image

Ana içeriğe git
Konu: Atx Psu Hakkında Bilği (243 Kez okunmuş)

Ynt: Atx Psu Hakkında Bilği

Yanıt #15
Bana zaman ayırıp çizim yaparak konuyu bana anlattığın için çok teşekkür ederim.İkili doğrultma simetrik trafolara yapılan işlemmiş şimdi anladım.Ben hep köprü diyot ile yapılan doğrultmalar gördüm ne yapalım cahillik af buyur😔Devre konusuna gelirsek kendim entegrelerin datasheetine bakarak devre yapmadım internetden devre bulup yaptım.Hepten beçeriksiz değilim😀😀 kendimçe ufak tefek elektronik cihazlarda tamir yaptım. Şimdi ben nasıl bir yol izliyeyim.
Not:Trafo falan patlarsa  seni sorumlu tutmuyorum rahat ol😀

Yanıt #16
Bana zaman ayırıp çizim yaparak konuyu bana anlattığın için çok teşekkür ederim.
(...)
Şimdi ben nasıl bir yol izliyeyim.
Not:Trafo falan patlarsa  seni sorumlu tutmuyorum rahat ol😀
Ben de ilk okunduğunda birçok kişinin aşağılayıcı zannedebileceği yanıtıma küfürle dönmediğin için teşekkür ederim. Ne uzun cümle ama.

Sorunun yanıtı, bir usta çıkıp da alçak gönüllülükle yardım edene kadar birşey yapma. İstersen abiler fiyat karşılığı yapar mısınız diye sor belki bir müslüman ben yaparım der.
(Şimdi de müslüman olmayanlar yardım etmez gibi bir anlam çıktı ::) )
Dur düzelteyim.
Ben yardım edemem. Etse etse gerçekten yapmak isteyen ve el emeği+malzeme karşılığı yapmayı kabul eden birisi yardım eder.
İlla kendin yapmak istersen anladığım kadarıyla bayağı bir başlangıç seviyesindesin. Yaptın devre çalışmadı. Haydaa neresi yanlış oldu?... Falan filan derken çok uğraşacaksın. Malzemen tam olacak. Öğrenmek için değil ihtiyaç için istiyorsun çekeceğin zahmete değmez. İşte o yüzden ölç biç bir sonuca var.

Senin trafoyu patlatman önemli değil, birşeyi patlattığında kalıcı olarak sakat kalabilirsin. Yangın çıkarabilirsin o trafo bir kısadevrede bağlantıları alevlendirebilecek kadar güçlü. 
---------
Daha evvel sorduğun soruya bilerek yanıt vermedim SMPS güç kaynaklarını modifiye etmek uzman işi sen yapamazsın. Ama bir PC güç kaynağı ile 12V, 5V, 3.3V çok güzel bir güç kaynağı olarak kullanabilirsin bununla ilgili  bir sürü örnek de var. 30Voltu ne yapıcan uyguamalarda sana daha çok 12 falan lazım olur. Hem şunun gibi birşey kullansan olmuyo mu:
https://www.merterelektronik.com/Ataba-AT-500-3-12V-500mA-Ayarli-Adaptor,PR-2341.html
Bunun 1Amper olanlarıda var işini görür?
https://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/ataba-at-1200-adaptor-1200-ma-3-12v-27-4w-markali-urun-327412523
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #17
Cevabı ilk okuduğumda banada aşalayıcı gibi geldi ama sonradan anladım meseleyi😀😀Buraya birşeyler öğrenmek için geldim kavga için değil.Biri bana ters cevap verdi diye ona küfür etmeye hakkım yok,kimsenin de böyle bir hakkı yok zaten.Şimdi abi ben hem birşeyler öğrenmek ve bir güç kaynağım olması için çabalıyorum.Uzun süredir forumu gizliden saklıdan takip ediyorum ama takip etmekle birşeyler öğrenilmiyor uygulama şart .Güç kaynağını internetden hazır da alırım sıkıntı değil benim gayem kendim yapmak yıllardır bir güç kaynağı  yapma hevesindeyim iş güçden de pek fırsat olmuyor.Zaten pc güç kaynağını zaman zaman kullanıyorum.O adaptörin bir benzeri var bende ve değişik cihazlardan sökülmüş power katları ve led adaptörleride var benim isteğim söyle derli toplu birşey olaması.
Çok birşey istemiyorum yani 😀😀😀