Ana içeriğe git
Konu: TEA2025B den TA7769P 'ye yolculuk. (301 Kez okunmuş)

Ynt: TEA2025B den TA7769P 'ye yolculuk.

Yanıt #15
Gönderme gönderme :)
Ben genel anlamda söylüyorum. Şu naneli şekeri çağrıştıran koyu yeşil kondansatörlerden aradım bir ara. Yok dedi. Bir FM transistörü sordum. O da yok dedi. Bir iki direnç kondansatör falan istedim. Verdiği kondansatörleri beğenmedim başka yok mu dedim, yüzünü buruşturuyor. Ben bıraktım abi bu elektronik işlerini. En doğrusunu da yaptım zaten. geçen gün bir güç kaynağı yapmak istedim az daha evi havaya uçuruyordum. Duyarlılığına teşekkürler yinede.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #16
Gönderme gönderme :)
Ben genel anlamda söylüyorum. Şu naneli şekeri çağrıştıran koyu yeşil kondansatörlerden aradım bir ara. Yok dedi. Bir FM transistörü sordum. O da yok dedi. Bir iki direnç kondansatör falan istedim. Verdiği kondansatörleri beğenmedim başka yok mu dedim, yüzünü buruşturuyor. Ben bıraktım abi bu elektronik işlerini. En doğrusunu da yaptım zaten. geçen gün bir güç kaynağı yapmak istedim az daha evi havaya uçuruyordum. Duyarlılığına teşekkürler yinede.

sen bulunduğun yerde malzeme temin sıkıntısı var diye toptan bezginlikten bıraktın. yoksa senin benim bu hobiyi bırakacak adamlar olmadığımız belli :)
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #17
Pam8610 dan 10 adette ben sipariş ettim gelsin bir de biz deneyelim yahu😀

Yanıt #18
Seron Arkdaşım aşağıdaki resimlerin içerisinde aradığın kapasitörlerden varsa resimde işaretle veya aradığın kapasitör değerlerini yaz bulmaya çalışır anfi modülleri gelince onlarla birlikte paketler sana gönderirim.

Yanıt #19
Sağol özgür ben bir yıl evvelki meseleyi anlatıyorum. Bir FM devresi ve hatırlamıyorum ufak bir devre vardı onu yapıcaktım. Şimdi herşeyi rafa kaldırdım yapmıcam. Bahsettiğim C ler koyu yeşil renkli kutupsuz olanlar. adını bilen varsa isterken bilinçli davranırız. Bu arada o mavi gazoz şişesinin içinedkileri kimseye verme ;)

Yanıt #20
Neden ? Kutupsuz kapasitörler, onları sanıyorum eski mainboard lardan sökmüştüm.

Hazır burada konu açılmışken yeni konu açıp forum kirliliği yapmayalım burada sorumu sorabilirim.
Şimdi aşağıda gördüğün DC DC çeviriciler,  minik olan Power bank ın USB çıkışına takıyorum ve 12 V - 2A  mini lcd tv yi çalıştırıyor ama diğeri büyük olan gücü yetmiyor sadece 12 Voltluk fanları falan çalıştırabildim. Mavi potansiyometren Çıkış gerilimini 12 Volta ayarladım ,üstelik bu modülün fiyatıda diğerinin kaç katı ,sen çok daha iyi anlarsın, ben bu işi çözemedim.

https://tr.aliexpress.com/item/DC-DC-4-5-32V-to-5V-52V-XL6009-Boost-Step-up-Module-Power-Supply-LED/2036624928.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.57e84c4dfb0t0l

https://tr.aliexpress.com/item/2pcs-DC-DC-5V-to-12V-USB-Step-Up-Power-Supply-Module-Boost-Converter-5W-Voltage/32691220622.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4du7eybN

Yanıt #21
Özgür eski mainboardlardan söktüğün o kapasitörler yüksek kaliteli. Parçacıdan falan temin edemezsin. Özel uygulamalarında çok işe yarayabilir.
İkinci soruyu bana soruyorsan bilmiyorum. Orada gördüğün kitlerden mavi olanın gücü yetmiyor demişsin sanırım. Oradaki nümerik ekran güç kullandığı için olabilir. Voltajı 12V olarak değil de 13V veya 13.5V ye ayarlayıp denemelisin. Dikkatli olmanı söylememin nedeni anakartı yakma diye. O dongıl arıza yaparsa USB yolu üzerinden anakartın çipsetini yakar. O nedenle anakarttan almak yerine USB charger ya da Powerbanklarda kullanman daha doğru olur. Voltajı yükseltirken hem biraz kayıp olur hem de akım düşer. Mesela USB kaynak sana 5Voltta 2 amper max verebiliyordur. O dongıl veya mavi olan kart bunu alır pwm ile step up yaparak 12Volta yükseltirken mecburen akımdan yer.
Bu da 5Volt-2A giriş > İşlem > 12V-500mA gibi örnek bir değere tekabül eder. (değerleri attım) Step up devreleri pwm üreterek bir bobini yüksek frekans ile anahtarlayp trafo gibi gerilim arttırmak için kullanılıyor. SMPS gibidir. Benim bilgim bu kadar. Mavi olanın gücünün düşük olmasının nedenini ancak nümerik ekranın güç harcamasına bağlayabiliyorum.