hoparlör bu sebeple pahalıdır.
Thiele Small parametre değerleri ve rezonans frekansı verilmiş olduğu için takribi 0.5m ye 0.5m lik bir kabin kabaca uygun olacaktır.
Gel gelelim bu hoparlör de oldukça pahalıdır.
Yani teknikte bazı şartlara erişebilmek sanıldığı kadar kolay değildir. Biraz feragat ederim diyorsan önerimi sundum.
Al o PEYNİİR hoparlörü ve buna uygun bir kabin yapalım üç aşağıdan biraz şurdan tatminkar netice alırız. Mükemmel olmaz. Çok iyi olmaz. Ama belli bir bass seviyesine ulaşabilirsin.
TEKRAR EDEYİM:
Bu işin tekniğe uygun tek bir çaresi vardır.
4 adet 8 ohm uygun kalite bass hoparlör bulacaksın. Bunları uygun fiyatla bile bulabilirsin. Tahmini tanesi 100TL olsa 400TL eder. Uygun bir de kabin yaptırabilirsen dadından yinmez.
Örnek bir ürün göstereyim.
https://urun.n11.com/subwoofer/8-bass-hoparlor-20cm-P242248924?gclid=EAIaIQobChMIhJ_h69213AIVlfdRCh23bw5jEAQYASABEgKoZ_D_BwE&gclsrc=aw.ds
Bu ürünü alma. Ama izmirdeki hoparlör satan yerlere git. 20cm bass hoparlör fiyatlarını sor. Uygun fiyatlı ve uygun kalitede bulursan tek yapman gereken şey uygun ölçüde bir kabin olacaktır.
Bizim @memleket  e sorabilirsin. O kabinleri değiştirdikten sonra uyduruk 20W lık TDA entegreler ile harika bass ses alıyordur :D