image

Ana içeriğe git
Konu: Tda 7293 x3 mono anfi ve low filter ne5532 sorunu çözemedım :/ (1141 Kez okunmuş)

Ynt: Tda 7293 x3 mono anfi ve low filter ne5532 sorunu çözemedım :/

Yanıt #15
az dediğin sesi bir video yardımı ile bize dinletir misin?
yeterince güçlü bir ses ile sürülmeyen amplifikatör on bin watt bile olsa fark etmez. Tam çıkış almak için gereken miktar güç ile sürülmesi gerekir.
normal preamp devresı ıle surdum bugun tda7293 lerı ses barız arttı , ama yıne ıstedıgım sevıyeye gelmıs degıl. muhtemelen gırı voltajı dusuk kalıyor. VDC 33-0-33 .  Kısa bı vıdeo cektım buyrun ..

https://youtu.be/y46FeCPpjKo

Yanıt #16
normal preamp devresı ıle surdum bugun tda7293 lerı ses barız arttı , ama yıne ıstedıgım sevıyeye gelmıs degıl. muhtemelen gırı voltajı dusuk kalıyor. VDC 33-0-33 .  Kısa bı vıdeo cektım buyrun ..

https://youtu.be/y46FeCPpjKo
bas içeri vuruyor, hoparlör uçlarını ters bağlamışsınız. bas vurunca membran dışarı doğru fırlamalı. hem ses kalitesi açısından hem de hoparlörün sağlığı açısından.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #17
bas içeri vuruyor, hoparlör uçlarını ters bağlamışsınız. bas vurunca membran dışarı doğru fırlamalı. hem ses kalitesi açısından hem de hoparlörün sağlığı açısından.

dıkkat etmıstım oysa, denerım  bıdakıne hocam,  sımdı flıtrem neden calısmıyor hocam cıkıste dc gerılım ölcuyorum . volum potunu kısıp actıgımda gerılım degısıyor.. ama ses hıc gecırmıyorr. ne5532ler dıger preama taktım vıdeoda göruldugu uzere calısıyor.. çözzemıyorum sorunu :(

Yanıt #18
İyi bir bass kanal ampli yapmanın kriteri ampli gücü değildir.
Öncelik, istenilen bass derinliği için, çok iyi rezonans frekansına sahip bass karakterli hoparlördür.
Bu rezozns frekansı en azından 30-35Hz civarı olmalıdır ki, bu tür hoparlörler son derece pahalıdır.
Bir diğer husus ise bass hoparlörün kazanç faktörüdür. Yani SPL değeri. Teknikteki adı SENSITIVTY Türkçe olarak duyarlılığı.
Bu iki unsurun bile tam anlamıyla yerine getirilebilmesi neredeyse servet harcama anlamına bile gelmektedir.
Çünkü bazı hazır bass kanallı subwoofer'ları incelersek, fiyatının uçuk derecelerde olduğunu görebiliriz.
O HALDE NELER YAPABİLİRİZ.
Elimizdeki devreleri değerlendirmek istersek, öncelikle bu devrelerin teknik karakteristiklerini ölçebilmeliyiz.
Gerçek anlamda ölçümler pahalı cihazlarla yapılabildiği için, ancak bilen bir kişiden profesyonel yardım alınarak kabaca ölçüm de yapılabilir. Zaten bindeler, yüzdeler seviyesinde hassas ölçümler çok ta gerekli olmayacaktır.
Yani amplimiz 200 küsür watt değil de 50-80W civarı olsa bile çok önemli sayılmaz. Çünkü insan kulağı ile 80W ile 200W lık güç arasındaki fark fazla sayılmaz. Sadece 4-5dbA dır.
Ancak hoparlörümüzün duyarlılığı bu 4-5dbA sevilerinin çok çok ötesinde bir olgu yaratmaktadır.
Piyasada ucuz olarak satılan ve takribi 77-80dbA hassasiyetine sahip oto bass hoparlörleri ile, kendi kullanmakta olduğum, WESTRA 20cm lik bass hoparlörlerin duyarlılığı (87-90 dbA) kıyaslanırsa, ( @memleket‍ bizzat dinleyip test etti) ucuz oto hoparlöründen uygun ses seviyesini elde edebilmek için birkaç yüzz wattlık ampli kullanılması gerekirken, aynı ses şiddeti için kendim evde STK465 (2X30W) modüllü ampli kullanmaktayım :D
Yüksek duyarlıklı hoparlör temini zor ve pahalı olacağı için ne yapılabilir.
Duyarlılığı artırabilmek için her hoparlörden birer tane daha ilave etmek gerekmektedir. Tek hoparlörümüzün duyarlılığı 77dbA ise ikinci hoparlörü eklediğimizde duyarlılığımız 80dbA olacaktır. Ancak 83dbA duyarlılığa ulaşabilmek için 2 adet daha hoparlör kullanmalıyız. Yani toplamda 4 adet hoparlör.
Ancak 4 hoparlör kullanmamız başka sorunlara sebebiyet verebilecektir. O da empedans sorunudur.
4 adet 8 ohm hoparlörü bağladığımızda toplam empedansımız 2 ohm'a düşecektir ki piyasadaki çoğu amplilerin bu yükü taşıyabilmeleri mümkün değildir.
Peki konumuz içeriğindeki TDA7293 entegreli ampli bu yükü kaldırabilir mi?
TDA7293 ün teknik verilerini incelediğimizde D sınıfı MOS çıkış katlı ve oldukça yüksek çıkış akımına sahip ürünler olduğunu görmekteyiz. Üstelik bu devre köprü bağlı ise (3 entegrenin parelel bağlanabilmesi benim mantığıma ters) iki TDA entegresi ile son derece yüksek çıkış akımlarına ulaşabiliriz demektir.
Ön önerimizde belirttiğim üzere 4 adet hoparlör kullanımında empedansımız 2 ohm olacağına göre hemen güç faktörleri hesaplarımıza girişelim.
Doğrultmaç gerilimimiz 33VX2 olduğuna göre Trafo çıkışımızdaki RMS gerilim değerimiz 2X24V civarıdır. Demekki ampli çıkış gücü için 24V temel kriterimiz olmalıdır.
TDA entegresi D sınıfı olduğu için neredeyse bu gerilimin tamamını yük üzerine verebilmektedir. O halde önerdiğimiz 2 ohm yük altında elde edebileceğimiz gücümüzü hesaplayalım.
24/2=12A Tek bir TDA entegresinin sınırları aşıldı. İki adet kullanılıyorsa sorun yok demektir.
P=UXI P=24X12 P=288Watt.
Sınırlı da olsa üreticinin vaad etmiş olduğu güç değerine ulaşabildik :D
Yani bir vatandaş çıkıp ta kardeşim bu ampli 200 küsür watt'ı veremiyor derse firma bu formülleri o kişinin gözleri önüne koyacaktır. Tabii ki devrenin ilmine uygun ve uygun kalite ile yapıldığını varsayıyorum.
ÖZETLE:
Öncelikli olarak o ampliden beklenen verimi alabilmeniz için 4 adet 8 ohmluk bass hoparlörü ilmine uygun şekilde yapılmış bir kabin ile (Bir buzdolabı büyüklüğü denilebilir) kullanmalısınız.
Bu şartı yerine getirdikten sonra diğer devrelerin çalışıp çalışmadığı konusunda ayrıca bir yol izlenecektir.

Yanıt #19
İyi bir bass kanal ampli yapmanın kriteri ampli gücü değildir.
Öncelik, istenilen bass derinliği için, çok iyi rezonans frekansına sahip bass karakterli hoparlördür.
Bu rezozns frekansı en azından 30-35Hz civarı olmalıdır ki, bu tür hoparlörler son derece pahalıdır.
Bir diğer husus ise bass hoparlörün kazanç faktörüdür. Yani SPL değeri. Teknikteki adı SENSITIVTY Türkçe olarak duyarlılığı.
Bu iki unsurun bile tam anlamıyla yerine getirilebilmesi neredeyse servet harcama anlamına bile gelmektedir.
Çünkü bazı hazır bass kanallı subwoofer'ları incelersek, fiyatının uçuk derecelerde olduğunu görebiliriz.
O HALDE NELER YAPABİLİRİZ.
Elimizdeki devreleri değerlendirmek istersek, öncelikle bu devrelerin teknik karakteristiklerini ölçebilmeliyiz.
Gerçek anlamda ölçümler pahalı cihazlarla yapılabildiği için, ancak bilen bir kişiden profesyonel yardım alınarak kabaca ölçüm de yapılabilir. Zaten bindeler, yüzdeler seviyesinde hassas ölçümler çok ta gerekli olmayacaktır.
Yani amplimiz 200 küsür watt değil de 50-80W civarı olsa bile çok önemli sayılmaz. Çünkü insan kulağı ile 80W ile 200W lık güç arasındaki fark fazla sayılmaz. Sadece 4-5dbA dır.
Ancak hoparlörümüzün duyarlılığı bu 4-5dbA sevilerinin çok çok ötesinde bir olgu yaratmaktadır.
Piyasada ucuz olarak satılan ve takribi 77-80dbA hassasiyetine sahip oto bass hoparlörleri ile, kendi kullanmakta olduğum, WESTRA 20cm lik bass hoparlörlerin duyarlılığı (87-90 dbA) kıyaslanırsa, ( @memleket‍ bizzat dinleyip test etti) ucuz oto hoparlöründen uygun ses seviyesini elde edebilmek için birkaç yüzz wattlık ampli kullanılması gerekirken, aynı ses şiddeti için kendim evde STK465 (2X30W) modüllü ampli kullanmaktayım :D
Yüksek duyarlıklı hoparlör temini zor ve pahalı olacağı için ne yapılabilir.
Duyarlılığı artırabilmek için her hoparlörden birer tane daha ilave etmek gerekmektedir. Tek hoparlörümüzün duyarlılığı 77dbA ise ikinci hoparlörü eklediğimizde duyarlılığımız 80dbA olacaktır. Ancak 83dbA duyarlılığa ulaşabilmek için 2 adet daha hoparlör kullanmalıyız. Yani toplamda 4 adet hoparlör.
Ancak 4 hoparlör kullanmamız başka sorunlara sebebiyet verebilecektir. O da empedans sorunudur.
4 adet 8 ohm hoparlörü bağladığımızda toplam empedansımız 2 ohm'a düşecektir ki piyasadaki çoğu amplilerin bu yükü taşıyabilmeleri mümkün değildir.
Peki konumuz içeriğindeki TDA7293 entegreli ampli bu yükü kaldırabilir mi?
TDA7293 ün teknik verilerini incelediğimizde D sınıfı MOS çıkış katlı ve oldukça yüksek çıkış akımına sahip ürünler olduğunu görmekteyiz. Üstelik bu devre köprü bağlı ise (3 entegrenin parelel bağlanabilmesi benim mantığıma ters) iki TDA entegresi ile son derece yüksek çıkış akımlarına ulaşabiliriz demektir.
Ön önerimizde belirttiğim üzere 4 adet hoparlör kullanımında empedansımız 2 ohm olacağına göre hemen güç faktörleri hesaplarımıza girişelim.
Doğrultmaç gerilimimiz 33VX2 olduğuna göre Trafo çıkışımızdaki RMS gerilim değerimiz 2X24V civarıdır. Demekki ampli çıkış gücü için 24V temel kriterimiz olmalıdır.
TDA entegresi D sınıfı olduğu için neredeyse bu gerilimin tamamını yük üzerine verebilmektedir. O halde önerdiğimiz 2 ohm yük altında elde edebileceğimiz gücümüzü hesaplayalım.
24/2=12A Tek bir TDA entegresinin sınırları aşıldı. İki adet kullanılıyorsa sorun yok demektir.
P=UXI P=24X12 P=288Watt.
Sınırlı da olsa üreticinin vaad etmiş olduğu güç değerine ulaşabildik :D
Yani bir vatandaş çıkıp ta kardeşim bu ampli 200 küsür watt'ı veremiyor derse firma bu formülleri o kişinin gözleri önüne koyacaktır. Tabii ki devrenin ilmine uygun ve uygun kalite ile yapıldığını varsayıyorum.
ÖZETLE:
Öncelikli olarak o ampliden beklenen verimi alabilmeniz için 4 adet 8 ohmluk bass hoparlörü ilmine uygun şekilde yapılmış bir kabin ile (Bir buzdolabı büyüklüğü denilebilir) kullanmalısınız.
Bu şartı yerine getirdikten sonra diğer devrelerin çalışıp çalışmadığı konusunda ayrıca bir yol izlenecektir.

Cok guzel aciklamisin ama arkadas devreye 2x33 volt verdigi icin tam verimli calismiyor. Tda7293 enaz -+40 volt ile calisan bir entegre.arti olarak benim kafama takilanda bu oldu neden 3 entegre? Galiba bu entegrenin Baska bi ozelligi var  kopruleme uzerine.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #20
Cok guzel aciklamisin ama arkadas devreye 2x33 volt verdigi icin tam verimli calismiyor. Tda7293 enaz -+40 volt ile calisan bir entegre.

Ben o ölçümdeki gerilimin 2X33V olamayacağını açıkladım zaten :D
2X24V gerilim kaynağımız bulunmaktadır. RMS hesabımız bu değer üzerine yapıldığına göre ve transformatör çıkışımızı RMS olarak 2X24V civarı ölçtüğümüze göre...
Extradan 2ohm yük altında, yük akımımızın 12A olacağı, çıkış katının bu kadar çıkış akımını karşılayabileceği cihetiyle.
P=24V*12A P=288W. Mevcut beslememiz ve trafomuz ile teorideki güce ulaşabiliyoruz demektir.
Sözlerindeki bilimsel gerçeklikleri mıncıklayalım :D  Böylece okuyucular da bilgilenebilirler.
Bir amplideki besleme gerlimi koşulu belli kriterlere bağlıdır.
Çıkış transistörlerinden akıtılabilecek max. akım. Çıkış transistörlerinden elde edilebilecek max. güç.
Bu iki kriter doğrudan Volt * Amper formülü ile hesaplandığı için gerilimi artırıp ta şu kadar güç elde edebilelim mantığı genel hesaplamalar doğrultusunda ezbere olacaktır.
Ancak yükümüz 2 ohm değil de 4 ohm ise...
Önermiş olduğun 40V gerilimin esas RMS değeri 28V olacağına göre hemen hesaplamalarımız yapabiliriz.
28/4=7Amper.
28X7=196Watt :D
Ya yükümüz 8 ohm ise :D
28/8=3.5A
P=28X3.5 P=98Watt İyicene düştük.
Gerilimi artırırsak ne olur.?
Atmasyon olarak 40V RMS AC ile besleyip 8 ohm hoparlör kullanalım.
40/8=5Amper.
40X5=200Watt. Hah istenilen kritere yaklaştık.
İyi de karşımıza başka sorun çıkacak.
40V RMS gerilimin peak değeri 40X1.414=56V
O entegre 2X56V ile çalışabiliyorsa bence sorun yoktur :D
Bakalım..
X
Bence yemedi :D Sınırlar aşıldı. 2X40V AC RMS Bu entegreyi cortlattı.

Yani o devreyi 2X28V ile besleyip (Bahsi mevzuu 40V doğrultma gerilimi) 4 ohm yük altında iyi bir güç sağlamış olacağız.
Yukarda da belirtmiş olduğum üzere 200W olsun 300W olsun çok ta önemi bulunmamaktadır. Bu gibi uğraşıların esas temelini yükümüz yani hoparlörümüzün karakteristikleri ortaya koymaktadır.
Uygun frekanslarda (Bass için 30-80Hz) yeterli ses basınç seviyesine ulaşabilmemiz için binlerce dolarlık bass hoparlör kullanmamız şarttır. Çünkü konu içeriğindeki gibi basit yapıdaki bir hoparlörün bu frekanslardaki kazancı (db SPL) tartışılır.

Yanıt #21
Merhaba
Konunun tda7293 ile ilgili kısımına tekrar yorum yazma gereği duydum.

Devre 3adet tda lı amfi yapısının birlikte / paralel kullanılmış halidir. Köprü değildir.
Neden tercih edilir , nereden anlaşılır kısmını yazmıştım.
Ben de iki tanesini bile bu kadar basit bir şekilde paralel kullanımı beğenmiyorum. 7 taneye kadar abartanlar var.

Tda7293 bu voltajda gayet güzel çalışır , düşük değildir. Seçim yanlış sadece.
Yani 8ohm hoparlör ile yüksek güç istiyorsak 40V simetrik besleme daha doğru seçim olurdu.
33V simetrik besleme ile 4 ohm hoparlör kullanılabilirdi. Kaldı ki 3 adet paralel bağlı.
Bu durumda tek bir TDA7293 ün hakkını vermeden çalıştırmış oluruz.

Entegrenin çıkış katında DMOS  türünde eleman kullanımı var , çalışma sınıfı ise AB

Çıkış gücünü hesaplarken üreticinin ölçüm değerlerini baz alırsak:
29V simetrik besleme , d: %1 , 4 ohm hoparlör ile 80W değerini vermiş. (100W a ulaştığıda d: %10 a çıkıyor)
Çıkış voltajı 18V a ulaştığında 81W / 4 ohm değerine ulaşırız. 18 volt rms değeri olduğuna göre tepe değeri 25V olur.
Bu da 29 - 25 = 4 Volt (4,5A değerinde) kayıp öngörmemize sebep olur.
33V simetrik beslememiz regüleli değil , çökme olacaktır ama görmezden gelelim.
33 - 4 = 29V
29V tepe değeri için efektif değeri hesaplarsak 20,5V  buluruz. (görmezden gelecektim ama bucuğu izninizle atıyorum)
20V ile 4 ohm da 100W elde ederiz. Yani 33V ile beslediğimizde hoparlör üzerindeki rms değerler 20V ve 5A olur.
Bu hesap için tek tda kayıplarını kabulettik. İki adet kullanıp 2 ohm hoparlör kullanırsak aynı çıkış voltajını elde etmeyi umarız. Güç iki katına çıkar.
Üreticinin değerlerine göre biraz sınırda gezinen değerler risk oluşturur mu?
3 Adet amfiyi paralel kullanırsak , ısı düşer , her bir çıkış akımı düşeceği için çıkış voltajındaki kayıp azalır , güvenli bölgede çalışmış olur.
4 adet 8 ohm hoparlörü paralel bağlarsak , mevcut besleme ile 200Wrms gücü sorunsuz şekilde elde etmemiz gerekir.
Zaten trafodan elde edeceğimiz gücün sınırına ulaşmış oluruz.

Kolay gelsin.

Not: Paralel yapıda açığa çıkan ısı düşer şeklinde anlaşılmasın yalnızca bölünür.

Yanıt #22
Merhaba
Konunun tda7293 ile ilgili kısımına tekrar yorum yazma gereği duydum.

Devre 3adet tda lı amfi yapısının birlikte / paralel kullanılmış halidir. Köprü değildir.
Neden tercih edilir , nereden anlaşılır kısmını yazmıştım.
Ben de iki tanesini bile bu kadar basit bir şekilde paralel kullanımı beğenmiyorum. 7 taneye kadar abartanlar var.

Tda7293 bu voltajda gayet güzel çalışır , düşük değildir. Seçim yanlış sadece.
Yani 8ohm hoparlör ile yüksek güç istiyorsak 40V simetrik besleme daha doğru seçim olurdu.
33V simetrik besleme ile 4 ohm hoparlör kullanılabilirdi. Kaldı ki 3 adet paralel bağlı.
Bu durumda tek bir TDA7293 ün hakkını vermeden çalıştırmış oluruz.

Entegrenin çıkış katında DMOS  türünde eleman kullanımı var , çalışma sınıfı ise AB

Çıkış gücünü hesaplarken üreticinin ölçüm değerlerini baz alırsak:
29V simetrik besleme , d: %1 , 4 ohm hoparlör ile 80W değerini vermiş. (100W a ulaştığıda d: %10 a çıkıyor)
Çıkış voltajı 18V a ulaştığında 81W / 4 ohm değerine ulaşırız. 18 volt rms değeri olduğuna göre tepe değeri 25V olur.
Bu da 29 - 25 = 4 Volt (4,5A değerinde) kayıp öngörmemize sebep olur.
33V simetrik beslememiz regüleli değil , çökme olacaktır ama görmezden gelelim.
33 - 4 = 29V
29V tepe değeri için efektif değeri hesaplarsak 20,5V  buluruz. (görmezden gelecektim ama bucuğu izninizle atıyorum)
20V ile 4 ohm da 100W elde ederiz. Yani 33V ile beslediğimizde hoparlör üzerindeki rms değerler 20V ve 5A olur.
Bu hesap için tek tda kayıplarını kabulettik. İki adet kullanıp 2 ohm hoparlör kullanırsak aynı çıkış voltajını elde etmeyi umarız. Güç iki katına çıkar.
Üreticinin değerlerine göre biraz sınırda gezinen değerler risk oluşturur mu?
3 Adet amfiyi paralel kullanırsak , ısı düşer , her bir çıkış akımı düşeceği için çıkış voltajındaki kayıp azalır , güvenli bölgede çalışmış olur.
4 adet 8 ohm hoparlörü paralel bağlarsak , mevcut besleme ile 200Wrms gücü sorunsuz şekilde elde etmemiz gerekir.
Zaten trafodan elde edeceğimiz gücün sınırına ulaşmış oluruz.

Kolay gelsin.

Not: Paralel yapıda açığa çıkan ısı düşer şeklinde anlaşılmasın yalnızca bölünür.

Yani şunu diyebiliriz ozaman,
Arkadaş bu voltajla verim alamadığından sitemde köprü bağlantı şekli kullanılmadığı için tda7293 yerine tda 7294 u direk olarak değiştirip istediği güçü elde edebilir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #23
arkadaslar yorumlarınız ıcın cok tesekkur ederım,  sızlerden bırseyler ögrenebılıyorsam ne mutlu bana,  sımdı ben hangı yolu ızlmelıyım,  4- yada 6 ohm gıbı bı bas baglayabılırım , anfı cıkısına,  preamp devrem calısmıyor yenısını sparıs ettım.. durum boyleyken ıstenılen rms degerıne ulasamadım . devre ama kopru ama paralel. aldık belkıde hata ettık.  sımdı 7293 yerıne 7294 takarsak sorun olur mu bacak baglantıları uyar mı, rms deger bu calısma gerılımınde artar mı..  kafamda delı sorular var.  ızmırde oturan varsa devreyı getırebılırım. yada benı arayabılırsınız 05074354573 tesekkur edıyorum tekrardan

Yanıt #24
arkadaslar yorumlarınız ıcın cok tesekkur ederım,  sızlerden bırseyler ögrenebılıyorsam ne mutlu bana,  sımdı ben hangı yolu ızlmelıyım,  4- yada 6 ohm gıbı bı bas baglayabılırım , anfı cıkısına,  preamp devrem calısmıyor yenısını sparıs ettım.. durum boyleyken ıstenılen rms degerıne ulasamadım . devre ama kopru ama paralel. aldık belkıde hata ettık.  sımdı 7293 yerıne 7294 takarsak sorun olur mu bacak baglantıları uyar mı, rms deger bu calısma gerılımınde artar mı..  kafamda delı sorular var.  ızmırde oturan varsa devreyı getırebılırım. yada benı arayabılırsınız 05074354573 tesekkur edıyorum tekrardan
şunla ilgili bir sorunun olmasın...tda7293 yerine tda7294 takarsam devre bozulur biyerler yanar gibi düşüncen olmazsın hiç birşey bozulmaz.. Eğer asma arkadaşın dediği gibi entegreler paralel bağlı ise sen bir tane tda7294 alıp taktığında, mevcut sisteminden daha fazla ses alıcaksın. bir tane alıp dene sıkıntı olmaz..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #25
şunla ilgili bir sorunun olmasın...tda7293 yerine tda7294 takarsam devre bozulur biyerler yanar gibi düşüncen olmazsın hiç birşey bozulmaz.. Eğer asma arkadaşın dediği gibi entegreler paralel bağlı ise sen bir tane tda7294 alıp taktığında, mevcut sisteminden daha fazla ses alıcaksın. bir tane alıp dene sıkıntı olmaz..
hocam ucunuda 7294 yapsam nasıl olur , kesın denıcem . bu arada bas fılıtresını yaptım potarın lehımlerı atmıs, duzenledım bırazdan vıdeo paylasıcam...

Yanıt #26
hocam ucunuda 7294 yapsam nasıl olur , kesın denıcem . bu arada bas fılıtresını yaptım potarın lehımlerı atmıs, duzenledım bırazdan vıdeo paylasıcam...
acıkcası bana paralel bağlı 3 entegre saçma geldiği için 1 tane al dene dedim.. köprü olsaydı yap derdim ama köprü değilmiş. senin kolonun için 1 tane yeterde artar. ama istersen tak sıkıntı olmaz. ilerde köprüye çevirirsin.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #27
acıkcası bana paralel bağlı 3 entegre saçma geldiği için 1 tane al dene dedim.. köprü olsaydı yap derdim ama köprü değilmiş. senin kolonun için 1 tane yeterde artar. ama istersen tak sıkıntı olmaz. ilerde köprüye çevirirsin.
hocam  bn köpru paralel nasıl baglanır bılmıyorum bana ögretırsenızcok sevınırım, hop 6 ohm .. daha sonra 4 ohm ıledenıcem,
https://www.youtube.com/watch?v=yhIyDwVNbLI&feature=youtu.be
https://tr.aliexpress.com/item/XH-M253-TDA8954TH-Core-BTL-Mode-HIFI-Class-amplificador-audio-420W-High-Power-Mono-Digital-Amplifier/32854797660.html?spm=a2g10.10010108.1000014.5.5787185fdlJzrN&af=4qei&cn=aliexpress&cv=banner&dp=19TZ1NDszrZ5azq&tp2=4qei&afref=systemrtb.com&aff_platform=aaf&cpt=1532001119940&sk=myUVRJb&aff_trace_key=4060e0c0cca54fbf898e098c287686c2-1532001119940-00412-myUVRJb&terminal_id=8d5087820be0456c98973e34baa4394a  birde bunu sparıs verdım guc artsın ıstıyorum :D

Yanıt #28
hocam  bn köpru paralel nasıl baglanır bılmıyorum bana ögretırsenızcok sevınırım, hop 6 ohm .. daha sonra 4 ohm ıledenıcem,
https://www.youtube.com/watch?v=yhIyDwVNbLI&feature=youtu.be
https://tr.aliexpress.com/item/XH-M253-TDA8954TH-Core-BTL-Mode-HIFI-Class-amplificador-audio-420W-High-Power-Mono-Digital-Amplifier/32854797660.html?spm=a2g10.10010108.1000014.5.5787185fdlJzrN&af=4qei&cn=aliexpress&cv=banner&dp=19TZ1NDszrZ5azq&tp2=4qei&afref=systemrtb.com&aff_platform=aaf&cpt=1532001119940&sk=myUVRJb&aff_trace_key=4060e0c0cca54fbf898e098c287686c2-1532001119940-00412-myUVRJb&terminal_id=8d5087820be0456c98973e34baa4394a  birde bunu sparıs verdım guc artsın ıstıyorum :D
vallahi ozaman hiç uğraşma,, ne güzel anfi sipariş vermişin..onu tak olsun bitsin..hemde hazır.. kafan rahat olur..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #29
Arkadaşlar.
Kurulu bir devreyi değiştirmek büyük hata olacaktır.
Belirtmiş olduğum üzere bu tür uygulamalarda 100W 500W gibi değerlerin pek önemi yoktur.
Hoparlörün veremediği sesleri güç basarak alamazsınız. BU ŞU DEMEKTİR.
Elimizde medium hoparlör var. bass ampli yapıyoruz ve bu hoparlörü çalıştırıyoruz. Belki de 1W lık bir bass seviyesi duyabiliriz. Demekki bu hoparlör istenilen bass sesleri çok çok fazlaca düşürmektedir. Yani verememektedir.

Tek önemli unsur hoparlörümüzün duyarlılığı ve rezonans frekansıdır.
Bu söylediklerimi test etmek isteyebilirsiniz.
Mevcut 4 yollu kabinlerinizin ikisini de TDA lı ampli modülüne bağlayıp çalıştırarak, ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.
Test sonucuna göre gerekirse yeni ve ilmine uygun bir ampli veya hoparlör sistemine yönelmek daha bilimsel olacaktır.
Üstelik trafo ve bağlantı kablolarına bakıldığında, bu denli yüksek bir gücün bu kablolardan akıtılabilmesi hiç te olası görülmemektedir. (Şahsi kanaatim)
12A gibi bir akım için nereden baksanız 2.5mm2 lik kalın iletken kullanılmalıdır. Bu kalınlık, kullanılan kablolamanın uzunluğu ile bile doğrudan ilişkilidir.